Reklama

Reklama

Robert De Niro a Robert Duvall v briskním kriminálním dramatu z Los Angeles 40. let minulého století, kde zločin kráčel ruku v ruce s církví...
Pamatujete si na snímek Briana De Palmy Černá Dahlia, který před čtyřmi lety aspiroval na Oscara za nejlepší kameru? Pokud ano, vězte, že slavný režisér rozhodně nebyl první filmař, který se kdy o kauzu vraždy mladé a půvabné herečky Elizabeth Shortové, přezdívané právě Černá Dahlia, intenzivně zajímal. Přinejmenším jej v roce 1981 předstihl Ulu Grosbard, a to právě snímkem Pravdivé zpovědi, který se krom jiného může pochlubit i vynikajícím obsazením v čele s Robertem De Nirem a Robertem Duvallem. Držitel dvou Oscarů Robert De Niro hraje v této těžké obžalobě korupce v soudobém Los Angeles katolického kněze, otce Dese Spellacyho, který se pravděpodobně stal nepřímým svědkem vraždy dalšího kněze, jenž zemřel v náručí prostitutky. Respektive otec Spellacy byl poslední, kdo jej viděl naživu a hlavně ve společnosti, jež je s největší pravděpodobností za mužovu smrt zodpovědná. A to se také snaží sdělit svému bratrovi, detektivu Tomovi v podání Roberta Duvalla, který byl vyšetřováním případu pověřen. Problém ale je, že oba muži k sobě nechovají zrovna nejvřelejší city. A stejně tak není úplně nejlepší volbou Desova touha nebýt s případem příliš spojován, protože by mu to mohlo uškodit v jeho kněžské dráze. Čím více se ale oba muži do případu zaplétají, tím víc začíná být jasné, že v této věci jde rozhodně o víc než o kariéru. Smrt duchovního je totiž jen vrcholkem ledovce gigantického zločinného spolčení, jež zasahuje i do těch nejvyšších církevně úřednických míst. A ukazuje se, že nejedno Desovo rozhodnutí, vztahující se hlavně k mecenášům, kteří dotují jeho kostel, rozhodně nebylo správné. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Táto snímka Ulu Grosbarda má svojho pokračovateľa: v roku 2006 natočil Brian De Palma film Čierna Dahlia, ktorý sa zaoberá rovnakou témou, a to vraždou mladej a pôvabnej herečky Elizabeth Shortovej. Určite by som sa nevyhol ale ani tomuto dielu, v ktorom je obsadenie podobné Godfatherovi. Výborné herecké výkony ústrednej dvojice Roberta De Nira a Roberta Duvalla ako dvoch rozdielnych bratov, detektíva a kňaza. Asi najviac ma upútala atmosféra mesta v dobe štyridsiatych rokov minulého storočia. Autá, kostými a všetko s tým spoločné. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Robert DeNiro a Robert Duvall hrají dva bratry - kněze a policajta v tomto příjemném retro snímku odehrávajícím se v roce 1947 v Los Angeles. Volně je to inspirované skutečným případem vraždy Černé Dahlie. Dlouho jsem tento film chtěl vidět než se mi ho povedlo sehnat. Sice jsem čekal trochu víc, ale zklamaný nejsem. ()

Reklama

VanTom 

všechny recenze uživatele

Vzhledem stylová dobová krimi svůj zájem zaměřuje na vztah dvou bratrů, cynického policajta a prohnilého monsignora - kněze (jenž se ale chce polepšit), kteří si svou činností "lezou do zelí" a působí problémy. Proto je překvapivé, jak málo se daří ploché postavy prokreslit a "zplnohodnotnit". Případ vraždy mladé "hérečky" se odsunuje na druhou kolej a jeho vyšetřování, které zúčastnění tolik prožívají, přenáší na diváka nulové emoce. DeNira a Duvalla samozřejmě z matného výsledku vinit nelze. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Duvall a De Niro boli už vtedy pánmi svojho remesla a je to vidieť. K tomu sa ako námet priráta najslávnejšia hollywoodska vražda a stále je to málo na to, aby sa z tohto filmu venovala väčšia pozornosť. Dôvodom by mohlo byť len malé nadchnutie, ktoré som z filmu pocítil. Rozvláčnosť je miestami fajn zahnaná hercami a dobrou zápletkou, ale po hodine z nej začnú padať viečka a to už je niečo zle. Občas vzniknú aj dejové nejasnosti, ale tie aspoň diváka prinútia popremýšľať a hlavne nezaspať. Zaujímavo je do filmu vkomponovaná cirkev a zároveň točenie porna v '47 roku. Zaujímavý film určite je, to ho však pred priemernosťou neuchráni. 65%. ()

Antek 

všechny recenze uživatele

Tento film byl na mém seznamu řadu let. Několikrát jsem ho už zkoušel začít, ale neúspěšně – nejspíše nenastala správná chvíle nebo jsem neměl ten správný věk, abych docenil témata, která jsou v něm řešena. No, nejspíš už ten správný věk mám. Línou atmosféru Los Angeles na konci čtyřicátých let rozčísla brutální vražda známá jako „The Black Dahlia“, a od té doby nedala spát mnoha lidem. Jedním z nich byl i John Gregory Dunne, který stvořil příběh o korupci víry, která umožňuje koupit si svatozář a potažmo i odpuštění. Celé dění plyne hodně pomalu, takže se musíte obalit notnou dávkou trpělivosti, protože tohle není investigativní thriller, tohle je střet dvou ideologií na pozadí slavné vraždy. De Niro a Duvall jsou jako bratři tradičně skvělí, tušíte pouto, které je spojuje, ale také jakousi formu odcizení, které bylo kvůli jejich zdánlivě rozdílným cestám (kněz a detektiv) nevyhnutelné. Nečekejte žádný mrazivý twist, honičky nebo krev, jedná se opravdu až o meditativní zamyšlení nad pokrytectvím a mocí peněz, která prostě dokáže proniknout všude. Já si to beze sporu užil, jedná se o poctivé řemeslo z doby, kdy podobné příběhy bylo v módě (a také nutné) vyprávět. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Toto byl první film Roberta De Nira po filmu Zuřící býk (1980). Důvodem bylo hledání té vhodné role pro něj, jež by odpovídala jeho charakteru. (ČSFD)
  • Robert De Niro spolupracoval s poradcem přes náboženství, otcem Henrym Fehrenem, který ho učil správně vyslovovat, symboliku a význam katolického dogmatu. (Stanley619)

Reklama

Reklama