Rekviem

Requiem

Rekviem

Drama / Horor

Německo, 2006, 93 min

Nemeckí tvorcovia sa síce sústredili viac na psychológiu ako na hororové klišé, ale tým tak trochu snímka stráca tempo a divácku atraktivitu. Tým nechcem dehonestovať myšlienkovú hĺbku filmu. Čo je síce fajn, lenže ono to potom ako keby vyšumí do prázdna a na konci nás čaká iba dovetok, čo sa stalo potom.....Ako plus hodnotím fakt, že sa tvorcovia neprikláňajú k nadprirodzenu a riešenie nechávajú na divákovi.(24.8.2009)

Je to tentýž příběh jako v americkém filmu V moci ďábla. Ovšem zatímco hollywoodská verze byla něco mezi hororem a soudním dramatem, v německé se jedná o drama bez použití jakýchkoliv hororových prvků. Je to příběh silně věřící holky s vážnými psychickými potížemi, který je ve své zdánlivé obyčejnosti vlastně mrazivější než spousta skutečných hororů. Sandra Hüller v hlavní roli předvádí bravurní herecký výkon.(16.7.2006)

Příběh graduje velmi, velmi pomalu, že si skoro ani nestačíte všimnout, že se něco pořádně děje a najednou je vše "v prdeli". Ale je to podáno tak logicky, uvěřitelně, tak mrazivě reálně, že vám (spoiler) závěrečné vymítání přijde jako vyvrcholení filmu zcela opodstatně. Rekviem je tak trochu "jiný film" - nestrhává na sebe pozornost, nesnaží se nás překvapit, ani si nás získat lacinými postupy - zkrátka buď vám sedne nebo ne. Místy by sice přeci jen neškodilo trochu přitvtdit nebo zrychlit tempo, ale celkově jsem byl velmi spokojený a rád bych se k Rekviemu ještě někdy vrátil (řekl bych, že jedno shlédnutí je málo)(22.6.2009)

Příjemná retro atmosféra Německa 70.let, nepříjemné drápky nemoci nelítostně se zasekávající do mladičké studentky Michaely. Epilepsie se zjevuje v těch nejméně očekávaných momentech. Michaela je věřící, svou nemoc začne vnímat jako posednutí ďáblem. Hlavní myšlenkou filmu je vlastně Michaelino upnutí se k Bohu tam, kde už jí nikdo jiný pomoci nedokáže, což ji vžene až do slepé uličky, kdy už není schopna rozpoznat realitu od iluze. Celý film se atmosféra zahušťuje, závěrečné vymítání je potom vypjatější, a mnohem silnější než obdobné scény z Vymítače ďábla apod. Nejedná se ale o žádný horor, ani thriller, což dokazuje právě závěr, který se v těchto nejemociálnějších scénách příliš nevyžívá, a skončí v podstatě v tom nejlepším/nejsilnějším. Film tak je spíš než „film-zábava“, „film-svědectví“. Smutné, poutavé, velmi dobře natočené.(12.7.2006)

S nemeckou kinematografiou som na tom ako Tom a Jerry, ale ani táto nepretržitá priepasť mi nezabránila skúsnuť pozoruhodnú drámu z prostredia fanatického rodinkárčenia, ktoré so skutočným kresťanstvom nemá spoločné ani ň. Príbeh nešťastného dievčaťa ma zasiahol a je typickou ukážkou rozbitých rodinných vzťahov, ktorý je presne vyburcovaný a skutočný. Príjemná filmová terapia.(24.9.2009)