Star Trek VI podle všeho nikdy nebyl odvysílán žádnou naší televizí, já jej před dávnými časy viděl na nějaké německé televizi a popravdě jsem si z něj pamatoval jen ten nepodařený atentát ze závěru. A co že jsem viděl po druhém, pečlivém shlédnutí? Velmi zajímavý, dobrodružný a zábavný film. Obstarožní posádka (během této doby už několik let běžela Nová generace) se ještě jednou vrací všem nakopat zadek a je to především Kirk, kdo si to zase pěkně vyžere: klingonský soud, muckání s měňavkou a několik soubojů tělo na tělo, jeden z nich dokonce se svým dvojníkem. A taky bitvy vesmírných lodí, lahůdka. A chudák Spock, měl bych říct. Co dále? Klingoni citující Shakespeara, velitelé Hvězdné flotily citující Kubricka (přesněji řečeno Dr. Divnolásku a tamní vojenské velitele:), gulag na zasněženém měsíci a na závěr další vzbouření proti rozkazům - a jestli neumřeli, tak tam ta banda důchodců lítá někde dodnes (skoro).(16.5.2006)

[Druhé zhlédnutí] Tak se nám stará posádka nachýlila ke své poslední, dosti sentimentální cestě. A velmi úspěšně se jim to daří udržet v mezích nadstandartní zábavy, přidejte démonického Christophera Plummera v roli generála Changa, správná vězeňské klišé a napínavé finále... A na těch sedmdesát procent to kluci a holka z lodi Enterprise utáhnou s přehledem i přes ztracené boty, ktré se přece jenom podaří nalézt. Hurá. 70 %(3.2.2011)

Původní posádka Star Treku pod vedením kapitána Jima Kirka odchází do penze a loučí se v opravdu velkém a bombastickém stylu. Po minulém filmu, který byl docela průšvih pokračuje v zajetých kolejích předchozích filmů Cesta domů a Khanův hněv. Příběh je vymakaný a dost propracovaný, zatím ze všech filmů nejlepší. Velmi mě potěšil i výborný pokrok po stránce digitálních efektů, které už nepůsobí nijak lacině. No a posádka je pořád ve stejné formě, ve které byla dřív, hlavně Spock se vůbec nezměnil. Tento film je prostě další klasický ST. Je tu parádní akce, vtip a Klingoni... No a hlavně na konci je znát, že už Kirkově posádce bohužel odzvonilo. Ale nastoupila nám Picardova a filmová série začala nanovo... Neobjevená země je jeden z nejlepích ST filmů. 85%.(6.4.2012)

14, tedy čtrnáct let uplynulo od chvíle, kdy jsem tenhle film mohl vidět poprvé; a tehdy se mi líbil. Od té doby se hodně věcí změnilo. Vlastně, vzhledem k ST6 se změnilo všechno, jen ne ST6. Dnes jsem ho znovu viděl, a můžu jen říci, že po všech těch letech, tenhle film je sen snad každého, kdo se kdy chtěl vypravit ke hvězdám, každého startrekáře... stargejťáře.... andromedáře... nevím :)....Prostě na svoji dobu úžasný film plný hlubokých myšlenek. Je škoda, že takovéhle filmy už nikdo nevyrobí ; a protože moje fantazie holduje Star Treku, řeknu - škoda, že sem již člověk nevkročí.(1.12.2007)

Čtyři hvězdičky jsou snad trochu moc pro tuto přehlídku důchodců, na druhou stranu je tento díl o padoucha lepší než přeceňovaný Khan. Christopher Plummer si svého generála užívá, a příběh sám není tak béčkový jako u druhého dílu filmové ságy. Hlavně na rozdíl od předchozích dílů zabírá celý film, kulminuje, a není jen televizně epizodický.(3.6.2013)

• - Ve filmu zazní vedle citátu Williama Shakespeara „Být či nebýt“ i citát Adolfa Hitlera „Potřebujeme životní prostor“. (Terva)

• - Herec Christopher Plummer, představitel klingonského generála Changa, je autorem nápadu, že jeho postava má ve filmu pleš. (WolfR)

• - Ve filmu Klingoni citují větu "být, či nebýt" ze Shakespearova Hamleta v klingonštitě: "taH pagh taHbe'". Posléze Hamlet opravdu vyšel přeložený do tohoto umělého jazyka a to i v českém duálním překladu. (Tom_Lachtan)