Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

„A TROJZUBEC BUDE MŮJ…“ /// Sice je to už taková obehraná pirátská písnička, ale oproti …Na konci světa má tohle mysteriózno zase švih a ftip. Navíc oživení vnesli nový postavy, který už vokoukanýho Deppa v pohodě vyšoupnou z jakýkoliv bárky. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Když se řekne záporák, odpovídám Javier Bardem. 2.) Rád si poslechnu pirátský legendy. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *(27.12.2017)

Trvalo to dlouho, ale pirati jsou zpatky v plny parade. Film dava zapomenout na mizernej ctvrtej dil a dotahuje se na uroven prvnich tri. Pribehove samozrejme necekejte zadnej zazrak, klasicky uvodni saskovani a pak zase vyprava za legendarnim predmetem a do toho samozrejme nejaky ty stary krivdy a prokleti, ale nastesti to funguje. Akce od zacatku do konce, postavy neztratily nic ze svoji zabavnosti a triky opet na spickovy urovni. Samozrejme nechybi ikonicka hudba. Jednu hvezdicku srazim za tuctovej pribeh, sice chapu, ze se neda asi vymyslet na dany tema nic moc novyho, ale meli na to 6 let, mohli jeste trochu zamakat. Ale i tak spokojenost.(11.11.2017)

Záporák Javiera Bardema je suverénně nejlepší záporák, co kdy Pirátské "taškařice" dostaly, stejně jak je ten ultravyčpělý, nevtipný, recyklující se, trapný a neuvěřitelně otravný (ale ne zábavně) Depp Sparrow totálně nedůstojný nemesis, nehodný zlosyna takového kalibru. Brala bych film jenom o Salazarovi, bez zbytečných nudných, otravných, čas, prostor a plátno zabírajících cingrlátek typu Deppa a dvojice zamilovaných. Ty jsou přibližně stejně sympatičtí, jako Orlando a Keira (Keira je vlastně o dost lepší, sorry). Vždyť Depp je jen věčný ožralý neschopný a vyzevlený trouba. Proč by vůbec měl někoho zajímat? Proč by vůbec měl stát někomu jako je über Javierův Řezník za nějakou pomstu? Ach jo, zničte ho už! Vhodná příležitost byla například v tom výborném vtipu s gilotinou. Navíc 90% sraček, co Depp mele, jsou nejspíš z výprodeje vtipů pro idioty z třetí cenový, za celej film neřekl ani jeden dobrej vtip. Ale možná je myšlenka Pirátu bez Sparrowa příliš rebelující. Má ovšem rozhodně můj hlas. No, to jen tak stručně k tomu, jak nemám ráda Jacka Sparrowa. Teď už film - zřejmě nejtemnější a nejemočnější příběh Pirátů. Překvapilo mě, jak mě to na konci dojalo (pád do hlubin skoro vymáčkl slzu!!!). Charizma strany záporáků to hodně táhne a tudy vede cesta, ne přes tuny digitálního mišmaše typu Krakena. Strašně to ale kazí už jednou zmiňovaná zbytečnost jistých atributů - např. té romanci mohlo být věnováno míň prostoru, stejně nikoho nezajímá. Vykecávání a srandičky toho joudy Sparrowa taky nebylo potřeba roztahovat na celou první hodinu. Víc interakcí Barbossy se Salazarem!!! A proti Salazarovi měl bejt lepší oponent, to i ten Will by byl lepší, protože tomu aspoň o něco jde, mělo by to větší sílu. Polodementí Depp, kterej o sobě celej film nelže, když říká, že je imbecil - no to je jako postavit Jar Jara Binkse proti Vaderovi. Ano, to je myslím přesné srovnání. Je to rozhodně lepší, než předchozí stupidní Vlny podivna, s Deppem už ale do koše, prosím! A kdyby Salazara nějak reinkarnovali do dalšího dílu, zlobit se nebudu.(17.6.2017)

Po x-té už ty postavy přece jen nemají takovou šťávu a nejsou zdaleka tak zábavné. Barbossa se pořád mračí, Sparrow dělá stále stejné blbosti a snad jen jedna až dvě scénky jsou opravdu vtipné. A aby to nebyla jen sterilní šeď a variace na stokrát stejnou scénáristickou báchorku, přiběhnou nové tváře a nové dějové střípky do skládanky. Nedá se upřít tvůrcům velmi odvážná snaha o posun kupředu a k fenomenálním trikům tentokrát dobře sekunduje rychlé tempo a velmi přehledná akce. Není to zdaleka tak nabubřelé a pompézní jako šílené předešlé dva díly. Pořád to ale není a už zřejmě ani nikdy nebude tak vyvážené a invenční, jako byla jednička. Piráti jsou mrtvá a vyčpělá látka i kdyby Depp chodil po hlavě.(8.6.2017)

Je to megadrahé, sú tam zombie žraloci, Paul McCartney aj Zimmerove motívy, takže ten film proste zlý byť nemôže :) Pokiaľ bola pirátska séria v kóme, tak sa zrodili nové série (Fast and Furios, Transformers, MCU), ktoré po nej prevzali štafetový kolík najpopulárnejších novodobých blockbusterov. Už v expozícii požičanej z finále Fast Five je však jasné, že Sparrow a spol. sa chcú vrátiť na trón. A minimálne v mojich očiach sa im to darí. Zbytočná prekombinovanosť je preč a dostal som krásnu dobrodružnú fantasy so super tempom, tradičným humorom, sympatickými (novými) postavami, veľmi dobre využitými navrátilcami, dobre odsýpajúcim príbehom a úžasným vizuálom. Už dávno som sa v kine tak perfektne nebavil a pri megagýčovom finále bola dokonca aj slzička :) V konkurencii robotov, plešatých šoférov a okostýmovaných hrdinov to dokonca pôsobí aj neuveriteľne sviežo. Čo je trochu paradox, keďže je to piata časť zabehnutej frančízy. Takisto ma veľmi pobavili hrátky s klišé a som si istý, že feministky a filmoví vedci budú mať z jednej podzápletky veľkú radosť. Som proste nadšený a jediné čo mi vadí, je absencia Zimmera a nejakej skutočne úžasnej scény , ktorú by som si pozeral opakovane (prvé tri diely ich majú hromadu). Aj keď gilotína má k tomu blízko. Užil som si to viac než posledné FaF a dokonca aj ako Artuša. Uvidíme ako za pár týždňov vráti úder Bay 9/10 P.S. Aby bolo jasné, tak jedničku, dvojku a nejaké tie dve hodinky z trojky absolútne milujem a štvorku nenávidím. P.S. 2 - komu táto séria doteraz nesedela, nesadne mu ani teraz(26.5.2017)

• - Spoiler: Na začátku filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011) Hector Barbossa (Geoffrey Rush) říká, že všechnu jeho posádku zabil Černovous (Ian McShane), a že jen jemu se podařilo uniknout. Ale ve filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta se objevuje Marty (Martin Klebba), který by podle tohoto tvrzení měl být dávno po smrti. (asdfasdf)

• - Během probíhajících premiér filmu po celém světě se Johnny Depp rozhodl v kalifornském Disneylandu šokovat fanoušky tím, že se převlékl za Jacka Sparrowa a stál v atrakci místo umělé figuríny. Poté uvedl, že byl někdy šokovaný reakcemi návštěvníků. (joeybarbaro2)

• - Javier Bardem, který ve filmu ztvárnil hlavní zápornou postavu Salazara, je manželem Penélope Cruz, která si v předchozím díle zahrála Angelicu, bývalou milenku Jacka Sparrowa (Johnny Depp). (TwoFace)