Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

Je to lepší než předchozí film, ale zase ne o moc. Potěšující rozdíl je hlavně v tom, že se tentokrát tvůrci opravdu snažili přijít se zajímavými a neokoukanými nápady, no bohužel zapomněli na příběh. Takřka úplně na něj zapomněli. Na jednu stranu je v pátých Pirátech třeba skvělá scéna s gilotinou, která jako by vzešla z hlavy Gora Verbinskiho, fajn finále na kotvě a několik neodolatelných černohumorných scének (jmenování kapitánem například). Na stranu druhou tam ovšem je také řada až příliš jednoduchého humoru (laciné dvojsmysly jako ze současných tuzemských komedií), který je navíc zbytečně předvídatelný (vždycky bezpečně poznáte, že se blíží vtip nebo "vtip"), pár až příliš překvapivých zvratů, za něž bych někoho nejraději protáhl pod kýlem, a "zábavnost" Jacka Sparrowa má většinu filmu spočívat v tom, že je ožralý jako pes a chová se tedy ještě podivněji než obyčejně. Záporák Javiera Bardema se mi líbil, ústřední pár už tak moc ne... Geoffrey Rush moc prostoru nedostal, ale udělal, co mohl. Hudba byla zoufale nenápaditá.(26.5.2017)

„Máš vôbec loď? Posádku? Nohavice?“ – „Správnemu pirátovi na takých veciach nezáleží.“ Piráti Karibiku si (až na štvorku) udržujú vysokú úroveň, čo sa týka zaujímavých postáv, silnej vizuálnej stránky (more, exotické ostrovy, kostýmy, masky, rekvizity...) a monumentálnych trikov a pätka má našťastie bližšie skôr k prvým trom dielom, než k matnej štvorke. Oproti nej sa vylepšil nielen zlosyn (smiešny Ian McShane nahradený pomerne strašidelným Javierom Bardemom), ale i scenár. Ten už nie je prehnane prekombinovaný a ide priamo na vec. Občas si síce logika dáva dlhú prestávku („banku“ komentovať nebudem, to je schválna a vedomá blbosť, ale zaskočilo ma, ako postava, ktorá tri časti prichádzala do kontaktu s nadprirodzenom, „nereálnymi“ nepriateľmi a mystickými, čarovnými predmetmi, neverí na existenciu ďalšieho predmetu a pokladá ho za rozprávku pre deti). Takisto Johnny Depp už nie je otravný, ale znova na koni. Snaží sa nerobiť to ako one man show a prenecháva priestor novej generácii. To síce robil aj v štvorke, tam ale šlo o nesympatické postavy. V pätke je starý „mladý párik“ vynechaný a prichádza na scénu nový mladý párik. A ten už je o poznanie znesiteľnejší. Ďalším plusom je Geoffrey Rush, za ktorého osobnú dejovú líniu dávam pár bodov navyše; Barbossa je od jednotky mojou najobľúbenejšou postavou. Trikov je strašne veľa a sú kvalitné a použité na originálnych miestach (gilotína!). Výprava je „obrovská“, herci sa snažia, scenár baví, akčné scény sú šikovné, dobre vymyslené. Ale na 80% to nie je. Neviem, možnože som rozmaznaný jednotkou, dvojkou a trojkou, no už to proste nebolo „ono“. „Niečo“ tomu chýbalo. Ale potešilo ma hrozne veľa chytľavých hlášok („Toto vážne v pláne nebolo.“; „Hovoríme vôbec o rovnakých ľuďoch?“; „Všetci prídeme o život - a možno aj o prácu.“; Vy chlapi ste všetci rovnakí.“) a parádnych dialógov („Mám tu piráta a čarodejnicu.“ – „Tak to máš skvelý deň.“). 70 %(2.10.2017)

Začíná to všecko bejt nějaký jakože už vopravdu fest přehnaný, ty digitálně přeplácaný blockbusterový konce. Mám letos pocit, jako by si producenti Strážců Galaxie, Transformerů a Pirátů navzájem ukradli monumentální finále. Nic proti ničemu, od blonďatých tvůrců už nechci vidět nic mořskýho, ale třebas nějakou temnou sci-fi.(22.10.2017)

Piráti jsou zpět! Po tolika letech. Vždycky byli a stále jsou jednou z mých oblíbených filmových sérií, na kterou se můžu dívat pořád dokolečka a nikdy mě neomrzí - to ovšem platí pouze pro první trilogii, protože čtyřka byla trochu zklamání. I tak jsem se ale na pětku vážně těšil a dostal jsem přesně to, co jsem potřeboval: vtipné, akční a prostě staré dobré Piráty z Karibiku se vším všudy. No a i trochu té nostalgie k tomu - už je to přeci jen neuvěřitelných 14 let, co šla do kin jednička. Ačkoli ta zůstává nepřekonána, Jack Sparrow je prostě legenda a jeho postava se nikdy neomrzí. Potěšily staré postavy, které doplnilo pár nových, a jako klasicky úžasná hudba. A konec byl doják. Skvělá jízda!(26.5.2017)

Bolo ťažké vybrať počet hviezdičiek pre tento film. Ak nerátam prvý diel, tak z tých ostatných sa mi tento páčil zrejme najviac. Keďže 2 až 4 som hodnotila 3 a menej, vychádza mi to, že tomuto by som mala dať slabé 4. No film samotný žiadna sláva. Napriek tomu som sa po kine cítila spokojná. Nie nadšená a unesená ako to u mňa býva zvykom pri dobrom filme ale jednoducho spokojná Monika = nenasratá Monika. Jack sa už nikdy nezmení. Čo je možno nevýhoda ale aj výhoda. Jack nám neponúkne nič nové. Je to kurevník, ožran a špindíra, no a ženské publikum aj tak po návšteve kina necháva za sebou mokrý pás ako slimák. Čo ma však prekvapilo a veľmi milo bol Salazar. Pre mňa najlepší záporák z tejto série. I keď.... neviem či záporák je to najsprávnejšie slovo, keď piráti tiež nikdy neboli zrovna kladnými postavami. No ale veď máme tu Carinu a Henryho, ktorý to tak trochu dorovnávajú. Každý vedel, ako to skončí, Henry je tak trošku asi gay..... ale ešte o tom nevie. Napriek tomu ma nasral, že si nevybral mňa za svoju lásku. Naozaj neviem, čo nového by mohla priniesť 6. časť. Ale vizuálne bol tento film naozaj skvelý. Ono viete, načo príbeh čo má hlavu a pätu, keď je v ňom proste Jack Sparrow. Sú to proste Piráti Karibiku, ktorých príbeh už väčšinou nestojí za nič ale napriek tomu máme (väčšina) tie filmy radi.(26.5.2017)

• - Stejně jako v roce 2011, tak i tentokrát, uvedla společnost LEGO® Group na trh výrobek k tomuto filmu. Konkrétně jde o Silent Mary, loď kapitána Salazara (Javier Bardem). (mrborn2lose)

• - Počítačovým pirátům se podařilo ukrást film dva týdny před premiérou a díky tomu vydírali studio Disney tím, že pokud nezaplatí stanovenou částku, tak umístí film na internet volně ke stažení. Na internetu se nejdříve objevilo 5 minut z filmu a následně další 20 minutová část. (Butcher of Blaviken)

• - Film vychádza 11. apríla 2017 tiež knižne, autorkou novely je Elizabeth Rudnick. (LuiCJ)