Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

Ant

Půjdu proti proudu a dám největší hodnocení, protože takhle mě žádný Eastwoodův film za poslední roky nezaujal. Ať už je to netradiční téma, zpracování nebo herecké výkony. S dojemnými projevy jsem problém neměla, od Freemana to totiž vyznělo tak přesvědčivě, jako by ho na těch 30 let opravdu zavřeli. Plusem pro mě byla jistá nepředvídatelnost filmu(historii rugby po nocích nestuduju) a jeho nerušivé splynutí s politickou částí filmu. Takže ve výsledku nemám moc, co vytknout. Výborný film. ()

mil@n.fanatik

První půl hoďka politiky, moc záživná nebyla, navíc to ze sportem ve zbytku filmu nemělo moc společného, ale jinak moc pěkný film:-) Jen napíšu, že perfektně zahrál Morgan Freeman jako jihoafrický prezident, který sportu, resp. radgby přál (kéž by takový byl i u nás..:-)) a díky kterému to ten tým vyhrál. Díky morální podpoře, která je strašně důležitá, jedno jestli od fanoušků, medíí, či přímo prezidenta.. No a samozřejmě nezapomenu na o nic horší herecký výkon Matta Damona, který jako správný hecíř a kapitán dovedl mužstvo na vrchol (spolu již zmiňovaným prezidentem..). Celkově se mi v tom filmu hodně líbil a zahrál skvěle... Chtěl jsem dát 3*, ale za ten konec měním na 4* a myslím si, že si to tento film určitě zaslouží... ()

nascendi

Clint Eastwood sa už mnohokrát mnohokrát osvedčil ako výborný herec i nemenej dobrý režisér. Hral a režíroval filmy rôznych žánrov. Tentokrát však odhalil svoju slabinu - rozprávky nakrúcať nevie. Pretože v rozprávke je všetko prispôsobené boju dobra so zlom s vopred určeným víťazom. Tomu sa podriaďuje logika i historická pravda. Ale to, čo tak skvelo funguje v rozprávke, to nefunguje vo filme, ktorý by sme mali brať vážne. A tak v tejto nevydarenej rozprávke o riadení komplikovanej krajiny dlhoročným väzňom, ktorý očakáva rasové zmierenie zo športového kolbiska, mi ako jednoznačný úspech pripadá iba obsadenie Morgana Freemana do hlavnej úlohy. Dosť málo na Clinta. ()

Tomco

Priama línia okolo Mandelu ma bavila veľmi, minuli ma však športové pasáže, tie ma počas celého filmu nie a nie chytiť výraznejšie za srdce. Nesadol mi ani Met Dejmi, protipól k výbornému výkonu majstra Morgana. Pozerateľný a mierne nadpriemerný film. Clint však býva aj v o moc lepšej forme! 70% ()

Pedestrian

Žádné mazlení s Eastwoodem. Černobílá agitka o tom, jak jedno teplé černé slovo motivovalo národní rugbyový tým a sjednotilo celý národ. Bezkrevné, herecky nevýrazné, ztotožnění s postavama žádné. Film se probije do pekelně slabého finále bez jediného zaškobrtnutí. Eastwood tentokrát neudržel moč a pochcal co se dalo. ()

Rocky62

Zkombinovat politické drama s rugby byl zajímavý nápad, jehož zrealizování je více než uspokojivé. Nemohu říct, že bych se nějak zajímal o život Nelsona Mandely, ale díky mistru Eastwoodovi je má mezera ve vzdělání zaplněna. Rovněž jsem vděčný za podmanivou hudbu, která zážitek jen umocňuje. Spokojenost. ()

iamek

Eastwood opět nezklamal a natočil krásný příběh o Mandelovi a jeho spolupráci s rugby týmem JARu. Režie je mistrovsky zvládnutá, ale pro fanoušky Gran Torina bude Invictus asi zklamání, protože Invictus je opak Gran Torina nebo Výměny. Freeman v roli prezidenta si nahlas řekl o dalšího Oscara a kdyby ho získal tak by nikdo nemohl říct ani popel. Matt Damon v roli kapitána jihoafrického rugby týmu taky předvádí svůj vysoký standart. ()

Lenny.M

Dějiny rugby neznám, tudíž jsem ani nevěděla jak film dopadne, nicméně jsem mírně zklamána, ten pravý Eastwood by nenechal pozitivní konec :)) ()

Chrustyn

Tak tentokrát si mě Clint nezískal. Jeho novodobé snímky se mi líbí díky skvělé vyprávěcí struktuře, vynikajícím hercům a hlavně brilantní režii. Tentokrát vypráví příběh ve kterém kombinuje politické a sportovní drama, avšak v pro mě naprosto nezajímavém příběhu. Film je natočený velice dobře a na Morgana Freemana se i přes fakt, že hraje stále stejně, kouká pořád dobře (Matt Damon je překvapivě nevýrazný a víceméně vedlejší) ale tím, že mě nezajímá politická situace v Africe před 15 lety a už vůbec ne rugby, musím říct, že mě film moc nebavil. Tak zase příště Clinte. ()

classic

„Invictus” v podstate označuje inšpiratívnu báseň, ktorú si Madiba čítal vo väzení, kde si odsedel neskutočných 27 rokov, keď bojoval proti apartheidu, čím si v sebe postupne vypestoval „neporaziteľnú dušu” , ale k tomuto zaťažkávajúcemu, zložitému obdobiu sa režisér našťastie príliš neuchyľuje, teda aspoň nie filmovým obrazom, (naj)skôr iba občasnými spomienkami hlavného protagonistu Nelsona Mandelu, že vzdať sa v jeho prípade absolútne nepripadalo do úvahy, a tak sa neskôr následne mohol stať i 1. prezidentom Južnej Afriky, kedy mu ešte chýbalo to najpodstatnejšie - zjednotenie ľudu, a čo tak skrz-naskrz, prostredníctvom « barbarského športu pre ozaj drsných chlapov » RUGBY, bolo by to vôbec možné ? Kapitán „Antilop” Francois Pienaar, inak národného rugbyového týmu sídliaceho v Kapskom Meste, sa bude musieť, či chce alebo nechce, popasovať s touto myšlienkou - vyhrať WORLD CUP v roku 1995... ? Dokážu sa napokon medzi sebou dohodnúť ? / Clint si s Morganom očividne veľmi dobre rozumie, inakšie by spolu tak často nespolupracovali, však, že tentokrát stvárnil snáď svoju úplne najambicióznejšiu, reálne jestvujúcu postavu, i keď sa svojmu predobrazu extra nepodobá, stále sa jedná o pozoruhodný výkon, blízky Mandelovi, a to isté sa dá povedať i o ragbistovi Francoisovi Pienaarovi, ktorého fyziognómia s Mattom Damonom, nie je identická. Tento "handicap" si snažia vykompenzovať - zaujímavým hraním sa na obidve osobnosti, čo sa im bezpochyby aj darí. Jednak nahliadnem do športového zákulisia, do prezidentského úradu, alebo aj k ochrankárom, ktorí si zo začiatku skáču do vlasov. V snímku sa taktiež objavil i Eastwoodov syn, Scott s číslom 10, ktorý sa síce svojmu legendárnemu a slávnemu otcovi extrémne podobá, ako vajce vajcu, ale bohužiaľ - TALENT po ňom NEZDEDIL ! Má tu asi mikroskopický priestor, väčšinou odkazujem k ostatným filmom. Strih miestami pôsobil mierne chaotickejšie, než býva vo zvyku, no i napriek tomu z počinu srší akési porozumenie, ktoré sa v tejto dobe ešte o to viac cení. Odporúčam, no každému to sadnúť nemusí tak, ako mne. Vyskúšajte, sami uvidíte. ()

heyda

No od Eastwooda jsem čekal víc. Chybělo mi tam prostě něco navíc, něco co by pro mě bylo zapamatovatelný jako třeba v Draft Day. Tady celý film drží pohromadě jen skvělý Morgan Freeman jakožto Nelson Mandela a jeho skutečně moudrá slova, a to říkám bez jakékoliv ironie. Takových prezidentů na světě moc není. Ale všechno ostatní mě na filmu jednoduše nebavilo. Film jen lehce sklouzne do tématu apartheidu a pak zas ke konci sklouzne trochu do ragby, ale to je málo. Navíc mě hodně štval ten šedivej filtr. Nevím, proč by nemohla být modrá obloha prostě modrá! Ale jinak zcela objektivně je to docela koukatelný film a pro někoho může být i něco víc. 60% ()

jojinecko

Deda Eastwooda mám veľmi rád (filmom Gran Torino nakopal do riti všetkých konkurentov v mojom pomyselnom rebríčku naj filmov roku 2008), ale niektoré témy dokáže strašne "presentimentálniť", pričom Invictus bol k tomu doslova predurčený. Našťastie, videné mojou optikou, sa miera sentimentality držala v adekvátnych úrovniach, vzhľadom na historické okolnosti a závažnosť tém. Mandela bol vykreslený ako najspravodlivejší zo spravodlivých, čo niekomu asi vadí, ale nepochybujem, že to bolo vykreslenie v podstate reálne. Paradoxne filmu v mojich očiach uberá na atraktivite posledná polhodinka, rugbyový zápas, nakrútený bez dostatočného drivu a nasadenia. Naopak politický backround a zobrazenie pomerov v JAR sa Eastwoodovi podarili vykresliť podľa mňa veľmi citlivo a elegantne, nenásilne. Invictus je historicky zaujímavý, menej komerčný, no o to viac hodnotný film...A keby Morgan Freeman získal Oscara, veľmi by som sa nečudoval... ()

VášaVF

Od Clint Eastwooda a M.Damona jsme cekal vice nez sportovni klise. Vim, ze jsem na tehle film tvrdej, ale po shlednuti Gran Torino, Million Dollar Baby nebo Výměny je tohle dost slabota. ()

sharky

v životě jsem, z tisíců filmů co jsem viděl, nedokoukla asi pět filmů a tohle je bohužel jeden z nich, neskutně sterilní nuda a naprosto nezáživné téma, vydržel jsem to 45 minut, ale vic to neslo. Mozna by to priste chtelo vynechat rugby a natocit regulerni zivotopis mandely ()

rikitiki

Zajímavé zjištění, že se rozpolcený národ může sjednotit při rugby. A to ode mě není ironická poznámka. Stejně jako Nelson Mandela v tomto příběhu, i já věřím, že to funguje. Na prchavou chvilku. ____Přestože je příběh podle skutečných událostí, přináší jen očekávatelné zápletky i rozuzlení. Nasnímání je profesionální, ale nevyrazí dech nějakým novátorstvím. Mandela je v podání Morgana Freemana i dle scénáře téměř mesiášská postava – problémy s rodinou jsou jen nenápadně zmíněné. Chybělo mi u něj trochu chybující lidskosti. Dění na plátně se odvíjí podle všech možných klišé, která vás napadnou, když jdete na film s tématem: „sportovní outsider se pere se silnějšími a nikdo mu původně nedává šanci“. Tentokrát tedy zasazené do JAR a s politickým podtextem, který ale není příliš zbytečně rozpatlávaný a je jen důležitým rámcem sportovních zápasů. SHRNUTÍ: Máte rádi rugby a poctivě natočené filmy bez větších překvapení. ()

HellFire

Nemůžu si pomoci, ale celý film byl pro mě nudný, stejně jako Million Dollar Baby. Díky aspoň za mého oblíbence Matta Damona. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI