Pravdivé zpovědi

True Confessions

Krimi / Drama

USA, 1981, 108 min

• VanTom

Vzhledem stylová dobová krimi svůj zájem zaměřuje na vztah dvou bratrů, cynického policajta a prohnilého monsignora - kněze (jenž se ale chce polepšit), kteří si svou činností "lezou do zelí" a působí problémy. Proto je překvapivé, jak málo se daří ploché postavy prokreslit a "zplnohodnotnit". Případ vraždy mladé "hérečky" se odsunuje na druhou kolej a jeho vyšetřování, které zúčastnění tolik prožívají, přenáší na diváka nulové emoce. DeNira a Duvalla samozřejmě z matného výsledku vinit nelze.(1.11.2017)

• Rodin

Nevím tedy, zda dobré úmysly dláždí zrovna cestu do pekla, ale tady nevedly prakticky nikam. Sám bych se řídil asi tímto: když už zpracovat podobný námět, tak se nesnažit být v důsledku přehnaně religiózně politicky korektní. A když už použít dvě čerstvé Holywoodské ikony, tak jim umožnit prodat vše, co v nich je. A nenudit, prosím, nenudit.(21.4.2010)

Robert DeNiro a Robert Duvall hrají dva bratry - kněze a policajta v tomto příjemném retro snímku odehrávajícím se v roce 1947 v Los Angeles. Volně je to inspirované skutečným případem vraždy Černé Dahlie. Dlouho jsem tento film chtěl vidět než se mi ho povedlo sehnat. Sice jsem čekal trochu víc, ale zklamaný nejsem.(19.6.2016)

• aLPaC

Před shlédnutím jsem si říkal, jak je možné, že film s takovýmto obsazením, který navíc vznikl v době, kdy oba Robertové byli na vrcholu, vidělo tak málo lidí. Po shlédnutí už to chápu. Film je totiž neuvěřitelně pomalý a nudný a to dokonce tak moc, že po hodině začnete usínat (v případě, že si jej pustíte po osmé na to vemte jed) a bude vám jedno, kdo tu vraždu spáchal a jestli ho dostanou. Hrát v tom neznámý herci, má to 40% a neštěkne po tom ani pes.(21.10.2012)

Duvall a De Niro boli už vtedy pánmi svojho remesla a je to vidieť. K tomu sa ako námet priráta najslávnejšia hollywoodska vražda a stále je to málo na to, aby sa z tohto filmu venovala väčšia pozornosť. Dôvodom by mohlo byť len malé nadchnutie, ktoré som z filmu pocítil. Rozvláčnosť je miestami fajn zahnaná hercami a dobrou zápletkou, ale po hodine z nej začnú padať viečka a to už je niečo zle. Občas vzniknú aj dejové nejasnosti, ale tie aspoň diváka prinútia popremýšľať a hlavne nezaspať. Zaujímavo je do filmu vkomponovaná cirkev a zároveň točenie porna v '47 roku. Zaujímavý film určite je, to ho však pred priemernosťou neuchráni. 65%.(4.9.2008)

• - Děj filmu je založen na skutečné nevyřešené vraždě Elizabeth Short, známé jako Black Dahlia. (Elwanelyn)

• - Toto byl první film Roberta De Nira po filmu Zuřící býk (1980). Důvodem bylo hledání té vhodné role pro něj, jež by odpovídala jeho charakteru. (Elwanelyn)

• - Robert De Niro se kvůli roli kněze učil latinsky a studoval liturgii katolické mše. (Stanley619)