• Gemini

Je nezpochybnitelným pravidlem, že sudé díly filmových příhod Kirkovy Enterprise jsou lepší než ty liché (jednička se nepočítá, alespoň u mě ne;)). V případě rozlučkové šestky, která se objevila nějaké tři-čtyři roky po startu televizní pouti TNG, to ale platí vlastně jen ve srovnání s tragickou pětkou. Oproti ní lze říct, že jde o důstojnou tečku za příhodami posádky Enterprise třídy Constitution - ale objektivně to jde vnímat přinejmenším jako rozčarování, přinejhorším pak jako výsměch elementární logice. A to je v případě spaceoperní detektivky trošku problém;) Sama o sobě je pro mě Neobjevená Země prostě zklamáním, a při srovnání s o pouhé tři roky mladšími Generations, kde došlo s konečnou platností ke střídání stráží, je to téměř k pláči. Jako dvojdíl seriálu by určitě obstála, ale celovečerní film je zkrátka a dobře omyl. Nehaním dějovou zápletku, ale ty peripetie, které nás po příběhové linii posouvají, jsou - skoro mě bolí to říct, ale jinak to nejde - trapné. Proč by měla krev na transportéru Enterprise potvrzovat teorii o Kirkově nevině? Jak to, že nikdo včetně Uhury neumí po tolika letech bojů (a nevyhnutelné zpravodajské válce) kváknout klingonsky? Proč prostřední část proboha vypadá jako z Jabbova doupěte (akorát že na planetě Hoth)? A tak dále, a tak dále, pořád až ke konci - který má opět ten správný startrekovský patos, ale to prostě nestačí. Zvlášť když si někde najdete epesní český dabing, který je specifický především tím, že pronášené věty NEJSOU ČESKY, což striktně vzato není chyba překladu:) Je mi líto, ale dávám 50%, protože Final Frontier dostal hanebnou čtyřicítku, a budu se snažit zapomenout:P(10.6.2012)

Na tomto filmu který byl natočen již za éry Nové generace bylo vidět, že tvůrci se už nějakým způsobem snaží ukončit příběhy původní posádky a konečně jí poslat do galaktického důchodu. Jsme svědky ukončení dlouholetého krvavého sporu mezi Klingony a Federací. Osobně se mi tento film celkem líbí i když z ST mám jinačí favority. Příjemné i když nikterak omračující. P.S. No už jenom kvůli tomu měsíčku co nešťastným Klingonům bouchnul pod rukama, tenhle film musím mít rád:-)(21.10.2007)

Star Trek s geniálními citacemi z Hamleta v Klingonštině, pachutí z toho, že Sulu nedostal vlastní seriál, protože s velením vlastní lodi mu to nebývale sluší, ale zároveň i hrozně chatrnou zápletkou, která by moha fungovat jako dvojdíl seriálu (a teď je de facto jedno kterého z universa), ale ve filmové podobě působí hrozně šestákově a lacině, bohužel se tu nepodařilo ani v nejmenším dostat z tématu "musíme zabránit sabotáži galaktického míru" co by bylo záhodno a jestliže se má tenhle díl vnímat jako zakončení éry původní posádky, tak je to jednoznačně zakončení dost nepovedené a finále by se spíš než na intergalaktickou politickou scénu mělo soustředit na jednotlivé veterány Enterprise, když už se nepovedlo oboje. Tohle by si zasloužilo něco mnohem emotivnější. Třeba lov kosmické žirafy, která sežrala Chekova.(17.9.2014)

Přestože nepatřím k trekies, zdají se mi tři hvězdičky málo. A to i přesto, že scénář moc překvapivých zvratů nenabízí. Z celého filmu totiž číší poctivá snaha nenudit a udržet poměrně vysoký standard předchozích dílů. I přes lehce nostalgické chvilky, se občas mihne i vtípek, který si vynutí aspoň pousmání. Jako např. narážka na to, že Sherlock Holmes byl Vulkánec :o) Příjemně strávený čas u superlight sci-fi.(26.8.2010)

Trekovská horská dráha funguje neomylně a v tu správnou chvíli do ní naskočil zpátky Nicholas Meyer (Khanův hněv). Díky němu se vrátila atmosféra i napětí a navíc vylámal skvělé herecké výkony jak z osvědčené posádky, tak z nováčků. Neobjevená země je proto důstojným zakončením poutí Kirka a jeho kámošů, kteří se konečně nebojí uznat vlastní stáří, ale nebrání jim v tom, aby to ještě naposledy nandali všem nepřátelům míru v galaxii. Nechybí akce, hlášky i slušný scénář a vůbec všechno, co můžete mít na Star Treku rádi, takže u mě velká spokojenost.(21.4.2009)

• - Z Williamem Shatnerem se Christopher Plummer znal již z dřívějška, oba společně hráli v jednom divadle. (WolfR)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. prosince 1991 v Hollywoodu. (Varan)

• - Na konceptu šestého dílu pracovali Harve Bennett a David Loughery již během natáčení pátého filmu. Jejich původní scénář počítal s titulkem “Akademie Hvězdné flotily”. Film měl pojednávat o Kirkových (William Shatner) studiích a prvním setkání slavné posádky. Mladý Kirk (William Shatner) měl mít dle scénáře vážnou známost, která měla na konci filmu zemřít. (WolfR)