Mladá citlivá agentka FBI Clarice Steriling je přizvána ke spolupráci do týmu vyšetřujícího sérii vražd. Na pachatele ukazují jen velmi kruté následky jeho činů: Vrah přezdívaný "Buffalo Bill" stahuje vždycky své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele. Její nadřízení ji proto vyšlou na "konzultaci" za jiným masovým vrahem, psychiatrem dr. Hannibalem Lecterem, který je vězněn za nejvyšších bezpečnostních opatření. Lecter, který zná ze své praxe vraha i jeho motivy a tuší jeho další postup, drží v rukou všechny nitky a přivádí mladou Clarice na správnou stopu... (TV Prima)

Nataniel73

Tak ja rozhodne všeobecné nadšenie o tomto thrilleri nezdieľam (o horore nemôže byť ani reči). Začnem však pozitívami. Anthony Hopkins ako Hannibal Lecter je veľmi vierohodný a naprosto skvele zahral inteligentného šialenca. Mrazivú atmosféru vo filme totiž vytváral práve on. Záverečná scéna kedy mladá agentka FBI Starlingová vojde do domu masového vraha je taktiež vydarená s patričnou atmosférou, ale zároveň nezaprie istú naivitu, ktorá by v realite bola veľmi nepravdepodobná. Sama žena s jednou pištoľou v ruke a oproti nej ostrieľaný vrah, ktorý sa nechá vo vlastnom dome plnom nástrah a v tme zastreliť do hrude hoci má mladú policajtku na muške. To sa dá len ťažko vysvetliť. Do toho vcelku nudné rozhovory vo väzení a úplná absencia strachu zo strany diváka. Aspoň u mňa vo filme nebola jediná scéna, ktorá by ma vydesila. Ale únik z cely sa skvelému Hopkinsovi vydaril parádne a ukázal tu svoje herecké majstrovstvo. Celkový dojem z filmu je tak mierne rozpačitý. Výborné scény striedajú tie nudné a celková atmosféra je skôr chladná a viac sa podobá krimi thrillerom ako hororom. U mňa preto "len" 70%. ()

Metuje

Další z vyčpělých, nadhodnocených oldschoolových záležitostí. Nezaujme, nevyděsí, nepřekvapí. Střih už dnes nezajímavý, atmosféra sice ponurá, ale tak tmavá a vyblitá, že absolutně ztrácí veškerou atraktivitu a stává se tak pouhou šmouhou na obrazovce. Příběh je taky prakticky nezáživnej, žádnej zvrat ani nic extra překvapivýho se tam nestane. Pochválit by se dal Hopkinsův výkon, kdyby však dostal víc prostoru a nebyl poškozován mdlým střihem. Ostatní herecké výkony naprosto nevýrazné. Knížka ale může bejt asi zajímavá. ()

Kritickej

7/10 Velká klasika, ale nedokážu si pomoct, Hopkins mi v té roli už nepřipadá zdaleka tak démonický jako dřív. Furt je to ale silný nadprůměr, kterému se dokáže přiblížit jen málokterý film. ()

jizvoun

I když jsem na film slyšel takové chvály, z nepochopitelného důvodu jsem si na něj udělal čas až teď. Tohle je masterpiece. Nevím, co dodat, ale v letech minulých se prostě dokázaly natočit perfektní filmy. ()

Jandecka

Tak jsem si připomenul tuhle klasiku. Ale s odstupem času mi to přijde spíš jako psychologické krimi, než horor. 80 % ()

griwo

Absolútna klasika v danom žánri zaručujúca 100% filmový zážitok. Mrazivá atmosféra, stupňujúce napätie v spojitosti zo skvelými hereckými výkonmi. Veľká spokojnosť! ()

motyka52

Mistrovský thriller s velmi znepokojivou atmosférou, v němž jako potenciální sériový vrah působí aspoň trochu praktický každý, kdo se objeví na plátně. O Hopkinsově mistrovství (v poměrně omezeném prostoru) a hereckém koncertu Jodie Foster už bylo řečeno a napsáno mnohé, tohle je prostě povinnost. ()

alexsultan

Kultová klasika ktorú by mal vidieť každý nadšenec hororu, (alebo pokojne aj krimy). úžasné herecké výkony, hlavne čo sa týka Anthonyho Hopkinsa v úlohe známeho kanibala Hannibala Lectera, Jodie Foster v úlohe agentky Clarice Starlingovej,  a nemôžem zabudnúť ani na Teda Levina a.k.a Buffalo Billa. Kam sa hrabú dnešné moderné horory? Mlčanie jahniat jednoducho nič neprekoná. ()

darkchipmunk

Je to samozřejmě výborně natočený, zdánlivě nekomplikovaný, přitom mnohovrstevnatý, film s uhrančivými hereckými výkony (především teda Jodie Foster) a ponurou atmosférou. Miluju kinematografii 90. let.___Nicméně z dnešního pohledu mě trochu irituje, že hlavní hrdinka (mladá, avšak dospělá žena) musí vyrůst prostřednictvím konfrontace s nebezpečnými vrahy, nebo socializovanými psychopaty ve vedoucích pozicích v institucích. Nehledě na to, že jsou to všechno muži. Byť ho film líčí jako charismatickou postavu, nemyslím si, že je Hannibal lepším člověkem než Bufallo Bill, jakkoli když jsem četla Harrisovu knihu Hannibal - Zrození, občas jsem s ním sympatizovala. U Červeného draka už ne a Mlčení jehňátek a Hannibala mám ještě rozečtené. I tak ale vím, že knižní závěr Hannibala se liší oproti filmu a jakkoli film Hannibal nepatří k nejpovedenějším, Clarice si v něm aspoň zachová tvář. Ne, vážně nechápu, jak může agentka FBI rezignovat na svoje zásady a začít spát s kanibalem a mnohonásobným vrahem, o němž to ví,  a kterého do té doby pronásledovala. Možná jsou oba zmučené duše (kdo nemá trauma, ať hodí kamenem), ale přesto se tím úplně podělala. To je vývoj hrdinky ve stylu antických mýtů. Dal by se na to dobře aplikovat Jung, a tím, že Clarice se zcvokla. No, uvidím, až dočtu knihu, jestli to autor dostatečně odůvodní. Jinak tím všechno postavil na hlavu. Zlatej Will Graham.___PS: Na Mlčení jehňátek mám navíc poměrně nepříjemnou vzpomínku ze semináře na vejšce, když jsme si měli vzájemně  oponovat práce, které jsme psali na tenhle film. Učitel nejen že nás ani pořádně nepustil ke slovu, působilo to, že mu sloužíme jenom jako záminka pro vlastní monolog a demonstraci jeho "oslnivýho intelektu" před prvákama, měl navíc i potřebu nás shazovat. Spolužačka chybně interpretovala Hannibalův komentář o tom, že Clarice začala brzo sexuálně žít jako znásilnění, a dostalo se jí (studentce) pobavené narážky na její vlastní dětství, když to takhle pochopila. Hlavně, že ten samej člověk tvrdil, že feminismus je přirozená věc. To by ale nejdřív musel vědět, co to znamená. Nj., holt asi trochu paralela s filmem. ()

Zabriskie

I když Hopkinsovi nemůžu upřít skvělý výkon a Fosterová je moje oblíbená herečka a libuji si ve filmech o masových vrazích, Mlčení jehňátek mě moc nezaujalo, občas mě i trochu nudilo. Ale musím uznat, že závěrečná scéna v domě, kdy je slyšet zrychlený dech agentky Sterlingové, se velmi povedla. ()

BONOBON

Nejen ve svém žánru nedostižný film, ve kterém je dobře naprosto všechno a kterému se ani po X zhlédnutích nedá vytknout jediný detail.. Z mého pohledu nejzářivější klenot světové kinematografie! ()

Gavroche

Tento film je u mňa zaujímavý hlavne tým, že som ako divák fandil obom hlavným postavám. Lecterovi pre jeho vzdelanosť, vycibrené správanie a iróniu. Jodie Foster za jej snahu, odvahu a istý študenstký šarm. Tieto postavy vo filme predvádzajú strety dvoch svetov, ktorých poznávanie sa navzájom Jonathan Demme dokonale vystihol. O napätí nemusím ani písať, lebo každý kto sa aspoň trochu vyzná vo filme ho už krájal. ()

jarhead

Bez výhrad. Prostě hodně dobrý filmeček na kterýkoliv večer. Sir Anthony je Pan herec. Ten je tak úlisný, že když se člověk podívá do výkladového slovníku pod pojem úlisnost, najde tam určitě fotku Hannibala Lectora. ()

Pattrick

Miluju, Miluju, Miluju .. pokždé když jde v TV, tak si ho nenechám ujíst. Je to taková nostalgie, sledovat skvělé herecké obsazení a příběh. Ten film je již kultovní. ()

sister

Alespoň jednou každý týden se povinně raduji, že tenhle film existuje. Něco tak vzrušujícího, jako implicitní sexuální napětí mezi Clarice a Hannibalem, jsem ještě v žádném uměleckém díle neviděla. Úžasné, úžasné, sexy, úžasné. ()

Hemp

To ze to dostalo 5 Oscaru nevypovida nic moc o kvalite filmu. Jisty je ze je to jeden z nejlepsich thrilleru, co jsem kdy videl. ()

Raviola

Těžké něco vytknout tomuto filmu. Jodie Foster zde předvedla, jak má vypadat umění herectví a to nemluvím o Hopkinsovi. Tíživě na vás ve filmu dolehne atmosféra, ale právě ta vám nedevolí ho vypnout. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (více)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (více)

Časové pásmo bylo změněno