Rekviem

Requiem

Rekviem

Drama / Horor

Německo, 2006, 93 min

Mrazivý psychologický příběh o náboženské atmosféře v malé německé vesnici v 70.letech, která měla hlavní vliv na zbytečnou smrt mladé nadanné studentky Michaely.Hlavní hrdinka předvádí úžasný výkon, zaujal mě také soundtrack. Na DVD ještě doporučuju bonus o exorcismu, kde se uvádí, že ještě dnes se každoročně nechává ve Vatikánu kolem stovky knězů vyučit na profesionálního exorcistu...smutná pravda.(27.10.2006)

Příjemná retro atmosféra Německa 70.let, nepříjemné drápky nemoci nelítostně se zasekávající do mladičké studentky Michaely. Epilepsie se zjevuje v těch nejméně očekávaných momentech. Michaela je věřící, svou nemoc začne vnímat jako posednutí ďáblem. Hlavní myšlenkou filmu je vlastně Michaelino upnutí se k Bohu tam, kde už jí nikdo jiný pomoci nedokáže, což ji vžene až do slepé uličky, kdy už není schopna rozpoznat realitu od iluze. Celý film se atmosféra zahušťuje, závěrečné vymítání je potom vypjatější, a mnohem silnější než obdobné scény z Vymítače ďábla apod. Nejedná se ale o žádný horor, ani thriller, což dokazuje právě závěr, který se v těchto nejemociálnějších scénách příliš nevyžívá, a skončí v podstatě v tom nejlepším/nejsilnějším. Film tak je spíš než „film-zábava“, „film-svědectví“. Smutné, poutavé, velmi dobře natočené.(12.7.2006)

Čistě z hlediska mainstreamové zábavnosti se mi víc líbila americká hororová verze V moci ďábla. To nic nemění na tom, že i Requiem pro mě bylo docela silným zážitkem a hlavně příjemným překvapením, protože od německého filmu člověk snad ani nemůže čekat zázraky. Škoda toporných hereckých výkonů, ovšem kromě hlavní představitelky Sandry Huller, která byla (zvlášť ke konci) výborná. Jako zajímavé srovnání k americké verzi, které svědčí o tom, jak se stejný příběh dá natočit různě, bych Requiem určitě doporučil. 75%(22.10.2010)

Germánům se musí nechat zajímavý uchopení už hodně vyčpělého tématu exorcismu a jeho zpracování do né úplně hororového dramatu. V Requiem se totiž pracuje jen a pouze s psychologií hlavní hrdinky a několika vedlejších postav okolo ní. Divák netrpělivě čeká na samotný akt vymítání, jenže marně... snímek předčasně končí tam, kde ostatní teprve začínají. Přestože příběh je napsán a zahrán (na německé poměry) překvapivě dobře, tyhle exorcistické a většinou monotónní počiny mě už spíš nudí. Viz naposled The Devil Inside.(11.5.2012)

Již před více lety jsem viděl americkou verzi příběhu Anneliese Michel, a sice film V moci ďábla (2005), a když bych měl oba filmy porovnat, tak každý se dívá na onu problematiku exorcismu z jiné perspektivy. Jakožto člověk odkojený zejména na americké produkci a výrazně audiovizuálně pojatých filmech, se mně více líbil film z roku 2005. Avšak i Requiem, které se spíše soustředilo na vnitřní vývoj hlavní postavy, mě do jisté míry zaujalo, akorát jsem tam postrádal nějakou výraznější gradaci děje. Zkrátka nenápadný a skromně natočený film, který těží zejména z námětu a herectví Sandry Hüller.(22.12.2014)