Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Lanark

Meditace skrz filmové médium. Jak je možné okomentovat, či snad hodnotit nečí meditaci? Slova unikají své podstatě a jakýkoliv soud se mění na pouhé šumění větru ve větvích stromu života. Ne, toto se musí prožít..stejně tak jako život. Mé plné hodnocení je jen odleskem toho, co se děje v mé duši. ()

Kwaichi

Veľmi pekný pohľad na život a smrť, kde sa smrťou stávame súčasťou niečoho väčšieho. Nemali by sme sa zameriavať len na koniec, smrť ale užívať si chvíľky nášho života. Prelínajú sa tu tri dejové línie, fantazijná z konca éry mayov, náboženská a línia odohrávajúca sa v reálnom svete, pričom hlavní hrdinovia každého príbehu rovnakí. Po hereckej stránke to bolo na výbornej úrovni, ako inak s takým profesionálnym obsadením. Po vizuálnej stránke sa bolo na čo pozerať, či sa už dej odohrával v stredovekom Španielsku, pri strome života alebo v reálnom čase. ()

annihilation

Jak jen popsat děj Fontány? Prolínají se tu tři dějové linie, které jsou vlastně naprosto propojené. Je tu milující muž, kterému umírá žena na rakovinu a on se snaží hledat lék, poté vystupuje jako hrdina její knihy, který pátrá po Stromu života a nakonec je tu jeho duchovní cesta, která mu pomáhá najít smír se smrtí. Je to vlastně obraz přítomnosti, minulosti a budoucnosti, který se spojuje v jeden příběh s velmi krásným nápadem. Na první pohled jde o příběh lásky, to ale ovšem nevylučuje jeho hloubku. Zprvu jsem ze snímku měla dost smíšené pocity, ale teď již přiznávám, že mě hodně zaujal. Možná je to také z části obsazením mých dvou oblíbených herců – Hugh Jackman a Rachel Weisz, jemnou hudbou, která vyjadřuje pocity panující v různých úsecích příběhu, nebo prostě svou myšlenkou, že smrt je pouze nemoc. ()

dubinak

The Fountain jsem oddalovala, jak jen to šlo a dělala jsem chybu. Podle popisu to na mě působilo jako zmatená romantická sci-fi slátanina, kterou nemůžu nikdy pochopit. Během projekce se můj názor rychle změnil. Až tak nepochopitelné to nakonec nebylo. Naopak, Aronofsky dokázal vše krásně spojit, objasnit a rozuzlit a mně už nezbývalo nic jiného, než se utápět v slzách nad osudem manželského páru, který stvořili snad ti nejlepší herci, kteří ho stvořit mohli. Takhle jsem nebrečela ani u Titanicu, ten je proti tomuhle pohádka pro děti. Dalším neuvěřitelným elementem byla hudba, která mě už jen zmačkala do malé kuličky a odhodila do rohu pokoje. Skutečně, dlouho jsem silnější film neviděla. ()

C0r0ner

Nebudu předstírat, že jsem to pochopil a nelíbilo se mi to. Ne, nejspíš se mi to nelíbilo právě proto, že jsem to nepochopil. Zpětně vlastně vůbec kurva nevím, o čem to bylo, jaký to mělo smysl a jak to dopadlo. Vizuál byl perfektní, to jo, ale ten obsah mě celou dobu tak strašně míjel, až jsem se v tom ztratil a už nenašel. 50% ()

agathon

Nějak ta vysoká hodncoení tady nechápu. Nový Aronofského film je sice úchvatnou vizuální básní, skvělým zážitkem pro každého, kdo miluje filmy s přebujelou obrazovou stránkou. Ten nápad ve filmu vůbec nepanorámovat, jen dvakrát použít boční jízdu kamery a jinak jenom dopředu/ dozadu a vertikální pohyb. Skvěle to evokuje to "povznášející téma", cestu hrdiny směřující někam "vysoko". I herci jsou naprosto lahůdkoví a skvěle vybraný. Jackman prostě ukazuje, že vedle vzhledu má hlavně herecké schopnosti. Hudba je naprosto skvělá (byť nedosahuje podle mě naprosté geniality motivů z Requiem za sen). Jenže v tom krásným a technicky promakaným designu se toho zase tolik po té tematické stránce neskrývá. Vážný téma je shozený prapodivně směskovým melodramatickým kýčem, který se tváří, že vypovídá o super vážných věcech. Přesně jako ta "kosmická loď", kterou hrdina cestuje za svojí nadějí: nafouknutá bublina. Aronofsky-režisér paráda. Aronofsky-scenárista podivná křeč. Spousta vážných slov a přitom křěčovitě roubovaná směska Davinciho kódu, Invaze Barbarů, A.I. a Apocalypta. Škoda přeškoda všech těch krásných obrazových kouzel. Asi režisérovy rozumím, je cítit, jak upřímně to všechno myslel. Jen mi připadá, že na tohle téma se má točit trochu jinak. Lepší, kdyby se možná nesnažil být tak novátorský a přidržet si té své vyzkoušené geniálně strohé formy Requiem nebo Pi. Tam to fungovalo skoro samo o sobě. Fontána se každou svou minutou snaží o "něčem" vypovídat a zapomenout přitom, že je vlastně o ničem. ()

Wormboy

Aronovskeho Fontana je velkolepym, ale zaroven minimalistickym filmom s krasnym pribehom, vybornymi hercami, naliehavou kamerou a nadhernou Mansellovou hudbou. Nech si hlada zmysel filmu kazdy ako chce, ja som si ho nasiel, staci sa filmu otvorit...riesenie pride samo. 4,5/5* ()

Flynn

Vizualní hody za malý peníz. Obdivuju jak dokáže Aronofsky s takovým rozpočtem natočit něco takhle vymakaného. Film jsem viděl zatím 1, ale určitě na něho ještě kouknu a hodnocení změním. Skvělá hudba a krásný příběh a výborný Jackman a Weisz. Tohle se prostě musí vidět. ()

lakikaki

Moje očakávania boli riadne vysoké, ale to čo som videl som nečakal ani náhodou. Fontána je filmom úplne odlišným od všetkých, ktoré som kedy videl. Dokonalé zrežírované prelínanie 3 časových rovín, nádherná hudba, vynikajúce herecké výkony a úžasné obrazy. Fontána už vlastne ani nie je filmom, ale nádhernou filmovou básňou, ktorej sledovanie bolo pre mňa skutočne mystickým zážitkom. ()

zette

Asi bych ani nemel tento film komentovat, protoze je to snad po Vetrelci 1 a Planete opic muj nejnovejsi sci-fi snimek, ktery jsem videl. Tento zanr opravdu nemusim ( to je vsak jen muj problem ). Urcite se jedna ale o zajimavy film a chapu, ze je z nej spousta lidi unesena, coz treba nechapu u Krvaveho diamantu, ktery jsem videl rano:-)! ()

Andre3000

Na tenhle filmek jsem se těšil už rok před jejím uvedením do kin, když jsem se o něm dočetl v nějakém časopise. Už tehdy jsem si říkal, tak tohle bude něco mimořádnýho. Rok uplynul a já jsem snímek shlédl hned jak to bylo možné. Jak už to ale bývá, když se člověk na něco moc těší, tak je pak zklamaný a Fontána...byla pravý opak :-) Je to bezesporu jeden ze tří nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Ústřední dvojice, kterou jinak moc nemusím zde prostě excelovala. Podporovala je přitom pro někoho depresivní, pro mě však božská, či spíše nadpozemská hudba od Clinta Mansella. Lze něco vytknout? Z mého úhlu pohledu těžko. Tenhle snímek ve mě zanechal opravdu hlubokou stopu a zároveň mě přivedl k famóznímu režisérovi...všichni už vědí :-) Včera 17. listopadu 2009 jsem snímek viděl znovu v malém kině v Brně a z druhé řady a prožil sem nejlepší filmový zážitek všech dob. Hudba Clinta Mansella, kterou už dokonale znám dokreslovala příběh u kterého se mi svíralo srdce a musím říct, že scéna kdy Izzi umírá je pro mě asi tou nejlepší scénou na světě!!! ()

kusper

Pan Aronofsky je jednou z prvních nadějí, že kinematografie 21. století dosáhne kvalit té z 20. stoletií. Fontána je fascinující film. ()

necisty

Nevím, zatím hodnotím takhle jen kvůli tomu, že si nejsem jistý, jestli jsem ten film pochopil:). Předpokládám, že po druhém shlédnutí by ta poslední hvězda měla přibýt. Je to určitě hodně hodně zajímavý film po všech stránkách. Líbilo se mi to. ()

sulimo

Filmová filozofie mého života, kde mi každá scéna připadala jako ta nejlepší, kterou jsem kdy viděla, a kde každá emoce, kterou to ve mě probudilo, byla dost možná ta nejsilnější, jakou jsem kdy zažila, alespoň u filmu tedy. Nebojte se toho a pusťte si toto poselství o smrti, nesmrtelnosti, lásce, putování, strachu, odvaze a mnoha dalších abstraktních pojmech, které film sděluje, protože pokud se necháte unášet vesmírem bublinou, a pokud budete chtít, pochopíte, proč jste nesmrtelní. Moje top 10. ()

campix

Darren Aronofsky si se mnou opět pohrál a to jsem ani po rozpačitě zmateném začátku ani nečekal. Audiovizuální "bašta" začíná hned od prvních minut, ovšem poté co jsem se začal jakžtakž orientovat ve změti audiovizuálních vychytávek a příběhů, jsem filmu přišel vcelku na chuť. Mohli za to velmi silné momenty, kdy sem pouze civěl jak Hugh Jackman dokáže hrát. Takovéto hodnocení mohu ovšem dát jen pod vlivem, dle mého názoru dokonalého soundtracku od Clinta Mansella. Aronofski sice vůbec nezklamal a když tak na to koukám, tohle je podle mě jeho nejhorší film a už to je podivuhodné jaký skvost mohu označit jako režisérův nejhorší film. ()

Pajky3

Na tomhle filmu bylo skvělé to, jak byl zpracován. Vizuální část, efekty - to byla paráda. Dalším velice dobrým bodem byla hudba, ta byla taky skvělá. Hugh Jackman si mě taky získal. Problém jsem měl u příběhů, docela jsem se ztrácel. Bylo tam toho na mě moc, hlavně ze začátku, pak už jsem se jakžtakž našel. ()

pufina

Fascinující podívaná, herecké obsazení byl více než dokonalé, taktéž hudba, ale v několika ohledech mě film příliš o své "arofonské dokonalosti" vůbec nepřesvědčil. Našlo se až dost chvil, kdy jsem se nudila a nebavilo mě to. Celkové propojení se mi líbilo a přesvědčilo mě to o tom, že je to dobrý film. Sci-fi sféra byla pro mě utrpení a i když závěr byl dobrý, tak jsem se musela začít smát, když si Jackman začal z břicha trhat kytky. Nicméně ve mně film nevyvolal moc pocitů, nebyla jsem z toho úžasem vedle a ani žádná slza (třeba při její smrti) neukápla. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)