Cesta bojovníka

Pathfinder

Cesta bojovníka

Pathfinder

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Kanada / USA, 2007, 99 min (SE: 107 min)

• Malarkey

Víceméně jsem nečekal žádný zázrak. Jako první mě uzemnil plakát, který jsem tenkrát viděl ve Village Cinemas na Černém mostě a doufal v parádní jízdu. Ten plakát vypadal a vypadá fakt nádherně. Jenže pouhý plakát neznamená zhola nic. Maximálně naznačuje to, že tento film je dosti efektivní záležitostí, které podlamuje kolena dost příšerný stříh a roztodivná dosti temná krajina, která sice vypadá zajímavě, ale na druhou stranu dosti nudně. Stejně jako celý tento film. Příběh nemá na nějaký zvrat, ani na nějaké obdivuhodné epické rozšíření historických reálií a hudba se rozezní až na samotném konci, což by k filmu takovéhoto formátu nemělo chybět. Co se zkazit může se zkazilo, nevím co bych k tomu dodat více. --- Kdo jsi, maličký? - Mládě divochů.(28.10.2007)

• MoiJe

Ble, cely film je jedna velka schovavackonahanacka, kde na cloveka kazdu chvilu niekto prekvapivo vybafne, nasleduje boj, z ktoreho krom potokov zvyraznenej krvi tryska aj snaha byt drsne cool, vsetky tie prepichnute oci, odseknute hlavy, roztiepene lebky... do toho indiani rozpravajuci nerodilou anglictinou o osude a chovajuci sa ako ziadni, ktorych som vo filme za tie roky videla (hlucna behacka, klanacka,...). Nudny nepodarok.(23.3.2008)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $10,232,081Tržby Celosvetovo $30,822,861Tržby za predaj DVD v USA $27,356,328 //počet predaných kusov 1,604,034║ Marcus Nispel sa v jeho plnej neschopnosti vyprávať príbeh, ktorý tento film takmer ani nemá, úplne stratil v pasívnej nevýraznosti scén, kde ani tie bojové súboje nič moc nedajú. Doslova dej príde ako šablónový vícuc z Barbara Conana. /25%/(21.1.2010)

• Mordenroth

Toto je typický príklad toho, ako môže z dobrého námetu vzniknúť „sračka“. Dokonca by som bol ochotný prižmúriť oči aj nad scenárom, ktorý vyzerá akoby bol napísaný za jednu noc. Film mal veľký potenciál a keď si predstavím, že by na režisérskej stolične sedel niekto iný (napr. Mel Gibson, prípadne ešte Antoine Fuqua), myslím, že mohlo ísť buď o celkom kvalitný „umelecký“ alebo aspoň akčný zážitok. V neposlednom rade by diváka mohla upútať vizuálna stránka filmu. Ani jedno sa však Nispelovi nepodarilo. Totálnou katastrofou je, ako bolo naznačené - spracovanie. V jednotlivých zrýchlených a neprehľadných obrazoch sa ani divá sviňa nevyzná, za čo nesie podľa mňa najväčšiu zodpovednosť chaotický strih a farebný kamerový filter tiež nebol bohvieakou výhrou (celé je to nejaké... tmavé). Napríklad pasáž vyvraždenia indiánskej dediny mohla byť vysoko efektnou záležitosťou a lá Barbar Conan. V tejto divočine sa ale naozaj nedalo zorientovať a hneď po opustení kina som si už ani nemohol vybaviť ako to celé prebiehalo. (Niekedy si určité scénky zapamätám vďaka hudbe, no Pathfinder sa môže pochváliť akurát nevýraznými motívmi, ktoré ani nepostrehnete a práve tento druh filmov si hrdinské motívy priam vyžaduje). Partizánske spôsoby zabíjania, ktoré využíva hlavný hrdina prebiehajú tak, že v rýchlom zábere vidíme zhruba dve sekundy ako Karl Urban (štandardný herecký výkon) prebodne jedného z vikingov. Nasleduje strih. V ďalšom zábere sedí Urban na koni, rozbehnutý oproti ďalšiemu nepriateľovi. Ďalší strih. Niekoľko rýchlych záberov na iných vikingov, strih a zrazu je Urban na strome a skáče na okoloidúceho vikingského jazdca... A potom sa v tom vyznajte. Tak neviem, buď som nepochopil zámer tvorcov alebo je to fakt zlé. Každopádne si myslím, že za rozpočet, ktorým film disponoval by sa dala natočiť aj kvalitnejšia a efektnejšia snímka. Možno že aj taký Uwe Boll by si s danou látkou poradil lepšie.(18.11.2007)

• honajz

Krvežíznivým Vikingům plenícím pobřeží Ameriky se musí někdo postavit - nejlépe hrdina, který sám pochází z vikingské krve, aniž by to věděl. Škoda, že autoři filmu moc koukali na Xenu a Herkula - je to na jejich snímku znát. Snaží se být drsní, krve teče hodně, ale celkově film nemá vůbec šťávu. Nehledě na tu spoustu nejen logických, ale i věcných a historických nesmyslů.(16.3.2012)

• - Celý film byl natočen za 53 dní. (Amplifier)

• - Z časových a bezpečnostních důvodů nebyly domy indiánů postaveny ze dřeva, ale z oceli a pěny, a poté pokryty mechem a kůrou. (Amplifier)

• - Přestože Vikingové ve skutečnosti rohaté přilby nikdy nenosili, tvůrci se rozhodli je použít. Jednak proto, že je tak diváci mají zažité a také proto, že s nimi válečníci vypadají děsivěji. (-bad-mad-wolf-)