Frank Moses (Bruce Willis) je penzionovaný agent CIA, který nyní žije poklidným životem na venkově. Až do té doby, kdy se jej nové vedení CIA rozhodne zlikvidovat. Jeho tajná identita je ohrožena, proto znovu sestaví svůj bývalý tým, aby ukázali, že ještě stále mají pár triků v rukávu. Název filmu je zkratkou označení Retired Extremely Dangerous (v důchodu, extrémně nebezpečný), a právě takovým se náš hrdina ukáže. Výbušná akční komedie režiséra Roberta Schwentke natočena na motivy stejnojmenné komiksové mikrosérie tvůrců Warrena Ellise a Cully Hamnera. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kingik

Vysloužilý analytik ze CIA Frank Moses (Bruce Willis) si spokojeně užívá zaslouženého důchodu, až do chvíle, než mu začne jít o život. A nejen jemu, ale pod kytky mají jít všichni jeho bývalí kolegové, včetně pohledné operátorky Sarah z call centra penzijního pojištění (Mary-Louise Parker) se kterou si občas Frank důvěrně volá a do které se zamiloval, ačkoliv se znají jen po hlase. Nyní musí sbalit kufry, zajet za operátorkou a spojit síly se svými čtyřmi dávnými přáteli (John Malkovich, Helen Mirren, Brian Cox a Morgan Freeman), protože se všichni ocitli na seznamu nepohodlných svědků CIA v rámci zahlazení stop dávných válečných zločinů v Guatemale, v sázce bude také život víceprezidenta, v patách jim bude mladý, ambiciozní agent CIA (Karl Urban), křivák Richard Dreyfuss chystá další křivárnu, a navíc Frank Moses v dobách své aktivní kariéry nevysedával jen za kancelářským stolem, ale byl to elitní tajný agent, který se podílel na zatýkání těžkých zločinců. Tahle herecká poloha Bruce Willisovi sedí dokonale, a to samé se dá říct o všech zúčastněných. Režisér Robert Schwentke režíruje neotřele a těch pár akčních scén je originálních a vypadají dobře. Jenže je jich jen pár, a film na nich, až tak moc nestaví. Problém je také film jednoznačně žánrově zařadit. Osciluje mezi špionážním thrillerem, akčním filmem, komedií a parodií. Pokud ovšem film měl být akční komedií, tak musím zdůraznit, že jsem se příliš nezasmál a akce nebylo mnoho, ale neznamená to, že by to byl nudný film. Jen ne všechny scenáristické složky v něm byly optimálně vyvážené, a když jsem třeba viděl postarší Helen Mirren, jak odstřeluje protivníky a postarší Brian Cox ji pomáhá, tak trapas byl na světě. Pak ani nevím, jak to tvůrci mysleli, a takových scén je ve filmu víc. A chybělo lepší finále. ()

Anarvin

Příjemné překvapení podzimu! Trailery mě navnadily, recenze lehce znejistěly a výsledek naprosto uspokojil. Bruce Willis je ve formě, ostatní důchodci mu parádně sekundují. Hláškuje se, akce možná není kdoví jak originální, ale uspokojit bez problémů dokáže. I když je pravda, že to nejlepší vyspoiloval trailer. Ale především je partička staroušků pěkně bad-ass, a o to tu jde až na prvním místě. Dost možná jednohubka roku. ()

Snorlax

Velmistr amerických akčních komedií Bruce Willis na mě působí jako výkonné antidepresivum. A musím připustit, že zde mě bavila celá parta agentů ve výslužbě. ()

Payushka

Red je komediálním překvapením, kdy se budete smát i nahlas a držet palce všem těm staříkům. Pak ale přijde druhá polovina a zpomalení tempa. Malkoviche ubude, ubude i fórů a Red sklouzne k průměrnému akčňáku, ve kterém se párkrát řekne sprosté slovíčko. Bruceovi se ale dál leskne jeho sexy pleš (z níž si během filmu utahuje kdekdo) a bojové scény zůstávají na jedničku. A především přehledné – volba střihače dopadla oproti jiným akčním filmům poslední doby výborně. ()

sochoking

Brjúúús predvádza svoj štandard s diabolským úsmevom, ale toto bol prvý film, kde som mohol vystáť, ba naopak, sa mi lúbil, Jána Malhojakotyč . Helča utekajúca po snehu v odetých kaliopkách a držiaca to monštrooozne delo, div jej TEP( totálna endoprotéza ) z oboch jej artikulacio coxae nepovyletúvala, bola tiež fantastická. Aj ako protivník bol squelý Karol Urban Da System Reprezent . Na Morganovi sa mi zase páčilo, že hnedˇ na začiatku povedal, že dlho nebude otravovať, kedˇ spomenul, že má raka v štvrtom štádiu rozkladu. No a čo dodať na záver? Happy end a la Guns' N' Roses milé deti ! ()

InJo

Nekonzistentní snad ve všem kromě herců. Ti jsou samozřejmě bombastičtí - hlavně pošuk Malkovich, elegantní tvrďák Urban a Helen Mirren, které to se střelnými zbraněmi sluší víc než byste možná čekali. Bohužel se zbytkem mám nemalý problém. Tím největším je pro mě neujasněnost konceptu (žánru). Jako kdyby tvůrci ještě během natáčení nebyli naplno rozhodnuti, co chtějí vlastně natočit, zda odvázanou taškařici nebo hutný thriller. Během sledování jsem si říkal, že za některé scény by se nemusel stydět pomalu ani TEMNÝ RYTÍŘ (či jakýkoliv jiný dobrý vážně se beroucí blockbuster), a naproti tomu u některých jsem se zase pomalu styděl za samotné tvůrce (nejeden pokus o humorný moment vyzní do ztracena, občas skoro až do trapna). Na akčních scénách je znát vysoký rozpočet, místy se ale neubrání tradičním nešvarům v podobě nepřehlednosti, přehnanosti apod. S tím souvisí další nepříjemnosti - velká nahodilost a nelogičnosti. Někdy Willisovi a jeho vypečené partě vycházejí plány a útěky s až podezřelým štěstím, prostřednictvím podivných náhod a záchran na poslední chvíli a také zásluhou značné neschopnosti svých pronásledovatelů (snad jen ten Urban jedná vcelku logicky a racionálně). A bohužel i samotná zápletka (či spíš její vyustění) je taková nějaká... nedomrlá. U podobných filmů tohle většinou moc neřeším, jenže RED často dává najevo, že tady jde o hodně (zase ta žánrová nevyhraněnost). Palec nahoru za herce (kvůli nim to fakt stojí za vidění) a několik chvil, u nichž je zcela zjevné, že jsou přesně takové, jaké být chtějí (ať už jde o akci, humor, nebo emoce). 60 - 70 % ()

Šakal

YES, YES and YES. Bruce Willis " strachující " se o svou kytku, aby mu neuvadla, čtoucí zamilované romány a poflakující se ve svém bytě v županu, to je představa vskutku k popukání. K tomu všemu "kuchtící si " hodně pálivý pokrm na pánvi a jentak mimochodem likvidující jednu zásahovou jednotku za druhou. Je vidět, že si to Bruce nesmírně užívá a co je nejdůležitější i JÁ s ním. Pokud je vám to málo, tak mu mám pro vás skvělého paranoidního Johna Malkoviche ( který již dlouho nedostal takovouto roli a je vidět, jak si to nesmírně užívá. ) Pro milovníky křehkých dam tu máme Helen Mirren, již to v bílých šatech a s těžkým kulometem kropící "co se hne" zatraceně sluší :o) K tomu všemu jako návdavkem parádní mix našlápnuté vytuněné akce ( vše děláno s patřičným NADHLEDEM) . Člověk se tak nějak potutelně usmívá a na rtech mu ulpívají výrazy jako " no ty krááávo " :o) Nikdy bych nečekal, že to řeknu zrovna já, ale v tomto případě jsem si užíval samotnou akci mnohem víc než to následné špičkování. Tím se dostáváme k největšímu záporu ( nedostatku ) tohoto snímku a tím je bezesporu samotný scénář. Zatímco v první třetině snímku vše ještě šlape jak má, tak s ubíhajícím časem se ty jednotlivé " proluky " mezi samotnou akcí začínají čím dál tím více zadrhávat. Výsledný resultát: je to někde na pomezí 3 až 4* přičemž snímek nejvíce sráží již jednou zmiňovaný scénář a potom absence nějaké TOP scény ( viz ta "KOSTELNÍ" z EXPENDABLES ). I přes potěšitelný závěr cítím mírnou pachuť promrhání velké šance na mnohem lepší snímek. Velká škoda, snad příště... 3+1/2* ()

gilmore_girl

Vysperkovane sceny a hlasky, kterym se nemuzete nesmat. John Malkovich je extramaterial, zvlast se svym ruzovym prasatkem. A jak nemusim Mary-Louise Parker v Weeds, tady byla skvela od zacatku az do konce. I Karl Urban (mne znamy z Pana prstenu) potesil a jeho sestrih byl vazne cute :). ()

Sobis87

Kluci z A-teamu dostali další nakládačku a to větší potupa to je, že jim to nandal tým (téměř) důchodců. Dokonce i ten Stallone s celou svou partou Postradatelných si musí po zhlédnutí Red říkat: „Sakra, možná to v tom mým filmu chtělo přidat na nadsázce a ubrat na rádoby oduševnělých kecech, protože ten novej film s Willisem zatraceně šlape.“ Je to tak, ze všech týmovek přichází Red na sklonku roku jako ten poslední, nedisponuje v rámci žánru tak hvězdnými jmény (Helen Mirren, John Malkovich a Morgan Freeman rozhodně neplatí za akční hrdiny, v tomhle ohledu je v tom Willis sám) a ve výsledku všem konkurentům ladně natrhává neprůstřelnou vestu. Ze všech těch týmovek má nejkvalitnější scénář (oproti Postradatelným si nehraje na Shakespearea, oproti A-teamu to není až taková konina, oproti The Losers je lepší snad ve všech ohledech a oproti Predátorům nějaký ten příběh prostě MÁ), díky čemuž si může dovolit hrát i na vážnější notu, aniž by působil trapně…přes to všechno se jedná především o odlehčenou zábavu. Red nejenže disponuje skvělým hereckým obsazením (vedle jmenovaných si menší roli užívají i Brian Cox s Richardem Dreyfussem, Mary-Luise Parker se v tomto chlapském filmu vůbec neztrácí a Karl Urban po Star Treku opět dokazuje, že se od něho máme na co těšit – tady občas zastíní i samotného Willise), ale je i svěže zrežírovaný. Robert Schwentke si užívá každou akční scénu, přistupuje k látce jako nevybouřený debutant a hýří nápady (viz úvodní přestřelka v domě, atd.). Red je možná o něco méně akční, než by mnozí čekali, avšak celkově pohodová atmosféra, nadprůměrný scénář a hvězdný herecký ansámbl zapříčiňují, že i v dialogových scénách na vás nedolehne nuda. Moc jsem od toho filmu nečekal, ale o to více jsem překvapen. Spolu s Zatím spolu, zatím živi je Red jednou z nejzábavnějších akčních komedií tohoto roku. Dvojce bych se nebránil. ()

IQ Tiqe

Jo, další akčňák s Willisem, skoro jak za starých časů. Mary-Louise znám jenom jako dealerku z Weeds, menší roli si tu střihnul i Cole z Čarodějek, Malkoviche moc nemusím, ale tohle se na něj hodilo, Morgan Freeman je jen bonus navíc, a když jsem viděl Helen Mirren s kulometem, napadlo mě jen "wtf"?! Už z úvodní doprovodné hudby je patrný humorný nádech, a později se přesvědčíte, že tohle je kousek, který musíte brát s nadhledem. Pointa je asi taková, že chce někdo vysoko postavený zahladit stopy po akci, která se stala před X lety a postupně likviduje zúčastněné, mezi něž patří i, světe div se, Bruce Willis. Nevím, čím to je, ale působí na mě mladším dojmem než v Die Hard 4. Co dále? potkávají se staří známí a chystají odvetu. Prostě taková nevázaná akční komedie. 70%+ ()

strougy

Red je krásný důkaz, že i "prachsprostý" akční film se dá vykládat různými způsoby. Na první pohled se jedná o slušnou akční komedii, postavenou na charismatu hlavních hrdinů, mnoha tu více, tu méně povedených vtipech a ucházejících akčních scénách. Ovšem jedná se taky o pomník akčnímu filmu 80.let a o reflexi neschopnosti mnoha tehdejších hvězd vystoupit ze své škatulky, která u mnoha z nich vede k smutnému pohledu na jejich pozdější kariéru, viz Lundgren či Seagal. K tomu je tam v určité chvíli i povedeně vyjádřen rozdíl mezi Willisem a ostatními herci z této oblasti. A taky se dá film vnímat i jako svědectví o tom, jak politická situace ovlivňuje, kdo je v akčním filmu považován za přítele a kde je třeba hledat ty zlé. Nejspíš by se daly nalézt i další roviny, ovšem na to jsem přece jen už příliš líný. Ale růžové prasátko si prostě koupím a basta! ()

Sonnery

Američtí důchodci, pevně věřím, že většina z nich pobírá penzi od CIA, jsou akční, když jim jde o život, či o pozemky v Iráku. Ti čeští zase, co se týče slev v supermarketu v oddělení luštěnin a mléčných výrobků. Vůbec jde-li o podmáslí. Kontrast? ... tak to chodí v pototalitní zemi ()

Jordan

konečne som sa po dlhšej dobe v kine naozaj dobre a zo srdca (hlavy i žalúdka) pobavil na čistokrvnej záležitosti - komédia je to prvotriedna, akčný film nadštandardný, herecké obsadenie (pozor, vzácnosť) bez výnimky celá dobrá/pekná/sympatická a očakávania (i tak dosť vysoké) nielen splnené, ale aj prekonané. výborná mainstreamová hollywoodska zábava! ()

Carol Pifková

Pamätám si prvý dojem po pozretí, ten bol nič moc, o niekoľko dní som si len matne spomínala na to čo tam bolo a keď to išlo v telke zistila, že si nič nepamätám ale aj tak sa mi to vôbec nezapáčilo. Znižujem na 2* ()

Anderton

RED sa našťastie vôbec neberie vážne, ale zároveň sa z úrovne ľahkej komédie nikdy neprepne do módu paródie. Okrem záverečnej scény, bez ktorej by som si film predstaviť rozhodne dokázal . Klasický staromódny hollywoodsky hviezdy film, akých sa príliš veľa netočí. Pravdupovediac bez týchto hercov by to bolo absolútne o ničom a tvorcovia presne vedia, že film pozeráme práve vďaka ich koncentrovanosti. Je trochu škoda, že namiesto toľkých guliek v zásobníkoch v nich nemali viacero hlášok a vtipných prekvapení. Niečo v štýle Dannyho parťákov, keď sa celý čas veziete na príjemnej vlne a po filme vo vás zostane príjemný pocit stráveného času. Inými slovami aj mrhanie časom na takýto typ bezmyšlienkovitej jednohubky môže mať význam, pretože sa uvoľníte. ()

Frajer42

Povedená oddychová komedie s celou škálou prazvláštních postav. Já se bavil. Nicméně unešen z toho nejsem. Čekal jsem to o pořádnej kus lepší s ohledem na obsazení. Lepší * * *. ()

Kothy

Parta starých agentů se dá zase dohromady, protože jim jde o kejhák. Není to špatné a je to i celkem sranda. Opravdu hvězdné obsazení. ()

teutates

Senilní dôchodcovia v podaní s prívlastkom "vo výslužbe + veľmi nebezpeční" ma nevzali... samozrejme nebolo to zlé, ale popravde žiadna sláva. Mnohí herci viď. "Bruce" rozhodne v mojom oku nepatria do starého železa. Na základe týchto okolnosti 6/10 chýbalo tam toho mnoho, nemožno špecifikovať, bojím sa, že by som šiel z hodnotením ešte nižšie. ()

tukomaster

Bóže, to je tak stereotypní film, že i jedinej negr co tam hraje musí umřít dokonce dvakrát.. Jen díky plejádě výbornejch "dědků" nejde dávat dobrý hodnocení. 45% ()

Nebezpeční stařešinové znovu v akci

01.08.2011

John Malkovich jako ruský kmotr

John Malkovich jako ruský kmotr

12.07.2011

Podle jeho výkonů v Red a Transformers 3 se zdá, že je v dobré herecké formě. Kromě hollywoodských blockbusterů si ale rád zahraje i v něčem menším. Třeba v italsko-litevské koprodukci Educazione… (více)