Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Petoss1

Moje najnovšie sklamanie, Aronofsky je čudný režisér ale dúfal som, že s hercami typu Jackman a Weisz to bude príjemné dielo, no ostal som zaskočený, pretože tak debilne vymyslený príbeh som dávno nevidel. Dve * tomu nedám už len kvôli spomínanej dvojici. Škoda no. 55% ()

O´Neill

Zdá se mi to jako taková variace Jacksonova pevného pouta, jen s tím rozdílem, že toto má omnoho temnější atmosféru. Já osobně preferuji z těchto dvou filmu právě pevné pouto, nakonec ale asi bude záležet na každého vkusu. Mé hodnocení dávám naprosto IMO, protože film má nepopíratelné kvality, perfektní herce, super námět, a vynikající zpracování. Navzdory tomu všemu bych si ale film pravděpodobně již nikdy nepustil, protože to zkrátka není téma zrovna pro mě. ()

Mefistofelle

V době, kdy jsem se chystala do kina na Fontánu, jsem ještě nevěděla, jaké emotivní a hluboce zasahující filmy Darren Aronofsky točí a tak mě tenhle filmový zážitek naprosto vyvedl z míry. Po skončení projekce jsem měla pocit, jako by mě přejel vlak. Fontána je film, pro který je nejlepším adjektivem slovo KRÁSNÝ. Ano, je to krásný vizuální zážitek od začátku až do konce. Hugh Jackman a Rachel Weisz hrají úžasně, kamera doslova dělá divy svými close-up záběry a vše podbarvuje nádherná hudba Clinta Mansella. Děj je rozdělen do tří se sebou navzájem souvisejících úrovní a la minulost-současnost-budoucnost, které vás sice na začátku budou pěkně mást, ale ke konci se vše složí dohromady v kompaktní celek. A navíc, výbušnější směs emocí jen tak někde nanajdete. Fontána není film, určený k zaplácnutí nudného odpoledne, je to něco, nad čím budete ještě hodně dlouho přemýšlet. Víc slov nemám, skládám Aranofskymu hlubokou poklonu. ()

Rodriguez

Jeden tady bouchne za pět * a hnedle všichni trádá a hodnotí jak pominutý. Nějak jsem pomuhle filmu nepřišel na chuť a divím se, že má tak vysoké hodnocení (80% - 17131). Ani se nedivim, že sem 1/3 prospal (nudou). Leč, je to jen názor, vždyť žijeme v demokratickém státě 21.století, ne? 25% ()

4daPeace

Verdikt: Poprve nevim co napsat, nevim proc me to pohltilo, nevim proc davam maximalni mozne hodnoceni, nechapu jaktoze zde ma film nyni celych 90%, netusim proc veta, kterou rika Izzy: ''You shall wear it when you find Eden, and when you return, I shall be your Eve.'' se mi v hlave opakovala celou cestu domu i ted...? Diky, pane Aronofsky! ()

Crawler-D

Pokud některý film dokáže zachytit krásu, pak je to Fontána. A nemluvím zde o povrchní kráse, kterou především ve třetí, budoucí časové rovině Fontána disponuje. Na myslím mám vnitřní krásu, a to tu, která dokáže diváka jak rozplakat, tak extázně rozveselit nebo uvrhnout do nelítostné deprese. Záleží na tom, v jakém rozpoložení na film divák jde. V tom nejlepším případě zažijete všechny tři možnosti a dočkáte se nevídaného diváckého zážitku. Darren Aronofsky mi dokázal, že je velkým filmařem, který tvoří malé, ale pozoruhodné věci a zároveň přebíhá mezi jednotlivými filmovými žánry. V tomto případě zvolil originální love-story zasazenou do pseudofilozofického kabátu, který je ale tak pěkně na pohled a myšlenkově jasný (i když neobjevný), že nemohu, než spolu s polovinou diváků žasnout. A stojí za to poslechnout si i skladbu v titulkách, která mě dojímá svou emocionální hloubkou, ale zároveň viditelnou jednoduchostí. Jako celý ten film. V jednoduchosti je síla. /Zajímavost: V jedné scéně Aronofsky cituje jiný film o rakovině Ikiru od Kurosawy/ ()

ifa

Fontána vás přivede do světa, kde barvy a hudba mají nejvyšší smyl a kde naše smysly a náš cit jsou to nejduležitější. ()

baaaja

Nevim jestli to tak přišlo jenom mě, ale nezahrál to Hugh Jackman uplně dokonale..? Vážně jsem mu to celý na 100% věřila, přišel mi v té roli naprosto přirozený.. stejně tak Rachel Weisz, která v hereckém výkonu stojí jenom těsně za Jackmanem. Takhle hezkej romantickej sci-fi filmek jsem neviděla od doby Osudovýho doteku. Ikdyž pro mě je pořád Osudový dotek na prvním místě a Fontána je malilinko pozadu, protože byla přeci jenom o něco zmatenější a je tam o hodně víc prvků sci-fi. Ale je to rozhodně působivá podívaná pro všechny, kteří si občas rádi zahnou ze všední reality do trošku neobvyklých, poetičtějších a mysterióznějších cest života.. ()

Lopic

Tak vůbec nevím co si o fontáně myslet. Asi nemám dostatečnou mozkovou kapacitu, abych rozpoznal všechny náznaky a podobenství, takže nemůžu posoudit jestli to byla opravdu filozofická báseň na téma život, láska a tak podobně nebo pouze samoúčelná rádoby filozofický, ale v jáýdru prostý film. Proto sem o tom radši moc nepřemýšlel a zaměřil sem se na vnímaní skvělých hereckých výkonů a dokonalého audiovizuálu. Hlavně Hugh Jackman mě svým výkonem dost překvapil. Nejvíc se mi líbila současná rovina, u které sem skoro celou dobu popotahoval, Tommyho z budoucnosti sem moc nepochopil a Tomas ve Španělsku 16. století byl taky docela fajn. Váhal sem mezi 4 a 5*, ale nakonec rozhodlo to, že sem prostě celý příběh a jeho vyvrcholení tak úplně nepobral. Asi si to budu muset dát znovu až intelektuálně povyrostu :) ()

DruidKarel

Tak, a konečně jsem jej viděl. Hodně dlouho byl v mém trezorku s filmy, které jsem chtěl viděl, ale nijak zvlášť jsem po něm netoužil. A to byla taky velká chyba. Naprosto mě dostal svým charakterem a svým mixem žánrů, jako se mi jen tak nestává. Vinikající hudba. Ta byla přímo okouzlující a majitelé soundtracku k Fontáně jsou velkými boháči. Herecké výkony byly skvělé a samotný příběh, to byl monstrózně kvalitní výkon. Efekty byly jako ze sna... Škoda jen, že top 10 nelze rozšířit na top 20. Tenhle film by si tam své místo jistě našel... 5* je povinností. 5* ()

zuzinka2

Nádherný film, který vás ohromí jak s vizuální stránky, tak skvělou hudbou a výbornými hereckými výkony (oba hlavní protagosnisty jsem do tété doby trochu přehlížela, musí to co nejdřív napravit a kouknout se na nějaké jejich další filmy). Mě ale nejvíc zaujalo to něco navíc, co tento film obsahuje. Ať je to propojení všech tří příběhů nebo láska mezi Tommym a Izzy, kdy on nechce pochopit co ona už pochopila, že přišel její čas a není možné proti tomu bojovat. Ještě dlouho po shlédnutí jsem musela nad tímto filmem přemýšlet a už se těším jak se na něj znovu podívám a vychutnám si jeho magickou atmosféru. ()

starbrejkr

Po dlouhé době musím říct - na tohle jedna projekce nestačí... Pocity se ve mně rozvalují a podotýkám že už dlouho nedal mé hlavě tak film zabrat....až na úplném konci jsem si vydedukoval jedno základní poselství - je zbytečné hledat a přát si nesmrtelnost; důležité je využít chvíle která je právě teď, protože co má stát, to se stane. Každopádně je tam toho ještě víc, a proto rozhodně potřebuju ještě aspoň jedno zkouknutí, i když něco mi říká, že tohle je film, na kterém je pořád co hledat....Audiovizuální zážitek chválí všichni, takže můžu jen s otevřenou pusou pokývat hlavou a zalitovat, že jsem to neviděl v kině - to musí být NĚCO! Po třech zkouknutých Arofonskyho filmech se začínám těžce přiklánět k fanouškům tohoto pána už jenom kvůli obrovské rozmanitosti jeho tvorby a tomu, že Fontáně nedal jen nádhernou finální tvář, ale zároveň tenhle příběh i sepsal.....Absolutně výjimečné....UPDATE po druhém shlédnutí. Je to jeden z těch filmů, které si člověk napodruhé vychutná mnohem víc. Netopíte se v nejistotách a naopak si skládáte dílky skládánky, které vám unikaly. Život, smrt, láska a hledání nesmrtelnosti, to jsou hlavní témata filmu, která jsou tady navzájem propojena v jeden celek. Celek, který zanechá na konci zvláštní pocit....tohle je film jen pro vhodné okamžiky... ()

nithiel

No, Tak jsem viděl Fontáno, těšil jsem se na ní už opravdu dlouho. Co psát dál? já můžu napsat jen Cože? a doufat, že někdy zhlédnu znovu, možná pochopím a pak budu moct hodnotit. ()

JohnRambo

Chválim za to, ako krásne je to natočené a ako úžasne hral H. Jackman a vyčítam to, ako zložito je to natočené. Tento film som pochopil asi tak na 80%, mám v tom ešte nejaké nejasnosti, ale nechystám sa na dalšie zhliadnutie. ()

Wladi.mir

Já prostě nemůžu jinak. Když film dokoukám až do konce závěrečných titulků, musí to něco znamenat. Hudba, hudba a ještě jednou hudba. Takto skvělou hudbu jsem dlouho neslyšel, Clint Mansell si dal hodně záležet.. Nevím co k filmu bych řekl. Ono vlastně ani není co. Fontána se musí prostě vidět. Velice citlivý film. Néé, že bych u toho zase brečel, to ne. Ale opravdu velice vzláštní film, který skrývá mnoho otázek. Uvážím-li, že je to první film od Arofonskyho co jsem viděl, těším se na ty ostatní. PS: český dabing tu za moc nestojí - dejte přednost originálu. ()

Amroth666

____ Q.U.O. - V.A.D.I.S. ____ Už bych se chtěl konečně vyblejt z těch depresí a z uživatelů na csfd. Film je ____ Neskutečná prcárna !!!!! To je první věc! ____ Čtverdimenzionální příběh, úžasnej druhej pád, nahovno příběh, rozhranní sci-fi a psycho hovadinou se zastavilo někde v prdeli. Děs a zároveň krása. Kdybych měl někomu říci ve stručnosti, o co ve filmu jde, nedokázal bych to. Sám to totiž nevím, o co šlo. Nejvíc mi vadil snad na každém záběru záběr slunce, hlavně hodněkrát v očích Huha Jackmana, falešné jako kříže, udělané do podoby kamery, aby v tom divák viděl nějaký skrytý podtext. Atmosférou se to nevešlo ani mezi postapokalyptickou záležitost. Taky mně sralo, že se žádná pasáž nedotáhla do konce. Předurčeno pro znalce a kritiky? Velký hovno. Tahle kravina je úplně nesmyslná. ____ Ted komentář Tetsua. Tento uživatel to prostě vystihl : Vím, že si tím asi nijak nezvýším popularitu, ale pro mě byla Fontána jedním z největších zklamání roku. ____________ Jeden můj kamarád, podobně zklamaný, ji komentoval trefně: "Dokud Aronofsky točil, o tom, co zná a kde žije, tak byl výborný. Ale pak začal jezdit po festivalech a všude mu říkali, že je nový Kubrick, a on tomu uvěřil a natočil film úplně o všem, o celém vesmíru a smyslu života. Jenomže pro lidi, kteří už viděli víc filmů a četli víc knížek to není žádné veledílo, ale slabikář pro děti". _________ Nesouhlasím s tím komentářem úplně (i když mě pobavil), protože Fontána se zjevně nelíbí jenom těm nezkušeným teenagerům a navíc mám ještě daleko do toho pohrdat jejich vkusem. Jenomže Fontána je jednak naivně stylizovaná podle prefabrikovaných spirituálních pohlednic a obálek pouťové esoterické literatury, a její vyprávění kombinuje chladné konstruktérství ve snaze útočit co nejvíc na city.____________ Nelíbí se mi ani okázalé myšlenky, ani okázalé emocionální scény, ani okázalá estetika. Vím, že je do toho filmu autory hodně vloženo a mnozí diváci si z něj dovedou hodně vzít. Ale pro mě to není. ____ Když se film někdo s nejvyšší drzostí pokusí srovnat s Kubrickem, vyjde mu jasně jedna věc. Na tyhle přehnané myšlenky světa v porovnání s city a životem člověka umí více Kubrick. Kubrick a nikdo jiný. Tenhle film je ale třeba lepší jak Lynchovi sračky, které mi nic neříkají. Do tohodle komentáře si napíšu hodně pocitů a věcí, které mně okolo Aronofskyho světů napadají. Dobré téma, bohužel špatně uchopeno. Dostat zlatého lva za Fontánu, tak to už může dostat zlatého lva můj pes za to, že se mi vydělá v kuchyni na podlahu. Škvarky se mi z toho vaří v těle. Každá hláška, která byla ve filmu řečena pro mě naprosto nic neznamenala, protože jsem hned od začátku věděl, že je to jenom narafičené a že já to Aronofskymu tentokrát nezbaštím. Použil bych trochu slov z odborných kritických rádoby pořadů. Labilní svok-prdel, která není ničím zajímavá. Nulová atmosféra, protože Clint mansell sice použil své omamující pesničky, ale sem se absolutně nehodili. Bylo to hrozně přeplácané celkovými pohledy na svět. Pořád si v duchu říkám otázky typu: Proč to všechno udělal Aronofsky tak okatě? Proč to neudělal míň přehnaný? Vím, že představivost je veliká a nápadů je hodně, ale tady nebyl ani pořádný originální nápad s časovými okénky, ani sci-fi věcičkami nebo když už si chtěl zahrát na básníka a režiséra zároveň, tak to neměl dělat do 90 minut. Nic. Taky mně hrozně zklamalo, že zrovna celou tuhle bohužel otřesnou věc způsobil Aronovsky. Po shlédnutí filmu jsem si řekl, že je to jeho první a doufám poslední omyl, protože zatím to byl můj elitní režisér. Tohle ho ale dost snížilo a mně to hrozně sere. Nedá se nic dělat. Nemůžu hodnotit film podle režiséra, ale podle toho, jak na mně film působí a jak ho vidím já. Paradoxně se mi vůbec nechtělo tenhle film hodnotit. Jeden čas to dokonce vypadalo na pět hvězd. Pět hvězd je ale ukryto někde v příběhu, který jsem se snažil najít, ale nenašel. Slyšel jsem také volání Aronovskyho hlasu, který se jen trápí a trpí. Já jsem trpěl. Neříkejte mi, že jsem film nepochopil. Každý ve filmu hledá a nakonec najde to své, takže pryč s takovými řečmi. Zase chápu hodnocení tady, hlavně hodnocení přednějších uživatelů, kteří dávají evidentně signál méně bodově zasaženým uživatelům, aby film hodnotili také vysoko. Když jsem četl komentáře, nejvíce mně zaujal skvělý komentář Blizzarda, který vyznal svůj díky tomuto filmu. Já tomu vyznávám také svojí řeč a to, jak jsem film ohodnotil neznamená, že nemá kvalitní básnické písmo. Mluvím o filmu docela zle, ale ve skutečnosti se v mé duši dobro najde. Alespoň jeden dobrý skutek Fontány. Když se ještě jednou vrátím k soundtracku, tak jsem neřekl, že hudba byla hrozná. Řekl jsem, že mi neseděla do Fontány.____ OST 5/5 ____ http://www.youtube.com/watch?v=jZW4PCaxGS8 ____ ... a zavládá u mně naprostá rozporuplnost a a debaty o tom, jak to vlastně všechno bylo a jaký je doopravdy konec, jaký je život, jaká může být smrt a jak to vlastně Darren Aronofsky myslel. Připisuju názor o tom, jak hráli Hugh Jackman a Rachel Weisz ----- hráli výborně. ____ A tak hospodin bůh vyhnal Adama a Evu ze zahrady ráje a osadil je mečem plamenným. Aby ostříhal cesty ke stromu života. Genesis - kapitola třetí, verš dvacátý čtvrtý. ____ Více mně oduševnil snímek z roku 2009, skoro totožný - Mr. Nobody!!! ____ () (méně) (více)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)