Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

kagemush

Tomuhle já říkám film na základě společenské objednávky.Ještě že herci i autoři odvedli nadprůměrnou práci a i přes sebemrskačské a často i sentimentální výlevy bylo řemeslo dobře odvedeno.Takže jsem se ošíval jen občas.Když už o rasismu tak Hořící Mississippi,V žáru noci, nebo Hádej kdo přijde na večeři.-Pořád jsem měl pocit takové té didaktické manipulace,snad abych se na konci klepl do čela jako že jdu do sebe. -Tůdle. ()

SonG

Tento film že se nedostal do kin? Kristepane, a když teda tento ne, proč do kin uvádí takové sračky jako Hana Montana? Kde se poděl ten inteligentní pohled na filmy jako je tento, ponaučení, které z něho plyne, dechberoucí zážitky, které vás ohromí......Čeští distributoři by se měli zamyslet, pro malé Toy story nebo Shrecka, pro velké filmy tohoto typu......Pobláznění teenageři z úpířích playboyů z Twilight nebo z růžových šatiček montany ať chodí do videopůjčoven! ()

berusche

Když běžely první scény, vzpomněla jsem si na tohle. Ten frajer s těma copánkama mi ho totiž šíleně připomínal. No to jen pro začátek. Jinak mám totiž dojem, že se asi přesně povedlo vystihnout to, na co někteří ukazují a o co se některé skupiny snaží: ono je totiž úplně šumák, jestli jste bílej, černej nebo tečkovanej, všichni jsme pořád lidé, a ti se vlastně chovají většinou s nějakými podobnými atributy: pud sebezáchovy, touha po pomstě, závist, smutek z osamění, předsudek apod. No a v konečném důsledku, máme všichni ve zvyku se bát něčeho jiného nebo něčeho, co neznáme. Jde z toho totiž hrůza, neb to může narušit naše dosavadní přesvědčení, a to bohužel vzhledem k objektivním realitám, která máme zafixované, nechceme připustit...tak a dost, mám dojem, že tohle bych tady mohla rozebírat ještě následující dvě hodiny. Tenhle snímek se mi trefil do vkusu. Kromě toho bych ráda vyzdvihla nepříliš známé tváře herců, kteří jej rozhodně nepoškodili. Musím se také přiznat, že Haggisova práce je to záslužná a pozornost si jistě zaslouží. No a co se týče toho amerického patetismu: přiznejme si, že on ten rasismus je tady ukázán hlavně tak, aby jej Američani pochopili. No a od toho bych to celé odvíjela, oni totiž možná nejsou tak bystří jako my ;) (ohh, nemám si teď vytřít pusu mýdlem, za takový výrok, ale vy si nepletete xenofobii s rasismem, že?) ()

Fíla

Rasismus, pojem, který sužuje celý svět. Don Cheadle, jako policejní vyšetřovatel. Michael Peña, jako zámečník. Ludacris, jako rasově založený zloděj. Tihle všechny běloši negativně ovlivňují. Mnoho příběhů, které se odehrávají v jedné bublině. Těžko se soustředit jen na jeden. Třeba při té situaci, kdy chce policista vytáhnout ženu z auta, ze kterého teče benzín, se tají dech. Všude stříká palivo, které začne hořet. Jedna z nejemotivnějších a zároveň v uvozovkách nejlepších scén. Tohle je hodně silný film. Rozhodně žádné béčko. Hudba, provázející film mně připomene cokoliv týkající se rytířských soubojů, muslimských mešit. Takové menší království nebeské. ()

raffspIn

Nevěřím ani slovu z tohoto pěkného příběhu, asi tak 8 trapně dojemých klišé za jeden film. Postavy jsou příliš jednoduché, ten hodný ten zlý ten hloupý ten napravený rasista.Takhle to prostě nechodí. Toto je to nejlepší co stvoříš Holywoode? Je na čase změnit putiku. ()

HappySmile

Příběh o menšinách a jejích problémech. Byly tady ukázané snad všechny typy rasové diskriminace a všechny příběhy byly opravdu hodně silné. Zezačátku se možná člověk bude trochu nudit, protože je potřeba nejdříve představit všechny postavy a jejich problémy, aby vše mohlo být nakonec mistrovsky spojeno v jeden skvělý celek. Vyplatí se počkat si na to. ()

Martin741

Reziser Paul Haggis natocil film o spoluziti ludi roznych kultur, mentality a povah a ono to praveze funguje. Najviac sa mi paci, ze reziser nikoho nesudi, nikoho neodsudzuje, ale necha zobrazit ludske osudy v plnej sile : A to sa mi paci : 95 % ()

Marqta

A to jako vážně 85%?? To jsem asi viděla něco úplně jiného. Všichni popisují sílu emocionálních zážitků...to co mě od začátku zaráželo bylo jak emocionálně ploše na mě všechno působilo. Nepřirozeně, nahuštěně, všechno vyhnané do extrémů, postavy mi připomínaly stereotypy- takové ty "klasické" typizované charaktery- nepůsobily vůbec realisticky a navíc mě většina z nich lezla tak na nervy, že to snad víc ani nejde. Film je plný ohromných náhod, které mají jen tak mimochodem společný motiv- jéje to by jeden nečekal. Neříkám, že je to odpad, nebo nějaký propadák, jen se u mě prostě nekonalo žádné 85% nadšení. Tenhle film mi připadá jako lehce zaostávající průměr. ()

Aljak

Áno, Áno, a ešte raz Áno. Takéto mozaikové filmy ma takmer vždy dostanú, a keď v sebe nesú zaujímavú spleť navzájom prepojených osudov s výrazným posolstvom, tak potom je to pre mňa obdivuhodné dielo, ktorému môžem jedine zatlieskať (a teda pochopiteľne ekvivalentne ohodnotiť 5 hviezdičkami). Ten námet zameraný na všemožné ľudské predsudky a skratové správanie v hraničných situáciach bol priam geniálny a presne takéto filmy na zamyslenie mám naozaj rád. K tomu skvelý herci, výborný spád, dynamická spleť príbehov, vír rôznych perspektív pohľadu na ľudský charakter, a napokon dokonalé vytriezvenie z vlastných komplexov vďaka univerzálnemu pocitu viny... Áno, presne takíto sme my, ľudia. Konáme v afekte, a potom už len ľutujeme. ()

dezorz

amtosfericka gycova nuda ktora mnozstvom navazajom prepletenych malych dejov malych postav v kriminalnom kontexte pripomina negycovu magnoliu, ci desiatky dalsich lepsich umelleckych filmov, v ktorych reziser vie, ze dej nemusi byt nutne linerne ropzravany pribeh niekolkych postav. ()

Jino

Jj. Bylo to dost dobrý. Z toho sršel oscar ještě než ten film vůbec nominovali. Sice těmto propleteným příběhům ze života až tak moc neholduju, ale u tohoto jsem se náramně bavil. Oceňuji hlavně skvělý scénář a perfektně napsané postavy, jenž v Crash vystupují. Kdyby to bylo bez těch hollywoodských hvězd, tak neváhám a dám s chutí 5 hvězd. Takhle mi to trošku kazí dojem. Překvapil mě Michael Pena, který se mi pomalu vrývá do paměti jako dobrej herec. ()

marcek

Film celkově na mě moc nezapůsobil (možná kromě obchodníkovi pomsty). Další film, který se zabývá rasismem v americe, ale takových filmů už bylo. Hlavně role Sandry Bullock mě vážně zklamala. A s nominací na Oskara pro Matta Dillona asi nesouhlasím, hraje tam nadrženého rasistického policistu, ale nijak zvlášť mě jak říkám nezaujal ()

DrBuznička

O co vlastně ve filmu jako celku jde? Co je středobodem celého filmu? Jaké poselství si mám z filmu odnést? Co se mi snaží režisér říci? Kde je pointa? A proč jsem si z filmu na tyto otázky neodnesl odpovědi? Scénárista rozmáchle zahustil svůj příběh množstvím zajímavých a relativně dobře stvárněných postav a jestli chtěl jen divákovi v rychlosti odvyprávět jejich životní příběhy tak se mu to společně s řežisérem dozajista povedlo. Kdybych tedy měl brát film jen jako sbírku povídek byl bych spokojený. Crash se nás ale snaží přesvědčit, že je důkladně promyšleným spletencem několika životních etud různých postav s důmyslnou skladbou a vyvrcholením... Ale to on není (21 gramů třeba je, ale Crash není). Scénarista rozestavěl plno figurek a jejich příběhy jaksi prvoplánovitě propletl, takže když dojde k prolnutí dvou příběhu různých postav nijak to člověka nezarazí, nedostane - v té chvíli je jedno, kdo jsou, co udělali, jde jen o to spojit jejich "story" dohromady, vytvořit dojem, že všechno souvisí se vším. Proč taky vůbec film začíná scénou, která se uprostřed filmu opakuje? Proč tam třeba není nějaká jiná? Film si rozhodně zaslouží pozornost oskarové akademie - odkrývá témá, o kterém většina Američanů nechce ani slyšet, oblbuje dojemnými scénkami s velice dojemnou hudbou a je v něm plno Stars... Děkuji, bylo to pěkné, ale víc jak tři hvězdy vám za to nedám (a co jsme si to tedy měli odnést? že rasisti jsou v USA úplně všichni, nejen bílí?) ()

Petoss1

Dobre natočená dráma ktorá hoci na mňa nejak silno nezapôsobila ako na ostatných ale rád som si ju pozrel. 82% ()

Tomik12345

Naprosto skvělý film s paletou výborných herců, ve které si každý najde svého oblíbence. Pro mě jeden z nejlepších snímků vůbec, ještě teď popadám dech. Zajímavé, působivé, odzbrojující, jedním slovem brilantní. Musíte vidět... ()

O´Neill

Toto je opravdu zajímavý film. Opravdu nehorázně skvělě natočeno, perfektně zahráno. Ve filmu panuje skvělá atmosféra kterou doprovázi skvěla hudba, a zároveň je halvním námětem rasová diskriminace v Americe. Za mě prostě nemůžů jinak a dávám plný počet! ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení