Gottwald

Československo, 1986, 8 h 32 min (Minutáž: 84–123 min)

Scénář:

Jaroslav Matějka

Kamera:

Alois Nožička

Jiří Štěpnička, Jan Teplý st., Ladislav Lakomý, František Řehák, Ilja Prachař, Jiří Holý, Otakar Brousek st., Vladimír Ráž, Michal Dočolomanský, Václav Mareš, Josef Langmiler (více)

Epizody(5)

Pětidílný seriál podle scénáře Jaroslava Matějky o vůdci československého proletariátu je dramatickou rekonstrukcí života a zápasu dělnické třídy v letech 1928-1948, kdy osobnost K. Gottwalda v čele KSČ dovedla dějinný zápas k vítěznému završení. Seriál byl připraven k 90. výročí narození Klementa Gottwalda, představuje také celou řadu významných postav našich dějin. (woody)

sator odpad!

V r-86 už Štěpničkovi hrozilo prd... pro mě neuvěřitelně že po tom co bolšani udělali jeho matce, za ním s touhle nabídkou vůbec přišli a místo aby je poslal do prdele, tak roli vzal, nepsal se rok 1971 aby se musel bát o existenci (hereckou)... Původním scenáristou seriálu měl být Jiří Hubač, ten ale tlaku odolal, dokonce mu dovezli z archivu KSČ spoustu dokumentů, ale on je vrátil. Věděl že o tomhle člověku psát nechce a riskoval že bude potrestán, což se stalo.Jako dramaturg v Československé televizi skončil a musel odejít na "volnou nohu". ()

SoolenJV odpad!

Peklo má reálné obrysy. Mizerně natočená ukázka toho, jak lze manipulovat s historií, z pošahaných bláznů dělat geniální osobnosti a vytvářet lidí schopných neschopné zbabělce. Skutečná "perla" české seriálové tvorby, dnes už díkybohu zapomenutá a nereprízovaná. Chce to hodně trpělivosti se touhle neskutečně ukecanou agitkou prokousat... ()

dr.fish

Hodnotím veskrze pozitivně. Je hrozně dobře, že něco takového vzniklo. Vidíme jasně, že nejoblíbenější činností komunistů je tleskání rukama. K práci ty ruce rozhodně nikdy neměli. Ale teď vážně. Je dobré si uvědomit, že tuto seriálem prezentovanou verzi dějin se učila ve škole většina současných občanů naší země. Je zajímavé jak málo stačí přizpůsobit výklad dějin, aby se úplně všecko změnilo. Rozhodně je v seriálu dobře nastíněna atmosféra "třetí republiky", nemožnost demokratických stran cokoliv v rámci Národní fronty dělat. Byla to dobře vymyšlená past. Gottwald nasedl na vlnu populismu a ta ho za podpory Sovětů a voličů vynesla k absolutní moci. Povedená záležitost, pokud má člověk k dispozici skutečná fakta ke srovnání. Komunisté se v tomto seriálu vlastně sami "odkopávají" a přiznávají k rozvracení demokracie, jasným cílům diktovaným Moskvou. Poučný seriál. Závěrečná slova Klementova o stavění chrámu pravdy jen předznamenávají to následné popravování, mučení a vůbec. 85% ()

Faramir odpad!

Byla to divná doba - chartista ve Vídni psal o spolužákovi Gorbačovovi, syn politické vězeňkyně hrál jejího věznitele a na nové stokoruně, tehdy nejpoužívanější bankovce, se místo dělníka a rolnice skvěl - hádejte kdo. ()

elle odpad!

Chudák Štěpnička. Komunisti mu chtěli zabít mámu a vnutit mu tuto roli je víc než jen pokus o zločin. ()

Nihlathak odpad!

Ale fuj. Pouze hodnotit to ve mě vzbuzuje touhu jít ven a začít hulákat pod okny všech babiček v okolí, které bez srpu a kladiva nevyjdou ven. ()

Krysa SPK odpad!

(mega-ultra-odpad) Óda na největší kreaturu a zločince našich dějin. Na masového vraha, pro kterého nebyl problém nechat oběsit i své blízké přátele. Kam se hrabe celá Vávrova válečná trilogie, kam se hrabou všechny stupidity z 50. let, kam se hrabou všechny Okresy na severu, Majorové Zemanové, Mužové na radnici nebo Ženy za pultem. Tohle je ukázka, jak daleko mohla bolševická propaganda dojít. Zvrhlé překrucování dějin už nemohlo být extrémnější. Navíc seriál je i po stránce filmařské nevídaně špatný po všech stránkách. Tady nefunguje vůbec nic (tolik špatných herců v jednom seriálu, aby člověk pohledal). Na to, že dílo vzniklo na objednávku ÚV KSČ, překvapí tragicky levné provedení a Evžen Sokolovský opět předvádí režisérský amatérismus v plné parádě. Tohle je jednoznačné to nejhorší, co mé oko kdy zhlédlo. Gottwald by se měl dostat do multimediální učebnice dějepisu, aby naši potomci viděli, čím bolševici vymývali mozky. PS: Nejvíce zavrženíhodné je prezentování postavy generála Píky jako arcilotra a podrazáka. A to připomínám, že seriál je z roku 1986 - tedy, jak mnozí říkají, z toho hodného komunismu, kdy na Hradě seděl senilní Husák, lidi sbírali céčka a nosili se mrkváče. Nechť je tento seriál důkazem, že léta od roku 1948 AŽ(!) do 1989 byla zločinecká doba pod vedením zločinecké organizace KSČ. ()

Compadre odpad!

Prasečina, co oslavuje našeho prasečího prezidenta Gottwalda..to už samo o sobě zasluhuje odpad a doživotní trest pro režiséra. další věc je, že seriál GOTTWALD je odporná nezáživná snůška politických (neřkuli komunistických) keců, ve kterých se orientuje snad jenom Paroubek. Pahnus. ()

PatoP

Keby tento seriál vznikol v sedemdesiatych rokoch, tak by som sa nečudoval, ale v druhej polovici osemdesiatych rokov si ho už režisér Sokolovský mohol odpustiť. Som rozhodne proti akémukoľvek trezorovaniu filmových a televíznych diel, no pri tomto seriáli by som si asi 10 krát rozmyslel, či ho niekedy odvysielať. Tie dve hviezdičky odo mňa dostáva Jiří Štěpnička za to, ako sa ujal tejto nevďačnej úlohy a svojmu hereckému umeniu nezostal nič dlžný. ()

ghatos odpad!

Kěž by byl Gottwald jako Jiří Štepnička - Gottwald, jenže nebyl. Bylo to odulé hovado, které mělo syfilis a chlastalo. Po řemeslné stránce není seriál tak strašný. 14%. ()

klúčik odpad!

Režisér soc.seriálov opäť nesklamal. Klement Gottwald bol politik o ktorom sa nedá jasne povedať, aký to bol človek. Pre komunistov , hlavne pred vojnou to bol dobrý človek . Po vojne to už asi bolo úplne iné a aj komunisti ho nemali moc v láske , hlavne v 50tych rokoch. Pre ostatných to bola úplná hrôza. Ako tento seriál. ODPAD!!! ()

xaver

Viděl jsem z tohoto seriálu pouze jeden díl a stačilo mi to. Přesto ho ale nebudu hodnotit jako odpad, unisono jako moji předchůdci. Upřímně řečeno, nebudu ho hodnotit vůbec. Ono to dost dobře ani nejde. Režii a hereckým výkonům nelze totiž nic vyčítat, ale k posouzení historických souvislostí nemá nikdo z hodnotitelů dostatek informací. Gottwald byl nesporně velmi rozporuplnou osobností našich dějin, nicméně byl jejich spolutvůrcem. Dnes už je téměř nesporné, že jeho role byla převážně negativní, nicméně doposud se nenašel jediný solidní historik, který by komplexně a hlavně objektivně posoudil jeho roli v relativně krátkých dějinách Československa. Je velmi jednoduché ohodnotit tento seriál jako odpad, ale kdo z hodnotitelů to byť jen trochu kvalifikovaně odůvodnil? ()

Přemek odpad!

Už jen za tu scénu, v níž si jde Vančura (Moravec) sednout k Nezvalovi (pámbuví, kdo to hrál) a řekne: "Podepsal jsem prohlášení proti straně. Myslím, že jsem udělal velkou chybu" - a to řekne prosím dvacet sekund poté, co podepsal!!!! Ach, Matějko, ty... scénáristo! Poslední hřebík do rakve dávné umělecké mohoucnosti Evžena Sokolovského seniora. A navíc jedna z nejhorších prasáren čs. televizní dílny osmdesátých let. ()

Kovaja

Myslím si že tenhle seriál se dá hodnotit z více pohledů.At už z pohledu toho že Gottwald, jeho poskoci a tehdejší KSČ byli opravdu pěkné hovada ale vzato z jiného uhlu to jak vedl republiku Beneš se muselo rozhodně změnit a nikdo jiný na to neměl dost síly než Gottwald.No a tak se nedivme že když se pak dostal k moci tak nepohodlné osoby které mu při cestě vzhůru hazeli klacky pod nohy prostě odstranil.Vždyt to nedělal jen Gottwald to se děje dodnes akorat se lidi nevěšejí a nepopravují.Holt byla jiná doba.Vím že to odnesli dobří lidé kterých je škoda ale bohužel a tím my nic nenaděláme.Já rozhodně nejsem zastáncem komunismu ani ho nechci nijak omlouvat ale bohužel s minulostí už nic neuděláme.Druhý uhel pohledu je výborný scénář který hodně dobře ukazuje postupně historické události té doby a taky skvělé herecké výkony(Teplý,Lakomý,Brousek,Vyskočil)No a především Štěpnička který zahrál Gottwalda naprosto skvěle a to jak se do role vžil bylo přímo ukázkové.Takže nevím proč skoro všichni tenhle seriál hodnotíte jako odpad???Vždyt i na tom špatném se dají najít pozitiva ()

Roman Albach

Řekl bych, že ve svých hodnoceních uživatelé označují tento seriál odpadem jen pro to, jakou postavu našich dějin zpracovával. Nezaměřují se tolik už na seriál samotný, na jeho zpracování, scénář, režii, herecké výkony... Upřímně bych byl zvědavý, kolik lidí tento seriál ve skutečnosti vidělo celý. Ono je to totiž dlouhých sedm hodin komunistické interpretace československých dějin v letech 1928 až 1948. Z mého pohledu se však nejedná o prvoplánovitou propagandu. To takový Muž na radnici mi v tomto směru přišel daleko horší. Komunisté jsou samozřejmě vždy vykresleni jako ti dobří a prozíraví, bojující za lid, nicméně i druhá strana bývá občas zobrazená pozitivně. Nebývale velký prostor je dán Edvardu Benešovi, kterého Ladislav Lakomý ztvárnil velmi věrohodně a sympaticky. Hlavní slabinou tohoto seriálu je však nekonečné schůzování, debatování a dohadování. Seriál začíná nudit a vydržet ho do konce, to chce silnou vůli. Obyčejný divák, který seriál nesleduje toliko z historických důvodů, musí od obrazovky odejít po první půlhodině. Ne kvůli Gottwaldovi a jeho soudruhům, ale jednoduše proto, že na tomto seriálu nemá pořádně co bavit. ()

Paity odpad!

Jiří Štěpnička by do toho asi sotva šel, kdyby věděl, že to za čtyři roky všechno padne a on bude za super-mega-vola. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011