Cesta bojovníka

Pathfinder

Cesta bojovníka

Pathfinder

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Kanada / USA, 2007, 99 min (SE: 107 min)

• -bad-mad-wolf-

Původní barvy aby si divák pod tunou filtrů domyslel, ksichty vikingů jakbysmet - klipař Nispel přesto občas vykouzlí působivou momentku. Hrůzostrašně spatlaná atmosféra je to jediné, co je na Pathfinderovi zajímavého (přestože je často zajímavá z ne zcela smysluplných důvodů). Příběh nestojí za řeč; epický má být zřejmě jen proto, že to v prologu kdosi řekne a jakmile přijde na akci, všechno se utápí v temnotě a nepřehlednosti. Chudáci Vikingové... dočkali se filmu, který je brakový natolik, že nemá nárok ani na roztomilou pozici guilty pleasure.(6.2.2015)

• Ilicka

Kdyby to alespoň bylo vtipné a nejen hnusné... Ten film je jak kocovina. Svět viděný přes filtry dané množstvím vypitého alkoholu, v puse pachuť, a především lítost (a v případě kinoprojekce i sebelítost). Litovala jsem Karla Urbana, že se nechal do takové kraviny ukecat, litovala jsem taky každé minuty strávené s tímto výtvorem (třikrát jsem si odskočila sekat zahradu, jednou uvařit oběd a tak podobně), avšak ani fragmentace tomu nijak nepomohla. Když řeknu, že i u Poslední legie jsem se bavila víc, stačí to jako důkaz sračkoidnosti tohoto projektu?(15.6.2009)

• teutates

Nápad a námet tohto filmu je úplne skvelý, ale Marcus Nispel bol zlá voľbá - nedokázal z tohto snímku vyťažiť nič. Ako režisér zlihal. Už v roku 2004 som čítal článok, že začínajú prípravy na tento film - nesmierne som sa tešil. Čakal som veľké súboje medzi Vikingmi a Indiánmi. Hlavného hrdinu som si predstavoval niekoho ako Barbara Conana a nie muža strednej postavy s ovysnutým bruchom ako zachráncu Indiánov a zabijaka Vikingov :-( Úplne som sa sklamal - scény su nepriehľadné, príbeh je naivný bez nejakej myšlienky, hudba pominuteľná. Karl Urban tu nemá čo robiť a o hereckých výkonoch sa tuna nemôžme baviť, žiadne neboli. Za zmienku stoja snať Vikingovia so svojou germančinou a zo svojimi postavami (Robocop) a príroda, ktorá vyzerá realisticky. Dúfam, že sa k tomuto snímku niekto vráti a pozdvihne ho na patričnú úroveň... 2/10(17.11.2007)

Abych pravdu řek, tak pro mě trošku zklamání, sice sem nečekal nějakej převratnej film, ale ono mi to bohužel ani nenabídlo to, co sem od toho nejvíc očekával a to skvělý a drsný souboje, ve výborný temný atmosféře a hlavně aby to bylo dynamický a svižný. Což o to, temný atmosféry je víc než dost, ale ty souboje, to je bída, pár jich je sice slušnejch, ale přišlo mi to málo zaměřený na ně, málo zvládnutý, prostě takový celkově dost slabý a hlavně mezi soubojema dost rozvleklý a neni to vůbec svinžný a hudba stojí jednim slovem za hovno, bejt u toho Basil, tak to bylo asi trochu o něčem jiným. Bohužel ani ty drsný vikingové nejosu nic extra, sou sice drsný, ale přišli mi takový dost lacinný, ostatně jako celej film. Ono hlavně angažování jednoho z nejlevnějšich herců na trhu, Karla Urbana, byla už od počátku cesta do pekla, to fakt neni akční borec, i když se snažil seč mu síly stačily, ale nestačilo to. Škoda no, mít Nispel k tomuhle filmu o něco kvalitnější herce a lepší hudbu, tak z toho moh vykouzlit slušný dílko, ale takhle moc šancí neměl a bohužel se to projevilo(29.6.2007)

Je to mierne nadpriemerný akčný historický film. Má celkom dobrý príbeh o mladom vikingovi, ktorý bol zachránený indiánskou ženou a tak bol prijatý nielen do jej rodiny, ale aj dediny, kde si dobre žil až do dospelosti, ale potom sa na pobreží opäť objavia vikingovia, ktorí chcú vyvražiť pôvodné obyvateľstvo. A tak im musí čeliť, aby ochránil čo najviac zo svojich priateľov. Spracovanie nie je zlé, ale sklamalo ma. Spočiatku je všetko bez problémov, život v mieri je podaný dobre a oboznámi so všetkým dôležitým, páči sa mi aj nástup vikingov a ich počiatočné akcie, ale potom už čím film trvá dlhšie, tak sa jeho úroveň znižuje, viac priestoru dostanú vikingovia, ktorí sa práve viac hodili na zlo, pred ktorým treba uniknúť a nie tak, ako je to časom podané tu a tak môj záujem o dej stále upadal a na konci mi už bolo úplne jedno, čo sa práve deje. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná, ale dalo sa z toho získať aj viac. Oceňujem, že jej veľký podiel predstavujú rôzne likvidačné scény, kde sa hlavný hrdina nečakane objaví a zabije protivníka nejakým drsným spôsobom, ale nepáči sa mi strih a uhly kamery, síce nie je problém vedieť, akým spôsobom bol práve niekto usmrtený, ale takto to nie je až také dobré, ako to s ľahkosťou mohlo byť. A tie rôzne väčšie situácie, ktoré sa nájdu hlavne v druhej polovici sú síce tiež obsahovo zaujímavé, poteší hlavne privezovanie sa vikingov o seba, čo prinesie niekoľko potenciálne dobrých momentov, ale podanie ma sklamalo, tieto scény pôsobia dosť nezáživne. Herecké obsadenie je celkom slušné, Karl Urban sa do hlavnej úlohy hodí, poteší aj Russell Means, Moon Bloodgood a ani záporáci nie sú zlí. Réžia a technická stránka mohli byť určite aj lepšie, hlavne by som skôr ocenil klasický prístup, ako tento prakticky až komiksový, film je zbytočne moc tmavý a nemám rád, keď sa film odohráva v exteriéroch a pôsobí takto komorne. Škoda, potenciál bol veľký, ale využitý bol len priemerne, na jedno pozretie to stačí, ale potom je to už len nuda. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 57%.(17.6.2008)

• - Režisér Nils Gaup, který natočil film Stopař (1987), jímž se Cesta bojovníka inspirovala, na adresu filmu prohlásil: "Dvakrát v Hollywoodu dělali remake mých filmů a dvakrát se jim podařilo natočit nejhorší film všech dob." Tím prvním byla Hlava nad vodou (1996). (-bad-mad-wolf-)

• - Z časových a bezpečnostních důvodů nebyly domy indiánů postaveny ze dřeva, ale z oceli a pěny, a poté pokryty mechem a kůrou. (Amplifier)

• - Celý film byl natočen za 53 dní. (Amplifier)