Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

"Myslej že Jack Sparrow je vymitej a přitom jsem se už léta nemyl." Velký návrat kapitána Jacka Sparrowa. "Zabte toho piráta počkám." - "Coury první." Velký počet vtipných scén a parádní příběh. Speciální efekty na jedničku. Závěrečné shledání Orlanda s Keirou mne dostalo, nádherný Happy End. "Ovládám i sextant." - "To není žádná ostuda, každej si nějak vydělává." Jednoznačně - 100%.(4.10.2017)

Po x-té už ty postavy přece jen nemají takovou šťávu a nejsou zdaleka tak zábavné. Barbossa se pořád mračí, Sparrow dělá stále stejné blbosti a snad jen jedna až dvě scénky jsou opravdu vtipné. A aby to nebyla jen sterilní šeď a variace na stokrát stejnou scénáristickou báchorku, přiběhnou nové tváře a nové dějové střípky do skládanky. Nedá se upřít tvůrcům velmi odvážná snaha o posun kupředu a k fenomenálním trikům tentokrát dobře sekunduje rychlé tempo a velmi přehledná akce. Není to zdaleka tak nabubřelé a pompézní jako šílené předešlé dva díly. Pořád to ale není a už zřejmě ani nikdy nebude tak vyvážené a invenční, jako byla jednička. Piráti jsou mrtvá a vyčpělá látka i kdyby Depp chodil po hlavě.(8.6.2017)

Je to lepší než předchozí film, ale zase ne o moc. Potěšující rozdíl je hlavně v tom, že se tentokrát tvůrci opravdu snažili přijít se zajímavými a neokoukanými nápady, no bohužel zapomněli na příběh. Takřka úplně na něj zapomněli. Na jednu stranu je v pátých Pirátech třeba skvělá scéna s gilotinou, která jako by vzešla z hlavy Gora Verbinskiho, fajn finále na kotvě a několik neodolatelných černohumorných scének (jmenování kapitánem například). Na stranu druhou tam ovšem je také řada až příliš jednoduchého humoru (laciné dvojsmysly jako ze současných tuzemských komedií), který je navíc zbytečně předvídatelný (vždycky bezpečně poznáte, že se blíží vtip nebo "vtip"), pár až příliš překvapivých zvratů, za něž bych někoho nejraději protáhl pod kýlem, a "zábavnost" Jacka Sparrowa má většinu filmu spočívat v tom, že je ožralý jako pes a chová se tedy ještě podivněji než obyčejně. Záporák Javiera Bardema se mi líbil, ústřední pár už tak moc ne... Geoffrey Rush moc prostoru nedostal, ale udělal, co mohl. Hudba byla zoufale nenápaditá.(26.5.2017)

• Marigold

Sezóna dlouhých a neskonale blbých filmů. V první půlhodině se najde pár ucházejících nápadů, pak už je to jednom misery porno dvojího druhu: můžete škodolibě pozorovat, jak v tom scenáristé zoufale plavou a snaží se děj provázat tak, aby aspoň trochu dával smysl a ještě škodoliběji lze pozorovat Deppa, který se v roli zkrachovalého piráta, živícího se sebeklamem, nachází zjevně víc, než by chtěl. Joachim Rønning / Espen Sandberg odvádějí solidní práci, ale do týhle lodi teče víc než do Kon-Tiki.(17.9.2017)

Kvalita Pirátov je ako na hojdačke, skvelý nástup v prvom filme, potom morské vajatanie, aby sa dobrodružstvá Jacka Sparowa v posledných dvoch filmoch vrátili na požadovanú úroveň. Piaty film je úžasnou zábavnou jazdou s prepracovanými scénami, množstvom trikov a slušnou zápletkou. A vôbec mi nevadili digitálne šialenosti...(30.6.2017)

• - Již při natáčení čtvrtého dílu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011) podepsal Johnny Depp smlouvu na pokračování. (Jackie21099)

• - V jednom z prvních náčrtů scénáře byla postava Cariny Smyth (Kaya Scodelario) předmětem milostných tužeb Jacka Sparrowa (Johnny Depp). (IlMagnifico)

• - Reálne kostýmy hercov veľakrát nevyzerali tak dobre, aby sa dali použiť vo finálnom zábere. V MPC museli získať presné dáta o všetkých pohyboch, aby na hercov mohli nalepiť svoje vlastné digitálne kostýmy, ktoré sa viac blížili predstave režisérskej dvojky Joachim Rønning a Espen Sandberg. To vyústilo v dlhé hodiny roto - animácie (políčko po políčku kopírovania každého pohybu viditeľného na natočenom zábere) každej časti nakrúcaných tiel. Akonáhle boli tieto dáta úspešne získané, mohli na ne 3D tvorcovia prilepiť svoje simulácie oblečenia a účesov. (classic)