Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

Piráti Karibiku: Salazarova pomsta

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2017, 129 min

Ačkoliv se z pirátské série nikdy nestane nesmrtelná klasika jako tomu bylo u Star Wars, Indiana Jonese nebo jiných sérií, pořád se jí nedá upřít dostatečné množství zábavy pro všechny věkové kategorie. Pokud odečtu příšerný čtvrtý díl, který vznikl omylem, líbily se mi všechny díly a pátý i přes změnu režiséra, překvapivě velice slušně navazuje na předchozí úspěch (a stejně jako já vynechává předchozí díl). Pokud čekáte trikovou jízdu se zajímavými postavami a občasnými vtípky, pátí Piráti nezklamou.(4.12.2017)

Nakonec to nebylo tak špatné. Čekal jsem to určitě horší. Oběma režisérů zjevně pomohla. Předchozí dva díly moc v lásce nemám, takže jsem k tomuto přistupoval poněkud obezřetně. A svůj účel to zjevně splnilo. Staré známé postavy se vrací na scénu a spolu s nimi přichází i několik nových. Na scéně je nový záporák, takže má Jack zase o zábavu postaráno. Děj moc nemá cenu rozpitvávat, stejně nedává smysl jako vždy. Potěšila mě přítmnost Kayi Scodelario, která film trochu osvěžila. Její postava je ale na tuto dobu možná až moc emancipovaná. Javier Bardem jako záporák Salazar taky nebyl špatný. Jenom ten Johnny Depp už mi moc nesedí, protože dost přehrává. Na chvíli se objeví i Orlando Bloom a Keira Knightley. Snad už další díl nebude... "Ovládám sextant!" :D(15.11.2017)

Za prvé je tam potitulková scéna, snad někdo nenapíše, že je to prozrazovaní děje. Pro Jacka Sparrowa a Piráty z Karibiku mám slabost a nebojím se to přiznat. I když tomuto filmu neškodilo víc Jacka a méně Austrálie. Dále je dobrá loupež banky po pirátsku, není čarodějnice jako čarodějnice, astronomka není agronomka, Svatý Martin byl a je francouzsko-nizozemský a ne britský, Jack měl svatbu, zajímavé rodinné propletence, Jack byl i mladý, plavba tři mystických lodí se nekonala, Will Turner a Elisabeth Swanová - Turnerová (Orlando Bloom a Keira Knightley) se tam objeví i když jen jako cameo, a jejich scéna odpudivá, dle Jacka Sparrowa.(25.5.2017)

O trochu lepší než Na vlnách podivna. Ale v podstatě jen proto, že pětka má velmi solidního záporáka (předchůdce toho svého nedokázal vůbec vytěžit), povedlo se jí hezky uzavřít dějové linie většiny původních postav a hlavně vypadá jako zatraceně nákladný velkofilm (protože to opravdu je zatraceně nákladný velkofilm), a ne jen jako hodně drahý televizní film. Samotné vyprávění ovšem výrazně kvalitnější určitě není... 60 %(1.10.2017)

Pirátům se opravdu povedlo vrátit se ke kořenům, vizuálně je cítit, že časy ošklivě ateliérové čtyřky jsou ta tam a noví progresivní skandinávští režiséři, jejichž jména si snad nikdy nezapamatuju, mají řemeslo v malíku a opět se na to hezky kouká. V akčních sekvencích znovu zní ten starý Bedeltovský-Zimmerovský motiv (nový skladatel absolutně zaměnitelný a nic nového extra nepřinesl) a provází, hlavně za začátku, hutné akční šermovačky přesně tak, jak to od Disneyho známe. Nikdy se to však nepřeklene v euforii a pocit, že vlastně koukáme na něco nového a vyloženě strhujícího. Jack je opět věčně opilý nemehlo, kterého milují mraky puberťáků, což vyvažuje správně děsivý a nechutný Javier Bardem, ovšem ani po něm, jakmile se slehne voda, se mi v dalších dílech stejskat nebude. Hodně jsem doufal, že to dopadne alespoň takhle a pátí piráti nebudou úplně sestřelený publikem, ale po úvodním hypu jsem přecijen čekal malinko víc než jen bezchybně poctivé blockbusterovské řemeslo. PS : Paul McCartney byl tak akorát k smíchu. .. 7/10(26.5.2017)

• - Spoiler: S myšlenkou přivést na scénu Barbossovu (Geoffrey Rush) dceru si tvůrci pohrávali už při psaní scénáře druhého dílu Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006). Nakonec ovšem zvolili zápletku spojenou s Davy Jonesem (Bill NIghy) a Truhlou mrtvého muže. (IlMagnifico)

• - Počítačovým pirátům se podařilo ukrást film dva týdny před premiérou a díky tomu vydírali studio Disney tím, že pokud nezaplatí stanovenou částku, tak umístí film na internet volně ke stažení. Na internetu se nejdříve objevilo 5 minut z filmu a následně další 20 minutová část. (Butcher of Blaviken)

• - Aby se mohl Johnny Depp objevit ve filmu jako mladý kapitán Jack Sparrow, použil produkční tým jeho staré fotografie. O zbytek se postarala drahá počítačová grafika. (mrborn2lose)