Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

strangercz

Fantastický film. Od začátku až do konce sem bez hnutí seděl a užíval si příběh, herecké výkony. Po dlouhé době opravdu hodně povedená sci-fi která vyždímala rozpočet jak se dalo. Triky patří ke špičce zvlášť efekty slunce a osvětlení jako takové. Jediné co my vadilo byla linie příběhu Icara I přišlo mi to celkem zbytečné.A konec je hodně přitažený za vlasy ale jinak nemám co vytknout . Jasných 5* ()

kowalski

Jsem nadšen a díval jsem se na něj dva dny po sobě. Nejen proto, že to je po dlouhé době takové to klasické sci-fi... vesmírné lodě, inteligentní počítače,... ale příběh je také originální. Režisér udělal dobře, že nevybral nijak známé herce až na Murphyho a Sanadu ale i ostatní odvedli super výkon. Zvláště takový Murphy ukazuje, že umí zahrát pořádného sviňáka ale i kladného hrdinu. A co je hlavní film podle mě postrádá (což je dobře) několik těch hollywoodských klišé, které by ve filmu tamní produkce vždy najdeme. Jako smažení nějakého vepřového na pánvi s prskajícím olejem a né žádné hi-tech amarouny. Když jeden parťák řekne druhému já to tady ddodělám (a umřu) ty zdrhni a zachraň se nejsme svědkem nějakého dlouhého přemlouvání a srdcebolných keců. No a ke konci se to strhne ve služnou "vyvražďovačku". ()

Snipsley

Přátelé, pozor. Vyhasíná nám Sluce. Brzy všichni umřeme, pokud... si nepozveme k režii Dannyho Boyla. Skvěle to zvládl. Krátká stopáž nedá prostor režiserským nebo vůbec jakýmkoli chybám, napětí trvá snad po celou dobu. Chris Evans se mi i přes omyl v podání FF (kde je stejně nejlepší :)) prostě líbil. Takhle se točí ve vesmíru. :) ()

psycho_6

Po druhém, třetím a čtvrtém shlédnutí dávám absolutní hodnocení. Sunshine je jedno z nejlepších sci-fi které jsem kdy viděl. V kině nezapomenutelný zážitek, dechberoucí audiovizuální stránka. Ani nevím čím to je, ale pokaždé když se na Sunshine dívám, něčím mě ten film znovu a znovu dostává - má pro mě zvláštní kouzlo a určité poselství. Takže nemůžu jinak než 5* ()

Ulrich

Sunshine je zvlastni film. Boyle je skvely visualista a nektere zabery a sceny (oprava stitu) jsou nezapomenutelne. Celkove jsem na vazkach s hodnocenim, protoze je to proste... tak zvlastni. Prislo mi to dokonce i jako rozporuplnejsi film nez Aronofskeho Fontana, to byla otevrena alegorie, ale Sunshine tak nejak balancuje mezi 2001: Vesmirna Odysea, Vetrelcem a (ano, kvuli Pinbackerovi musim pouzit i ja otrepane prirovnani) Horizontem udalosti. S tim, ze je vsim a zarovem nicim a taky necim uplne jinym. Fakt je to v ramci mainstreamove produkce hodne divny film. ()

Nathie

Napětí od začátku do konce. Kdyby to byl průměrný film, asi by mi nesedl konec, ale protože tento film zkrátka nadprůměr je... Bla bla bla. Zkrátka skvělá podívaná ve všech směrech. ()

RickyFitts

souhlas s bergem.12, krásný film o ničem... přesto ale v tomhle případě dám přednost Boylovi před Aronofským, přestože mi to nejde přes pusu, možná proto, že ten první mile překvapil, zatímco druhý nemile zklamal... jinak stejně jako u 28 Days Later - skvělý rozjezd, neuspokojivý závěr ()

smerďakov

Když absolutně nemáte potuchy oč jde. Jen vás zaujme plakát. Máte čas a chuť se podívat na film. A máte štěstí, že jste jej zastihli v kině. Tak tehdy vám připraví neopakovatelný zážitek. Myšleno doslova, protože u dalších shlédnutí už si budeme moct všímat některých nedostatků a zářivá atmosféra už nás bude ohromovat a pohlcovat méně. To vše se jistě znásobí pokud se rozhodneme na něj dívat v televizi. ()

artas

Už základná premisa filmu je absolútny nezmysel. Neexistuje nič čo by slnko donútilo vyhasnúť v priebehu nasledujúcich hm aj 100 rokov. Slnko bude svietiť ešte cca 5 miliárd rokov a vtedy už zem bude jedna chladná skala bez života. Ani potom slnko nebude vyhasínať, nafúkne sa na červeného obra a Zem pohltí. Ak by som na toto nebral ohľad ako nebral scénarista, tak ďalšia menšia chybička, bolo by nemožné znovu zapáliť nukleárnu fúziu meniacu vodík na hélium nukleárnym štiepením aj keď všetkého jadrového materiálu zo zeme. To čo sa viezlo na lodi je len malým zlomkom hmoty ktorú slnko bežne spáli za sekundu. A ak je už vlastné palivo Slnka minuté, čo vlastne chcete zapáliť? Nech by sme pre loď použili akýkoľvek materiál je nepravdepodobné že by obstál pri styku s korónou slnka, vyparil by sa a takto by som mohol vytýkať filmu jednu scénu za druhou. Nepáčila sa mi vyvražďovačka, radšej mohol režisér vymyslieť ešte nejaké nehody, alebo jednoducho nechať ich dožiť do finále, kde by aj tak zhoreli. Napriek tomu čo som doteraz napísal dávam 4*. Nenudil som sa, skvostný soundtrack, nevadí mi ani v komentároch tak často spomínaná inšpirácia Horizontom udalostí. (Inak Gimli, čo je v tomto filme "říznuté" Blade Runnerom? Išiel som si oči vyočiť, ale tieto filmy majú spoločné jedine to že sú sci-fi.) Oceňujem a veľmi, že tu nebol ten nechutný americký pátos, prezident s príhovorom k národu, vlajúce americké vlajky, tlieskajúca základňa na zemi, moralizovanie postáv atď. ()

atlet

U filmu jsem byl přikovaný a ani nedutal. Prožíval jsem neskutečný vizuální orgasmus společně s hudebním doprovodem, který je strhující. Scénu, kdy dojde k opravě štítu lodi, jsem viděl asi stokrát. Člověk se musí povznést na ty nepřesnosti a několik neproveditelných scén, tady jde v tomto filmu úplně o něco jiného. Volím 5 hvězdiček a zařazuji tento film do mé top 10 a to i přes těch záverečných 20min. Tento film se stal filmem, na který se můžu dívat znova a znova... ()

trepka

obrovské zklamání...patos větší než u Titanicu, děj strašlivě nelogický a ze zajímavého zpracování mi v hlavě zůstane jen oslepující paprsek. ne, nebylo to zase tak strašné, ale od režiséra jako je Danny Boyle jsem asi čekala více. Za zmínku určitě stojí C. Murphy. ()

Marcin

Ďalšia skvelá katastrofická sci-fina so zaujímavým príbehom. Pekná do detailov vypracovaná grafika, pekné exteriéry a interiéry. Proste riadne vymakaný sci-fi film aký sa patrí na 21. storočie. Jedine čo mi vo filme vadilo bolo to, že kapitán z Icarusu 1 prežil, keď celá jeho posádka nie... zdalo sa mi to dosť od veci. ()

AndreyCSFD

Tenhle film má námět jako spousta US velkofilmů. Chlapci a děvčata letí zachránit svět na palubě lodi Icarus 2. Tím však celá podobnost s US blockbustery končí. Film balancuje na pomezí žánrů sci-fi, dramatu, thilleru až po horor až máte chvílemi pocit, že sám režisér neví, kterou cestou se vydat. Posádka není americky neohrožená a není tam ani typická hezká tvářička. Vesmírná mise je až naturalisticky zobrazena - astronauti se bojí, zranění nepřecházejí se zatatými zuby a bojují do poslední chvíle. Velkou slabinou snímku je nízký rozpočet, kdy je to na výpravě opravdu hodně znát a Danny Boyle rozhodně není vizuální režisér. Také scénář má slabé chvilky, kdy se postavy chovají absolutně nepochopitelně. Pochvalu nezaslouží ani pasáž, kdy Cillian Murphy zjistí, že na palubě lodi je o jednoho člena navíc a film se tak nebezpečně přiblíží hororovým béčkům z devadesátých let, naštěstí následuje hrdinná akce Chrise Evanse, která napraví předchozí horor akci. Za kameru a rychlé střihy by Boyle také zasloužil pár facek, protože zamýšlený umělecký záměr film spíš degradoval až na samou hranici koukatelnosti. Naštěstí tyhle nedostatky byly vyváženy hereckým obsazením, kde kraloval Chris Evans, zajímavým názorem, zda má člověk právo zasahovat do přírodních zákonů (potažmo boží vůle) a v neposlední řadě poukázáním na skutečnost, že v řadě rozhodnutí stačí jedno špatné a všechno se pokazí. Sunshine není příliš nápadný film, za pozornost ale určitě stojí, protože ze všech těch astronautských filmů má nejreálněji se chovající hrdiny, excelentně budovanou atmosféru a opravdu zajímavé poselství. ()

triberpaddy

Zpočátku jsem měl pocit, že sleduji trochu stravitelnější formu Horizontu Událostí, ale klasicky přehnaná druhá polovina filmu mě přesvědčila o opaku a dalším, převážně interiérovým sci-fi se odteď raději budu vyhýbat. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace