Musím říct, že první celovečerní Star Trek v 90. letech se svou kvalitou vyrovná prvnímu celovečernímu ST z konce 70. let - Star Trek: The Motion Picture. Zajímavý a napínavý děj, překvapivě výborná hudba v poání Cliffa Eidelmana a výborné herecké výkony. Vizuální efekty se začínají pomalu ale jistě přibližovat výraznému zlepšení, které zahájilo svou éru v 90. letech a které pokračuje do současnosti a dál. Verdikt: 4* a 80 %.(21.7.2011)

Tento diel si odo mňa zaslúži plné hodnotenie. Sledovať posledné veľké dobrodružstvo lode Enterprise nie je rozhodne také mdlé ako počas ich najväčších dobrodružstiev, ktoré som mal možnosť sledovať - napríklad posledná hranica. Meyer vytvoril už fanúšikmi ospevovaní Khanov hnev, preto voľba režiséra nemohla byť lepšia. Mal skúsenosti a vedel čo si môže dovoliť a čo nie. A v tomto príbehu zašiel ešte ďalej. Scotty a Kirk ako dvaja nerozlučný kamaráti na gulagu, snažiac sa o prežitie a čeliac morálnym aspektom, ktoré so sebou prináša budúcnosť a Spock s ostatnými členmi posádky, ktorý riešia priam detektívnu úlohu, kto zabil klingonského veľvyslanca tak, aby podozrenie padlo na posádku Enterprise. Síce sa nekoná žiadne prekvapivé odhalenie. Nejako to tušíme od prvých indícií, ale to nám nezabráni z napätím sledovať ako sa s tým hrdinovia tejto ságy vysporiadajú. Gene Rodenberry si nemohol priať lepšie venovanie ako tento film. Zo starých star trek filmov rozhodne ten najlepší.(1.12.2009)

Kirk a celá stará posádka se rozloučila ve velmi povedeném sudém dílu Star Treku. Klingonská říše je v krizi a blíží se její kolaps. Obrací se na Federaci, aby došlo ke smíru a spolupráci. To se nelíbí staré gardě na obou stranách a nejraději by nechali staré pořádky. Enterprise je vyslána jako doprovod klingonského kancléře. Kirk a jeho nenávist vůči klingonům (spoiler – zabili mu syna) vytváří velmi silné momenty. Dobrý příběh, dobré herecké výkony, akční scény povedené a konec, který uspokojí každého trekkera. Vtipná scéna při vzájemné večeři stojí za to – romulanské pivo umí pěkný bolehlav! Hodnocení OST: Lehký nadprůměr 6,5/10(16.1.2013)

Původní posádka Star Treku pod vedením kapitána Jima Kirka odchází do penze a loučí se v opravdu velkém a bombastickém stylu. Po minulém filmu, který byl docela průšvih pokračuje v zajetých kolejích předchozích filmů Cesta domů a Khanův hněv. Příběh je vymakaný a dost propracovaný, zatím ze všech filmů nejlepší. Velmi mě potěšil i výborný pokrok po stránce digitálních efektů, které už nepůsobí nijak lacině. No a posádka je pořád ve stejné formě, ve které byla dřív, hlavně Spock se vůbec nezměnil. Tento film je prostě další klasický ST. Je tu parádní akce, vtip a Klingoni... No a hlavně na konci je znát, že už Kirkově posádce bohužel odzvonilo. Ale nastoupila nám Picardova a filmová série začala nanovo... Neobjevená země je jeden z nejlepích ST filmů. 85%.(6.4.2012)

Stylové rozloučení s původní posádkou a to v tom nejdetektivnějším provedení, na který by se Star Trek zmohl. Shatner a Kelley jsou zavřeni do jedné (ne-li nejhorší) z nejhorších věznic prospěšných prací ve vesmíru kvůli něčemu, co neudělali a zároveň udělali. Zbytek posádky se mezitím snaží nalézt atentátníka a především usvědčující důkazy, které se určitě nacházejí někde na lodi. A ačkoli je od začátku úplně jasné, kdo oním atentátníkem je (MINISPOILER a to v zatraceně sexy podobě :-) MINISPOILER), přesto jisté napětí a atmosféra ve filmu panuje. Podruhé se režie ujímá Nicholas Meyer, kterého určitě již jen kvůli stylu obou jeho dílů Star Treku poznáte - hloubka filmu sice není nijak hluboká, ale po akční stránce je film na jedničku. Určitě už jste odhadli, že jeho minulý počin byla dvojka, ale šestka se od ní velmi liší - jak kvalitami (o něco lepší), tak trochu svým stylem (čistě akční žánr vystřídala lehce akční detektivka). Další věc která se musí šestce nechat je velký pokrok v digitálních efektech a maskách (bylo na čase), ale furt to ještě není úplně ono. Herecké výkony, leč jsou stále podávány stejnými herci, se o něco od minulých dílů zhoršily, takový William Shatner se od svého Star Treku (předchozí) přestal hodně snažit a George Takei byl bohužel až k smíchu (jemu prostě role kapitána vůbec nesedla). Hudba byla lehce nadprůměrná a jinak celkově bylo všechno na dobré nebo prvotřídní úrovni. Ale Star Trek jako Star Trek už to není...(3.10.2011)

• Iman

• - Natáčení probíhalo pod časovým tlakem, protože ze začátku filmování ještě kompletní scénář nebyl hotov. Dekorace k plánované denní scéně se často připravovaly narychlo předešlou noc. (WolfR)

• - Na konceptu šestého dílu pracovali Harve Bennett a David Loughery již během natáčení pátého filmu. Jejich původní scénář počítal s titulkem “Akademie Hvězdné flotily”. Film měl pojednávat o Kirkových (William Shatner) studiích a prvním setkání slavné posádky. Mladý Kirk (William Shatner) měl mít dle scénáře vážnou známost, která měla na konci filmu zemřít. (WolfR)

• - V říjnu 1991 se konala předpremiéra, která dopadla úspěšně. Tři dny po jejím datu ale zemřel Gene Roddenberry, tvůrce Star Treku. Film je mu tedy věnován. (WolfR)