Cesta bojovníka

Pathfinder

Cesta bojovníka

Pathfinder

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Kanada / USA, 2007, 99 min (SE: 107 min)

• Isherwood

Pozitiva končí u námětu, který je docela fajn ( ale jen tak mimochodem ukradený literárnímu klasiku J. F. Cooperovi). Zbytek je mixem retardované bezradnosti jak scénáristy (půl strany hlavní osa, cca 10 replik hlavního hrdiny a hrstka příšerných dialogů), tak režiséra, který by si měl nechat vysvětlit, že není temnota jako temnota a odkolorovaný filtr, společně s chaotickým střihem a neustále hrozivě dunící hudbou nejsou zrovna in. Pathfinderovi chybí charisma (Karl Urban je znuděný, ne drsný), nadhled (mramoru se zde nasere opravdu hodně) a hlavně koule. V celé této šarádě zaujmou možná tak úvodní titulky a atmosféricky relativně dobře zvládnutý prolog. V současnosti zřejmě nejhorší vysokorozpočtový blockbuster, který lze v distribuci najít.(5.7.2007)

• Vojcl

I když promineme historické nesrovnalosti (nikdy jsem neslyšel o tom,že by Vikingové byli jen krvelační hrdlořezové zabíjející nevinné indiány, ani styl jejich zbroje a oblékání zdaleka neodpovídá realitě) je to velmi kýčovitý a špatně natočený příběh. Nevýrazná hudba, přehrávající herci. Snad jen těch pár bojových (spíše vyvražďovacích) scén stojí za vidění.(2.1.2010)

• MoiJe

Ble, cely film je jedna velka schovavackonahanacka, kde na cloveka kazdu chvilu niekto prekvapivo vybafne, nasleduje boj, z ktoreho krom potokov zvyraznenej krvi tryska aj snaha byt drsne cool, vsetky tie prepichnute oci, odseknute hlavy, roztiepene lebky... do toho indiani rozpravajuci nerodilou anglictinou o osude a chovajuci sa ako ziadni, ktorych som vo filme za tie roky videla (hlucna behacka, klanacka,...). Nudny nepodarok.(23.3.2008)

• choze

Je to neuvěřitelné, ale čím je to akčnější, tím je to i nudnější. Přitom to mohl být skvělý film nebo aspoň comics. A že by vikingové naletěli na tu fintu s tenkým ledem (mimochodem vykradenou z KRÁLE ARTUŠE), se mi taky nezdá. Body za kameru, výpravu, kostýmy a slušnou honičku se sáněmi. Za scénář? Za jaký scénář?(15.11.2007)

Nejen, že mě zaujala ta " jednobarevná " kamerová scenérie ( Daniel C. Pearl ) ale ozvučení a hudba ( Jonathan Elias ) jsou skoro dokonalé. Neustále je něco v pozadí slyšet a film nemá hluchá místa. Dějově je to masakr, ale to se dalo očekávat. 600 let před Kristem nebyl život žádná slast. S příchodem chlapce se jménem Stín ( Karl Urban ) začalo to správné vzrůšo a vše vyvrcholilo o patnáct let později. Připravte se na masakr. CITÁT : Matko !!!! Honička na saních byla povedená. V srdci člověka se rvou dva vlci. Jeden je láska a druhý nenávist....zvítězí ten, kterého víc sytíš... Bez lásky by to ale nebylo ono. Podvodní scéna s Vykladačem a souboj na skále stojí za vidění. ...duch proroctví obešel kruh.... Dračí lidé = Vikingové.(23.10.2010)

• - Aby představitelé Vikingů vypadali mohutněji a hrozivěji, nosili pod kostýmy hokejové chrániče ramen. (-bad-mad-wolf-)

• - Z časových a bezpečnostních důvodů nebyly domy indiánů postaveny ze dřeva, ale z oceli a pěny, a poté pokryty mechem a kůrou. (Amplifier)

• - Režisér Nils Gaup, který natočil film Stopař (1987), jímž se Cesta bojovníka inspirovala, na adresu filmu prohlásil: "Dvakrát v Hollywoodu dělali remake mých filmů a dvakrát se jim podařilo natočit nejhorší film všech dob." Tím prvním byla Hlava nad vodou (1996). (-bad-mad-wolf-)