Nicholas Meyer udělal z umíráčků první generace docela slušnou detekticku, zasazenou do doby, kdy jsou Klingoni donuceni okolnostmi jednat o míru s Federací. A že se do toho nijak zvlášť nehrnou netřeba zasvěceným zdůrazňovat... Vůle však chybí i na druhé straně – sám kapitán Kirk má s Klingony velmi bolestnou zkušenost, která se neopouští. Obětí pletich a manipulací se nakonec stává Klingonský vyjednavač Gorkon, za jehož vraždu jsou klingonskými úřady odsouzeni kapitán Kirk a palubní lékař McCoy. Všechno svědčí proti nim a Enterprise a klíčem jsou dvě ztracené uniformy a dva páry magnetických bot. Roli pána s lulkou zaujímá pan Spock, zatímco odsouzenci se pokoušejí uniknout z nelítostného vězení. Podívaná to není vůbec špatná, jen už trochu důchodcovsky natáhlá a místy nadměrně sdílná. Přesto všechno však napínavá a v závěru správně dojemná i typicky vtipná (zejména Spockova finální hláška stojí za to). Na Khanův hněv to nemá, přesto patří Neobjevená hranice k tomu lepšímu z filmové produkce pod hlavičkou Star Treku.(15.9.2004)

Řekl bych, že jde o druhý nejlepší Star Trek film hned po Voyage Home. Má totiž vše co tenhle vesmír dělá jedinečným, akce napětí vtip a hlavně dostatečně promyšlený píběh. Podle mě více než důstojný konec jedné z největších seriálovch legend minuého století. Škoda celou posádku jako je v tomhle filmu už nikdy neuvidíme. Stár Trek prosteě vládně scifi seriálům ať si říká kdo chce co chce.(15.6.2006)

Příběh samotný je nic moc, takový moc uslintaně pozitivní, ale film mě v mnoha ohledech překvapil. Je neuvěřitelné, jak všichni za ty dva roky od posledního filmu zestárli (a nebo to je schválně jako příprava na obměnu posádky?). Zřejmě první str trekovský film, jehož děj se odehrává v hodně lokacích a na hodně místech, ne jen na obligátních třech čtyřech (enterprise, jiný případná loď, povrch planety). Hodně mě potěšila skvělá (a nádherná) Kim Cattrall a když tam vykoukl benjamínský Christian Slater, vybuchl jsem v záchvat smíchu. Více povedených triků, více masek (ta měnička vzhledu byla parádní), více postav. Na šestou část série slušný výkon. Za ten strašný dabing by měli někoho zastřelit. 3,5*(30.6.2011)

Star Trek s geniálními citacemi z Hamleta v Klingonštině, pachutí z toho, že Sulu nedostal vlastní seriál, protože s velením vlastní lodi mu to nebývale sluší, ale zároveň i hrozně chatrnou zápletkou, která by moha fungovat jako dvojdíl seriálu (a teď je de facto jedno kterého z universa), ale ve filmové podobě působí hrozně šestákově a lacině, bohužel se tu nepodařilo ani v nejmenším dostat z tématu "musíme zabránit sabotáži galaktického míru" co by bylo záhodno a jestliže se má tenhle díl vnímat jako zakončení éry původní posádky, tak je to jednoznačně zakončení dost nepovedené a finále by se spíš než na intergalaktickou politickou scénu mělo soustředit na jednotlivé veterány Enterprise, když už se nepovedlo oboje. Tohle by si zasloužilo něco mnohem emotivnější. Třeba lov kosmické žirafy, která sežrala Chekova.(17.9.2014)

Pokud nepočítám novodobý Star Trek z roku 2009, je tohle nejlepší Trekkie film! Konečně můžeme vidět pěkné efekty, taky zde máme dobrý příběh a solidní atmosféru. Uvidíme i par slušných akčních scén a hlavní protagonisté v roli posádky Enterprise podávají nadstandardní výkony! A nejen oni! I ti Klingonští zmetci se mi zamlouvali. Více než důstojný konec původní posádky! Celý Star Trek VI tak už beru jako to lepší Sci-Fi. S odřenýma ušima 4 hvězdy.(19.11.2011)