Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

rawen

Natěšen režisérovým předchozím filmem Hodiny a dobrými recenzemi jsem se bohužel dočkal jen klasického melodramatu s občas až přespříliš kýčovitými sekvencemi. Jo, Kate hraje fajn, ale nemůžu se zbavit pocitu, že byl její výkon profesionální chladnou kalkulací, což je špatně, jinak ji mám rád. Palec nahoru dávám Davidu Krossovi a Ralphu Fiennesovi a taky výpravě, palec dolů naopak rozvláčnosti, scénáři a hudbě. Hudba si zaslouží zmínku sama o sobě, nevím co je to za novou módu dávat do všech filmů takovou neutrální piánovou trylkující melodii - jako on sám o sobě tento koncept funguje, pokud se díla chopí někdo jako Philip Glass (v Hodinách to byla právě jeho hudba a byla skvělá) - v Předčítači mám dojem, jako by to nahrál nějaký "profík" za 2 hoďky v reálném čase a pak si šel rovnou hvízdajíc pro peníze, v té hudbě prostě NIC není... Takže zklamání, jak ale Kate Winslet říká v jedné epizodě seriálu Extras - pokud chceš Oscara, musíš hrát kripla jako D.D.Lewis nebo ve filmu o holocaustu. Jen houšť Kejtko, jen houšť :) 6/10 PS: výborně to shrnul uživatel Tetsuo ()

maseer2

celkově hrozně plochý děj a k tomu nepochopitelná absence emocí, které bych od filmu s touto tématikou očekával především.. ()

bouncer

Předčítač je dobrý film, není perfektní nebo nějak výjimečný, ale určitě stojí za pozornost (ale to už je jasné z nominací na Oscara). Asi nejlepším prvkem ve filmu je Kate Winslet, která předvádí herecký koncert. Její německá tramvajačka Hanna Schmidtz je těžká a odvážná role, velmi dobře napsaná i ztvárněná. Příběh je určitě zajímavý, pozvolně graduje a dokáže napnout i šokovat. Ale přeci jen je dost nevyrovnaný, jakoby některé části ani nepatřily do stejného filmu. Stephen Daldry se držel na uzdě a jeho režijní rukopis není moc znát. Hudba se podle mě povedla. Předčítač není a nebude velký hit, ale rozhodně se jedná o povedený snímek. ()

argenson

Tyhle příběhy o ovlivňování osudů s přesahem od druhé světové války po několik generací jsou dost depresivní, ale film je to výbornej. Kromě fantastické základní dějové linky mě zaujala hlášky tý židovský dcerky, co odmítla finanční dar: "Negramotnost není úplně židovským problémem." ()

murakamigirl

Alebo: kto vyžmýka z Winslet viac? Vidieť Núdzový východ a Predčítača v jeden deň a….. smrť. Toto nie je hyperbola. Úúplne pohltená, od prvého záberu po posledný… Že schránka vypľúvajúca mraky sentimentu? Aká schránka? Aký sentiment??! :-))) Vidím len masterpiece sympatický (nielen) tým, že krehká otázka zodpovednosti a viny v ňom nefiguruje primárne, nehrá prvé husle (pre mňa určite!). Hodinu a pol som nebola schopná s nikým hovoriť, nie. Daldry na mňa vždy platil ach, a tohto si v srdci unášam k svojim srdcovkám. A propos, VEĽKÝ hold literatúre. ()

Terva

Ne tak rychle, chlapečku, tak pěkně pomalu...Latina, Řečtina, Homér a ....sex. Zpočátku se film zdá jako lehce erotický, plný předčítání knih, ale to se brzy změní. Vždyť se odehrává v Německu v letech 1958 - 1995. To, co nakonec sledujeme je příběh ženy, která v druhé světové válce dělala bachařku v koncentračním táboře Osvětim a je obviněna z válečných zločinů. Film klade spoustu otázek a jen na málo z nich dává odpovědi. Kdo je morálnější, ten kdo za války dělal to, co bylo nutné dle tamních norem, nebo ten co to dělal rád a dobrovolně a kdo to dělal dobrovolně a kdo to bral jen jako zaměstnání? A kdo je horší, ten co to udělal, nebo ten co mu pomáhá a nebo ten co je pak lituje? Moc otázek a moc hezký film. Našel jsem dva rozpory v tomto filmu, které nakonec vedou k odebrání dvou hvězd z celkového počtu pět. On byl Němec, ona byla Němka, film se odehrává v Německu, ale kniha, kterou si půjčí je anglicky a vzkazy, které píše jsou také anglické. Kostel ke kterému přijedou na kolech v roce 1958 má úplně stejnou fasádu jako ten v roce 1995. Těžko by po třiceti třech letech vypadal stejně. A možná ještě jednu otázku..byla v roce 1958 cykloturistika běžná? ()

Chermy

Ani na chvíli jsem nepochyboval, že Kate zahraje výborně! Naopak fakt, že Fiennes nemá tolik prostoru jedině vítám. Celkem zajímavé téma Předčítače, ač citlivě a nenásilně režírované, mě ale příliš neoslovilo a nečekám, že bych se kdy k filmu chtěl vracet. ()

Terez.S

Nejnovější přírustek do mé TOP10! Sama sebe se ptám, co mě na tom filmu zaujalo tak moc, že na něj nemůžu přestat myslet. Jestli je to ten mrazivý pohled Kate Winslet, nebo mladý, nevinný kluk, který zkouší nepoznané v náruči o generaci starší ženy .. Ten film je hodně o emocích, což je jeho největší zbraní. A netvrdím, že v každém z nás vyvolají ty samé, ale věřím, že málokoho nechá The Reader chladným. I když sám o sobě je tehle film chladný a odtažitý nadmíru. Vůbec to ale není na škodu. ()

moviesfan

Na The Reader jsem se těšil ze dvou důvodů. Jedním je obsazení Kate Winslet pro kterou mám velkou slabost. Jako herečka je vynikající, což ostatně dokázala i v tomto snímku. Druhým důvodem jsou pozitivní ohlasy. Přiznám se, že jsem nevěděl o čem film je. Po úvodním románku, který i tak byl velmi zajímavý a čekal jsem jak se děj bude vyvíjet i nadále, mě velmi překvapil soudní proces. Film je velmi působivý a zanechá dojem. Ve mně zanechal veliký, pozitivní dojem. ()

JayZak

Co tu stojí za řeč je famózní výkon Kate Winslet, těžko byste do této role hledali lepší herečku. Ralph Fiennes, ač měl málo prostoru, jí zdatně sekundoval. Nicméně příběh a film samotný se mi zdál nevyrovnaný, neměl údernost, jakou bych očekával. Zvraty jsou tak nějak rozmělněny do roztahaných scén, které jsou sice řemeslně zvládnuty výborně(za zmínku stojí kamera), ale to není všechno, že ano. Nakonec tedy dávám 3,5*. ()

m.krudenc

Nádhera opravdu nádhera. Příběh je založen na takové maličkosti jakou je předčítání příběhů, ale i taková maličkost dokáže znatelně ovlivnit lidské životy. Nejen že ovlivní postavy ve filmu, ale ovlivní i vás - diváky. Kate Winslet už mě o svých hereckých kvalitách už dávno přesvědčila. Vše citlivě natočeno a přesvědčivě zahráno. Před-čítač se mi nejen líbil, ale zanechal ve mě velmi silný dojem a to se rozhodně nepovede každému filmu. ()

corpsy

No, podľa mňa, dielo ktoré umeleckého diváka možno sklame a komerčného najskôr unudí. Film plynie pomaly a rovnakým tempom, bez náležitej gradácie a prekvapenia. Proste aký začiatok, taký koniec. Dokonca aj herecký výkon mojej obľúbenkyne Kate Winslet nieje až takých oscarových parametrov, ako by sa mohlo zdať. A to je už veľká škoda. V očakávaní majstrovsky napísanej a zahranej drámy, sa mi dostalo len priemerného snímku v nevýraznom kabáte. ()

Marek1991

Tento komentár bude obsahovať aj dejové pasáže. Pre mňa je tento film niečím zásadným kvôli mojej rodine a zmýšľaniu jej členov, ktorí napriek svojmu veku mnohé nepochopili. Téma holokaustu je omieľaná, no nedá sa tým docieliť, aby ľudia odmietli zlo. Denacifikácia Nemecka, či dekomunizácia krajín východného bloku sú ťažké témy, ktoré v realite prebehli zdanlivo rýchlo, no v skutočnosti akoby vôbec. Veľa ľudí iba prezlieklo kabáty a robilo čokoľvek, aby boli na vrchole. U niektorých bola oddanosť k myšlienkam, akokoľvek zvráteným, až dokonca ich životov, príkladom bol Karel Vaš. U iných šlo skôr o morálne a duševné poruchy, taký rýchlo menili kabáty, dnes z nich mnohých máme najväčších kapitalistov, ženie ich často dopredu sláva, moc, peniaze, akési pochybné uznanie, či zdanlivé povinnosti a veci, ktoré považujú za správne a ktorým sú oddaní, od ktorých neustúpia. Teoreticky niekde medzi to by sa dala zaradiť hlavná postava, ktorú stvárňuje Kate Winslet, žena ktorá konala zlo, ale nebola schopná to pochopiť a hanbu zažívala skôr pri jednoduchších záležitostiach, než pri zverstvách, ktoré konala. Chlapec, ktorého veľmi ovplyvnila, práve tým, že ju mal tak rád, jej zrejme chcel dať čas, aby to pochopila a zmenila sa, dať jej priestor aby pochopila zlo a oľutovala ho. No ona to nepochopila a radšej si vzala život, keď mala začať žiť a možno mohla viac pochopiť. Chlapec tým pádom neurobil správnu vec, navyše iné dozorkyne, ktoré to zjavne nepochopili a boli zároveň aj prezliekačky kabátov a aj oddané režimu dostali prakticky možnosť voľne žiť po vyše 4 rokoch, proste konanie chlapca sa ukázalo ako mylné. Navyše ma tiež zarazilo, že dcéra ženy, ktorá prežila holokaust, prežila spálenie kostola, nedokázala odpustiť zverstvá nevedomej žene, ktorej nevzdelanosť nebola jediný problém, najväčším bola nechápavosť a preto chladnokrvne počas tej doby jednala. Líšila sa od tých, ktoré tak jednali presvedčivo, lebo boli vnútri zvrátené. Nie neospravedlňuje to nikoho, zlo je zlo, no ľudia by mali odpúšťať všetkým, aj tým ktorí im vyvraždili deti, rodiny a časť národa, lebo nevedeli čo činia aj keď si to mysleli, táto žena z toho a tie ostatné z iných dôvodov. V tejto žene nebol nedostatok dobra, bola v nej však pomýlenosť hodnôt a neschopnosť. Moja rodina tiež si často nevie pripustiť zločiny komunizmu, nie je v nich nedostatok dobra, aj keď majú mnohé vlastnosti pomýlené, lebo viem žeby asi ešte nevedeli odpustiť niekomu, kto by ublížil ich rodine, ale skôr sa na mnohé pozerajú cez povinnosti, cez životný štýl a preto hovorím, že tieto režimy ako nacizmus, komunizmus a kapitalizmus si vychovávajú tých najhorších jedincov navzájom, nemajú schopnosť poznať nesprávne, lebo sa riadia povrchnými pseudohodnotami. Žiadna samovražda, žiadna vražda, žiadna pomsta, nie je správna, to však ľudia nedokážu pochopiť, že len sebaobetovanie, len odpustenie aj za to najohavnejšie zlo, kde ľudia trpeli, mrzačili ich a bez ľútosti popravovali, dokáže tento svet zmeniť, iba ak budete ochotní zomrieť za svojho najväčšieho nepriateľa, iba vtedy niečo zmeníte. Tento film ma zarazil práve v tom, že niečo iné sa snaží ľuďom ukázať, ale tá žena nakoniec nevykoná to, o čom hovorí. ,,Keď ľudia ako vy sa nepoučia z toho, čo sa stalo ľuďom ako som ja...aký má potom vôbec toto všetko zmysel?" Predčítač je súbor chybných jednaní jedinca, nielen z katolíckeho hľadiska, ale aj celkovo, ktoré potom vyústilo v to, čo vyústilo. Spomeniem len súloženie so staršou ženou, s ktorou nebol zosobášený, rozvod, nespravodlivé väzenie pre jednotlivé dozorkyne, či výučba čítania a písania namiesto snahy pochopiť rozdiel medzi dobrom a zlom, správnym a nesprávnym u ženy. Nielen povrchné veci nás robia vzdelanými, ale sú i tie hlboké morálne. Toto veľmi citlivo natočený silný emocionálny film s mnohými zvratmi, pri ktorých skúsený divák zažíva priam blaho, no omyly v podobe angličtiny tam, kde mala byť nemčina, či málo zreteľnému zvýrazneniu správnych konaní sa nemôžu prehliadnuť. Teraz je rada na židovskom ľude, aby odpustil a bol schopní zomrieť aj za tých, ktorí im spôsobili toľko nešťastia, teraz je rada na ľuďoch, ktorí udržujú kapitalizmus, aby pochopili svoje nesprávne konanie, teraz je rada na tých, ktorí ešte nepochopili nesprávnosť odsudzovania kohokoľvek a nesprávnosť svojho minulého počínania. Kiežby ľudí osvietilo, aby sme mohli žiť v láske. () (méně) (více)

Revanx

Najslabší z päťky nominovaných na najlepší film za rok 2008. Je čudné, že podľa mňa je najväčšou slabinou tohto filmu práve Kate Winslet, ktorá by mala byť tým najlepším v ňom. Nič proti Kate, je to skvelá herečka, ale v tomto filme ju ako Fiennes, tak aj Kross v každom spoločnom zábere o triedu prevyšujú. Hlavne v porovnaní s Fiennesom ťahá Kate druhé až tretie husle. ()

prsvl

Ještě, že jsem před filmem neviděl ten debilní trailer. Nechápu, proč v něm prozrazujou uplně všechno zásadní. Pitomci. Jelikož jsem absolutně nevěděl do čeho jdu, byl jsem příjemně překvapenej. Kdybych viděl trailer, nebo si přečetl nějakou recenzi, asi by se mi samotnej film už tolik nelíbil. ()

F.man

Komorní snímek založený zejména na brilantním herectví Winsletové, kterou by dle mého plešoun neměl minout. Přiběhově to však taková pecka není - možná že to je způsobeno oním pozvolným tempem narace, kdy se Daldry snaží pracovat zejména s atmosférou a morálkou, jíž dává přednost před dovysvětlováním. Těžko říct, jestli to funguje, já však zůstal po celých 124 minut chladným. Jako celek tedy tří hvězdičkové drama, které v kategorii nejlepšího filmu podle mého docela zbytečně ukradlo místo třeba Grand Torinu nebo i jiným snímkům... It doesn't matter what I think. It doesn't matter what I feel. The dead are still dead. ()

yakoob

Asi by už opravdu měli dát na csfd rozdílné hodnocení, jednak pro zpracování filmu a jednak pro samotný obsah a myšlenky filmu...Tak nevím, co hodnotit....Jednou tak a po druhé tak...Tento film je příkladem toho, jak zpracování není špatné, ale poselství je totál ubohé...V mém hodnocení převládá poselství... ()

schizmo

I přes veškerý potenciál, který tenhle snímek nabízí, zůstavá ve výsledku od diváka odtažen, přesně jako povaha role Kate Winslet. Emotivní dopad tak zůstává nevyužit jak z hlediska dramatického, tak z hlediska (post)válečného a jediným uvěřitelným bodem, který zároveň stojí pevně ve svých kramflecích, jsou milostné scény na začátku filmu... ()

Cimr

Když se tak dívám na filmy Stephena Daldryho, říkám si - vždyť točit filmy je tak snadné. Prostě vezmete silnou předlohu, skvělé herce a natočíte to. Stejně jako Hodiny a Billy Elliot i Předčítač prostě a jednoduše plyne.. Bez šoků, bez odboček, jasně a zřetelně.. A dívák nestačí zírat. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž