Režie:
Guy HamiltonKamera:
Freddie YoungHudba:
Ron GoodwinHrají:
Harry Andrews, Michael Caine, Trevor Howard, Curd Jürgens, Ian McShane, Kenneth More, Laurence Olivier, Christopher Plummer (více)Obsahy(1)
Film Bitva o Anglii režiséra Guye Hamiltona rekonstruuje proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Velká Británie dokázala odolat německým leteckým útokům. Snímek se soustředí na různé britské vojenské osobnosti, řada z nich je inspirována skutečnými lidmi. V červenci roku 1940 německé vzdušné síly bombardují Anglii v rámci příprav na invazi. Když začne Německo, zřejmě nedopatřením, útočit na civilní oblasti v Londýně, Britové začnou v odvetě nečekaně iniciovat nálet na Berlín. Rozlícený Adolf Hitler nařídí Luftwaffe, aby své útoky spíše než na vojenské cíle zaměřila na Londýn a další velká města. Jeho špatný úsudek však umožní Britům obnovit zničené letecké základny. Statečný boj vyčerpaných anglických pilotů Královského letectva a odolnost britské veřejnosti nakonec dohnaly Německo k tomu, aby se vzdalo svých pokusů o invazi. (Cinemax)
(více)Videa (1)
Recenze (209)
Tak skvěle natočené letecké souboje jsem ještě v žádným jiným filmu neviděl. Dodnes považuji za malý zázrak, že Anglie vyhrála. Když však vidím s jakým odhodláním a odvahou letci ve služnách RAF bojovali s německými letci, říkám si jen jedno - takhle se brání svoboda. Je zajímávé, že i když znám výsledek této bitvy stejně jsem během sledování tohoto filmu cítil velkou starost o osud celé Anglie. ()
║Rozpočet $13miliónov║ V prvom rade treba povedať že ide o zručne natočení film čo sa týka trikov a snímania kamery, kde citeľne chýba iba jediná maličkosť a to vystrelené náboje pri vzdušných prestrelkách, ináč sa na tie vzdušné súboje celkom dobre pozerá, aj keď väčšinou ide o riadny miš-maš, ktorý asi mali aj piloti bojujúci v takýchto podmienkach. Na moje prekvapenie sa lepšie pozeralo na to ako strategicky pripravovali Nemci útok ako na to ako Angličania bezhlavo tápali a čakali na každodenné letecké úderi. Herecky ambasábel vo filme len presviští, takže o nejakých významných úlohách ani chýru ani slychu, čo samozrejme nejak nevadí, lebo nudiť sa človek nemá kedy. /80%/ ()
Velmi dobré bojové scény vedle kvalitního herecké představení většiny zúčastněných určitě potěší. Bohužel na celém filmu je nejen cítit jeho stáří (40 let dělá svoje), ale i smutný televizní dabing, v kterém mluví všichni česky a nějaké rozdělení tu není (ať žije třeba klasické němci titulky ostatní dabing... ale nevím popravdě, jak je to řešeno v originále). Celkově se Bitva o Británii nemá za co stydět a na svých o něco více než dvou hodinách předvádí kvalitní zábavu o druhé světové válce. ()
„Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few“ Winston Churchill Jeden z těch lepších leteckých filmů, stále však ne dost dobrý na to, aby dokázal k obrazovce přišpendlit i pacifistu a antiletce mého kalibru. I když, co může být pro podobného člověka větším potěšením, než sledovat letouny (třeba i spojenecké) zabořující se čumákem do země, či rozpadající se na součástky po přesném zásahu nepřátelského bombardéru? Bitva o Británii je vystavěna jako mnoho válečných filmů před ní i jako mnoho válečných filmů po ní. Tzn. nejdřív to schytáváme my (v tomto případě Angličané), pak to po zásluze schytaj oni. Vlastně jde pouze o četné bitvy v oblacích, které jistě stály spoustu peněz, takže proč se jimi nepochlubit. Dění na zemi je snímáno nudnou, jakožto statickou, kamerou a ani mu není věnováno mnoho prostoru. Některé scény (nacistická schůze, noční bombardování) jsou působivé a dlouhý závěrečný souboj zábavný, ale pro jeho docenění jsem už byl všemi těmi přestřelkami ve vzduchu malinko přesycen. Pokud nevlastníte kupříkladu model Spitfiru v nějakém viditelném měřítku, nebo neexistuje-li jiný důkaz vašeho vřelého vztahu ke všemu válečnému, nejspíš vás to sestřelování hlučných strojů za zvuků „hurá, jsme borci“ hudby a občasného výskytu kečupu s nepřiměřeně vysokým podílem konzervačních látek, rovněž záhy omrzí. 70% Zajímavé komentáře: Pohrobek, genetique ()
Spolu s Bitvou V Ardenách a Příliš Vzdáleným Mostem tvoří moji osobní svatou trojici mezi zahraničními válečnými filmy. Hvězdné obsazení, skvělá výprava, efektní vzdušné souboje a navíc výborná hudba Rona Goodwina (který se vyřádil i na Where Eagles Dare). Nad podobou Sira Laurence Oliviera a maršála Dowdinga budete žasnout, nicméně naši Nebeští Jezdci jsou pořád o třídu výš. ()
Galerie (122)
Photo © United Artists

Zajímavosti (24)
- Stuky ve filmu jsou jen modely. (Javert)
- Obdobně jako u Messerchmittů, i filmové bombardéry Heinkel 111 pocházejí od španělského letectva. Bylo použito 32 kusů bombardérů CASA 2,111 (licenční Heinkel 111 H-16 s motory Merlin namísto Junkers Jumo 211). (ryba443)
- Ve filmu se objevilo 27 Spitfirů různých verzí (z toho 12 letuschopných), jejichž vzhled byl sjednocen na verze Mk.I a II, které byly používány ve skutečném konfliktu. Dále bylo k vidění šest Hawker Hurricanů (z toho tři letuschopné). (ryba443)
Související novinky

Zemřel Christopher Plummer
Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému…
Reklama