Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

• Morien

Unavena umělostí a chtěností "Na vlnách podivna" jsem ani nepředpokládala, že bych se plánovala podívat Salazarovu pomstu a tak jsem si o filmu nic nezjišťovala ani nečetla. To vedlo k tomu, že když jsem tedy film prakticky omylem spatřila, byla jsem celkem překvapená a v rámci možností i pobavená. Největší trable pro mou shovívavost způsobují slizké snahy scénáře vyždímat co nejvíc "sparrowovského" humoru přeskakováním hranice do trapnosti a zpátky. Jaká depka to ale je, když v sobě film má cool věci jako piráta, kterému vlají vlasy ve vzduchu jako ve vodě, nebo Barbossovu opulentní "zlatá kostnice" loď, ale protože je to chtěný producentský výpotek za zenitem diváckého zájmu a kvůli tomu přecpaný desítkami dalších atrakcí ve snaze se přece jenom zalíbit a vydělat, tak nebude cítit svěžestí, ani kdyby se na hlavu postavil. (Nejsem si jistá, jestli ta poslední věta dává gramatický smysl, ale pokud ne, tak alespoň vystihne ten všeobjímající zmatek.)(17.9.2017)

Milé překvapení. Od začátku to mělo šmrnc a člověk ani neměl čas se nudit či se utápět v příběhu. Na pátý díl série to byla hodně slušná podívaná. Ale ve vší počestnosti by Salazarova pomsta mohla být posledním zářezem do série, aby nám ti piráti příště necestovali v čase nebo se neteleportovali do vesmíru. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(27.7.2017)

• kulyk

Nedá mi to než zahájit místopřísežným prohlášením, že ty pravé Piráty máme momentálně v Parlibiku, a to je skutečná! Salazarova pomsta. Nyní potáhnou s bojovým pokřikem ,,to máte za CzechTek" mezi posraneckými lavicemi a budou zákeřně i nekompromisně trousit parazity.... Pohádková série o Dýp Džekovi snad doskotačila ku svému závěru. Nahrávalo by tomu množství happy endů, se kterými se na konci roztrhl Blůmův pytel. Jo, tak ne, oko mé znavené vidí na boční liště, že se připravuje šestka, super. Proč to zahodit, když to ještě nese, že? Určitě se dá z Džonyho vydojit pár dalších pitoreskních grimas, potažmo dolarů. Od prvního, svěžího dílu však některé aspekty poněkud docházejí. Kupříkladu smysluplná mytologie, s tím související scenáristická invence, případně pak humor, který by nebyl brutálně křečovitý. A především, na čemž si trvám, snesitelní herci. Bardem ještě svůj part dýchavičného rozložence zvládl solidně, Thwaites se dá jakž takž nevnímat, ale vypoulená Scodelario, doplněna o snad nejotravnější dabing, jaký kdy měl tu čest potýrat mou sluchovou soustavu (sorry Tenorová, jako zas nic proti, ona takhle otravně zní i v originále) a obsazená v absurdní roli přemoudřelé pizdy, to je i na kulyčka cufýl. Jestli tohle má být něčí femfikal, pak snad jen masochistického gurmána, libujícího si v permanentních hysterických výlevech nafrněné polovice.(6.11.2017)

O trochu lepší než Na vlnách podivna. Ale v podstatě jen proto, že pětka má velmi solidního záporáka (předchůdce toho svého nedokázal vůbec vytěžit), povedlo se jí hezky uzavřít dějové linie většiny původních postav a hlavně vypadá jako zatraceně nákladný velkofilm (protože to opravdu je zatraceně nákladný velkofilm), a ne jen jako hodně drahý televizní film. Samotné vyprávění ovšem výrazně kvalitnější určitě není... 60 %(1.10.2017)

Záporák Javiera Bardema je suverénně nejlepší záporák, co kdy Pirátské "taškařice" dostaly, stejně jak je ten ultravyčpělý, nevtipný, recyklující se, trapný a neuvěřitelně otravný (ale ne zábavně) Depp Sparrow totálně nedůstojný nemesis, nehodný zlosyna takového kalibru. Brala bych film jenom o Salazarovi, bez zbytečných nudných, otravných, čas, prostor a plátno zabírajících cingrlátek typu Deppa a dvojice zamilovaných. Ty jsou přibližně stejně sympatičtí, jako Orlando a Keira (Keira je vlastně o dost lepší, sorry). Vždyť Depp je jen věčný ožralý neschopný a vyzevlený trouba. Proč by vůbec měl někoho zajímat? Proč by vůbec měl stát někomu jako je über Javierův Řezník za nějakou pomstu? Ach jo, zničte ho už! Vhodná příležitost byla například v tom výborném vtipu s gilotinou. Navíc 90% sraček, co Depp mele, jsou nejspíš z výprodeje vtipů pro idioty z třetí cenový, za celej film neřekl ani jeden dobrej vtip. Ale možná je myšlenka Pirátu bez Sparrowa příliš rebelující. Má ovšem rozhodně můj hlas. No, to jen tak stručně k tomu, jak nemám ráda Jacka Sparrowa. Teď už film - zřejmě nejtemnější a nejemočnější příběh Pirátů. Překvapilo mě, jak mě to na konci dojalo (pád do hlubin skoro vymáčkl slzu!!!). Charizma strany záporáků to hodně táhne a tudy vede cesta, ne přes tuny digitálního mišmaše typu Krakena. Strašně to ale kazí už jednou zmiňovaná zbytečnost jistých atributů - např. té romanci mohlo být věnováno míň prostoru, stejně nikoho nezajímá. Vykecávání a srandičky toho joudy Sparrowa taky nebylo potřeba roztahovat na celou první hodinu. Víc interakcí Barbossy se Salazarem!!! A proti Salazarovi měl bejt lepší oponent, to i ten Will by byl lepší, protože tomu aspoň o něco jde, mělo by to větší sílu. Polodementí Depp, kterej o sobě celej film nelže, když říká, že je imbecil - no to je jako postavit Jar Jara Binkse proti Vaderovi. Ano, to je myslím přesné srovnání. Je to rozhodně lepší, než předchozí stupidní Vlny podivna, s Deppem už ale do koše, prosím! A kdyby Salazara nějak reinkarnovali do dalšího dílu, zlobit se nebudu.(17.6.2017)

• - První film této série, ke kterému hudbu nesložil Hans Zimmer, nýbrž Geoff Zanelli, který dříve se Zimmerem komponoval. (kellermanp)

• - Súostrovie Whitsunday Islands, kde sa nakrúcalo, nesie zaujímavú históriu. Názov totiž vznikol chybou moreplavca Jamesa Cooka, ktorý sa domnieval, že ostrovy objavil v nedeľu na Turíce (po anglicky Whitsunday). V skutočnosti boli objavené v pondelok. Na ostrove Hamilton sa nakrúcali napríklad aj filmy Muriel sa vydáva (1994) a Mačacie zlato (2008). Tvorcovia si z nakrúcania odniesli aj nepríjemné spomienky. Filmovacie lokality viackrát zničil hurikán a pre veľké vlny väčšina ľudí zo štábu dostala morskú chorobu. Hneď po skončení nakrúcania sa na oblohe usadili búrkové mračná, kvôli ktorým zrušili všetky lety, takže viac ako 200 hercov a členov štábu sa muselo na austrálsku pevninu previezť po búrlivých vodách Whitsunday Passage. (krasomama)

• - Honorár Johnnyho Deppa (Jack Sparrow) predstavoval 90 miliónov amerických dolárov. (LordGrayDog)