• ripo

Chcel som si pozrieť, čo stojí za tou knihou, ktorú tak zhltol môj syn a bol z nej nadšený. ... Tak som si našiel čas a pozrel si sfolmovaný podobu knihy "Hry o život". Nuž, po viac ako dvoch hodinách mi neostavalo nič iné, len zaradiť ho do mojej kategórie "EGK" (eine grosse Katastrophe). Nuda, nuda a ešte raz nuda. Kamera a strih o ničom... Výkony hercov detto. Obrovské sklamanie ... (PS: syn má jedenásť ...)(28.10.2013)

Je to dosť dobrá akčná dobrodružná dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je národ po ťažkej katastrofe rozdelený na mocné hlavné mesto a dvanásť chudobných krajov, ktorým tvrdo vládne a aby opäť nedošlo k vzbure, každoročne sa koná reality show, v ktorej skupina mladých ľudí zo všetkých krajov spolu navzájom bojuje, až kým nezostane posledný. Mladé dievča, schopná lovkyňa sa obetuje za svoju sestru a ide súťažiť miesto nej a tak nielen musí bojovať o svoj život, ale si aj plne uvedomuje nespravodlivosť tohto sveta. Spracovanie sa mi páči, síce na moje prekvapenie si na samotné hry treba počkať až do druhej polovice, ale v konečnom dôsledku s tým nemám ani najmenší problém, keďže aj prvá polovica je dobre zvládnutá. Samozrejme občas sa nájde nejaká scéna alebo prvok, bez ktorého by som sa kľudne obišiel, napríklad horiace šaty a aj celkovo sa to stále dalo podať aj o trochu dospelejšie, keďže hlavne to zobrazenie spoločnosti a politického systému mi príde trochu povrchné, ale hlavne, že zloženie postáv na čele s hlavnou hrdinkou sa skutočne vydarilo a vzhľadom na nadpriemernú dĺžku si to po celý čas udržuje až mimoriadnu dynamiku, takže o nude tu nemôže byť ani reči. Skôr ma mrzí, že to rebelstvo mi neprišlo dostatočne výrazné, ale aj nad to sa dokážem povzniesť, bavilo ma to. Veľkým plusom je aj zvládnutie žánrov, hlavne chválim, že romantika nemá moc priestoru a ešte aj ten je dobre využitý, takže mi nevadila vôbec, sci-fi slúži hlavne na vyjadrenie spoločnosti a tak je z toho hlavne príjemný dobrodružný film so štipkou spriaznených žánrov. Čo sa týka akcie a vlastne samotných hier, rozhodne sa nejedná o tradičnú vyvražďovačku s dôrazom na jednotlivé menšie akcie a úmrtia, väčšina účastníkov umrie hneď v úvode, celý čas je braná z pohľadu hlavnej hrdinky, takže divák vidí len tú akciu, pri ktorej je aj ona a navyše samozrejme chýba krv, ale až na to, že hlavná hrdinka si neprirodzene až príliš často potrebovala pospať ma to bavilo, má to svoje čaro a aj pár vydarených momentov, ako uctenie dievčaťa, explózia zásob alebo súboj s protivníčkou. Herecké obsadenie je výborné, Jennifer Lawrence je tu skutočne skvelá, po celý čas to ťahá s najväčšou ľahkosťou a na pomery žánru odvádza až prekvapivo kvalitný herecký výkon, takže až na pár detailov jej prakticky ani nemám čo vytknúť. Na moje prekvapenie nesklame ani Josh Hutcherson, k tomu tradične výrazný Woody Harrelson, v menšej úlohe aj Donald Sutherland a ešte viacero veľmi dobre zvolených vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, veľmi dobrá vizuálna stránka, za čo môže aj príjemné lesné prostredie, obstojná akcia a dostatočne seriózne prevedenie, stále sa to po všetkých stránkach dalo ešte trochu vylepšiť, ale aj tak mi to sadlo. A nesklame ani hudba. Tomuto filmu som sa pri premiére vyhol, bol som znechutený z tých detských blockbusterov, ktorých bolo v tej dobe až moc a myslel som, že toto bude jeden z nich, ale teraz som rád, že som tomu časom predsa len dal šancu. Síce podobný Battle Royale bol určite kvalitnejší, ale ani tu nemám dôvod dávať horšie hodnotenie, bavilo ma to. 77%(26.1.2014)

Souboj iluze a reality, který mě od první minuty překvapivě bavil a jen letmo načrtnutý svět nabídl mnohé ze svých plodů. Už jen zbývá si vzít(knihu), dostat se do všech jejich aspektů(ochutnat ji) a těšit se z těch atraktivní a extravagantního světa(s obrovským potenciálem a detaily). Film totiž působí jako doslovný "výtah", který naznačuje (svět, zákonitosti, aréna-program...) a vynechává doslovnost, stává se příběhem jedné dívky, ne cestou do jiného světa. Ovšem dobře zpracovává klišé (já chci jít-nechoď-tak nejdu:)), nenudí, nabídne slušnou špetku mrtvých teenagerů a hlavně bojuje o svůj post "tak trochu jiné ságy". Jediným problémem snad může být zvolený styl kamery, který je chvílemi dost chaotický, roztřesený a kameraman si ve velkém pohrává se zaostřením/rozostřením (občas účelově, občas velmi chytře). Přesto jsem měl dost pomalých záběrů na to, abych se zamiloval do rtů Jennifer Lawrence...ach!... Mě osobně tam baví tolik motivů a symbolů, že jen jejich hledání a domýšlení (např. stěna v hotelovém pokoji Jennifer má úmyslně odraz skla, není to snaha napodobit realitu, je to úmyslná iluze, stejně jako televize, ale i ona chvíli uvěří, že je tam, kde to má nejraději... v lese) mě dost bavilo. Co dál? Druhý díl? Ano, vždyť tenhle příběh má kam jít... PS: a kdo vyhrává? Zatím na plné čáře iluze, vždyť kdo by chtěl realitu... dvojnásob ve filmu, který má ukázat "jiný svět". PSS: lepší název než Hunger Games by bylo jmenovat Blurred Games, minimálně u filmu ano:)//kritici filmu by si měli přečíst knihu, perfektní adaptace, která knihu přímo rozšiřuje, aby byla zvládnutelná i pro diváka(22.3.2012)

Vážně? Nad tímhle teď slintají hipsteři po celém světě? Knížku jsem nečetl, ale film byl průměrný. Co mě nejvíce vadilo, byly odfláknuté efekty - jde to poznat především v davových scénách. Už dlouho mě něco tak neuhodilo do očí, jako tohle, kdy jde opravdu poznat, že herci, kteří by měli mluvit k davům, jsou tam sami. Opravdu velký fail. Další věc - podřízení se ratingu. Opět, děláme to pro nejmladší, takže i když se zápletka točí okolo her, kde musí umřít 23 z 24 (prý musí :-)) mladých, neukážeme prakticky nic, ať i ti nejmladší hipsteři mohou přijít do kina a zlomit pár rekordů. Další věc, kdykoliv šlo někomu z hlavních hrdinů opravdu o život, vždy se dostavila pomoc ve formě kouzelné mastičky či něčeho podobného. Neberte mě špatně, trailer se mi líbil a já se na film těšil, ale jsem zklamaný. Po té hysterii, která kolem tohoto filmu byla, jsem zkrátka a dobře čekal něco víc, než jen solidní fantasy, kde nakonec jde o lásku. Jistě, jak jinak… Klady - Jennifer Lawrence, Woody Harrelson, Donald Sutherland a fakt, že se po většinu času moc nenudíte (i když o takových 20 minut méně film mít mohl a nikomu by to neublížilo). Zápory - vše ostatní. Tímto jsem se přesvědčil, že druhý díl této série opravdu vynechám, není to pro mě. A pochybuju, že bych po přečtení knížky změnil názor. Pokud chcete vidět opravdu skvělý film, který má co říct, nebuďte líní, najděte si Batlle Royale abyste se přesvědčili, kolik věcí zde bylo špatně a s čím vším si vystačili asijští filmaři v roce 2000. 60 %.(22.8.2012)

Nečekal jsem vůbec nic a i tak mne film docela zaskočil. Kdo tu začne plácat něco o umělé romantice, tak film totálně nepochopil a nemá smysl dál komentář číst, protože nebude objektivní. Hunger games je hra, resp. romantika pouze na oko. Stejně jako celá dnešní společnost (nebo její drtivá část), kterou tento film vcelku sofistikovaně krizituje. Začíná to samým systémem Hunger Games (pocta válkám), přes patetické přání štěstí, otřesné (záměrně probůh !) kostýmy, takže vyčítat snímku tohleto je asi stejné, jako kdyby byl člověk nasraný, že po jídle už najednou nemá hlad. Co se tedy týče filozofie, tak nemám vesměs co vytknout. I technicky je snímek vcelku ucházející (vizuál města, kulisy atd.). Lehký problém nastává při hře jako takové. Některé věci mi přijdou trochu odfláklé a občas se divák ztrácí v tom co je doopravdy myšleno vážně a co je zase jen pomrkávání očkem na dotyčného recipienta. Ruční kameru raději neřeším, stejně jako dost rozporuplné akční scény (někdy naturalistické, jindy "zastřené). Gary Ross mi tak přijde daleko poutavější vypravěč a filozof, nežli technik a režisér akčních scén. Zapomněl bych na Jennifer Lawrence, ze které téměř čiší hrdinka moderní doby, která jednou nahradí Kate Beckinsale, Millu Jovovich a další drsné bábovky. Tahle mi přijde i jako daleko lepší herečka. Hunger Games určitě není pro klasiky a omezené mozky. Megazisky dost nechápu, protože bych čekal, že většina lidí obsah nedocení (což předpokládám, že se přesně i stalo), ale očividně to i tak nebrání filmovému zážitku, i když zřejmě trochu jinak prožitému.(2.4.2012)

• - Rozpočet filmu, který je odhadován na 90 až 100 milionů amerických dolarů, stoupl oproti původnímu plánu skoro o třetinu. Kvůli odečtu dotací se ale ustálil na 78 milionech. (272827)

• - Smyšlený národ Panem je odvozen od sousloví "Panem et Circenses" ("chléb a aréna"), pocházejícího z posledních dnů římského impéria. Vláda byla nucena držet lidi na uzdě pořádáním násilných her v aréně. (HellFire)

• - Herec Wes Bentley v rozhovore pre New York Magazine prezradil, že zvláštne fúzy, ktoré nosí jeho postava Seneca Crane, neboli falošné, ale jeho pravé. (mellinda)