Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Piráti Karibiku: Salazarova pomsta

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

Ty časy, kdy nás okouzlovala neokoukanost pirátského světa včele s Johnny Deppem, jsou dávno pryč. První Piráti byly zábavní, měli charismatické postavy a velký potenciál. Od druhého dílu pak série čím dál tím víc spoléhala na rozpočet a Deppovy opičárny. Salazarova pomsta není výjimkou. Koukatelné, žádná katastrofa, ale celý příběh je hrozně průměrný a zapomenutelný. Stejně jako čtvrtý díl série spíš vypadá jako fanfikce. Piráti ztratili kurz a i když se na konci tváří, že série by mohla získat druhý dech, já osobně tomu nevěřím.(31.8.2017)

Rozhodně ne tak špatné, jak se dalo očekávat. Mladý páreček tedy snad ještě horší než duo Bloom + Knightley, což je co říci, celý příběh (tak trochu) stojí na vodě, ale o něj tu ostatně nejde, že. Hlavní je permanentně vožralej Depp, který kupodivu celkem baví. Je to děsně pokleslá, primitivní zábava, ale když člověk vypne mozek, tak je to stravitelné až zábavné... 70%(20.6.2017)

• kingik

Amber Heard dostala tvář zloducha Salazara, vyplula na digitální moře, blažíc po Poseidonově Trojzubci, který by chtěla vrazit do Deppových varlat. Piráti z Karibiku se po filmových vlnách plaví od roku 2003, jednalo se relativně o vyrovnanou dobrodružnou sérii, kam se ale tentokrát v pátém pokračování podělo ono dobrodružství, cit pro gradaci scén a (nápaditou) akčnost, ví jen Pizdney. Zůstala jen snůška scén, které se předhánějí ve své absurdnosti a nezáživnosti. Opravdu jsem v celém dvouhodinovém filmu nenašel jedinou scénu, která by mě patřičně strhla a zanechala nějaký, byť jen nepatrně rezonující pocit. Většina filmu je vrcholně trapná. A přitom první půlhodina nevypadá nejhůř. Jack se v podroušeném stavu (a s lahví rumu) probouzí v obřím trezoru, následně se potýká s různými lapáliemi, až ho to přivede na popraviště. Scéna s gilotinou je poslední moment filmu, který mě zabavil. A to bylo přede mnou ještě zhruba 90 minut filmu, které kdybych prospal, vůbec o nic bych nepřišel. Moře ovládají nemrtví. Jack Sparrow se musí spojit s omladinou, sličná astronomka Carina (Kaya Scodelario), obviněná z čarodějnictví, ještě vyvolá jazykolíz Lassie, hošík Henry Turner (Brenton Thwaites), potomek Willa Turnera a Elizabeth Swann, obvinění z velezrady, u dívčího publika vyvolá dychtivé reakce po společném selfpíčku, jinak je to hošan k hovnu. A hlavní záporák Salazar, až na teploušsky vlající kštici, nenabídl vůbec nic. Ke všemu Javiera Bardema nemusím. Pak je zde ještě nadpočetně účinkující kapitán Barbossa (Geoffrey Rush), kterého nakonec překvapivě bude pojit otcovský cit k jedné z nových postav. Po půlhodině ovšem skončila veškerá zábavnost i dobrodružnost filmu, vlastně na tu dobrodružnost už ani v podstatě nedošlo. A celé tohle dlouho očekávané pokračování šlo prudce ke dnu. Plky, akční scéna, záchrana (nějaké) postavy na poslední chvíli, plky, akční scéna...spánek diváka. To je celý sled. Když se v jedné scéně Sparrowova loď Perla zvětšila z láhve ( přibližně od mléka) na koráb schopný plavby, samou trapností jsem jen z posledních sil vyloudil cosi jako pobavený škleb. A finále bylo tak odfláknuté, že jsem odmítal uvěřit, že už naskočily závěrečné titulky. Jednalo se absolutně o nejhorší finále v popcornových dějinách za poslední pětiletku. Ne, fakt, tenhle díl je nejhorší, zlatý Verbinski a spol. Akční scény sice jsou nejvýraznějším pozitivem filmu, ale že by se s nimi roztrhl akční pytel, to až tak ne. Hodně zamrzí nevyužitý potenciál, třeba scéna s nemrtvými žraloky mohla mít rozhodně větší náboj. Prostě režijní duo z Norska si má režírovat ve své domovině ty svoje malé projekty a velkofilmy přenechat někomu zdatnějšímu. A co samotný Jack Sparrow? Už se sice hodně ve své kreaci opakuje, ovšem vtipy i ksichty pořád předvádí kvalitní. Kdo má sérii rád, nyní už je to pentalogie, tak jí zřejmě leccos odpustí, já už v ní ale vidím značnou únavu materiálu podpořenou chřadnoucí režií. Za mě naprosto strašné. 4/10(16.6.2017)

Ačkoliv se z pirátské série nikdy nestane nesmrtelná klasika jako tomu bylo u Star Wars, Indiana Jonese nebo jiných sérií, pořád se jí nedá upřít dostatečné množství zábavy pro všechny věkové kategorie. Pokud odečtu příšerný čtvrtý díl, který vznikl omylem, líbily se mi všechny díly a pátý i přes změnu režiséra, překvapivě velice slušně navazuje na předchozí úspěch (a stejně jako já vynechává předchozí díl). Pokud čekáte trikovou jízdu se zajímavými postavami a občasnými vtípky, pátí Piráti nezklamou.(4.12.2017)

Piráti jsou zpět! Po tolika letech. Vždycky byli a stále jsou jednou z mých oblíbených filmových sérií, na kterou se můžu dívat pořád dokolečka a nikdy mě neomrzí - to ovšem platí pouze pro první trilogii, protože čtyřka byla trochu zklamání. I tak jsem se ale na pětku vážně těšil a dostal jsem přesně to, co jsem potřeboval: vtipné, akční a prostě staré dobré Piráty z Karibiku se vším všudy. No a i trochu té nostalgie k tomu - už je to přeci jen neuvěřitelných 14 let, co šla do kin jednička. Ačkoli ta zůstává nepřekonána, Jack Sparrow je prostě legenda a jeho postava se nikdy neomrzí. Potěšily staré postavy, které doplnilo pár nových, a jako klasicky úžasná hudba. A konec byl doják. Skvělá jízda!(26.5.2017)

• - Aby se mohl Johnny Depp objevit ve filmu jako mladý kapitán Jack Sparrow, použil produkční tým jeho staré fotografie. O zbytek se postarala drahá počítačová grafika. (mrborn2lose)

• - Loď Jacka Sparrowa (Johnny Depp) se jmenuje „Umírající racek“ (v originálním znění „Dying Seagull“). Jackova přezdívka je vrabčák. (applause)

• - Během probíhajících premiér filmu po celém světě se Johnny Depp rozhodl v kalifornském Disneylandu šokovat fanoušky tím, že se převlékl za Jacka Sparrowa a stál v atrakci místo umělé figuríny. Poté uvedl, že byl někdy šokovaný reakcemi návštěvníků. (joeybarbaro2)