Reklama

Reklama

Pan Tau

(seriál)
Československo / Západní Německo / Rakousko, (1971–1978), 16 h 52 min (Minutáž: 29–36 min)

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Hrají:

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(33)

Obsahy(1)

Celé generace dětí nejen v Čechách a na Moravě znají z televizních obrazovek kouzelného mužíčka s buřinkou a deštníkem. Pan Tau (O. Šimánek) se umí měnit v malého panáčka, nebo v dospělého muže a pomocí kouzelné buřinky plní různá dětská přání. Seriál vznikal postupně, po jednotlivých, samostatných dílech. První ucelená série byla spjatá s rodinkou malého kluka Emila (rodiče hráli S. Budínová a J. Sovák). S příchodem J. Wericha se seriál soustředil kolem malé holčičky Claudie (V. Helcelová) a jejího dědečka (J. Werich), kteří za pomoci pana Tau zažijí mnohá dobrodružství na svých cestách (čeští diváci ovšem tyto díly mohli v televizi zhlédnout až po roce 1989). V další sérii se mužíček s kouzelnou buřinkou dostane do nové rodiny Urbanových (J. Bohdalová a V. Menšík), kterým připomíná strýčka Alfonse (O. Šimánek), i tady pomáhá dětem svými roztomilými kousky. V poslední sérii se pan Tau dokonce ocitne na křídle letadla a způsobí řadu problémů letovému inspektorovi (V. Brodský). A hlavně ovšem přinese opět spoustu radosti dětem. (Česká televize)

(více)

Recenze (122)

duklak2 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Každý měl v dětství nějaký svůj idol. Většinou šlo o zpěváky, herce, sportovce atd. Pamatuju si, že mým idolem byl jeden pán, který mlčí a na hlavě nosí buřinku. Dokáže se zmenšovat. Byl to prostě pan Tau. Vždycky jsem chtěl jeho buřinku, abych uměl kouzlit. Jednou jsem jednu takovou našel na půdě a zkoušel přesně jak pan Tau (otočí rukou kolem klobouku) kouzlit. Nedařilo se mi a byl jsem z toho hodně smutný. Do té doby, než mi dospělí vysvětlili, že je to pohádka. Nejvíce se mi líbil díl, jak se stal pan Tau Robinsonem a žil na pustém ostrově. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Klasika z období socialismu pro děti. Osobně si z tohoto seriálu nepamatuji dějově již vůbec nic. Co mně v hlavě utkvělo, byla jenom samotná hlavní postava a to, že mě to jako dítě nebavilo a po pár dílech jsem se na seriál přestal dívat. Propojení současnosti a pohádky mě zkrátka neuchvátilo a Pan Tau mně přišel spíše tiše strašidelný než laskavý. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejúspěšnějších a současně i mezinárodně zvláště oceňovaných projektů naší národní tvorby je současně i jedním z nejzdařilejších pokusů o pohádku ze současnosti. Do zcela realistických příběhů dobové současnosti je vkládán jako průnik muž vlastně noblesního zevnějšku, jehož nadpřirozenost je dána magickou buřinou. Je-li jí zbaven, mění se v hromádku bezradného neštěstí, která se zas tak moc neliší od svých dětských druhů. Symbol imaginace a tvořivosti ozvláštňuje svět dospělých, s typickou českou hravostí naznačuje a někdy přímo i objevuje jeho konvenčnost a plochost a působí až jako jánošíkovský zastánce alternativně pojímané dětské magické identity. Rozsah stále se rozrůstajícího, postupně zmezinárodnělého projektu nabídl vesměs mimořádnou příležitost postupně každému výraznějšímu jménu české Thálie, aniž zapomněl na neherce. I dospělý divák mládne, kochá se nečekanostmi fabule, náhle zjišťuje, jak je dobré, ale i možné být také ve velmi zralém věku dětským, spontánním, rozpustile radostným a rozverným. Přes propast generací i desetiletí, která uplynula od prvního uvedení prvního této seriálové mnohačetné srostliny. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Bol raz jeden čudný pán, čo holdoval len detským hrám. V tmavo čiernom obleku, nosil radosť vo vleku. Deti naňho kývali a pesničky mu spievali. Pomáhal im každý deň, verte že to nebol sen! Volali ho pán Tau, klobúčik na hlave mal. Nehral sa na hrdinu a v saku nosil kvetinu. Keď bol v núdzi nejakej, zmenšil sa a bol O.K. Nehovoril zbytočne a správal sa statočne. S dáždnikom si pomáhal, keď sa veľmi namáhal. Volali ho pán Tau, klobúčik na hlave mal. Išiel raz po ulici. Proti nemu chlapíci. Klobúčiky ako on však boli v bielom nie v čiernom. (Clockwork Orange!!! :-D) Veselo ich pozdravil. Hneď prvý ho palicou dorazil (Alex de Large ;-)). Tentokrát náš všadebol, zmenšiť sa už nestihol!" Toto je jedna z piesní, dnes už neexistujúcej, bratislavskej Oi! punkovej kapely Brickfield. Absolutne sa stotožňujem s autorom tohoto textu. Pan Tau by si veru zaslúžil poriadne preplesknúť tú jeho nemú hubu. Nikdy sa mi táto podivná, rozprávková postavička nepáčila. http://www.youtube.com/watch?v=mxW7-aSiOPQ * ()

lemonova 

všechny recenze uživatele

Neviem, ako by ma tento seriál bavil, keby som bola malá, ale dnes oceňujem, ako krásne sa s tým tvorcovia vyhrali, s akou poctivosťou pristupovali ku každému detailu vrátane perfektnej, tak správne smiešnej, hudby. Pan Tau mi navyše pripomína môjho starého otca: presne to isté huncútsky zdvihnuté obočie ;-) ()

Galerie (95)

Zajímavosti (42)

  • Ve filmu je několikrát zmíněno jméno vzácné květiny z botanické zahrady „Casateum fibriatum speciosum“. Takový taxon však neexistuje a je pravděpodobné, že jde o zkomoleninu názvu rostliny „Catasetum fimbriatum“, a to z několika důvodů: zde zmíněná rostlina je totiž orchidej, právě tak, jako rostlina zmiňovaná ve filmu, název je navíc podobný nejen rodem, ale i druhem, pouze poddruh nesedí. Do filmu pro děti se však vysloveně nabízí jako třetí specifikum rostliny použít slovo, které bude znít prostě „speciálně“. Nutno dodat, že ve filmu reálně zobrazená rostlina spasená kozou je sice pravděpodobně orchidej (tedy její růžový květ), jistě však nejde o rod Catasetum, a navíc orchidej zde představuje pouze květ, ten je svým stvolem naaranžován do rostliny čeledi áronovitých, která je sama uměle sešroubena ze dvou různých rodů. Její červený květ (který koza spase vzápětí) totiž nepatří k zelenému zbytku celé rostliny. (Thanoris)
  • Natáčení epizody probíhalo v Praze a na zámku Štiřín v obci Kamenice u Prahy. (SONY_)
  • Hodnostní označení policisty (Vladimir Hrabánek) nápadně připomíná hodnost seržanta americké armády, jen je otočena o 180 stupňů. (sator)

Související novinky

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (více)

Reklama

Reklama