Pěkný, nostalgický díl, který mě až tak zásadně nebavil, ale kdy to končilo, přistihl jsem se u toho, že jsem dojatý. Tohle jsou prostě postavy, které vám přirostou k srdci, což se také stalo. Poslední film se starou posádkou a už nikdy více. Vzhledem k tomu, že tři představitelé jsou již po smrti, je to skutečně takové smutné rozloučení, které musí mít na milovníky původní série ten správný efekt.(9.4.2015)

Takze Star Trek si skusil aj politicky thriller v ktorom konecne dôjde k udobreniu s Rusmi, teda pardon, Klingonmi. Lepsiu poslednu misiu pre pôvodnu posadku vybrat ani nemohli. Dokonca Kirk tu absovuje reparat ohladom jeho vyrovnania sa so synovou smrtou z ktoreho konecne citit poriadne emocie. Aj ked sa dockame aj niekolkych zabavnych hlasok hlavne od trojice Kirk, Spoch, Kostra, tak tentoraz je dej pojaty dost dramaticky. Zvysni clenovia posadky maju mensi ale zmysluplny prestor a Sulu ma dokonca vlastnu lod. Vydaril sa zaporak. A to vdaka spickovemu Christopherovi Plummerovi. Jeho citovanie Shakespeara v klingonstine je nezabudnutelne. Tah pagh, tah be. Skvela je aj Kim Cattrall ako Vulkanka. Len som cely cas cakal, kedy sa objavi naha. Ale chapem je to len cudný Star Trek, takze som sa nedockal. Ako trekkieho ma potesilo cameo Worfovho prapribuzneho. Len som zmäteni, ze v HD verzii bol vystrihnuty Rene Auberjonois, ktory si zahral atentatnika, nasledkom coho sa zmeni identita atentatnika. Pritom vo verzii na DVD ho mam. Divne. Akcna stranka je solidna. Dockame sa trikovo cool prepadu v beztiazi nejake to blbnutie Kirka na Rura Penthe potom este trikovo slusnej ale takticky priemernej bitky s klingonskym plavidlom. Soundtrack patri k tym lepsim. Takze celkovo som s filmom spokojny a rozhodne patri k tym lepsim dielom. Ako rozlucka s pôvodnou posadkou je super a fanusikovia serialu budu rozhodne dojatí. 8/10.(4.10.2016)

Politika, nedůvěra, zrada i detektivka. Ze Star Treku se v posledním dobrodružství staré posádky stalo regulérní drama se vším všudy včetně vězeňského asteroidu, melancholické sebereflexe hlavních hrdinů nebo líbajícího se Shatnera. Takový pokus o povýšení série na "důstojnější" úroveň je sympatický o to víc, že parádně nostalgický závěr neměl daleko k nefalšovanému dojemnému happyendu. 70%(12.5.2009)

Detektivní Star Trek se mi líbil. Tý malý vulkánský zrůdičce (o který jsem, snad i díky českému dabingu, nevěděl, co je zač) jsem nevěřil nos mezi očima hned od začátku, ale jako skrytý antagonista zamíchaný v posádce byla slušná. Trochu trapná a křečovitá byla večeře s Klingony a v zásadě mi trochu vadilo (ale to u všech starých Star Treků) vyloženě divadelní herectví všech přítomných.(25.9.2010)

• Gemini

Je nezpochybnitelným pravidlem, že sudé díly filmových příhod Kirkovy Enterprise jsou lepší než ty liché (jednička se nepočítá, alespoň u mě ne;)). V případě rozlučkové šestky, která se objevila nějaké tři-čtyři roky po startu televizní pouti TNG, to ale platí vlastně jen ve srovnání s tragickou pětkou. Oproti ní lze říct, že jde o důstojnou tečku za příhodami posádky Enterprise třídy Constitution - ale objektivně to jde vnímat přinejmenším jako rozčarování, přinejhorším pak jako výsměch elementární logice. A to je v případě spaceoperní detektivky trošku problém;) Sama o sobě je pro mě Neobjevená Země prostě zklamáním, a při srovnání s o pouhé tři roky mladšími Generations, kde došlo s konečnou platností ke střídání stráží, je to téměř k pláči. Jako dvojdíl seriálu by určitě obstála, ale celovečerní film je zkrátka a dobře omyl. Nehaním dějovou zápletku, ale ty peripetie, které nás po příběhové linii posouvají, jsou - skoro mě bolí to říct, ale jinak to nejde - trapné. Proč by měla krev na transportéru Enterprise potvrzovat teorii o Kirkově nevině? Jak to, že nikdo včetně Uhury neumí po tolika letech bojů (a nevyhnutelné zpravodajské válce) kváknout klingonsky? Proč prostřední část proboha vypadá jako z Jabbova doupěte (akorát že na planetě Hoth)? A tak dále, a tak dále, pořád až ke konci - který má opět ten správný startrekovský patos, ale to prostě nestačí. Zvlášť když si někde najdete epesní český dabing, který je specifický především tím, že pronášené věty NEJSOU ČESKY, což striktně vzato není chyba překladu:) Je mi líto, ale dávám 50%, protože Final Frontier dostal hanebnou čtyřicítku, a budu se snažit zapomenout:P(10.6.2012)

• - Námět příběhu se vybíral dlouho a pečlivě. Ke konečné verzi přispěl sám Leonard Nimoy, který navrhoval uzavření míru s Klingony, což se vztahovalo k aktuálním událostem té doby, totiž nedávnému konci studené války. Klingonská říše představuje určitou paralelu vztahu USA k Sovětskému svazu. (WolfR)

• - William Shatner (James T. Kirk) se při rvačce s modrým Behemothem nenechal zastupovat kaskadérem, jak to občas v pozdějším věku při podobných kouscích dělával. Sám při této scéně spadl do ohně. (Honzíno)

• - Ve filmu zazní vedle citátu Williama Shakespeara „Být či nebýt“ i citát Adolfa Hitlera „Potřebujeme životní prostor“. (Terva)