Nejdelší den

USA, 1962, 171 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons, Pauline Carton, Sean Connery, Ray Danton, Irina Demick, Fabian, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, John Gregson, Paul Hartmann, Peter Helm, Werner Hinz, Donald Houston, Jeffrey Hunter, Karl John, Curd Jürgens, Alexander Knox, Peter Lawford, Fernand Ledoux, Christian Marquand, Dewey Martin, Roddy McDowall, Michael Medwin, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Leslie Phillips, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Madeleine Renaud, Georges Rivière, Norman Rossington, Robert Ryan, Tommy Sands, George Segal, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Peter van Eyck, Robert Wagner, Richard Wattis, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Daniel Gélin, Françoise Rosay, Patrick Barr, Yves Barsacq, Geoffrey Bayldon, Michael Beint, Lyndon Brook, Lucien Camiret, Jean Champion, Yvan Chiffre, Bryan Coleman, Gary Collins, John Crawford, Armin Dahlen, Mark Damon, Richard Dawson, Eugene Deckers, Gil Delamare, Michel Duchaussoy, Frank Finlay, Harry Fowler, Bernard Fox, Robert Freitag, Bernard Fresson, Harold Goodwin, Walter Gotell, Clément Harari, Ruth Hausmeister, Jack Hedley, Michael Hinz, Walter Horsbrugh, Patrick Jordan, Til Kiwe, Mickey Knox, Simon Lack, Harry Landis, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Victor Maddern, Howard Marion-Crawford, Neil MacCallum, Edward Meeks, John Meillon, Kurt Meisel, Tony Mordente, Al Mulock, Bill Nagy, Rainer Penkert, Siân Phillips, Maurice Poli, Hartmut Reck, Trevor Reid, Heinz Reincke, Paul Edwin Roth, Marcel Rouzé, Ernst Schröder, Dietmar Schönherr, Heinz Spitzner, Hans Söhnker, Alice Tissot, Michel Tureau, Roland Urban, Lionel Vitrant, Vicco von Bülow, Dominique Zardi, Bob Steele, William Shatner, Jurij Medveděv, John Phillips, John Robinson, Arnold Gelderman

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pocta dni D invaze v Normandii v americkém velkofilmu z roku 1962 s plejádou hereckých hvězd. Všude spousta skvělé herecké práce i vojenské akce, nicméně Spielbergův film s podobným námětem Zachraňte vojína Ryana byl o hodně drsnější a o fous lepší. Půjdu proti proudu, když řeknu, že mi kolorovaná verze vyhovuje? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nqFn_pM5QxU(15.2.2010)

Přirozené, nestranné, prostě "luxusní"...(26.7.2007)

Pro mně jeden z top filmů vůbec.(12.6.2009)

Výborný film. Snad bzch možná řekl i hraný dokument. Navíc amíly hrají amíci, nácky němci, francouze francouzi...(20.5.2012)

Stoprocentní filmové řemeslo, narvané legendama.(6.2.2015)

Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. Dokumentární charakter díla nám poodhalí pozadí příprav a průběh prvního dne invaze spojenců v Normandii. Kdo se aspoň trochu zajímá o historii 20. století, toho nemůže toto dílko plné napětí a dechberoucích masových scén nudit ani vteřinku, přestože je film téměř tři hodiny dlouhý.(11.11.2008)

Velmi zaujimavý film, takéto poňatie z takehoto ppohladu som ešte vylodenie v normandii vo filme nevidel, určite zaujimave. čo by som asi vytkol, alebo čo som nečakal a sklamalo ma , že meistami mi to pripadalo ako komedia... :)(2.2.2009)

Velmi kvalitní válečný film se spoustou hvězdných herců.Výborné zpracování jedné z nejdůležitějších událostí druhé světové války.Zajímavý je i pohled ze strany spojenců i německých agresorů.(2.7.2009)

Celkem realistická rekonstrukce dne D se spoustou hvězd a na podobný film s minimem laciné glorifikace vojáků. Němci mluví německy, Francouzi francouzsky, Němečtí vojáci a generálové tu nejsou vylíčeni jako retardi. Pár naivních nebo unreal scén už se dá vzhledem k roku vzniku odpustit. A pak, že to nejde bez starýho pantáty kterej hraje systematicky na city u hrobu jinýho pána co hrál na city celý film (Špílberg).(23.11.2011)

Prvotřídní válečný film, klobouk dolů...(6.12.2011)

Nejlepší černobílý širokoúhlý snímek o vylodění v Normandii, který byl pro TV ořezán a kolorován. Je to však na škodu, protože to tak ztrácí na autenticitě. Na natáčení se podílela plejáda tehdejších filmových hvězd zastupujících každý svou zemi. John Wayne Amerika, Sean Connery Anglie, Bourvil francouzský civilista, atd. Příběh sleduje vše od příprav, přes provedení až po konečně dobití, z obou stran barikády. A nezapomnělo se na nic. Jedná se o poctu všem vojákům, kteří tam zůstali. Scéna, kdy se parašutista zasekne za střechu kostela a visící podél zdi je nucen jen bezmocně sledovat probíhající masakr, se určitě zapsala do filmových dějin. Nic citovějšího snad k vidění není. Události spojenců jsou okořeněny pro odlehčení humorem a těžko říci, jestli to bylo nutné. Zvlášť ve válečných scénách to působí poněkud rušivé. Skupinka jeptišek jdoucí ve smršti kulek a střepin aniž by je cokoliv trefilo je už přitažené za vlasy. Nebo to má demonstrovat, že je ochraňuje bůh? Tisíce komparzistů, záběry bojů s ptačí perspektivy, realistická pyrotechnika bez prskavek a naopak plné kouře a prachu, veškeré politické dění v hlavních štábech. Takové filmy se dnes už opravdu netočí. Film je právem řazen mezi ceněnou klasiku.(18.12.2013)

Skutečná klasika. Myslím tím černobílou verzi, která působí velmi autenticky, nepochybně i díky autentické němčině. Přes všechna myslitelná klišé. Nemám rád ty válečné masakry plné patosu, ale málo platné, tento film je povedený. I se všemi těmi karikaturami, anekdotami a patetickými a těžko uvěřitelnými epizodami. Paradoxně právě ty jsou často ze života, což autoři filmu dobře věděli.(3.4.2015)

Ďalšia klasika, ktorá zachycuje jednu z najkrvavejších a najbolestnejších udalostí z II. svetovej vojny. PS: „Že zaútočia pri Normandie? Nezmysel! To predsa neodpovedá vojenskej logike!“ Osobné hodnotenie: 82% (****) (10.5.2015)

Ale bral som do úvahy aj rok výroby. Bojové sekvencie boli super a tých pár naivných momentov v dialógoch sa myslím dá odpustiť. A hviezdu dávam aj zato, že Nemci hovorili výhradne nemecky. To sa dnes už nevidí :).(24.5.2015)

• PeterJon

Príliš veľa postáv na to, aby som si k nim ako divák stihol vytvoriť vzťah. Mnohé z ich príbehov ostali useknuté. Celkovo nuda, málo pútavé. Posledných cca 30 minút od masovej scény útoku Francúzov (bez strihu!) bolo svižných, koniec ale to celé usekol, akoby mala byť ešte ďalšia časť...proste sklamanie(28.10.2015)

Bourvil na kole v uniformě francouzského hasiče přijel vítat spojence přímo na pláž hned po vylodění. A dál je tam pár humorných hlášek. Film má obrovskou výpravu a komparz a v té době jistě bylo ještě spousty válečné techniky, která se dala použít. Ale je až nekonečný a formát 4:3 taky leckoho překvapí. Kdysi jsem viděl tu původní černobílou verzi a ta mi přišla mnohem víc autentická. 70%(27.6.2016)

Skvelá historická vernosť + výborná kamera&výprava - tu proste nie je o čom diskutovať(4.4.2009)

Den D z pohledu spojenců nabitý hvězdami. Několik nezapomenutelných scén například s Henry Fondou na pláži Omaha, jak s hůlkou (nemám na mysli Daniela) poskakuje od jednoho železného kříže ke druhému napříč pláží. Dále irská jednotka s dudákem, no nářez... určitě doporučuju alespoň jednou v životě vidět.(16.1.2010)

Film trochu trpí starobou a z toho plynoucí malou realističností (krev nevidět) a nějak nevzbuzuje žádné pocity, ani jsem těm Spojencům moc nefandil, Němci mi přišli skoro zajímavější :-) Ale jinak je zpracování na dobré úrovni a děj nenudí.(16.10.2010)

Jeden z nejlepších válečných filmů.(31.7.2011)

Trosku mam problem s filmem, kde neni hlavnich postav, jen vedlejsich. Diky tomu dej se toci pouze podle historickych udalosti a tak to je taky tak trosku dokument a rekonstrukce historie. Velkoryse natocene s mnoha komparzisty, coz se dnes jen tak nevidi. Za zminku stoji jedna neuveritelne dlouha akce bez strihu, kdyz spojenci obsazuji mesto, natacena nejspis z vrtulniku. To je teda naprosta bomba. (ke konci filmu). Poctiva valecna filmarina.(16.7.2012)