Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Piráti Karibiku: Salazarova pomsta

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

Je to megadrahé, sú tam zombie žraloci, Paul McCartney aj Zimmerove motívy, takže ten film proste zlý byť nemôže :) Pokiaľ bola pirátska séria v kóme, tak sa zrodili nové série (Fast and Furios, Transformers, MCU), ktoré po nej prevzali štafetový kolík najpopulárnejších novodobých blockbusterov. Už v expozícii požičanej z finále Fast Five je však jasné, že Sparrow a spol. sa chcú vrátiť na trón. A minimálne v mojich očiach sa im to darí. Zbytočná prekombinovanosť je preč a dostal som krásnu dobrodružnú fantasy so super tempom, tradičným humorom, sympatickými (novými) postavami, veľmi dobre využitými navrátilcami, dobre odsýpajúcim príbehom a úžasným vizuálom. Už dávno som sa v kine tak perfektne nebavil a pri megagýčovom finále bola dokonca aj slzička :) V konkurencii robotov, plešatých šoférov a okostýmovaných hrdinov to dokonca pôsobí aj neuveriteľne sviežo. Čo je trochu paradox, keďže je to piata časť zabehnutej frančízy. Takisto ma veľmi pobavili hrátky s klišé a som si istý, že feministky a filmoví vedci budú mať z jednej podzápletky veľkú radosť. Som proste nadšený a jediné čo mi vadí, je absencia Zimmera a nejakej skutočne úžasnej scény , ktorú by som si pozeral opakovane (prvé tri diely ich majú hromadu). Aj keď gilotína má k tomu blízko. Užil som si to viac než posledné FaF a dokonca aj ako Artuša. Uvidíme ako za pár týždňov vráti úder Bay 9/10 P.S. Aby bolo jasné, tak jedničku, dvojku a nejaké tie dve hodinky z trojky absolútne milujem a štvorku nenávidím. P.S. 2 - komu táto séria doteraz nesedela, nesadne mu ani teraz(26.5.2017)

Po priemernej trojke a ešte slabšej štvorke som už neveril že sa kvalitou vrátime späť ku koreňom série a hľa stalo sa. Už úvodná scéna na Holanďanovi je skvelá a dejovo to nepoľavuje ani neskôr. Veľká vďaka patrí tvorcom najmä za to, že vrátili Jackovi jeho šarm a jedinečnosť. Miloval som túto postavu prvé dve časti ale to čo s ním spravili v trojke a štvorke občas hraničilo s trápnosťou. S radosťou oznamujem že Sparrow je späť v plnej sile s hláškami a humorom jemu vlastným a opäť sa z neho stáva hlavný ťahúň série. K tomu tu máme celú plejádu podporných postavičiek z predošlých častí a na záver tu máme aj cameo Orlanda a Keiry ktoré skrátka chytí za srdce. K tomu milión skvelých scéniek (trezor, gilotína, opica, svadba, žraloky, mladý Jack a jeho klobúk) do toho buráca Zimmerova znelka no skrátka niet veľmi čo vytnúť. Triky slušné, kamera skvelá, výprava hodná rozpočtu (od televízne pôsobiacej štvorky veľký krok vpred). Nevravím že to bolo úplne dokonalé, scenár by sa dal ešte dopilovať ale pre mňa osobne možno najlepší diel zo série.(27.5.2017)

Nečekal jsem nic, dostal jsem hodně fajn podívanou. I když to tak ze začátku možná nevypadá. Prvních pětačtyřicet minut se Piráti snaží opět recyklovat Jacka Sparrowa a jeho fóry, což bohužel moc nefunguje. Tahle postava už fakt ničím moc nepřekvapí a noví hrdinové zpočátku nepůsobí zrovna zajímavě. Pak se ale vypluje na moře a režiséři Joachim Rønning a Espen Sandberg jakoby se rozhodli hodit za hlavu všechny legrácky a přitlačit mnohem víc na dobrodružnou atmosféru. A jde jim to. Obří rozpočet je na filmu vidět a Salazarova pomsta je velkolepá podívaná a neskutečně šlape. Zároveň tu však v rámci dobrodružného žánru fungují emoce a Kaya Scodelario je jako nová hrdinka hodně fajn. Což potěší i vzhledem k tomu, že nováček Brenton Thwaites moc nezaujme a i Bardem by si zasloužil trochu zajímavější roli. Ovšem přes všechno to dobrodružné blbnutí a tempo budete nejspíš tyhle nedostatky řešit až po filmu. Během něj na to fakt nebude čas. Poctivý bruckheimerovský blockbuster a po jedničce nejlepší film série.(24.5.2017)

Pôvodná trilógia, ktorú natočil Verbinski ma bavila, štvrtý diel s názvom V neznámych vodách mi prišiel dosť neznámy a doteraz je to najslabší článok série, no a Salazarova pomsta je vlastne prekvapivo celkom dobra. Poteší hlavne to, že séria vracia trošku späť ku koreňom, navyše záporáci na čele s kapitánom Salazarom (výborný Bardem) sú celkom štýlovo spravený (aj keď na Davyho Jonesa nemajú). Samotný príbeh síce nie je nič extra, ponúkne vlastne fajn dobrodružnú zábavu, ale o tom, že by mal čím pripútať a zaujať, sa moc nedá hovoriť a cele to naháňanie za bájnym Poseidonovým trojzubcom stojí hlavne na postavách aj keď akcie tiež nie sú zlé. Jack Sparrow opäť ponúka svoj štandard, vie byt zábavný, ale aj otravný. Zaujímavejší je skôr kapitán Salazar, ktorý Jacka naháňa kvôli pomste, medzi to sa primieša aj starý známy Barbossa a nova mlada dvojka, ktorá vlastne ani moc neprekáža a neotravuje. Vizuálne je to stále oslnivé ako predošlé diely, sem tam niektoré scény nudia, ale inak sa jedna o ďalšiu fajn pirátsku zábavu. Poteší aj hudba, kde nevýrazného Zimmera, ktorý sa stratil v neznámych vodách vystriedal Geoff Zanelli, ktorý na hudbe k pirátom spolupracuje už od čias čiernej perli. Zanelli okrem pôvodných starých a zaručene dobrých pirátskych melódii ponúka aj novú hudbu, ktorá je ako vítaný vietor v plachtách. P.S.: nezabúdajte na scénu za titulkami. Obľúbený soundtrack: The Brightest Star in the North, My Name Is Barbossa, Beyond My Beloved Horizon. 80% - 4*(28.5.2017)

Začátek velmi svižný. Bankovní loupež vskutku rozesmála celý kinosál a humor dál pak protkával celý film. Po dlouhé době jsem šla na 3D projekci. Nemám ji moc ráda, jelikož akční scény vidím pak jak všechno ostatní po návštěvě vinného sklepa. Prostě rozmazaně. Ale dalo se to. Vizuál byl celkově parádní ve všech směrech. A jelikož jsem šla do kina s potomkem, objednala jsem lístky na dabovanou verzi, díky které musím srazit hodnocení alespoň o dvě hvězdy. Nejen, že mi nesedělo obsazení hlavních rolí dvou mladých hledačů trojzubce, ale ten dabing byl příšerný. Je vidět čím dál větší propad kdysi tak skvělého, českého dabérství. Jinak docela dobré. Z Javiera byla tak nechutná příšera, že jsem se okamžitě odmilovala. Slušná akce plná fantazie a dobrodružství bez výraznějších hluchých míst. Můj doprovod mi na otázku kolik by Pirátům dal bodů od jedničky do pětky, nadšeně odpověděl "pět a půl". Takže mi nezbývá, než dát konečné čtyři hvězdy.(3.6.2017)

• - Orlando Bloom (Will Turner) a Adam Brown (Cremble) sa spolu stretli už pri natáčaní filmov zo Stredozeme The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013) a The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014). (Evee04)

• - S dĺžkou 129 minút sú Piráti Karibiku: Salazarova pomsta najkratší film série. (Evee04)

• - Počítačovým pirátům se podařilo ukrást film dva týdny před premiérou a díky tomu vydírali studio Disney tím, že pokud nezaplatí stanovenou částku, tak umístí film na internet volně ke stažení. Na internetu se nejdříve objevilo 5 minut z filmu a následně další 20 minutová část. (Butcher of Blaviken)