Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

SHI-SHA

Opravdu hodně silný film o rasové nesnášelinosti, který ukazuje, že mnohdy nezáleží na povaze, ale činech člověka. V krizové situaci dokáže i rasista nehleďet na předsudky a naopak dobrý člověk zastřelit neozbrojeného stopaře. Až téměř tarantinovsky vyprávěný film je plný skvělých scén a dobrých herců. Maximální hodnocení si rozhodně zaslouží. ()

Ruuzha

Ono vzít si do parády tak závažný problém, jako je rasová otázka není jen tak. V každém je kousek rasisty a kdo si myslí, že ne tak i na něj dojde. Každopádně film ukazuje problémy lidí různých barev pleti a kultur, kteří žijí bok po boku jeden druhému a snaží se spolu fungovat. Na můj vkus poměrně dost vyhroceným způsobem nám tvůrci předhazují rasové problémy v americkém velkoměstě, ale z tohoto pohledu na film musíme koukat, nehledat v něm žádný příběh, ale jen odkaz na to co se děje. Nemá cenu psát nějaká moudra, každý si na to musí udělat obrázek sám. Nepředpokládám, že by film měl někoho změnit v jeho názorech, ale ukáže, že to není nikde růžové. 90% ()

BoXBe

Někdy v dubnu rok před udělováním cen jsem po shlédnutí řekl, že to dostane Oscara. Takový to mělo účinek. Crash tehdy v obýváku několikrát zastavil divákovi dech a připomněl, že události jsou pořád relativní a ne jen černobílé a roznítil diskuzi o imigraci, na kterou je víc pohledů než imigrantů. Pro mě svým způsobem srdcová záležitost, i přesto, že mám pokaždé z chování těch postav takové roztrhané nervy... A přiznám se, že velkým dílem za to může i Ishamův soundtrack se skladbou Flames v čele. ()

campix

Je celkem paradoxní, že ačkoliv je Amerika zemí tvořenou výhradně z přistěhovalců ze všech možných koutů, tak v ní vládne spousta rasových streotypů a nenávistí. Už dlouho jsem neviděl podobně rasově předpojatý film, ale svojí výpravností a sílou jednotlivých příběhů mě dostal. Na rozdíl od 21 gramů nebo Magnolie, které také spojují lidské osudy v jeden velký propletenec, jsem se nenudil a místo estetické hodnoty má tento snímek jakousi lidskou výpovědní hodnotu. Dále je lépe stravitelnější a i lehce výpravnější. Herecky jsem byl absolutně spokojen ( Sandra nafintěné paničky umí a Dillon epizodní roličky také). Dále mě zaujalo jak si svým způsobem ať už Haggiis nebo celkově Amerika sype popel na hlavu za svou předpojatost. Smekám. ()

TomPrusik1

Jak bych tohle mohl jenom nazvat? A s čím bych to mohl srovnávat? No tak třeba ,,Rasistické Cesty domů". Samozřejmě, že ve filmových kvalitách Crash Cesty domů brutálně převálcuje a rozjede je jako lejno lyže, ale v čem jsou si podobné? V hodně věcech. 1. množství postav. To je u seriálů běžné, ale u filmů tolik ne. takže pokud vám dělá problém zapamatovat si X postav, tak Crash bude pro vás oříšek (a Cesty domů asi taky). Crash nemá žádnou hlavní postavu, ale strašně vedlejších postav. což není moc u filmů zvykem a v tomhle případě je to dobře. Líbí se mi, že každá má svůj dramatický příběh a navzájem se spojují. A tím se dostáváme k druhé věci. Dramatický příběh.(tuhle věc by jsme měli najít v dramatických Cestách domů, ale hledáme ji marně) Málokdy se stává, že mě film dojme a tady se to povedlo. Některé dějové zvraty mě tak dostali, že jsem kroutil hlavou a říkal si ,,Tohle neni možný". Není možné, co všechno rasová nenávist může způsobit u tak obyčejných lidí. Potvrzuje se tu tvrzení, že ,,Největším nepřítelem člověka, je člověk". Nad tímhle filmem se opravdu dá najít hodně myšlenek a určitě po zhlédnutí tohoto filmu budete o filmy ještě hodně přemýšlet a nechá na vás silný dojem. Je to hlavně zásluha skvělého scénáře a hereckých výkonů. Každý se své role zhostil dobře a jen těžko hledáme toho nejlepšího. Takže pokud jste film nemáte rádi smutné filmy, nebo nemáte rádi velké množství postav, není důvod, proč si film nepustit. Emoční zážitek zaručen. ()

animaxis

Crash mě vtáhl do děje už od prvních minut a nepustil mě až do konce. Film se dělí na několik příběhových linek a všechny mají společné téma rasových předsudků. Ve většině těch příbezích mě zaujaly postavy, na kterých tento film stojí. Samotné předsudky tu jsou zobrazeny velmi zajímavě, částečně i proto, že ne ve všech figurují běloši. Ve filmu je hned několik scén, během kterých se nejspíš budete zamýšlet o lidskosti a o tom, že někdy je skutečně zbytečné se bát lidí, kteří nám připadají jiní (i když ne vždy to platí, to film ukazuje taky). Celkově Crash podává tato závažná témata poněkud až neotřelým způsobem a přitom film ani nepůsobí příliš chladně nebo násilně. Velmi se mi tu líbilo i herecké obsazení, o kterém jsem si toho dopředu moc nezjistil a pak jsem během celého filmu poznávat asi tak 90 % herců, kteří tu hrají, což bylo vcelku zábavné. ()

Flyer

Silný a neskutečně emotivní snímek o tématu, které bylo, je a bude aktuální - o rasismu. Film je poskládán z jednotlivých epizodek, které se vzájemně propojují, podobně jako například v Andersonově Magnolii. A právě to je trochu kámen úrazu. Crash mi dost připomínal výše jmenovaný titul a já přece jen očekávám od 5* filmu něco, co je svým způsobem originální. Což Crash bohužel není. ()

kopfa

Nemám samozřejmě výhrady k obsahu či poselství snímku, spíše ke způsobu, jakým ho Haggis proklamuje. Je to všechno hodně vyfabulované a dost křečovitě podané, až štípavě slzopudné, ale to možná bude individuální. Osudy zauzlené jako ze slabikáře, které se dočkávají křesťansky vypolarizovaných point sice lásají všechny obecné i smutné pravdy, ale všechny už jsou natolik provařené (není divu, kdž si je dnes bere do huby každy fašizoidní politik), že nemohou takhle čistým způsobem dohnat diváka ke konstruktivnímu zamyšlení. Je to jistě velmi působivě natočené, ale stejně tak jsou působivě natočené např. videoklipy Michaela Jacksona, a nejsem si jistý, jestli jeho skladby bourali žebříčky kvůli kritice lidské špíny. Crash je očividně sociálně-kritický film a jako takový svého cíle nedosáhl, hlavně kvůli schématickému scénáři a citovému vydírání na každém rohu LA. Navíc si tímto svým upřímným přístupem sám podráží nohy, neboť film na konci spíše potvrzuje to, co chtěl na začátku vyvracet, tady naději, že lidé vedle sebe mohou fungovat, nehledě na malicherné předsudky. Takhle dostáváme jen skoro-mistrovskou črtu o lidských paradoxech, která je celkem neživotná. Opravdu mistrovská je snad jen atmosféra při vypouštění čínských přistěhovalců z dodávky uprostřed obchodního bulváru. ()

Aquarius

Američania sú takí sprostí, že ani nevedia natočiť film o tom, akí sú sprostí. Vykonštruované a ťažko presvedčitelné. Za peknú vizuálnu stránku, dve vinikajúce scény a skvelý a prekvapujúci výkon Matta Dillona (scéna pod autom je jednoducho geniálna) dávam bod naviac. ()

sator

Pro mne jeden z filmových briliantů..... Po Tanci s vlky Zelené Míly Jak přicházejí sny. Jen se bojím, že nic silnějšího už nikdy nemůže přijít. Kdybych měl vypíchnout co mě na filmu nejvíc dostalo, tak je to jak je ukázáno "zlo" v jeho kontextu vzniku, ale hlavně poselství, že to jsme jedině mi, kdo zřetězení ZLA může zpřetrhat a to odpuštěním..... 100% V době vzniku měl film velmi nízké hodnocení... 😉 ()

tom88

Dosť podarený film o osudoch viacerích ľudí a rasizme, ktorý je všade medzi nimi. Veľa nečakaných obratov, ale aj dosť predvídatelných situácií. Trochu nevýrazní herci, ktorí by možno aj výrazní boli, ale nemali na to priestor. Bolo to svižné, nudné pasáže tam ani moc neboli. Stopáž je celkom prijateľná, tá hodinka trištvrte mi ubehla veľmi rýchlo. Možno to nie je na čistých 5* skôr 4,5*, ale zaokrúhľujem vyššie. 86%. ()

kubin.

No musím uznat, že scény s hořícím autem a příhoda před domem mě odrovnaly. Ale i celkově vzato je to velmi zdařilý film o problému rasismu, který bude v USA snad napořád. Ochranný plášť, speciálně i za tento nápad dávám, co dávám. ()

otík

Zase jednou za čas jsem sledoval film, od kterého se nešlo odtrhnout a stále jsem čekal, jak se bude děj vyvíjet. Bylo sice už od začátku jasné, že se všechny roztříštěné dějové linie někde setkají, ale i tak šlo o překvapivé vyústění děje. Amerika je zde zobrazena jako země plná rasismu, násilí, zázraků i očisty. Překvapivé a příjemné. ()

moviefilm

Ak mám byť úprimný, od tohto filmu som si veľa nesľuboval, no zrazu...šok! Vynikajúco zahraná dráma, ktorá vás bezpochyby dojme.Paul Haggis je jednoducho génius (to som síce pochopil aj po tom, čo napísal scenár k Million Dollar Baby)... ()

3n3my

Za 6 miliónov dolárov natočiť film ktorý zoberie 3 oskary a na ďalšie 3 bol nominovaný, a to za rok 2006 - to sa takmer rovná zázraku. A to ešte s takým presvedčivým prejavom, že pri niektorých scénach (najmä pri dopravnej nehode) som takmer nedýchal. Klobúk dole pán Haggis! ()

reky

V poslední době vysokým hodnocením vpravdě nešetřím, ale pokud si to film zaslouží, proč ne... Jedná se o vkusné pojednání o problematice rasismu, vkusné v tom smyslu, že divákovi není nic vnucováno, naopak snímek je spíše spouštěčem, který vyvolává v divákovi zamyšlení se nad různými otázkami (co je a co už není rasismus, jaké jsou skutečné důvody toho kterého jednání, atd.) a činí tak prostřednictvním spletence příběhů několika postav. Kladem je z mého pohledu reálnost většiny situací (až na detaily, kdy mi jednání některých nepřišlo úplně věrohodné), jejichž existenci si dokážu představit i ve skutečném světě (viz třeba pasáž před úvodní loupeží). Film sám o sobě je v celé své délce velmi vyrovnaný bez nějakých pádů do oblasti průměru, k tomu navíc přidává několik opravdu geniálních scén, ze kterých si každý vybere tu svou. Za mě jednoznačně vedou dvě (ta s policistou zachraňujícím ženu z hořícího auta a pak opravář zámků se svou dcerkou). No a připočtěme ještě výborné herce i hudbu a není co řešit. ()

zombkiler

Městské příběhy v depresivním obalu, to prostě není moje silná stránka.A i když zde hráli výborní herci, obrovský dojem na mě tento film neudělal. ()

Noviik

Hodně silná výpověď o rasismu. Je tu pohled černocha, bělocha, mexikána, muslima... Ze všech stran, z různých úhlů pohledu. Herci jsou zatraceně dobří, včetně Sandy Bullock, kterou jinak opravdu nemám rád a hlavně zatraceně dobrý Michael Peña. Děkuji za takové filmy! ()

danliofer

Pár okamžiků v tomto filmu mě fakt dostalo. Styl a la Magnolia, Traffic či 21 gramů, ale pro mě s o něco málo hlubším poselstvím, že nikdy není pozdě na to udělat dobrý skutek... P.S. velmi silný hudební motiv... ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení