Po dlouho trvajících válkách se Federace a Klingonská říše připravují na mírový summit. Je to možná poslední šance na mír mezi odvěkými rivaly. Kapitán Kirk a jeho posádka jsou pověřeni uvítáním nejvyššího kancléře Klingonů. Poté, co je vesmírná loď Klingonů záhadně zničena a kancléř zavražděn, je to Kirk, kdo se stává hlavním podezřelým. Každý ví, že ta "zviřata" nenáviděl a že jim nikdy neodpustil smrt svého syna. Kapitán Kirk a posádka lodi Enterprise čelí prozatím své největší hrozbě. Musí očistit své jméno, najít opravdové viníky a zabránit tak všezničující válce. (oficiální text distributora)

Trailer 2

Fingon

Star Trek VI podle všeho nikdy nebyl odvysílán žádnou naší televizí, já jej před dávnými časy viděl na nějaké německé televizi a popravdě jsem si z něj pamatoval jen ten nepodařený atentát ze závěru. A co že jsem viděl po druhém, pečlivém shlédnutí? Velmi zajímavý, dobrodružný a zábavný film. Obstarožní posádka (během této doby už několik let běžela Nová generace) se ještě jednou vrací všem nakopat zadek a je to především Kirk, kdo si to zase pěkně vyžere: klingonský soud, muckání s měňavkou a několik soubojů tělo na tělo, jeden z nich dokonce se svým dvojníkem. A taky bitvy vesmírných lodí, lahůdka. A chudák Spock, měl bych říct. Co dále? Klingoni citující Shakespeara, velitelé Hvězdné flotily citující Kubricka (přesněji řečeno Dr. Divnolásku a tamní vojenské velitele:), gulag na zasněženém měsíci a na závěr další vzbouření proti rozkazům - a jestli neumřeli, tak tam ta banda důchodců lítá někde dodnes (skoro). ()

HAL

Nádherné překvapení mě v Undiscovered Country čekalo - zatímco předchozí Final Frontiere klesalo kvalitou na naprosté dno Star Trekové filmové série, toto naopak stoupá až k samotnému vrcholu. To tam je scénáristické tápání a neschopný Shatner na režisérské stolici, ten teď zůstává před kamerou, kde mu to jde nejlíp a spolu s ostatními ze sebe vydává maximum. Dokonce dky tomu ani nepůsobí rušivě jejich dost značná přestárlost, ba právě naopak je tím jejich věčné špičkování ještě uvěřitelnější... a dostává nádech příjemné nostalgie. Inteligentní a napínavý příběh plný politických machinací nabalených na ideály o míru a nekrvavém dialogu, s občasnou chytrou sci-fi akcí - to je přesně to co dělá Star Trek Star Trekem a právě šesté Undiscovered Country je tohoto zřejmě nejčistší esencí ze všech dílů. Kirk, Spock a vůbec celá původní posádka vesmírné lodi Enterprise si nemohli přát lepší rozloučení. 9/10 ()

VanTom

K logice "politického" scénáře a vyšetřování útoku musí divák přistoupit ještě benevolentněji než obvykle, jinak se ale jedná o slušné, málo akční sci-fi o zásadní události trekovského vesmíru (který se paradoxně podobá spíš na Star Wars), diplomaticky pracující s myšlenkou dlouholeté zakořeněné (rasové) nenávisti. Navíc se původní posádka (a) Enterprise už vyloženě, důstojně loučí. ()

Psema

Vyzrálé a uvědomělé rozloučení s původní posádkou Enterprise, nepostrádající téměř nic, co by správná vesmírná jízda měla mít - plnohodnotná zápletka má dostatek akce i humoru, stará známá "crew" má stále dost charismatu i přes evidentní nárůst tělesné hmotnosti u některých členů a Meyer režíruje vcelku přijatelně, byť za Khanovým hvěvem lehce zaostává. Emoce ale vylezou na povrch hned několikrát a v závěru se lze jen těžko bránit dojetí. Konec jedné éry. ()

anais

Zatímco 5.díl působil spíš jako lehce akční komedie, Star trek 6 nám nastavuje svou vážnější tvář a v nejlepších momentech dokáže být opravdu napínavý. Chemie mezi postavami tu není znázorněna nekonečným špičkováním ústředního trojlístku, vztahy tu jsou překvapivě trochu složitější. Jedná se totiž o dojednání míru s Klingony a Federací. Mnoho lidí je proti, dokonce samotný Kirk by nechal všechny Klingony poumírat (zabili mu syna). Jenže právě jemu a jeho posádce připadne role jakéhosi prvního mírového posla. Tenhle Star trek je hloubavější než předchozí díly, a stejně jako na akční scény sází na filozofující konverzace a citáty ze Shakespeara (v klingonštině, samozřejmě). A jelikož se v podstatě jedná o poslední dobrodružství Kirkovy posádky (takhle v celku), konec mi skoro vehnal slzy do očí. Když to shrnu, tak tento Star trek patří k tomu nejlepším co série stvořila, protože si dokázal zachovat důstojnost a přesto dokáže bavit. ()

• Natáčení málem ohrozila stávka. Leonard Nimoy a Nicholas Meyer se nedokázali s vedením Paramountu shodnout na konečném rozpočtu a počtu natáčecích dní. Paramount dokonce hrozil ukončením projektu, a tak Nimoy a Meyer přistoupili na určité kompromisy. Schválený rozpočet počítal s 26 milióny amerických dolarů, počet natáčecích dnů byl stanoven na 53. Překročen byl nakonec o dva dny. (WolfR)
  • Když dalo studio Paramount na vědomí plán natočit další díl ságy, v tisku se dlouho spekulovalo, kdo bude režisérem. Spekulace hovořily o Shatnerovi, ale studio to kategoricky odmítlo, vzhledem k absolutnímu propadu pátého dílu. Kritika také zmiňovala stáří herců. Deforest Kelley (doktor McCoy) měl v době natáčení již sedmdesát let, James Doohan (Scotty) se již sedmdesátce blížil. Právě vysoký věk herců byl i později často předmětem vtipů, například v seriálu Simpsonovi (od r. 1989). (WolfR)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)

Seriálový Star Trek má první hvězdu

Seriálový Star Trek má první hvězdu

28.11.2016

Možná si pamatujete, že se na leden 2017 chystal nový startrekovský seriál, jemuž měl šéfovat Bryan Fuller (seriálový Hannibal). Třináctidílná první série Star Trek: Discovery nakonec odstartuje až v… (více)