Gottwald

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (více)

Epizody(5)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

Salman

Z hlediska politického se jedná o hnus oslavující masové vrahy, z hlediska filmařského to zase taková sračka není, a tento server je hlavně o filmu...na dvě hvězdy to je - slušné herecké výkony, obstojná režie... ()

foehr odpad!

"Každý národ chová ve své pokladnici dějin hodnoty, z nichž čerpá sílu i poznání pro činy současné i budoucí. V novodobých dějinách našich národů představuje život a dílo Klementa Gottwalda hodnotu z nejcennějších" Nedívejte se na to ani ze zvědavosti nebo z recese či snad honbou za kuriozitami či historickými zajímavostmi. Je to hrozně špatně natočená totální nuda a propagandu střihu padesátých let. Major Zeman je proti tomu hotový skvost. Rád bych věděl, jakou tohle mohlo mít sledovanost. ()

giacobbe

Když běžel tento seriál za mého dětsví, koukal jsem s otevřenou hubou a říkal si, že až budu větší porozumím o co tam jde. Dnes koukám nechápavě zas. Jedna hvězdička za to, že jsem si mohl připomenout, od které doby nesnáším Ladislava Lakomého a díky němu nezaslouženě i většinu brněnské kinematografie. Jeho herecký výkon je přímo úděsný , jeho podání Beneše jako nerozhodné slabošské loutky je hrůzně přehrané ()

Stealth2 odpad!

Au, au au....Štěpnička by se měl fackovat ještě dnes...a pořádně. Pocta největší kreatuře.....a samozřejmě Švorcová nechybí. ()

M+M odpad!

Jiřina Štěpničková se musela chudák otáčet v hrobě jako vrtule. Asi měla Jirku víc fackovat, ale to bohužel z vězení, kde ji Gottwald nechal na 15 let posadit dost dobře nemohla. Humus..... ()

carramba66

1) Antikomunismus je státní doktrínou, tak je asi třeba přistupovat k všeobecnému hodnocení kolegů uživatelů. 2) Počítám, že z lidí, co zde hodnotili, seriál viděla maximálně třetina. 3) Pokud seriál Gottwald hodnotím ryze filmařsky, tak rozhodně nejde o tak špatné dílo, jako byl například Jakub Sklář, který má na CSFD 59%. Pro lidi, co se zajímají o československou historii, zejména rannou poválečnou, je to MUST SEE, jakkoli je k tomu třeba přistupovat s vědomím, že to je seriál o komunistech pro komunisty. Zejména poslední díl (samozřejmě o Únoru 48) je dle mého velice zajímavý. ()

Hanver

Po letech jsem se k seriálu opět vrátil a opět nezměněně pobavil, jak jsem psal již v diskuzi v roce 2010. Očekávaným zklamáním jsou zdejší příspěvky, které mnohem spíše než "dílo", hodnotí režim a to ještě z laciné pozice lidí, kterých se ve většině vůbec netýkal a vědí o věcech kašpárka. Takové komentáře jsou k prdu. Co se týká seriálu samotného, nikdo nepotřebuje vysvětlovat, jaká to je agitka. Všimněmež si ovšem, kolik známých herců, po listopadu kovaných "antikomunistů", se nechalo angažovat do rolí komunistických politiků. Pro koláč by i s čertem tancovali. Režie příliš nenadchne, výprava je spíše prostinká, až na scény z prezidentské pracovny a Lán. Co musím ocenit, jsou výkony některých herců, zejména pana Lakomého v roli Beneše, opravdu skvěle zahrané, Ilja Prachař zdatně sekunduje a rovněž Ota Brousek st. odvádí velmi pěknou práci, svůj malý spot docela dobře uchopil i Haničinec. Jan Teplý skvěle ztvárnil esenci buranství a tuposti, Václava Kopeckého. Spád to rozhodně má, tempo se trochu ztrácí ve válečných dílech a finální díl z rok 48 by také snesl kratší stopáž. Při posledním díle člověka úplně mrazí, v seriálu je jasně naznačováno že přichází totalita a doba temna, názory komunistů jsou hrozivé, projevy tuposti a křupanství režisér nijak nezakrýval. Na druhou stranu je dobře ztvárněn i fakt naprosté impotence tzv. demokratických sil, které naši zem komunistům v podstatě předaly na podnose. Na seriál je nutné se dívat s pořádnou dávkou nadsázky a hledat v něm pobavení, ne historickou věrnost. Pak jste opravdu, zejména v prvních 2 dílech, zavaleni smrští fórů a komických scén. Poslední díl doporučuji ke skouknutí všem, protože když ho vydržíte, budete si přát, aby se tohle už nikdy neopakovalo. Je to daleko lepší prevence než ty neustále kecy o tom, jak kdo nenávidí komunismus a co by dělal kdyby - projevy typických českých "knedlíků", hrdinové po boji a generálové za bukem. ()

ssarka odpad!

jo jo,byli to chytří kluci...nabídnout roli Štěpničkovi..ti to zase měli vypočítaný..:(...A jak udělali z poslankyně Zeminove - mezinárodně uznávanou ženu v politice,vysoce kultivovanou a inteligentni- tlustou hloupou slepici,to je hnus ()

Kajagogo

Klement Gottwald  bol zaujímavá „osobnosť“. Napriek absencii formálneho vzdelania bol dostatočne sčítaný a hlavne prefíkaný a vo svojej amorálnosti sa vyšplhal na vrchol straníckeho rebríčka. Ako chlapec so záujmom o históriu som koncom 70-tych rokov viedol debaty so starými pánmi, ktorí KG osobne poznali a s ním spolupracovali (respektíve tieto debaty viedol môj otec). Padla aj otázka: „Prečo sa chlapec z katolíckeho prostredia moravského vidieka stal komunistom?“ Jeho starí kolegovia uvádzali v podstate dve príčiny: Ako prvé bol nemanželským synom, čo bol pomerne ťažký handicap, KG však žil v hlavnom meste mocnárstva, kde bol kvalifikovaným remeselníkom a rodná obec mu mohla byť ľahostajná. Hlavným jeho životným problémom bolo, že ako mladý chlapec dostal po jednej návšteve vo verejnom dome syfilis. To bol natoľko ťažký duševný otras, že KG vtedy odpadol od viery a vzbúril sa proti Bohu (evidentne nemal trpezlivosť Jóbovu, ten bol tiež posypaný vredmi). Tak vraveli starí Vrútočania, ktorí KG poznali osobne. Tiež mi ukazovali okno na vtedajšom Múzeu revolučnej tlače, odkiaľ Klema vyskočil pred Martičkou a ušiel z Vrútok. „S tou k...ou žít nebudu!“ vyhlásil vtedy rezolútne. „To nie je k...a, ale obeť kapitalistického systému a ty s ňou žiť budeš!“ riekol súdruh Verčík, jeho stranícky šéf. Tak si Klema Martičku zobral a Verčík si  po Februári tiež posedel.  Boli to zaujímavé spomienky tých starých mužov, ktoré som ako mladý chlapčisko počúval a zaznačoval si (nielen na KG ale i na Karola (Karla) Bacílka, Šarkézyho (Širokého)), ale nechcem tento príspevok už ďalej rozťahovať. Len ešte napíšem že tá výduť na aorte KG dobehla pri Stalinovom pohrebe  (mal od lekárov zakázané lietať). ()

babuška odpad!

v té době na intru jsme to měli poviné, hlavně se nezapoměnte podívat kdo všechno tam hrál a jak všichni převlíkali až se i futra rotočila, ()

Infernor

Pamatuji si na to jako dítě.. myslím, že se vyhnu hodnocení propagandy, pod kterou byl tento seriál vytvořen a pominu zcela prvoplánový agitační záměr. Pokud se mi to povede, zůstane pořád docela slušně natočený a kvalitními herci obsazený seriál, který bych chtěl po těch 20ti letech vidět znovu už jenom proto, aby mé hodnocení mohlo být skutečně objektivní a relevantní.. ()

McIron odpad!

To Faye: Jeho (Jiřího Štěpničky) maminka se bohužel TÉMĚŘ dožila. Jeden z nejděsivějších příběhů české televizní tvorby se odehrál v den, kdy přišel J. Štěpnička na casting na roli Gottwalda. Přišel v černém obleku a Sokolovský s Matějkou mu tu roli dali. Prý se ho pak ptali, co že je až tak vyparáděný, že to pojal skutečně vážně. A on jim odpověděl, že jde přímo z maminčina pohřbu....NE, NE, NE!!! Větší hnus si opravdu neumím představit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Serafina

Protože všichni tradičně hodnotí, o čem seriál je a jestli je Štěpnička hnusák, že to vzal, a skoro nikdo neřeší, jak je to natočené, dovolím si to okomentovat já (a ano, chápu, že u tohohle paskvilu se forma od obsahu dost dobře oddělit nedá). __Viděla jsem všechny díly kromě jednoho, a protože to není první Sokolovský, kterého jsem si dopřála, vůbec mě neudivuje, jak pitomě je to natočené. Jeden díl má dvě hodiny a celou dobu se konverzuje ve stále stejných kulisách. Co konverzuje, žvaní až do uspání! Těšila jsem se na poslední díl na demonstraci na Staromáku a Klemu na tribuně, místo toho jsem se dívala, jak parta politiků poslouchá Klementův projev z rádia! Jediná akční scénka (přestřelka v horách) byla krátká a trapná, až to bouchalo dveřma. Pod postavy je neustále potřeba dávat titulky se jménem, protože jsou všechny stejné a je jich jako much. Celý seriál je v podstatě sled scének, jednotlivé díly postrádají byť jen náznak nějaké dějové kostry. Scénky často ani logicky nenavazují na sebe, spousta věcí se nakousne a nedořeší. Obvykle jsem vůbec netušila, kdo se právě kde nachází, v jaké fázi války jsme, odkud nebo kam Klema zrovna letí. __Kromě režie stojí za zmínku i drobné chybičky typu "Vyskočil má šedé obočí" - "Vyskočil nemá šedé obočí" :) Naprosto excelentní je minimalistický výkon Jiřiny Švorcové v roli utrápené matky z lidu, z jejíhož pohledu a občasného povzdychnutí můžeme vyčíst utrpení celé dělnické třídy. Škoda, že jí tam nebylo víc, byly to jediné chvilky, kdy jsem se jakž takž probírala z kómatu navozeného zbytkem seriálu. __Jednu hvězdičku dávám za to, co se ze seriálu stane, když si prohodíte padouchy a hrdiny. V tu ránu získávají dialogy i monology postav úplně jiný rozměr, zvlášť Klemovy moudré průpovídky. ()

Mestrey odpad!

Skvost z dílny Evžena Sokolovského. nemám ve zvyku odsuzovat typem "odpad" ale tohle se fakt nepovedlo, a nemohlo povést. Soudruh Štěpnička by měl dávat denně 10x Otčenáš a prosit za odpuštění. Tohle fakt nedávám a to nemám problém s Mjr. Zemanem i u toho Pláteníka se rád zasměju...... ()

P/\/EL odpad!

...je fakt, že Semelová tohle nejspíš ještě dneska pouští dětem na vlastivědě - ale né bez komentáře, takže bez obav... :)______no a to, že jim stoupaj preference, je fakt, no, tak se zase třeba historie trošku přepíše :), komoušská rétorika je bohužel stále velmi proradná, viz. výroky o střílení do současných demonstrantů___________hodně vzdálená podobnost mezi originálem a jeho napodobitelem, největší a nejprolhanější sviňáci, inu, bohužel, ale o spoustě historických skutečnostech se pochybovat nedá, ty věci tam pochopitelně nejsou - a kdo ty detajly a velké skutečnosti zná, tak si může maximálně ukroutit hlavu......neé, neni to zábavný, ikdyž, dobře černý humor, sám to tomu ale smát nemůžu, tohle ani neni možný pouštět nikde v rámci nějakého retro večírku. Tyhle historický seriály jsou na jedno brdo, a filmy - 70., 80. léta, hardcore rádoby rekonstrukce den po dni, historické postavy - některé poznáte od pohledu, pak spousta zapomenutých poslanců, fantasmagorické dialogy (ikdyž...něco bohužel zas až tak vzdálený realitě nebude), sakra, pro koho to točili pro studenty historie? Politologové tenkrát nebyly :), vlastně i ti historici to měli těžký, tak to bylo asi pro studenty Vumlu a lidi ze strany - nj, těch bylo přes mega, no, je jasný, že tohle je obhajoba těch nejhorších období, ikdyž třeba je zajímavé, že jméno Stalin moc často nezazní, pak se ale na chvíli přecijenom zjeví, slavný generralissimus, a zase nejmoudřejší (Češi to s nim odjakživa přeháněli, jeho socha tu stála do roku 1960, když už ho dávno poslal CHruščev k čertu...), a jak otci národů na Klémovi záleží :), ale Lenin, ten je věčný, o něm se mluví častěj. Jinak Gottwald se tam tváří pomalu jak James Bond, je sice fakt, že byl na útěku, ale....a navíc byl tý době už pěkně vypasenej a vošklivej :), jako velký zklamání, i jako propaganda dost slabé, málo výpravné (až na třeba pěknou scénku dědečka s vnukem, kdy jede kolona skrz davy na hrad..) ale jinak naprosto nudné, 5 2hod. dílů vo ničem...schůze, projevy, zamyšlení doma......jinak nic...víc___kamera, hudba ?! Nevím, nic vyjímečného, ano, je tam vlastně i nějaký ten humor - přestřelka někde na Slovensku, myslim, dobře, tak auta, ŕoplán, Stalin byl pěkně nalíčenej - charismatickej jako z malovanejch megaportrétů, ale tady vypadal starší - o 10 let, ikdyž se to odehrávalo za války, no a jinak i Masaryk byl pěkně udělaj, ikdyž se tam jen mihne, raději moc nepřipomínat :), no.........nevím, co k tomu říct, proč nenatočí dneska full verzi o Gottwaldovi, já bych to bral radši než nějaký Vyprávěj........je sice fakt, že se mi vybavujou scénky z toho filmu Uvnitř kruhu (nějaký pitky :), uznávám, že dneska se furt připomínaj tyhle časy , ale byly to časy sviň..ký, okradli celej národ, dobře lůze z toho něco mělo, mládý lidi zmanipulovaný, vymytý mozky, všelijaký čachry, pak i nějakej ten teror, to kdyby se mělo srovnávat, tak...ale to nevadí.......ty herci se snaží, ale nemá to moc grády, napětí.....sakra, rok 86, nj, mi nedošlo, u nás ještě blbli se sochama Gottwalda a pak ta kultovní bankovka, kterou prej znehodnocovali, ale fotky jsem neviděl, no, divný, když už byla přestavba (glasnost, perestrojka - u nás opatrněji), hrozný zpátečníci.....ale zase na druhou stranu, dá se říct, že už to nemohlo mít moc velkej dopad, řekl bych, že lidi se tim Únorem už dost přejedli a bralo to jako samozřejmost, čili, je to nechávalo asi chladnejma....všechno je to tak patrné, ale myslím, že chtěli prostě využít toho časovýho odstupu, že už lidi zapomněli - tak trochu, ehm...někteří :), přepsat vopravdu historii, což se děje všude možně, nebo prostě tvůrci vycházeli z dostupnejch materiálů :) Aha, tady je vysvětlení, chtěli postihnout jeho myšlení, nj, tak to už dává smysl - viz. reportážička, tenhle film je vizualizace Gottwaldovi mysli, jeho pohledu na věc, toho, o čem by mluvil, co by chtěl, aby se o něm natočilo :) tedy jeho vůle a to je sakra fér...vizualizace mysli, která účelově vypouští řadu věcí......je dobré si povšimnout, že Štěpnička dává najevo, že........ http://www.youtube.com/watch?v=PJT8i6wGJJE hardcore detajl je scénka, když se Kléma vrací do Čech, vítá ho tam Zemínková - později odsouzená s Horákovou, ne sice na smrt, ale..sakra, spousta daleko důležitějších postav tam neni, ale tahle jo...........je to drsné dílko.... http://www.youtube.com/watch?v=HomTr1QldGs&feature=related http://cs.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A1%C5%88a_Zem%C3%ADnov%C3%A1 ___když se to ale sestříhá, tak působí akčně, ale ve skutečnosti je to fakt vo ničem..... http://www.youtube.com/watch?v=nYgofj42Ze8&feature=related __________ale když se udělá takovej sestřih, tak se to může zdát akční, ale ve skutečnosti je to pokaždý jen pár procent z každýho dílu, co stojí za to......radši si dám znova Botostroj http://www.youtube.com/watch?v=nYgofj42Ze8&feature=related --ty Kořeny zla, jak někdo zmiňoval, no, vskutku, soudruzi dobytkové se scházeli po hospodách a pili pivo, jako kdysi Hitler a jeho kumpáni, ale jinak u komoušů byla skutečnost tvrdší, chlastali spíš tvrdý a vlastně nikdo nebyl ničí kamarád, podráželi se navzájem, pěkně po vzoru Stalina.. () (méně) (více)

acruj

Vy kecalové co tady kecáte o tom jak se paní Štěpničková musela v hrobě převracet, byste si měli nejdřív zjistit, jak to v té době asi bylo.....Co měl asi pan Štěpnička dělat když mu řekli že to prostě hrát bude??Vážně si myslíte že si tuto roli vybral dobrovolně? ()

Manheru

Až na tu příšernou přestřelku pěkně do krajnosti nalajnovaný politický seriál. Dnes jsou podobných věcí plné noviny a ty jsou stejnou měrou zkreslené. ()

NikoKovac odpad!

Nic, co oslavuje zrůdnost komunismu, si nezaslouží jiné hodnocení než "odpad!". A je škoda, že horší hodnocení dát nejde, protože takto se Gottwald nebo Rudá záře nad Kladnem zařadí do stejné kategorie jako Troškovy Kameňáky, které však jsou opoti těmto odpornostem balzámem na duši. Fujtajbl, jak tohle mohlo někdy spatřit světlo světa... ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011