Rekviem

Requiem

Rekviem

Drama / Horor

Německo, 2006, 93 min

VAROVÁNÍ PRO VĚŘÍCÍ - TOHLE NEČTĚTE! A jestli budete, já vás varovala, tak mi neskuhrejte v poště... Jestli je známkou posedlosti ďáblem odpor k řečičkám a manýrám vhodným leda pro prosťáčky v dobách středověku a hlouběji v minulosti, pak jsem holt posedlá. Oproti hrdince "Rekviem", tuctové studentce Michaele (co vypadá jako Jeff Bridges), mám nesporné výhody: chybí mi potřeba dotýkat se kříže, růženec jsem snad v životě neviděla a spíše mě uslyšíte vysvětlovat teorii relativity, než se upřímně modlit - a to koza petrželi rozumí podstatně lépe než já fyzice. No dobrá, přiznávám, jednou jsem se skutečně modlila a bylo to prd platné, takže jestli ten fousatý děda na obláčku existuje, budu na něj mít pár fakt nepříjemných otázek - ať si sundá brejle a pořídí suspenzor, než k němu dojdu! Michaeliny zuřivé záchvaty naprosto chápu, 2x v životě jsem musela do kostela. Byla tam zima jak v mrazáku na patologii a nuda ještě větší - vida, to jsem se vlastně modlila podruhé a potřetí, aby už to sakra skončilo. U synovcova biřmování mě akorát zajímalo, zda děckám farář dává Fidorky nebo jsou hostie chuťově mnohem podřadnější oplatky. "Rekviem" jako psychologické drama o psychicky nemocné slečně a jejím střetu s vírou nebylo špatné, ale přece jen jsem čekala trochu drsnější přitlačení na pilu, hlubší a pečlivější náhled do Michaeliných amoků, detailněji přiblížené vymítání. Osobně mi více sedělo horrorovější ladění staršího amerického sourozence "Exorcism of Emily Rose". Na německý film to nicméně docela ušlo, netrpěla jsem, neusínala, děvčica v hlavní roli byla přesvědčivá a líbila se mi taky ta středověce působící městečka a vesnice, dávám proto slušných 68%. Nebýt té jediné strohé věty na konci (možná měla být překvapivým úderem, ale když člověk ví, jak to dopadne....), hrábla bych možná i po čtvrté hvězdičce.(22.10.2010)

Přívětivě dusivý a hrozivý film o pomalu utuchající, přesto stále silné moc církve a jejich přestárlých dilemat dotýkajících se exorcismu, moci církve nad svými věřícími ovečkami a jejich spojení s duševními nemocemi. Je vůbec správné připoutat své děti od malička k církvi a slepé víře, aniž by si udělali vlastní názor? Může se takový člověk od této moci v dospělosti odpoutat? Nebo to může dopadnout i tak, jak ukazuje Requiem? Tenhle film tak trochu naštípne váš sloup víry, pokud jste si vůbec nějaký postavili…(22.6.2009)

S nemeckou kinematografiou som na tom ako Tom a Jerry, ale ani táto nepretržitá priepasť mi nezabránila skúsnuť pozoruhodnú drámu z prostredia fanatického rodinkárčenia, ktoré so skutočným kresťanstvom nemá spoločné ani ň. Príbeh nešťastného dievčaťa ma zasiahol a je typickou ukážkou rozbitých rodinných vzťahov, ktorý je presne vyburcovaný a skutočný. Príjemná filmová terapia.(24.9.2009)

Je to tentýž příběh jako v americkém filmu V moci ďábla. Ovšem zatímco hollywoodská verze byla něco mezi hororem a soudním dramatem, v německé se jedná o drama bez použití jakýchkoliv hororových prvků. Je to příběh silně věřící holky s vážnými psychickými potížemi, který je ve své zdánlivé obyčejnosti vlastně mrazivější než spousta skutečných hororů. Sandra Hüller v hlavní roli předvádí bravurní herecký výkon.(16.7.2006)

Příběh graduje velmi, velmi pomalu, že si skoro ani nestačíte všimnout, že se něco pořádně děje a najednou je vše "v prdeli". Ale je to podáno tak logicky, uvěřitelně, tak mrazivě reálně, že vám (spoiler) závěrečné vymítání přijde jako vyvrcholení filmu zcela opodstatně. Rekviem je tak trochu "jiný film" - nestrhává na sebe pozornost, nesnaží se nás překvapit, ani si nás získat lacinými postupy - zkrátka buď vám sedne nebo ne. Místy by sice přeci jen neškodilo trochu přitvtdit nebo zrychlit tempo, ale celkově jsem byl velmi spokojený a rád bych se k Rekviemu ještě někdy vrátil (řekl bych, že jedno shlédnutí je málo)(22.6.2009)