Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Piráti Karibiku: Salazarova pomsta

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

Podívaná, o které jsem nevěděl, jak moc mi v životě chyběla, dokud jsem ji nedostal. V porovnání s předchozími pokračováními minimum přebývajících vsuvek nebo nedůležitých postav, žádné vedlejší linky, které brzdí zábavu a definitivně už žádné psychedelické chvíle, které v rámci celé ságy moc nezapadly. Pomsta si bere z dosavadních dílů to nejlepší, série se tak opět stává etalonem dobrodružství a dost možná uzavírá něco, co začalo před dlouhými čtrnácti lety. Nathanson ve scénáři právem hřeší na osudy starých známých, protože dobře ví, že jsou to právě oni, kdo z Pirátů udělali milovaný příběh. Jestli už Perla nikdy nevypluje, tak obrovský dík za všechny ryby. Jestli se přece jenom šestá plavba plánuje, nemůžu se dočkat.(16.6.2017)

• kingik

Amber Heard dostala tvář zloducha Salazara, vyplula na digitální moře, blažíc po Poseidonově Trojzubci, který by chtěla vrazit do Deppových varlat. Piráti z Karibiku se po filmových vlnách plaví od roku 2003, jednalo se relativně o vyrovnanou dobrodružnou sérii, kam se ale tentokrát v pátém pokračování podělo ono dobrodružství, cit pro gradaci scén a (nápaditou) akčnost, ví jen Pizdney. Zůstala jen snůška scén, které se předhánějí ve své absurdnosti a nezáživnosti. Opravdu jsem v celém dvouhodinovém filmu nenašel jedinou scénu, která by mě patřičně strhla a zanechala nějaký, byť jen nepatrně rezonující pocit. Většina filmu je vrcholně trapná. A přitom první půlhodina nevypadá nejhůř. Jack se v podroušeném stavu (a s lahví rumu) probouzí v obřím trezoru, následně se potýká s různými lapáliemi, až ho to přivede na popraviště. Scéna s gilotinou je poslední moment filmu, který mě zabavil. A to bylo přede mnou ještě zhruba 90 minut filmu, které kdybych prospal, vůbec o nic bych nepřišel. Moře ovládají nemrtví. Jack Sparrow se musí spojit s omladinou, sličná astronomka Carina (Kaya Scodelario), obviněná z čarodějnictví, ještě vyvolá jazykolíz Lassie, hošík Henry Turner (Brenton Thwaites), potomek Willa Turnera a Elizabeth Swann, obvinění z velezrady, u dívčího publika vyvolá dychtivé reakce po společném selfpíčku, jinak je to hošan k hovnu. A hlavní záporák Salazar, až na teploušsky vlající kštici, nenabídl vůbec nic. Ke všemu Javiera Bardema nemusím. Pak je zde ještě nadpočetně účinkující kapitán Barbossa (Geoffrey Rush), kterého nakonec překvapivě bude pojit otcovský cit k jedné z nových postav. Po půlhodině ovšem skončila veškerá zábavnost i dobrodružnost filmu, vlastně na tu dobrodružnost už ani v podstatě nedošlo. A celé tohle dlouho očekávané pokračování šlo prudce ke dnu. Plky, akční scéna, záchrana (nějaké) postavy na poslední chvíli, plky, akční scéna...spánek diváka. To je celý sled. Když se v jedné scéně Sparrowova loď Perla zvětšila z láhve ( přibližně od mléka) na koráb schopný plavby, samou trapností jsem jen z posledních sil vyloudil cosi jako pobavený škleb. A finále bylo tak odfláknuté, že jsem odmítal uvěřit, že už naskočily závěrečné titulky. Jednalo se absolutně o nejhorší finále v popcornových dějinách za poslední pětiletku. Ne, fakt, tenhle díl je nejhorší, zlatý Verbinski a spol. Akční scény sice jsou nejvýraznějším pozitivem filmu, ale že by se s nimi roztrhl akční pytel, to až tak ne. Hodně zamrzí nevyužitý potenciál, třeba scéna s nemrtvými žraloky mohla mít rozhodně větší náboj. Prostě režijní duo z Norska si má režírovat ve své domovině ty svoje malé projekty a velkofilmy přenechat někomu zdatnějšímu. A co samotný Jack Sparrow? Už se sice hodně ve své kreaci opakuje, ovšem vtipy i ksichty pořád předvádí kvalitní. Kdo má sérii rád, nyní už je to pentalogie, tak jí zřejmě leccos odpustí, já už v ní ale vidím značnou únavu materiálu podpořenou chřadnoucí režií. Za mě naprosto strašné. 4/10(16.6.2017)

Pirátům se opravdu povedlo vrátit se ke kořenům, vizuálně je cítit, že časy ošklivě ateliérové čtyřky jsou ta tam a noví progresivní skandinávští režiséři, jejichž jména si snad nikdy nezapamatuju, mají řemeslo v malíku a opět se na to hezky kouká. V akčních sekvencích znovu zní ten starý Bedeltovský-Zimmerovský motiv (nový skladatel absolutně zaměnitelný a nic nového extra nepřinesl) a provází, hlavně za začátku, hutné akční šermovačky přesně tak, jak to od Disneyho známe. Nikdy se to však nepřeklene v euforii a pocit, že vlastně koukáme na něco nového a vyloženě strhujícího. Jack je opět věčně opilý nemehlo, kterého milují mraky puberťáků, což vyvažuje správně děsivý a nechutný Javier Bardem, ovšem ani po něm, jakmile se slehne voda, se mi v dalších dílech stejskat nebude. Hodně jsem doufal, že to dopadne alespoň takhle a pátí piráti nebudou úplně sestřelený publikem, ale po úvodním hypu jsem přecijen čekal malinko víc než jen bezchybně poctivé blockbusterovské řemeslo. PS : Paul McCartney byl tak akorát k smíchu. .. 7/10(26.5.2017)

Klidně prozradím, že nám tvůrci na závěr přichystali sešněrování s původní trilogií. Salazarova pomsta je o něco lepší než Na vlnách podivna a to hlavně z důvodu, že noví režiséři mají moře daleko lépe v oku a také se zde dočkáme i dvou (svatba a trezor) solidně vtipných scén. Vyjádřit se k tomu ostatnímu znamená, že zde probíhá jistá zápletka s kletbou, kterou může zlomit jen Trojzubec. O toto prolomení má zájem jistý Salazar a k tomu potřebuje Jackův kompas. Když jsem psal o sešněrování s původními díly, tak zde kromě malinko méně otravného Sparrowa hrají dcera jistého piráta a od Willa Turnera kluk. Zkrátka a dobře, jedná se o 5. díl a už je hodně znát, že nápady došly. Zamotávají se tedy rodinné vazby, oživují se mrtví a ruší se veškeré kletby, aby příště mohly vzniknout kletby pro změnu nové. Osobně už další pirátské dobrodrůžo nepotřebuju. Těch digitálních efektů je totiž už na mě prostě moc. 50%(25.9.2017)

Pátá pirátská plavba recykluje vše, co máme na této sérii rádi. Živé-nemrtvé, nesmrtelné grimasy Jacka Sparrowa, příběh plný ztřeštěné akce, lásky i dobrodružství, tajuplné artefakty, atd. Začátek snímku je díky malému prostoru pro Orlanda Blooma chytlavý a naláká diváky do dalších minut. Scéna, jež se potom rozehraje ohledně vyloupení banky zavání spíše trapností, avšak následující popravčí pasáž je v podstatě zdařilá a jistě fanouškům utkví v paměti, zejména díky gilotině a Jackovi. Obecně lze říct, že nejnovější piráti nabízí dobrou akci, zdařilý humor, ale tentokrát se o něj moc nestará hlavní pirátská postava, tedy Sparrow. Jeho glosy jsou spíše trapné a málo platné, Johnny Depp tentokrát chvílemi nudí tím, jak moc se snaží, jak přehrává. Když si k tomu přimyslíme, jak nákladný osobní život vede a v jak tíživé je finanční situaci, nemůžeme za jeho gesty, grimasami a hláškami vidět nic jiného, než těžké rubání dolarů. Ale to je jedno... každý se nějak musí živit. Nejdůležitější je, že páté pokračování slavné ságy se povedlo a je určitě o "fous" lepší než 4. díl a o dva "fousy" lepší než trojka. Svůj podíl na tom má určitě i záporňák Salazar v podání Javiera Bardema, avšak je na zvážení každého diváka, zda je tato postava vskutku záporná?! Příběh je sám o sobě rozhodně povedený a byť nedosahuje kvality prvního i druhého dílu, může se zařadit mezi to nejlepší, co celá série dosud přinesla. Líbila se mi také finální velko-scéna, v níž se rozevřelo moře. Připomnělo mi to staré dobré velescény z původní trilogie, např. maelström v trojce. Barbossa byl tradičně dobrý, svůj prostor využil až do samého konce a připravil si pro nás nejedno překvapení. Ostatní vedlejší postavy ztvárnily přesně to, co bylo záhodno. Na závěr musím konstatovat, že být toto definitivně poslední díl, nebylo by to vůbec špatné zakončení, neboť se konečně uzavřel i příběh Orlanda a Keiry, tedy postav, které řada fanoušků postrádala v čtvrté části. Suma sumárum jsem dostal asi tolik, kolik jsem očekával (nebo neočekával), nejsem rozhodně zklamaný a svůj účel tento počin splnil - zdařilá oddechovka, u níž vypnete mozek (byť s některými historickými nepřesnostmi to vypínání není zcela snadné). Nedostatkem se pak může pouze jevit menší výskyt slavné ústřední pirátské melodie, která k Jacku Sparrowovi neodmyslitelně patří. Drobný nedostatek: V zápisníku, který má Carina a jenž byl údajně sepsán Galileo Galileem si můžeme v jedné scéně všimnout, že je na titulní straně (jestli si teď dobře vzpomínám) označena anglickými slovy, což je ovšem dosti nepravděpodobné, chceme-li být historicky korektní. Galileo by jistě použil italštinu či latinu, avšak to je pouze detail. :)(23.7.2017)

• - Premena Javiera Bardema v diabolského Armanda Salazara prebiehala už priamo na filmovom pľaci. Pod vedením maskérov a supervízora vizuálnych efektov Patricka Ledda začali trikári na herca nanášať vrstvy make - upu. Ten sa skladal i z modrej ( blue - screen ) časti, ktorá mala byť neskôr postprodukčne dokončená. V praxi to znamenalo, že herec musel vždy vstať veľmi skoro ráno, aby na jeho tvár experti z Odd Studio tri hodiny nanášali hordu prapodivných materiálov. Vo výsledku tá časť jeho tváre, ktorá niesla hlavnú porciu hereckého výkonu, vypadala akoby bola bolestivo popraskaná a mäso pod jeho povrchom dočierna skazené. Modré časti mali byť tak nahradené za uhynuté postprodukčné CG efekty. (classic)

• - Nabídku na pokračování v pátém díle série dostali Orlando Bloom (Will Tuner) i Keira Knightley (Elizabeth Swann), kteří hráli v původní trilogii, ale ve čtvrtém díle se neobjevili. Orlando Bloom nabídku přijal, ale Keira Knightley nabídku odmítla z důvodu, že tato filmová série je již za ní a je čas posunout se ve své kariéře, ale nakonec se i ona ve filmu objevila. (tb_23)

• - Počítačovým pirátům se podařilo ukrást film dva týdny před premiérou a díky tomu vydírali studio Disney tím, že pokud nezaplatí stanovenou částku, tak umístí film na internet volně ke stažení. Na internetu se nejdříve objevilo 5 minut z filmu a následně další 20 minutová část. (Butcher of Blaviken)