• B!shop

Ja ani nemuzu moc rict, ze bych byl zklamanej, protoze jsem nic moc necekal a taky jsem nic moc nedostal. Stupidni pribeh o tom, jak jsou z jednotlivejch kraju plnejch sedlaku a horniku vybirany dvojice deti, ktery proti sobe bojujou jako trest za davnou vzpouru. Kdyby to aspon byla brutalitka jak Battle Royale tak budiz, ale takle by to proste neslo. Skoro hodinu a pul se vicemene nic nedeje, deti se z nejaky zasmradly vesnice presunou do jakoze mesta budoucnosti, coz podle tvurcu znamena jeden rychlej vlak a hromadu divne se xichticich magoru s silenejma make-upama a jeste strasnejsima ucesama. Neustale je jakoze nejaka priprava na nadchazejici hry, ale zadnej trenink se vlastne nekona. No a hry pripominaj skupinu skautu motajici se po lese. Sice to ma par fajn momentu, ale ty film nezachrani, navic triky taky nejsou buhvijaky. Aspon, ze hlavni dvojice neni vyslovene otravna, i kdyz Lawrence nema problem skoro brecet a behem deseti sekund se vesele smat a z Hutchersona tu je udelanej pripochcanej looser. Takze celkove stupidni, nenapinava a hnusne vypadajici kravina, z naprosto prisernejma 140 minutama a ty 2* jsou tak vicemene jen za to, ze jsem se vylozene nenudil, coz je prekvapujici.(8.8.2012)

• kiddo

Asi nejdoslovnější katastrofa od posledního Harryho Pottera, ale ani ten Potter nevypadal jako inscenovaný televizní dokument a neubíhal svižně jako Stalker. Tím, že se tvůrci snažili narvat do filmu co nejvíc detailů z předlohy, bezmyšlenkovitě okopírovali a umocnili i její zásadní vady vyplývající z její struktury a obrali ji o její hlavní přednost, a sice příběhovost a perfektní plynutí. Řádka scének postavených vedle sebe se holt dokonalou filmovou řečí chlubit nemůže. Implicitně se počítá se znalostí předlohy, a tak spousta očividně důležitých scén a gest zcela postrádá samostatný emocionální náboj. Kupodivu budu hájit nenáviděné Stmívání, neb to si dokázalo s převodem ich-formy poradit i navzdory nesnesitelné hlavní hrdince mnohem lépe: informace sdělované v myšlenkách Katniss nyní nahlas pronášejí postavy, a výsledkem tudíž je, že nikdo ve filmu nemluví normálně, ale jen dramaticky pronáší expozici a filozofické teze. Naproti tomu způsob přemýšlení, který Katniss charakterizuje, byl převeden protagnostčiným zarputilým mlčením, a tak v adaptaci zbylo už jenom podrobné zobrazování událostí, jež ovšem nyní nic neznamenají. Kvůli nepochopitelné roztahanosti je spousta času klást si otázky týkající se toho, že filmový svět HG naprosto nedává smysl: jak proboha můžou hladové hry sloužit jako naděje pro obyvatele nebo pomáhat potlačit vzpouru? Proč Katniss tolik záleží na cizí holce a kde se skrývá její potenciál vyvolat povstání? Proč se hrne za někým, kdo ji chtěl zabít, a jak to že mu najednou padá kolem krku? Proč sadistický vrah brečí a proč děti z distriktu 12 hajlují? Je taky hezké vidět, že jak předloha, tak adaptace na plné čáře selhávají v kritice toho, co zobrazují, byť každá jiným způsobem: zatímco předloha do společenského zřízení otevřeně buší, je však kvůli líbivému zobrazování nechtěně pokrytecká, tak film se tváří jako odvážně syrový válečný záznam, ale přitom nic nesděluje. I ta velice letmo načrtnutá myšlenka podkuřování tupému diváctvu a manipulace skutečnosti ve prospěch dobré televize se nevybíravým převodem ztratila a zůstaly po ní jen mizerné CGI plameny. Neříkám, že je předloha bůhvíjaký literární klenot, ale vzít svižné a celkem chytré dílo a uplácat z něj něco, co se pomalu podobá poslednímu Stmívání, to už chce talent.(11.8.2012)

Je to dosť dobrá akčná dobrodružná dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je národ po ťažkej katastrofe rozdelený na mocné hlavné mesto a dvanásť chudobných krajov, ktorým tvrdo vládne a aby opäť nedošlo k vzbure, každoročne sa koná reality show, v ktorej skupina mladých ľudí zo všetkých krajov spolu navzájom bojuje, až kým nezostane posledný. Mladé dievča, schopná lovkyňa sa obetuje za svoju sestru a ide súťažiť miesto nej a tak nielen musí bojovať o svoj život, ale si aj plne uvedomuje nespravodlivosť tohto sveta. Spracovanie sa mi páči, síce na moje prekvapenie si na samotné hry treba počkať až do druhej polovice, ale v konečnom dôsledku s tým nemám ani najmenší problém, keďže aj prvá polovica je dobre zvládnutá. Samozrejme občas sa nájde nejaká scéna alebo prvok, bez ktorého by som sa kľudne obišiel, napríklad horiace šaty a aj celkovo sa to stále dalo podať aj o trochu dospelejšie, keďže hlavne to zobrazenie spoločnosti a politického systému mi príde trochu povrchné, ale hlavne, že zloženie postáv na čele s hlavnou hrdinkou sa skutočne vydarilo a vzhľadom na nadpriemernú dĺžku si to po celý čas udržuje až mimoriadnu dynamiku, takže o nude tu nemôže byť ani reči. Skôr ma mrzí, že to rebelstvo mi neprišlo dostatočne výrazné, ale aj nad to sa dokážem povzniesť, bavilo ma to. Veľkým plusom je aj zvládnutie žánrov, hlavne chválim, že romantika nemá moc priestoru a ešte aj ten je dobre využitý, takže mi nevadila vôbec, sci-fi slúži hlavne na vyjadrenie spoločnosti a tak je z toho hlavne príjemný dobrodružný film so štipkou spriaznených žánrov. Čo sa týka akcie a vlastne samotných hier, rozhodne sa nejedná o tradičnú vyvražďovačku s dôrazom na jednotlivé menšie akcie a úmrtia, väčšina účastníkov umrie hneď v úvode, celý čas je braná z pohľadu hlavnej hrdinky, takže divák vidí len tú akciu, pri ktorej je aj ona a navyše samozrejme chýba krv, ale až na to, že hlavná hrdinka si neprirodzene až príliš často potrebovala pospať ma to bavilo, má to svoje čaro a aj pár vydarených momentov, ako uctenie dievčaťa, explózia zásob alebo súboj s protivníčkou. Herecké obsadenie je výborné, Jennifer Lawrence je tu skutočne skvelá, po celý čas to ťahá s najväčšou ľahkosťou a na pomery žánru odvádza až prekvapivo kvalitný herecký výkon, takže až na pár detailov jej prakticky ani nemám čo vytknúť. Na moje prekvapenie nesklame ani Josh Hutcherson, k tomu tradične výrazný Woody Harrelson, v menšej úlohe aj Donald Sutherland a ešte viacero veľmi dobre zvolených vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, veľmi dobrá vizuálna stránka, za čo môže aj príjemné lesné prostredie, obstojná akcia a dostatočne seriózne prevedenie, stále sa to po všetkých stránkach dalo ešte trochu vylepšiť, ale aj tak mi to sadlo. A nesklame ani hudba. Tomuto filmu som sa pri premiére vyhol, bol som znechutený z tých detských blockbusterov, ktorých bolo v tej dobe až moc a myslel som, že toto bude jeden z nich, ale teraz som rád, že som tomu časom predsa len dal šancu. Síce podobný Battle Royale bol určite kvalitnejší, ale ani tu nemám dôvod dávať horšie hodnotenie, bavilo ma to. 77%(26.1.2014)

• Mertax

Kostýmy a masky šílenější než ty na Gay Parade, postavy ploché a člověku ukradené jako celá banda z Predátorů. A to se herci velmi snaží - zejména Jennifer Lawrence a Woody Harrelson, (Hutcherson je dřevo bez charismatu). Kamera roztřesená (syrový, avšak zoufale nesurový digitál), střih chaotický, hudba nevýrazná a do toho ještě desítky klišé dialogů. Byť je zápletka neoriginální, je z filmu cítit potenciál, který však scenáristé promrhali. Svět působí nedotaženě, jeho fungování je jen lehce naznačeno./// Úvod je příliš zdlouhavý, nudný a celkově film nabízí jen minimum napětí a nějaké nápadité akce. To nás jako mají zvednout ze sedadla skautíci v lese, geneticky upravení sršni, CGI šelmy kočkovité nebo Legolas s copem, Rossi? Když tedy ne zábavný blockbuster, tak co aspoň nějaká psychologie postav... HG jsou přesně mezi a to jen ten problém - ani tupý trhák a ani propracované drama s přesahem. Kde jsou prostřihy na vzrušené voyeuristické publikum, které slintá, jako kdysi diváci při gladiátorských hrách? Kde je přesah a dotažená (nikoliv jen naznačená) reflexe fenoménu reality show? Proč se komentátoři objeví snad jen 2x a ještě prozradí, co se děje, abychom přišli o překvapení? Pořád se v HG mele o sponzorech a jak je nutné je získat. Proč skoro nic neposílají? Kde vězí ty znuděné figurky, které z růžového gauče rozhodují o bytí a nebytí účastníků her? A proč je sakra film PG-13, když už nabízí eticky extra provokativní téma jako vzájemné zabíjení mladistvých? Dva odstavce knihy vyznívají krutěji než cokoliv během filmu. Hladová po vzniku druhého dílu rozhodně nejsem... Je to vlastně takové komorní lesní drama, ehm. Pubertální P. S.: Lenny Kravitz jako gay stylista je boží. [Kino, originální znění](21.3.2012)

Twilight pro patnáctileté intelektuály. Nemyslím to ale vůbec tak zle, jak to možná zní. Hunger Games jsou prostě určeny pro podobnou věkovou skupinu jako výše zmíněné zlo, ale alespoň se snaží (a v knižní podobě dost možná i úspěšně, nevím, nedokážu posoudit, nečetl jsem) o nějaký společensko-kritický přesah a jde v nich o mnohem víc než o to, jestli si jedna labilní kravka vybere za milence upíra, nebo vlkodlaka. A i motivace hlavní postavy jsou mnohem hlubší. Jako nenáročný blockbuster je film vcelku povedený, zábavný, docela pěkně vypadá (vzhledem k nízkému rozpočtu), výtvarná stylizace Kapitolu a Kapitolanů zaujala. Zajímavější témata jsou spíše jen načrtnuta, nedotažena, ale to se třeba povede dotáhnout v dalších dílech, na které jsem zvědavý. Nejvíc mi tak nakonec vadilo místy až příliš nevěrohodné chování hráčů v Aréně a taky fakt, že jsem tak nějak vůbec nepochopil, jakým způsobem přesně instituce Hladových her pomáhá Kapitolu k nadvládě nad ostatními kraji. Film tedy určitě není nějaká velká pecka, ale s přivřenýma očima jsem se bavil slušně. Jennifer Lawrence výborná. 7/10(28.3.2012)

• - Film je oficiálne zakázaný vo Vietname. (HelenOfTroy)

• - Spoiler: Film se často přirovnává ke snímku Battle Royale (2010) a opravdu lze najít velkou podobnost. Obě akce jsou pořádány coby trest za revoltu vůči systému, děti se musejí vyvraždit, vítěz je jen jeden, na ostrově/v aréně lze najít nebezpečné zóny (u Hunger Games ale až v dílu Catching Fire (2013)), mrtví jsou pravidelně ohlašováni, u obou je vynucená radost z vraždění, vítěz je populární celebrita a v obou filmech lze najít dobrovolné „profesionální“ zabijáky. (ronaldmekdon)

• - Jennifer Lawrence vyhrála cenu MTV Movie Award 2012 v kategorii nejlepší ženský herecký výkon. (Sekyra)