|94%| Šestý film ST s Kirkovým týmem. Jako velký fanoušek původního seriálu, známý pod zkratkou TOS (The original series). Tak je jasné, že filmy se stejnou hereckou sestavou jako v TOS mě chytnou. Opět jsem v tomto případě velmi spokojen. První film měl jinou atmosféru, Další tři také jinou a pátý též. Tento měl něco co ještě u ST nebylo. A to poněkud vážný tón, větší napínavost a tak trochu mírně řečeno: Dospělé převedení. Že tu byla vidět trochu víc krev atd. Úvod začíná jednoduše a mírně, pomalu se začne vše vyvíjet. Příběh má taky něco do sebe, krásně a nenáročně spracován. Ke konci jsem byl fascininován jaký byl tvrdý a nekompromisní souboj lodí Enterprise a Klingonské lodi. Tolik střel z torpéd atd tu bylo, že jsem si vážně už začínal myslet, že lod Enterprise padne. Takže spousta zajímavých nápadů zde byla. Tempo bylo pomalejší, v mnoha scénách chyběla hudba a přeci jenom bych víc vyklepšil úplný konec. Přeci jen to byla poslední cesta lodí s touto sestavou posádkym kterou mám tak rád. Ale to nevadí, to jsou jen detaily, furt to má perfektní úroven, takže o plném počtu hvězd nepochybuji. Hlášky a to vše ostatní k tomu jako popichování Spock, Kirk, McCoy atd – to zde je umírněno. Nevadí to tolik, k vážnosti situace v tomto filmu se to dá pochopit. Zaujalo mě třeba i to, že Sulu se odpojil od Kirkova týmu a velel jiné lodi. To jak jim pomáhal na konci mě potěšilo. Projevilo se v tom oddané přátelství. No, mohl bych pokračovat do nekonačna. Skvělá herecká sestava – zde už značně v pokročilém věku, ale já si to přesto užíval. Nedostatky jsou minimální. Nemám co bych už rozebíral.(18.5.2014)

Trekovská horská dráha funguje neomylně a v tu správnou chvíli do ní naskočil zpátky Nicholas Meyer (Khanův hněv). Díky němu se vrátila atmosféra i napětí a navíc vylámal skvělé herecké výkony jak z osvědčené posádky, tak z nováčků. Neobjevená země je proto důstojným zakončením poutí Kirka a jeho kámošů, kteří se konečně nebojí uznat vlastní stáří, ale nebrání jim v tom, aby to ještě naposledy nandali všem nepřátelům míru v galaxii. Nechybí akce, hlášky i slušný scénář a vůbec všechno, co můžete mít na Star Treku rádi, takže u mě velká spokojenost.(21.4.2009)

Poslední a zároveň nejlepší díl s Kirkovým ansámblem. Lepší rozloučení jsem si snad ani nemohl přát. Po úděsně trapném pátem dílu tu máme závažnou zápletku týkající se spojenectví Federace s Klingonskou říší, kterému ne všichni na obou stranách přejí. Kirk je obviněn neprávem z atentátu na klingonského kancléře a nakonec odsouzen na doživotí kutat dilithium na věčně zmrzlém asteroidu. Po útěku z vězeňské kolonie musí zabránit dalšímu krveprolití a stejně tak musí svést boj s vlastní předpojatostí vůči klingonské rase. Režie se podruhé ujal Nicholas Meyer a i podruhé bez výhrad, vrátil Star Treku vážnost, hlášky v pravý čas a doboru akci. Absence Goldsmithe protentokrát mrzet nemusí, Cliff Eidelman přišel s velice zdařilou hudbou s hodně nosným hlavním tématem. 91%...ale nostalgie mému hodnocení přidala.(10.11.2008)

Pokud nepočítám novodobý Star Trek z roku 2009, je tohle nejlepší Trekkie film! Konečně můžeme vidět pěkné efekty, taky zde máme dobrý příběh a solidní atmosféru. Uvidíme i par slušných akčních scén a hlavní protagonisté v roli posádky Enterprise podávají nadstandardní výkony! A nejen oni! I ti Klingonští zmetci se mi zamlouvali. Více než důstojný konec původní posádky! Celý Star Trek VI tak už beru jako to lepší Sci-Fi. S odřenýma ušima 4 hvězdy.(19.11.2011)

Po slabším lichém dílu nevyhnutelně přichází lepší sudý. Na režisérkou stoličku se vrátil Nicholas Meyer, který se dobře zapsal povedenou dvojkou a znovu to byla správná volba. Těžil z výborného námětu a slušně napsaného scénáře plného hlubokých myšlenek. Předsudky, rasismus, kolektivní vina, odpuštění, vyšší dobro, relativnost jistot. Vše se prolíná v perfektní sci-fi reflexi konce Studené války. Film má silnou atmosféru a na své universum je až překvapivě realistický. Přesto ale pořád typicky Star Trekovský. The Undiscovered Country je skvělé rozloučení s původní posádkou a zároveň poslední stránka dlouhého hořkého konfliktu.(4.12.2012)

• - William Shatner (James T. Kirk) se při rvačce s modrým Behemothem nenechal zastupovat kaskadérem, jak to občas v pozdějším věku při podobných kouscích dělával. Sám při této scéně spadl do ohně. (Honzíno)

• - Menší roli vězeňského dozorce v klingonském zajateckém táboře ztvárnil Rene Auberjonois, který byl o dva roky později vybrán pro roli Oda v seriálu Star Trek: Hluboký Vesmír Děvět (od r. 1993). (WolfR)

• - Ve filmu zazní vedle citátu Williama Shakespeara „Být či nebýt“ i citát Adolfa Hitlera „Potřebujeme životní prostor“. (Terva)