Cesta bojovníka

Pathfinder

Cesta bojovníka

Pathfinder

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Kanada / USA, 2007, 99 min (SE: 107 min)

• Kaka

Znuděný Karl Urban ve své zatím nejméně charizmatické roli, neuvěřitelným způsobem zabitá tak zajímavě vypadající tématika, brutálně těžkopádné souboje - naprosto všechny (!) zpomalené. Umělá digitální krev bijící do očí v každém druhém záběru, dementně jednoduchá mytologie a poselství filmu, o ději snad ani nemůže být řeč. Zkrátka geniální ukázka zabitého vysokorozpočtového a velkohubě se tvářícího projektu, který má duši jako sto let stará mrtvola.(17.2.2008)

• Vojcl

I když promineme historické nesrovnalosti (nikdy jsem neslyšel o tom,že by Vikingové byli jen krvelační hrdlořezové zabíjející nevinné indiány, ani styl jejich zbroje a oblékání zdaleka neodpovídá realitě) je to velmi kýčovitý a špatně natočený příběh. Nevýrazná hudba, přehrávající herci. Snad jen těch pár bojových (spíše vyvražďovacích) scén stojí za vidění.(2.1.2010)

Je to mierne nadpriemerný akčný historický film. Má celkom dobrý príbeh o mladom vikingovi, ktorý bol zachránený indiánskou ženou a tak bol prijatý nielen do jej rodiny, ale aj dediny, kde si dobre žil až do dospelosti, ale potom sa na pobreží opäť objavia vikingovia, ktorí chcú vyvražiť pôvodné obyvateľstvo. A tak im musí čeliť, aby ochránil čo najviac zo svojich priateľov. Spracovanie nie je zlé, ale sklamalo ma. Spočiatku je všetko bez problémov, život v mieri je podaný dobre a oboznámi so všetkým dôležitým, páči sa mi aj nástup vikingov a ich počiatočné akcie, ale potom už čím film trvá dlhšie, tak sa jeho úroveň znižuje, viac priestoru dostanú vikingovia, ktorí sa práve viac hodili na zlo, pred ktorým treba uniknúť a nie tak, ako je to časom podané tu a tak môj záujem o dej stále upadal a na konci mi už bolo úplne jedno, čo sa práve deje. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná, ale dalo sa z toho získať aj viac. Oceňujem, že jej veľký podiel predstavujú rôzne likvidačné scény, kde sa hlavný hrdina nečakane objaví a zabije protivníka nejakým drsným spôsobom, ale nepáči sa mi strih a uhly kamery, síce nie je problém vedieť, akým spôsobom bol práve niekto usmrtený, ale takto to nie je až také dobré, ako to s ľahkosťou mohlo byť. A tie rôzne väčšie situácie, ktoré sa nájdu hlavne v druhej polovici sú síce tiež obsahovo zaujímavé, poteší hlavne privezovanie sa vikingov o seba, čo prinesie niekoľko potenciálne dobrých momentov, ale podanie ma sklamalo, tieto scény pôsobia dosť nezáživne. Herecké obsadenie je celkom slušné, Karl Urban sa do hlavnej úlohy hodí, poteší aj Russell Means, Moon Bloodgood a ani záporáci nie sú zlí. Réžia a technická stránka mohli byť určite aj lepšie, hlavne by som skôr ocenil klasický prístup, ako tento prakticky až komiksový, film je zbytočne moc tmavý a nemám rád, keď sa film odohráva v exteriéroch a pôsobí takto komorne. Škoda, potenciál bol veľký, ale využitý bol len priemerne, na jedno pozretie to stačí, ale potom je to už len nuda. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 57%.(17.6.2008)

V podstate jsem dostal to, co sem cekal, jednoduchouckej pribeh se smesnejma dialogama, kterejch tu je ale minimum a hezkou, spravne krvavou akci. Navic lokace jsou fakt uchvatny, pri bitkach neni nouze o useknuty koncetiny a to vse v zeleno-hnedo-cernobilym odstinu, jiny barvy se tu snad ani nenachazej, ale me to k tomuhle druhu filmu presne sedlo. Ale pak tu jsou i naky ty zapory. Celej film je krapet stereotypni, hlavni hrdina je sice slusnej herec, ale zase nema moc charisma nebo svalu, hudby tu je malo a nic moc a oba narody jsou vykresleny dost stroze. Vikingove jako ohromny zabijaci, ktery rozsekaj cokoliv na hadry, ale na druhou stranu, kdyz maj slusnyho protivnika, tak nic moc nezvladaj. A indiani jako totalne vymasteny vagusove, co nemaj sanci preprat ani vetev, natoz vikinga a ktery klidne vsichni najednou chcipnou. Skoda, ze tu neni vic bitek a lepsi hudba, pak by to bylo na vic, takle jen dobry 3*. Tak po druhym skouknuti rozsireny verze hvezdicku pridavam, mozna to bylo nizsim ocekavanim, ale tentokrat me to bavilo o poznani vic.(21.6.2007)

• tron

„Žijú a umierajú mečom. Majú to v krvi.“ Čakal som horšie. Príjemne brutálna zimno-jarná horská masakra, obohatená hŕstkou dobrých nápadov (finálne lano), pár známymi „ksichtami“ (Clancy Brown z HIGHLANDERA a Russell Means z POSLEDNÉHO MOHYKÁNA – CESTA BOJOVNÍKA oba filmy sčasti pripomína, plus PREDÁTORA, APOCALYPTO, VIKINGOV alebo o rok mladších VIKINGOV II s Caviezelom) a nesympatickým Karlom Urbanom v titulnej úlohe. Jedná sa o Nispelovu prípravu na CONANA – je to úplne to isté (odvážnemu mladíkovi cudzinci zmasakrujú lesnú rodnú dedinku a zvyšok drsnej snímky je o krvavej pomste v tvrdej divočine). Bohužiaľ, podstatná časť akcie sa odohráva v neprehľadnej tme a dĺžka (hodina 40) tiež nie je nič neúnavné (na taký jednoduchý scenár).(27.5.2011)

• Karl Urban

• - Režisér Nils Gaup, který natočil film Stopař (1987), jímž se Cesta bojovníka inspirovala, na adresu filmu prohlásil: "Dvakrát v Hollywoodu dělali remake mých filmů a dvakrát se jim podařilo natočit nejhorší film všech dob." Tím prvním byla Hlava nad vodou (1996). (-bad-mad-wolf-)

• - Přilby bojovníků se vyrobily ve dvou verzích - gumových a kovových. Gumové se používaly při natáčení akčních scén, jelikož s kovovými hrozilo zranění. (-bad-mad-wolf-)

• - Přestože Vikingové ve skutečnosti rohaté přilby nikdy nenosili, tvůrci se rozhodli je použít. Jednak proto, že je tak diváci mají zažité a také proto, že s nimi válečníci vypadají děsivěji. (-bad-mad-wolf-)