Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

FIBO

Pro mě jako skalního Trekkie, který na Star Treku vyrostl, těžko hledám slova, jak zážitek z filmu popsat. Zklamání, dalo by se říct. Vizuálně moc pěkné, zpracování hodně dobré, Giacchinova hudba opět na vysoké úrovni. Těch plusů by se dalo vyjmenovat hodně, ale to nic nemění na tom, že je to průser. Celý příběh nezapadá do světa Star Treku, v souvislosti se světem Star Treku je hloupý a absurdní. Pokud by se film jmenoval jinak a postavy taky, bylo by to možná dobré sci-fi, ale tohle opravdu se Star Trekem už nemá nic společného. Charaktery (neříkám herci) se tu chovají hloupě, úplně jinak než původní Roddenberryho postavy, nelogičnost a absolutní absence fyziky už mě přestala přakvapovat (v předchozím filmu to byl transport ve warpu, tentokrát je to střílení jedné lodi na druhou ve warpu a další, které ani zklamáním nechci rozvádět). Z mnoha scén jsem měl pocit, že koukám na komedii, kde herci mají diváka pobavit, hloupě běhají po palubách a skřepčí jako americké děcko, které právě otevřelo narozeninový dárek. Interiér Enterprise kromě můstku opět připomíná silně industriální nádech ropných plošin, všude jsou obroské roury a plošiny se zábradlím, strojovna lodi vypadá jako nějaká továrna. To všechno by i nějak šlo překousnout, ale ten příběh, ta synopse a její vývoj je úplně mimo svět Star Treku. Konspirace, velitel flotily je blázen popírající principy Federace, hlavní záporák (opět postava známá z předchozích Star Treků) se chová úplně jinak, než by se chovat měla, je to prostě použítí značky Star Trek a jmen jejich postav ve filmu, který se světem Star Treku nemá nic společného. Pan Roddenberry by se obracel v hrobě, kdyby tohle viděl. Jediná scéna, která na mě zapůsobila - vzlet Enterprise v úvodní pasáži nad užaslými a němými výrazy domorodců. ()

LuciusWlk

Star Trek je klasika a Abrams si s tím umí pohrát a díky Bohu za to! Vizuálně perfektní a herecky výživné. Cumberbatch jako by měl roli ušitou na tělo. ()

webhead

Brilantní! Jestli takhle budou vypadat nové Star Wars, tak všem potečou sliny. Benedick Cumberbatch jako Khan září. Až se mi z jeho scén zvedaly chlupy na zadku. ()

BMAJTZ

Nový směl kterým se vydává Star Trek zdá se mi poněkud podivný. Platí prakticky to samé co jsem řekl u prvního dílu, zapomeňte na Star Trek a berte to jako úplně jiné sci fi. Samo sebou je to horší, za pravdu mi dává i to, že tvůrci sami neví komu se chtějí zavděčit. Neuvěřitelné množství odkazů na původní seriál znamená snahu zalíbit se skalním fanouškům, všechno ostatní míří na mainstreamové publikum. Já osobně jsem se nenudil, ale kdyby příběh na originál neodkazoval a měl svůj vlastní originální příběh asi bych to ocenil mnohem více. ()

herr_carter

Nikdy bych si před shlédnutím tohoto filmu býval neřekl, že budu schopen nakouřit plnou palbu hvězd, a to zcela zaslouženě - samozřejmostí zůstává, že lví podíl na tom má pan herec s velkým H, Benedict Cumberbatch. Ne nadarmo je tenhle chlapík tak populární, protože všichni víme, co udělalo jenom jeho audio v Hobittovi, jeho hlas je prostě neskutečný a pokud bych měl jmenovat někoho, kdo je charismatický maximálně jenom po hlase, pak je to právě on, výborný výběr záporáka. No a obecně celý film má výborný spád, líbí se mi, že narozdíl od jedničky je víc kladen důraz právě na lidské postavy a nejedná se zcela výhradně o mezigalaktické souboje, což je rozhodně do plusu. Jsem rád,že jsem měl možnost koukat na plné rozlišení a v původním znění, což můj dojem z tohoto filmu jenom umocnilo - těším se na třetí díl, který je právě v kinech, bomba..................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

sedm.1

Mnohem povedenější než Star Trek 2009, kdy to vypadá, jako by se J.J. Abrams poučil ze všech chyb, kterých se dopustil právě ve svém prvním dílu, a Do temnoty tak zpracoval prakticky ve všech ohledech lépe, ale především zábavněji. Snad jediné, co tedy zůstalo stejné, bylo obsazení, které ovšem patřilo k tomu nejlepšímu už v prvním díle a i zde opět všichni podali velmi sympatické a přesvědčivé výkony. Co se ovšem samotných postav týče, zde již je znát výrazný pokrok, neboť se tu dočkáme jak daleko propracovanějších charakterů, tak funkčnějších vývojů vztahů mezi ústředními hrdiny, i jejich povah. Postava záporáka je pak skutečně pecka, velmi mě bavila, a to i díky skvělému Cumberbatchovi. Ovšem co je nejpodstatnější, tak to je změna v přístupu k zápletce, která je oproti svému předchůdci daleko dynamičtější, efektnější, smysluplnější, přímočařejší, napínavější, vygradovanější a emočně mnohem působivější. Přibylo akce a efektů, které jsou navíc přehlednější a hlavně vypadají opravdu draze a ne tak papundeklově jako v jedničce. Tvůrci neopomenuli ale ani na chvilky pro oddych v podobě opravdu vtipných vložek a i atmosféra celého filmu na mě působila vážně výrazně. Do temnoty mě zkrátka fakt hodně bavilo, takhle si totiž představuji tu správně zábavnou vesmírnou operu :-). ()

terin.manka

SPOILER: Pro mě dlouho očekávaný film,na který mělo vážně cenu čekat. O mnohem lepší než první díl s mnoha neskutečně dobrýmy hláškami a bezvadnými scénami. Ani chvilku jsem se nenudila,prostě sci-fi film jak má být ! Asi bych snížila hodnocení kdyby vážně Kirk zemřel ale naneštěstí tomu tak nebylo,což jsem ráda. Při sledování jsem byla neustále napjatá co se stane dál. ()

Ivusha

Oni tu planetu vážně pojmenovali Nibiru.:-) Jinými slovy od první chvíle skvělá podívaná, kterou si užijí hlavně fandové, a kde se střídá akce, humor i to napětí. :-) ()

Wicky

Jako nefanoušek Star Treku jsem celkem spokojen. Po vizuální stránce zatím jedno z nejlepších sci-fi které jsem zatím viděl. Přesto mi tam něco důležitého chybělo (možná ta temnota, která straší v názvu?). Postupně zjišťuji, že žánr sci-fi není mou nejoblíbenější stránkou, ale přesto ho mám i tak celkem rád. Nemohu jít s hodnocením výš, ale za to mohu plně vychválit režii. J.J Abrams je borec! 60% PS: Jednička je o trochu lepší. ()

wooozie

Moje hodnocení velmi ovlivnila návštěva kina, protože mimo kino je to úplně jiný film. Zatímco první díl jsem viděl pouze na DVD, takže mi tam trochu chyběla ta epičnost a především převažovala mírná skepse ze samotné série Star Trek jako takové, nakonec jsem ji hodnotil za 4*. Především proto, že první díl se zbavil té naivity a přidal více vtipu. Druhý díl je o poznání rozdílnější, ale v některých aspektech zůstal stejný, což je možná na škodu. Pozitivní jsou především vizuální orgie nejenom ve vesmíru, ale v celém filmu a také brilantní hudba, kvůli které je film na úplně jiné úrovni. Co mi vadilo na prvním díle byl záporák, který byl prostě slabý a do jinak dobrého filmu se moc nehodil. Tudíž, když byl oznámen Benedict Cumberbatch(alias Sherlock) do role hlavního záporáka, byla tato zpráva přijata samozřejmě s nadšením. Ve filmu to ovšem taková paráda není. Nemůže za to Cumberbatch, který hraje famózně, ale autoři scénáře, protože mu dali naprosto minimální prostor na plátně, tudíž se o něm dozvídáme naprosté minimum a to je obrovská škoda. Má to být sice geniální, záhadný intergalaktický terorista, ale bitva mezi ním a posádkou Enterprise je "vyřešena" naivitou Star Treku vlastní. Dále mě pak zklamal příběh, na kterém při každém svém hodnocení kladu velký důraz. Všechno je odvyprávěno tak nějak narychlo. Nevím, prostě mi tam chybělo pár scén, které by možná dávaly dohromady větší souvislost. Na všechny moje napsaná negativa musím napsat veliké ALE. Jelikož nejsem znalec celého toho světa Star Treku a příběhu s ním souvisejícím, neměl bych kritizovat věci, které jsem tam neviděl, ale znalci Star Treku ano. Velké díky patří J.J. Abramsovi, protože oživil značku pro mě dříve neznámou a absolutně nezajímavou a dal ji do podoby, stravitelné pro lidi, jako jsem já. Čili méně klasického Star Treku, více vizuálních orgií a je z toho jeden z nejlepších blockbusterů tohoto roku. ()

DavidS.

Monumentálnost, akce, emoce a zábavnost...Abrams mistrně střídá prostředí, atmosféru, napětí, humor, fatalitu i odlehčenost...Nebrzdí a nebere zajatce, i když chvílemi lapá po dechu...U dvou hodinového sprintu se nelze divit... ()

Benedygtus

Lehce nelogicke, predvidatelne, ale najdou se i momenty, ktere vas vytrhnou ze sedadla, ktere necekate, ktere vam vyloudi i usmev na tvari.. Dalo by se vlastne v tech 132 minut najit snad vse. O neco slabsi nez pocin z roku 2009, ale nenechte se zmylit, porad to dela cest svemu jmenu i zanru! 4,5* ()

Rudinsky

Oldschool, ako sa patrí! Keby vzal takúto látku do rúk mladý moderný režisér, utopil by sa v digitálnej mašinérií bez štipky invencie a z námetu by sa stal iba nemastný neslaný reštart pre masy. JJ je však starý rocker, ktorý si poctivých dvadsať rokov odsral na nástrojoch, ktoré nepoznali digitálne barly a efekty si musel človek poctivo odmakať. A takéto skúsenosti v spojení s neodškriepiteľným režisérskym talentom a nadšením servírujú do diváka šťavnatý blockbuster, tak, ako to ma tatko Steven najradšej. Vo filme šlape všetko, Abrams to drží v rukách pevnejšie ako prvorodička dieťa a emócie fungujú na osemsto percent (a vynikajúco sa využíva potenciál každej jednej postavy). Neviem sa dočkať reštartu SW! Takéto retro pocity v kine (keď sa ešte nakrúcali filmy ako Návrat Jediho a pod...) snáď dokáže navodiť už iba Abrams. Perfketne vystihnuté: Tsunami_X ()

charlie_ando

Přiznám se, že nepatřím k Trekkies a moje srdce patří do jiného koutu vesmíru. Díky tomu mám možnost pohlédnout na Star Trek: Do temnoty s určitým nadhledem a nezaujatostí. Je to pro mě prostě skvělá sci-fi zábava, která se nevidí každý den. Režisérovi J.J. Abramsovi se podařilo skvěle restartovat uvadající svět a ve druhém pokračování dokazuje, že svoje řemeslo ovládá mistrovsky. Servíruje nám dramatickou podívanou s hutnou atmosférou, která je plná vypjatých emocí a nápaditých triků s jasným cílem dát divákovi nevšední zážitek. Vrací se všichni členové posádky hvězdné lodi Enterprise respektive herci z předešlého dílu a to je moc dobře, protože casting je tu opravdu povedený a dává filmu výrazné plusové body. Takže nejdůležitější bylo vybrat téhle dobře fungující partě toho správného záporáka a to se podařilo v osobě Benedicta Cumberbatcha, který se do své role legendárního padoucha opravdu položil. Nesmělo chybět ani obligátní kameo Leonarda Nimoye. Ústředními postavami děje jsou kapitán Kirk a komandér Spock a jejich urputný souboj se smrtelně nebezpečným protivníkem, ale to neznamená, že ostatní postavy nedostávají prostor. Scénář jim dává možnost vyniknout v tu pravou chvíli. Nejlépe je to to vidět na partnerském jiskření mezi panem Spockem a Uhurou. Do paměti se mi výrazně zapsala bojová scéna na klingonské domovské planetě Qo'noS, kam se výsadek vedený Kirkem dostal díky intrikám hlavního padoucha. Na závěr nelze udělat nic jiného než se vydat společně s hvězdnou lodí Eterprise a její odvážnou posádkou do hlubin nekonečného vesmíru na dvouhodinovou misi za poznáním tajemných nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace, odvážně se pustit tam, kam se dosud člověk nevydal. Krásná vesmírná pohádka. ()

honzii

Star Trek: Do temnoty je asi logické vyústění popcornové jedničky dle klasického vzorce "uděláme to celé ještě bezútěšnější a temnější". Paradox je, že v prvním filmu se to tvůrcům dařílo lépe. Proč? Jednoduše. V prvním filmu je motiv hlavního záporáka pomsta za celou svou planetu. V druhém to ani není pomsta, jako spíš plán pro záchranu svojí vlastní posádky, což, uznejte, není zrovna hrůzostrašná představa. Takže zatímco v jedničce hlavní postavy zachraňovaly svět, ve dvojce se snaží vyznat v tom, kdo je tady zlej a proč je zlej vlastně zlej, až se přijde na to, že je zlej někdo jinej. ()

Seti

Abrams navazuje se svým pokračováním Star Treku přesně tam, kde před čtyřmi lety posádku Enterprise opustil. A navazuje v setsakra velkém stylu! Stává se to málokdy, ale Into Darkness se svými kvalitami vyrovnává svému předchůdci a dokonce pozvedává laťku ještě o level výš. Karty už jsou rozdané, víme kdo je kdo a jaké má s kým vztahy, takže se s tím J. J. moc nepáře a hned od začátku do toho začne šlapat na plný pecky. Největší předností nového Star Treku je naprosto dokonalá vybalancovanost. Teď si vážně nemůžu vybavit žádnou slabou stránku. Výborná akce střídá hlubší dramatické momenty, napínavé scény jsou odlehčeny přesně cílenými vtípky a Star Trek po celou dobu šlape jak namazaný stroj, který nenechá diváka ani na okamžik vydechnout. Byl jsem velmi spokojen i se scénářem, jenž přivádí znovu na scénu Kirkovu největší nemesis a musím říci, že v Into Darkness představuje záporák jednu z největších deviz, čímž Abrams napravuje jednu z mála drobných výtek k prvnímu filmu. Z Johna Harrisona aka „my víme koho“ jde konečně pořádný strach (i když Sherlock místy trochu přehrává) a chová se jako Übermensch také činy a nikoliv jen slovy. Všichni hlavní členové posádky Enterprise dostávají dostatečný prostor, se všemi scénář výborně pracuje a všechny nějakým způsobem rozvíjí, tak jak se na správné pokračování sluší. Vše navíc doprovází audiovizuální orgie a Abrams se důkladně stará o to, aby byl každý dolar řádně vidět. Někdo by mohl namítat, že nový Star Trek je po dějové stránce jen jedna velká reference na „my víme, který film“, nebo že kouzlo prvního filmu už je prostě pryč, ovšem to jsou pro mě malichernosti. Já jsem z nové Kirkovy a Spockovy mise nadšen, a přestože se řadím mezi Star Wars fans, tak teď mě docela mrzí, že J. J. od Treku dezertoval. ()

Indy

Trekkie som nikdy nebol, ale fenomén menom Star Trek rešpektujem. J.J.Abrams sa zhostil znovuoživenia legendy veľmi dobre, už predchádzajúci film bol pre mňa najlepším Star Trekom, čo však nebolo až tak ťažkým cieľom - viď. prvé slová komentáru ;) Nový Star Trek: Into Darkness je tak rovnako dobrý ako jeho predchodca, chýba tam síce z pochopiteľných dôvodov parádna úvodná predstavovačka postáv ako minule, ale zase film ponúka top záporáka. Benedict Cumberbatch sa podľa mňa za pár rokov vypracuje na špičkového uznávaného a hviezdneho herca, dokazuje to aj tu, všetky jeho scény sú výborné a má úžasný hlas. Výborné je aj osudové finále, ktoré je krásnou variáciou na Star Trek: Khanov hnev. Na zadok zo Star Treku síce nikdy nespadnem, ale uznávam, že toto poňatie legendy je fakt solídne sci-fi. 8/10 ()

divak84

klasika, stejná pohádková struktura jako v jedničce.."smrt" kirka sem nežral ani vteřinu, slzy a smutek byl, jak jsem spravně předpokladal, naprosto zbytečný když o pár scen později bylo jasne jak to skončí.. JJovi chybí trocha nadhledu, ale vizuál byl skvělej. pro nefanouška teto oblasti obyčejný scifi pruměr. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle