Magnolia

Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam... Divné věci se dějí stále. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávající novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec – televizní producent, jeho mladá žena, slavný syn, učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel, po lásce toužící policista, muž, jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže a ztracená dcera. Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím… Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východo-západně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valley. Silnou stránkou této černé komedie je pozoruhodně napsaný, nápady nabitý scénář Paula Thomase Andersona (Hříšné boogie), jenž zároveň film i natočil se suverénním a oslňujícím filmařským nadhledem. Snímek zaujme také působivými hereckými výkony. Tom Cruise v roli Franka T. J. Mackeye dostal Zlatý glóbus: za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Z dalších představitelů připomeňme Jasona Robardse (Tenkrát na Západě, Všichni prezidentovi muži) v úloze umírajícího televizního magnáta Earla Partridge, Julianne Mooreovou (Big Lebowski, Ztracený svět) v postavě jeho mladé ženy Lindy či Williama H. Macyho (Fargo, TV seriál Pohotovost) v postavě Donnieho Smithe. K nepřehlédnutelným kladům rovněž patří hudba skladatele Jona Briona a písničky Aimee Mannové. Její skladba "Wise Up" údajně Andersona inspirovala při psaní scénáře, navíc patří k nejpůvabnějším pasážím filmu (při jejím poslechu se ke zpívající Claudii symbolicky postupně připojují i ostatní postavy). (Česká televize)

gemi

Opus, jaký se podaří natočit jednou za život. Střípky různých životů v podstatě bez hlavní dějové linky, kterou ale spupluje sám život. Film, který má vysoký potenciál znovuzhlédnutelnosti, protože má tolik poloh a barev, že v něm člověk vždycky najde něco nového. Už teď si uvědomuji pár věcí, které jsem nepochopil, už teď vím, že by to chtělo vidět podruhé... Nádhera. Váhal jsem nad ultimátním hodnocením. ()

GTS_PUNK

Filmové dielo režiséra Paula Thomasa Andersona zo záveru tisícročia predstavuje dramatickú spleť viacerých osudov, odohrávajúcu sa v jeden deň v jednom meste. Snímka o tom, že (ne)odpúšťať je ľudské, snímka o tom, že šanca, že sa čokoľvek stane nikdy nemôže byť nulová, snímka o tom, že všetko, čo sa deje, je vzájomne prepojené. A snímka aj o mnohom ďalšom. Anderson vo svojom filme ponúka divákovi dlhý, až trojhodinový pohľad na mozaiku, v ktorej zo začiatku (respektíve aj dlhšie po ňom) nemusí byť úplne zrejmé, čo chce vlastne povedať. Aj napriek tomu však dokáže človeka "vtiahnuť" do deja, nesúc ho napriek zdanlivo úmornou minutážou, ktorá však plynie vo veľmi dobrom tempe, čo je zásluha pútavého rozprávania príbehu formou rozprávania príbehov jednotlivých postáv v ňom. Divák v snímke naráža na zaujímavý mix protagonistov, zobrazených ako svojské individuality snažiace sa vyrovnať so svojimi osobnými problémami. Andersonovi sa do filmu podarilo získať vskutku hviezdne obsadenie, ktoré nezostáva nič dlžné svojej povesti a všetky schopnosti prenáša do stvárnených postáv. Menšou výčitkou, ktorú je na tomto mieste nutné vysloviť, je skutočnosť čiastočnej nevyrovnanosti času na obraze v prípade jednotlivých hercov, respektíve postáv, ktoré stvárňujú. William H. Macy je v tomto prípade dokonalým príkladom niekoho, kto by si času zaslúžil určite aspoň o kúsok viac. Pri Tomovi Cruiseovi, hoci hrá znamenite, zasa tvorcovia mohli čas trochu "zosekať". Magnolia predstavuje pozoruhodný filmový opus, ktorý dokáže zaujať na viacerých frontoch. Dominuje mu silné a výrazne herecké obsadenie, zasadené do príbehu, ktorý po obsahovej stránke zobrazuje prepojenosť všetkého a všetkých, absurdnosť, ale nikdy nie absolútne vylúčenie akýchkoľvek možných skutočností, ako aj bežné či menej bežné životné trápenia, ktoré sa ľudia zvyčajne snažia pred svetom skryť. Je doslova vynikajúce, akým spôsobom dokáže film prepletené osudy dotiahnuť až po záverečného vyvrcholenia biblických rozmerov, ktorého náznaky sa v podobe odkazov nachádzajú vo viacerých scénach naprieč trojhodinovým rozprávaním. Zanedbateľný nie je v Andersonovom diele ani výber hudby. Tá znie skoro v každej scéne, pričom neslúži iba ako obyčajný podmaz, ale je dôležitou súčasťou, pomáhajúcou pri tvorbe celkovej atmosféry filmu. ()

Davidos305

Tento film má velmi unikátní styl vyprávění, Paul Thomas Anderson si tu klasicky hraje s divákem svoji psychologickou hru, ale narozdíl od jeho jiných filmů nám to prezentuje v devíti různých příbězích. A nedělá to formou povídek, tady rozjede devět příběhů najednou a všechny je nakonec najednou zakončí. Všechny příběhy jsou stejně dobré, protože ve výsledku působí všechny jako jeden příběh. Vše je zároveň podtrženo skvělou hudbou, která do příběhů nějakým záhadným zbůsobem přivedla jaké si napětí. Když za kamerou stojí Robert Elswit, není co řešit, prostě užasné záběry, včetně master shotu. Co se týče hereckého obsazení, nemám co vytknout, všichni hrají skvěle, ale dovolím si vypíchnout Toma Cruise, který všechny ostatní herce poráží na plné čáře, dokonce bych řekl, že právě v tomto filmu Tom Cruise předvedl svůj nejlepší výkon.  "What Am I Doing? I'm Quietly Judging You." ()

wito

malokedy sa pozeram na film s otvorenymi ustami. pri tomto podarenom dielku som to zazil urcite opodstatnene. mozno niekoho nudia dlhe dialogy, ktore hovoria v podstate o tom istom, ja som si ich vsak so vsetkou ctou rad vypocul a snazil sa ich nasytit. to sa mi scasti podarilo uz len vdaka vaznym hereckym vykonom, ktore predviedli hlavne postavy (cize vsetky). osobitne by som vyzdvihol toma, ktory mi v jeho pozicii profesionalneho dobyvaca zenskych nohaviciek strasne sadol a neuveritelne ma dohnal k slastnemu vyvrcholeniu pri jeho zaverecnom sole, podobne ako mooreova v lekarni. malokedy pisem tolko toho k filmom ako teraz, ten kto si vsak magnoliu cti, asi mu to ani newadi...a samozrejme vedel by som este pisat, pozriet si vsak tento film pripraveny na to, ze ho fakt treba sledovat a vydrzat stoji maximalne zato........pre tu sekundu pred titulkami. ()

Mocoft

Dokonalé příběhy, jen musíte zkousnout trochu absurdnosti. Přeci jen žáby nepadají z nebe každý den... ()

Railman

Magnolia mě nějak nezaujala. Nenudil jsem se, ale příběh se mě nijak zvlášť nedotl (u nezávislárny tohoto typu docela zklamání). A přitom prolog vypadal tak slibně. ()

Boo

"Pravidlo číslo jedna - Chlapi jsou svině". Tenhle film je další hláškový film s výborným dějem, skvělá kamera a výborné obsazení. Taková hromada nezávislých herců s typickými komerčními herci v jednom jediném filmu. I když právě výše citovaný "pan herec" Cruise není v právém slova smyslu herec. A žáby, které prší z nebe. To je podle mě poenta jak prase. ()

Miksa

PTA je skutečně neskutečný režisér. Magnolie je krásný krátcekvetoucí strom. Vidíme zde 2 starce, jež se pokoušejí vyrovnat se svojí minulostí když už je pozdě. Jsou tu také lidé, kteří jsou ubíjeni přehnanými nároky. Jako zvířat,která jsou vystavována. Nikoho nezajímají jejich city.Jsou tu lidé,kteří se pohybují kolem nich a zároveň s nimi. Příběhy jsou decentně pospojovány a tvoří napínavý celek. Ukrutná minutáž se rozplyne za pár okamžiků. Ještě bych chtěl vyzvednout hlavně 3 herce. Phillip Seymour Hoffman, Tom Cruise, Julianne Moore. Je tomoc dobrý film. ()

crjules

Tom Cruise mi uz nemusi dokazovat ze je Pan herec.On jim skutecne je! Ve filmu jsou vubec uzasne her.vykony a napr. na Ph.S. Hoffmanovi je zrejme, jak mel jiz tehdy nakroceno mezi uznavane hvezdy Hollywoodu. Zfilmu jsem mel dobry pocit a myslim,ze vnitrni hlobka zanecha jen malokoho chladnym. ()

Zuzanyje

Ve filmu je výtečná hudba, soundtrack mě naprosto fascinuje. Jednotlivé příběhy filmu do sebe kaskádovitě zapadají a děje se navzájem ovlivňují... Ta tíživá atmosféra se nese celým filmem, stejně jako touha po lásce a uznání. A tahle touha se pak nese především na křídlech hudby. Každý hledá sám sebe... Je tu spousta nedořečeného. Spousta imaginace, s níž už musí divák naložit sám. Film nedává klíč k jednotlivým příběhům, ale přesto nabízí cosi jako řešení v podobě "uklidnění", "spásy", či čehosi takového... Tohle je pro mě Magnolia... ()

Rodin

Prvně jsem to viděl naprosto nepřipravený, takže úvodní titulky jsem lehce podcenil... Následoval příval něčeho neskutečného, nestačil jsem to skoro vnímat a pochytit, ale hlavně ... Tom Cruise se KONEČNĚ vybarvil jako Pan Herec! Nevím o žádné další jeho roli, která by překonala tento výkon. Pro mě to byl (a dodnes je) úchvatný zážitek, který jen prezentuje možnost, kterak se z přepokládaného béčka může stát áčko tzv. í á. ()

john.h

Divný film o divných lidech, jejichž osudy se divně proplétají, ale člověka to nějakým divným způsobem ty tři hodiny divně baví. ()

Izz

Ještě než přišly mozaikové filmy do módy díky Iňárrituovi a jeho Amores Perros,v době,kdy světu vládl Matrix a Klub rváčů,v době,kdy už nebylo úplně košér pouštět do kin víc jak tříhodinové filmy,přišel Paul Thomas Anderson a definitivně potvrdil svůj status génia s nejlepší skládačkou lidských osudů,jaká byla kdy natočena.Magnolia v sobě totiž nemá ani náznak jakékoliv vypočítavosti,kalkulu na diváky a podobných věcí,které byly vždy slabinou podobných filmů.Tohle je jen úžasný pohled na Ameriku prostřednictvím devíti příběhů,které jsou dojemné,brilantně zahrané,geniálně zrežírované,ani jeden nevyčnívá ani nezaostává,žádný není navíc.Moc bych si přála,aby ještě někdo dokázal natočit tak dokonale vyvážený mozaikový film,protože když se to podaří,je z toho nadfilmový zážitek.Zatím mi jej dokázal zprostředkovat pouze Anderson a dokázal to s takovou lehkostí,až to vyráží dech.Už je to víc jak deset let a zatím se mu přiblížil pouze Babel a 21 gramů. ()

Tiiso

Freska Magnolia si hraje svým pojetím na něco, čeho v mých očích podotýkám, nedokáže ve finále dosáhnout. Nevyvracím jistou originálnost vyprávění. I když jsem nucen poznamenat, že jsem se neubránil jistému pocitu plagiátorství z filmu Pulp Fiction. Ani ne tak vykrádáním příběhu, ale spíš způsobem tvorby a vytvářením atmosféry. Tohoto pocitu jsem se nedokázal zbavit po celou dobu sledování. Což mně potrápilo a ve výsledku to zapříčinilo nižší hodnocení. (Uznávám, že je to čistě můj soukromý pocit a nelze ho začlenit do objektivity). Ke kladům přihazuji velice dobré herecké výkony všech zúčastněných, zejména Toma Cruise a Williama H. Macyho. Ale ani ostatní nezaháleli a je vidět, že se jim pod taktovkou režiséra Paula Thomase Andersona, dostalo řádného vybičování se k vyšším výkonům. Dále ke kladům přihodím velmi dobrou ruční kameru, která lidem na plátně leze doslova do obličeje, provází je vhodnými pohledy úhlů při jejich konání a vůbec je s ní pracováno dobře a vynalézavě. Začátek filmu nastolil výborné tempo vyprávění, které ale posléze ztrácí na výkonnosti. Počalo mě unavovat, místy nudit. Film se rozpadá do přílišné fragmentace událostí, které samy o sobě fungují skvěle; v ubíhajícím ději však již tuto svou symbiózu nedokážou udržet. Snímku nesvědčí příliš mnoho náhod na jednom místě. Je mě jasné, že tento okamžik je právě Gró tohoto filmu, ale na mě nedokázal dostatečně zapůsobit. Tudíž je nasnadě, že po nějaké hodině a půl jsem již marně pátral po smyslu příběhu a začínalo mi být zcela jedno kam se osudy postav budou ubírat. Tento subjektivní pohled na věc, ale nic nemění na tom, že bych snímek nedoporučil. I přes jeho úctihodnou délku, musím přiznat, že je to vcelku originální počin, ve kterém si spousty diváků najdou to své. Magnolia patří bezesporu do novátorského pojetí kinematografie a za to ji patří jenom a jenom díky. Celý film je podmazán velmi dobře volenou doprovodnou hudbou, která umí podržet atmosféru. Pro mě ale Magnolia dokázala vykřesat tři průměrné hvězdy. ()

hero_bk

První dvě hodiny drží tempo, potom to sice trošku upadá, ale všechno vygraduje v monstrózním finále a zase upadne v unylém epilogu. Ale Cruise si zahrál životní roli :) ()

fantomas19

* mozaika podivných príbehov * stres, choroby, depresie, rany z minulosti a detstva * žaby * Americká dráma z roku 1999, ktorú natočil Paul Thomas Anderson, je mozaikou príbehov ľudí v ťažkých životných situáciách. Linda (Julianne Moore) prežíva ťažké depresie a smútok z blížiacej sa smrti svojho muža Earla (Jason Robards). Earl sa snaží na smrteľnej posteli prostredníctvom ošetrovateľa Phila (Philip Seymour Hoffman) kontaktovať svojho syna Franka (Tom Cruise) a zmieriť sa s ním. Frank je úspešný propagátor dravého spôsobu zvádzania žien a snaží sa dôsledne zabudnúť na minulosť. Donnie (William H. Macy) je skrachovalec, ktorý žije zo slávy z detských čias, keď bol geniálnym dieťaťom a vyhral televíznu súťaž. Aj v prebiehajúcom čase sa koná televízny kvíz, kde dominujú deti a najgeniálnejší z nich, Stanley (Jeremy Blackman), prežíva nezáujem svojho otca a najmä pocit hanby počas priameho prenosu. Moderátora programu Jimmyho (Philip Baker Hall) postihne slabosť, lebo naňho dolieha informácia o nevyliečiteľnej chorobe a minulosť. Policajt Jim (John C. Reilly) sa zamiluje do Claudie (Melora Walter), ktorá zaháňa vlastnú traumu drogami. Filmom sa preplieta viacero dejových línií, kde sa mihnú rôzni a podivní ľudia. Každý jednotlivec sa svojsky vysporiadava s osudom, prekonáva stres, choroby, depresie, rany z minulosti a detstva. Magnólia je veľmi kompaktný film s tématikou zranení a nenápadných prepojení osudov. ()

Monty71

Príliš veľké očakávania, ktoré neboli celkom naplnené. Zlepenec príbehov s vynikajúcimi hereckými výkonmi.(sama sebe sa čudujem, že som vydržala pozerať 3 hodinový film s Tomom Cruisom a ani na sekundu mi nevadil, práve naopak), no s pointou, ktorá u mňa tentokrát na 100% nezaúčinkovala. Nie žeby to bolo zlé,ale na Crash alebo 21 gramov to u mňa nemá. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

Paul Thomas Anderson a detektivní komedie?

05.09.2012

Jeho Až na krev patří k tomu nejlepšímu, co jsme viděli v kinech po roku 2000. Jeho novinku The Master před několika dny promítali na filmovém festivalu v Benátkách a šíří se zvěsti, že jde o… (více)