Hlavním hrdinou tohoto filmu, inspirovaného skutečnou událostí, je sedmnáctiletý kluk z ulice. Michael byl jako malý odebrán své drogově závislé matce a poté vystřídal několik pěstounských rodin. Přežívá odkázaný sám na sebe, prakticky bez domova, když si ho na ulici všimne Leigh Anne Tuohyová. Dozvídá se, že chlapec je jedním ze spolužáků její dcery. Pozve ho, aby zůstal v jejich domě na noc, protože venku je třeskutá zima a on je oblečený jen v šortkách a tričku. Co začalo jako gesto milosrdenství, se změní v něco víc, když se Michael přes rozdíly v jejich původu stává součástí rodiny. Leigh Anne naráží na nepochopení u svých bohatých kamarádek. Michael musí v novém prostředí překonávat naprosto odlišné problémy, než které řešil dříve. Rodina se mu snaží pomoci, aby naplno rozvinul svůj potenciál, a to jak na fotbalovém hřišti, tak i mimo něj. S jejich pomocí a díky trenérům a učitelům může naplno využít svůj talent a stát se skvělým hráčem amerického fotbalu. (TV Nova)

Plangi

God bless american christians …Už bych se konečně mohl odnaučit těšit se na filmy s nálepkou Oscarových úspěchů. Dokoukat jsem dokoukal bez větších problémů, ale že by mě semtam více nezajímal prach na vrchu televize, to už odpřisáhnout nemůžu. Asi takhle: V případě The Blind Side jsem čekal úplně jiný dějový vývoj, než jaký jsem nakonec dostal. Vytáhli ho z bryndy, přijali do rodiny, pomohli mu ke vzdělání a nakonec byli všichni šťastní a milující se navzájem. Žádné velké drama se nekonalo. Prostě ukázkový případ „made in the USA“, který mě naproti svému záměru utvrdil spíš v tom, že americký sen není pro každého. 51% ()

frings

To byla zase dokonalá křesťanská americká rodinka...úplný blábol! Některé scény zdlouhavé, Sandra hrála úžasně, tu nepříjemnou přeemancipovanou paničku a hlavně pokaždé když se objevil sebevědomý fracek S.J. se založenýma rukama, otvírala se mi kudla v kapse. Přál jsem si, ať už je konec. Nedivím se, že se film nedostal do kin...blábol... ()

emo

Príjemná rodinná oddychovka, ktorá miestami rozosmeje, miestami dojme a miestami... Nudí... Je to obrovská škoda, lebo námet tohoto filmu je vskutku úžasný , najmä ak si uvedomíme, že sa jedná o skutočný príbeh. Sandra Bullock si svoju postavu užila a je v nej skvelá, ale či bol toto výkon na Oscara... ()

Ice123

Skvěle zpracovaný jak po režisérské tak herecké stránce - hlavně Sandry Bullock - (hudbu už si nějak moc nepamatuju). Jeden z mála filmů co na Oscarech 2010 vážně za něco stál. 95%. ()

Maty85

Nejsem si sice moc jist jestli todle byl vyloženě typický herecký výkon hoden oscara, ale je fakt, že Sandra byla až neuvěřitelně sympatická a do té role se vložila na její poměry až nevěřícně. Suma sumárum bylo to dobrý ! ()

Icefist

Někteří zdejší kritici a pochybovači se ptají, proč že má toto tak vysoké hodnocení. A já jim tedy odpovím. Protože lidem (a o sportovních fanoušcích v tomto případě ani nemluvě) se stále líbí velké příběhy. Mám rád dramata a mám rád i filmy, co končí špatně. Ale znamená to snad, že na jiné se dívat nebudu? Snímek, který skončí dobře, je vlastně automaticky šmejd? Tak mi to ze zdejších několika komentářů, které jsem přelouskal, totiž připadá. Podle mě (a evidentně i mnoha dalších) mají pozitivní příběhy pořád svoje pevné místo na slunci. Ten zdejší je umocněn tím, že startuje skoro až na samotném dně a zdá se tím pádem neuvěřitelný. Mně to nevadí. Oscar pro Bullock nebudu hodnotit, k tomu se necítim nijak oprávněn, ale k výkonu řeknu, že mě velice příjemně překvapila, i přesto že jí zrovna moc nemusím. A i ostatní obsazení se povedlo, včetně vykutáleného malého bratříčka. Napadá mě ještě několik věcí co bych zmínil, ale už teď jsem se moc rozepsal. 90 % Oblíbená část- Michael a airbag ()

papaJA21

Ten film hraje příšerně na city, ale kupodivu se to dá docela dobře zvládnout. Sandru Bullock jsem nokdy moc nemusel, ale posledními snímky mi začíná být sympatická, nemluvě o tom, že ji to vážně moc sluší. ()

majo25

Pohodový snímok, ktorý sa rozbieha pomalšie, ale každou dalšou minutou sa lepší. A to ani nemusí byť podľa skutočného príbehu. Humorné scény sú vo filme spracované velmi dobre, ale dobre, že nešli tvorcovia ešte dalej, pretože to už by bola komédia. Niekedy mi však vadilo, že takmer všetko vo filme išlo hladko. Chválim scény z amerického futbalu - ktoré sú na to, že sú iba do počtu - urobené kvalitne; mohlo byť ich oveľa viac. Blonďatá S. Bullocková nesklamala a jasne pred ostatnými hviezdni. Navyše má vo filme dobrý zadok a vo svojich 45 rokoch bola kosť. ()

angel74

Scénář tak nějak hodně po americku vycucaný z prstu mi nedovolí věřit, že se něco podobného skutečně mohlo stát. Celé je to extrémně zidealizované a až zoufale předvídatelné. Připadá mi to jako sportovní pohádka pro děti i dospělé, na kterou se sice dobře kouká, ale toť vše. (50%) ()

TomPrusik1

Typický film určený pro úspěch na Oskarech. Myslím, že kdyby film vznikl v dnešní době, určitě by dostal více nominací a cen. Máme zde totiž příběh trochu jednoduššího velkého černocha (abych byl korektní tak afroameričana), který má problémy s rodinou a školou. Tak se ujme rodina bohaté Sandry Bullock, která mu zajistí zázemí, oblečení a patřičnou péči, která se mu nedostávala. Michel Oher se stane součástí rodiny a začne se mu dařit jak ve studiích, tak hlavně v americkém fotbale. Prostě typický americký film o cestě ze zdola na vrchol. To je přesně to, co Američané mají rádi a kvůli čemu se dojímají. Na mě to ale úplně nefungovalo, protože mi to přišlo hrozně umělé a nepřesvědčivé. Příběh (ač je inspirovaný skutečnými událostmi) mi nepřišel nikterak zvlášť zajímavý. Je to něco, co už se natočilo nespočetněkrát a nevyhneme se různým filmovým klišé. K postavě Michaela jsem si nevytvořil nějaké větší sympatie, což je základní předpoklad pro to, aby mi film zaujal. Dary a péči od nové rodiny přijímá bez patřičného projevu vděku, něco zabručí a spíš se schová někam do kouta. Samozřejmě se jeho postava postupem času vyvíjí a začne se chovat jinak. Herecký výkon Sandry Bullock mi rozhodně nepřišel na Oskara za nejlepší herecký výkon. Hraje dobře, má ve filmu pár dobrých momentů, ale spíš mi přišlo, že cenu dostala za svoji dosavadní práci. Mám trochu obavu, že podobné filmy budou čím dál častěji objevovat v nominacích na Oskary a získávat hlavní ceny (jako tomu bylo v případě nedávného Moonlightu). A do pozadí budou dávány mnohdy mnohem kvalitnější a výjimečnější filmy, které za rok vznikly. Nutno na závěr dodat, že Zrození šampiona není vysloveně blbý film. Ačkoliv nejde o napínavý film, celkem dobře plyne a uteče. Je to celkem slušné zpracování něčeho, co už tady bylo mockrát. 6/10 ()

moviefilm

V živote by mi nenapadlo, že budem komentár začínať práve slovami:"Sandra Bullock vie hrať! Do svojej úlohy sa excelentne prevtelila a zaslúžila by si Oscara!", ale stalo sa. Jej výkon bol famózny a pri jej výkone sa mi nominácia Meryl Streep za Julie & Julia na Screen Actors Guild Awards zdá byť vtipom. Ale Sandra je len čerešničkou na torte skvelého a dojímavého filmu, ktorý určite stojí za pozornosť... ()

folťas

2,5* *SPOILER* Film tak krásný a něžný až to vlastně bolí, děj rozdělený na tři části: a) my - jižanská, křesťanská, velice dobře zajištěná rodinka - si vezmeme domů černocha, pomůžeme mu, máme však pochybnosti. b) černoch - nyní již Michael, protože už se ho nebojíme, přesto ho však nadále litujeme kvůli jeho pohnutému dětsví, které v nás probouzí zděšení - se stává členem rodiny, zlepší se ve škole i ve fotbale, a nic už mu nebrání využít svého VELIKÉHO potenciálu a přihlásit se na prestižní univerzitu, hlavně proto, aby mohl hrát pýchu všech dobrých američanů - americký fotbal. c) najednou však musí přijít nějaký zlom v ději, proto Michaelovi namluví zlá (afroameričanka) vyšetřující (z národní asociace vysokoškolské atletiky), že ho vlastně jeho sladká rodinka využila, aby reprezentoval jejich chloubu a pýchu, univerzitu, na které studovali oba rodiče a již samozřejmě štědře sponzorují. Je tady ještě část d) jež už nestojí za řeč, protože se jedná jak jinak než o přeslazený happyend. Hlavní mýlkou však není pustit si film nebo se domnívat, že vás a) nezaujme, b) nepobaví, c) nenapne a za d) nedojme (ano, je to dojemné, pokud se podvolíme enormnímu tlaku "pravdivého" příběhu). Hlavní problémem však je domnívat se, že Sandra Bullock hraje nějak vyjímečně (nebo co že se to o ní říká) a PŘEDEVŠÍM přistoupit k dílu nekriticky co se týče jeho rasistického podtextu (ano, mluvím zde o silně nevyrovnaném obsazení postav - charakter dle barvy pleti). Nevaruji tímto textem nikoho před shlédnutím, snažím se spíš o vybuzení jistého odstupu od této "dojemné" podívané a o následné dostatečné pochopení jejího demagogického výkladu. ()

bartias

Další z řady hollywoodských dramat ze sportovního prostředí o tom, jak se z totálního nýmanda díky odhodlání i laskavosti ostatních stal šampión, může odradit typickým sladkobolem. Zrození šampióna ale patří k těm lepším svého druhu. Sandra Bullock možná nehraje o Oscara, kterého za roli rázné jižanské pumy dostala, ale hraje přesvědčivě a dobře. 7/10 ()

E=mc2

Doják ako sa patrí. Možno to chcelo ešte nejaké dramatickejšie momenty...viac ohrozenia na živote a tak. Ale inak, sila. ()

eisha3

Vcelku příjemné sportovní dramíčko, ale rozhodně ne žádná pecka. Sandra Bullock je jedna z mých nejméně oblíbených hereček, možná mi právě tohle kazilo celkový dojem. ()

Mylouch

Varianta schémat univerzálního a věčného amerického příběhu. Prostinká oddechovka s emocemi a náčrtem biografického dramatu, v níž synka vyváží starostlivá Sandra 2-3* ()

Radiq

No, nevim, co je na tomhle filmu tak skvělyho, že má tak vysoky hodnoceni. Mě to teda nebralo. Sport, kterej má pravidla, ktery jsem doteď pořádně nepochopil a tady to ani nějak vysvětleny pro dobro děje není. Prostě je to obránce, ale to je tak všechno. Jinak je tam typická americká zbohatlická rodinka, s představama o ideálním světě, stále šťastní a spokojení. O sportu tam toho až tak moc není. Spíš o Oherově relativně nízké inteligenci, problémech ve škole, původu z extrémně chudejch poměrů atd. Ale nejvíc jim jde asi o to ukázat, že i když je takovej zpomalenej, tak dokáže všechno. Tentokrát mě ani vubec nebralo, že to bylo podle pravdy. Nůůůdááá. ()

Cruise nepovede nových Sedm statečných

Cruise nepovede nových Sedm statečných