Zvrat: Washingtonovi špioni (TV seriál)

• Česko

Špioni americké revoluce

TURN

TURN: Washington's Spies

Drama / Válečný

USA, 2014–2017, 31 h 15 min (Minutáž: 42–65 min)

Předloha:

Alexander Rose (kniha)

Jamie Bell, Heather Lind, Seth Numrich, Daniel Henshall, Meegan Warner, Burn Gorman, Angus Macfadyen, Ian Kahn, Samuel Roukin, JJ Feild, Michael Gaston, Kevin McNally, Jamie Harris, Kevin O'Donnell, Cullen Moss, Shane Callahan, Ksenia Solo, Jackson Beals, Mitch Eakins, Gentry White, Lee Spencer, Nick Westrate, Estes Tarver, Karen Abercrombie, Terry Serpico, Holly Curran, Robert Beitzel, Sparrowhawk, Brett Gentile, Edith Snow, Mark Rolston, Ralph Brown, Charlie Hofheimer, Amy Gumenick, Myra Turley, Idara Victor, Tom Gore, Keith Flippen, Brian T. Finney, Owain Yeoman, Reg Rogers, Ric Reitz, John Carroll Lynch, John Billingsley, Daniel Thomas May, Randall Newsome, Adam Harrington, Chris Ashworth, Linds Edwards, Cameron Goodman, Elizabeth Blackmore, Lilli Birdsell, Tom Proctor, Christian Clemenson, Aldis Hodge, Stephen Root, Mark Irvingsen, Greg Cooper, Boris McGiver, Thomas Kopache, Tim Holt, Paul Rhys, Jeff Ryan, Erik Jensen, Stuart Greer, Scott Poythress, Dillon Casey, Chase Ellison, William Boyer, Jacob York, Jay Paulson, Jonny Coyne, Niko Nicotera, Happy Anderson, Alex Miller, Alex Morf, Dietrich Teschner, Thomas Keegan, John Curran, Kate MacCluggage, Nick Basta, Laura Long, Brian Wiles, Sean Haggerty, Jacob Leinbach, David Furr, John Pirkis, Tim Parati, Zack Zublena, Kelly AuCoin, Tina Benko, Gabriel Rush, Benjamin Keepers, Pascal Yen-Pfister, Jessejames Locorriere, Mitch Miller, Ashley Smith, Michael J. Burg, Joshua Brady, Darren Alford, Dylan Saunders, Jesse C. Boyd, Riann Steele, Hunter Emery, Chris Webster, Michael Dempsey, Hans Obma, Joseph Adams, Mark Ashworth, Zach Brown, James Donadio, Drew Matthews, Jonathan Fuller, Graham Halstead, Adam Fristoe, Bryan Adrian, Jordan Cox, Dalton Harrod, Max Curnin, Jeff Ryan, Nick McCallum, Chris Jai Alex, Harry Aspinwall, Pete Burris, Jacob Keohane, Allison King, Troy Anthony Hogan, Cory Scott Allen, Charles Green, Robin Reck, Bethany Anne Lind, Austin Zajur, Travis Young, Tiffany Morgan, Sean Hankinson, Tom Patrick Stephens, Rachel Faulkner, Justice Leak, Randy Spence, Kristopher Wente, Edward Akrout, Will Dalton, Don Hartman, Konsťantyn Kosynskyj, Matthew Ewald
  • Davies182

Na histori obecně jsem byl dycky lama, klidně mě hromadně umlaťte učebnicema dějepisu. O to sympatičtější je, že si pilot nového dobového seriálu ze stáje AMC užijí i tací z nás, kteří si slovní spojení "Americká válka za nezávislost" spojují nanejvýš s Emmerichovým sci-fi blockbusterem. Ne nadarmo má tahle kabelovka ve sloganu motto Something more! Takže vězte, že ztrácet se rozhodně nebudete - je to v první řadě o napětí, špionáži mezi bajonety a mistrně zrežírovaném vypravěčství (vopice!!). Nastavil Wyatt laťku příliš vysoko? Po S01E04 s tímhle k smrti nudným historickým zklamáním končím, ani oblíbenec Jaime to netáhne... škoda!(7.4.2014)

Reklama slibovala po produkční kvalitě nástupce Breaking Bad, ale přestože bylo jasné, že takovým požadavkům seriál dostát nemohl, pokus AMC o konkurenci špionážního Homelandu a Americans těžce nevyšel i ve všech ostatních ohledech. Na prvního zmíněného mu chybí napětí, druhému zase zdaleka nestačí dobovou atmosférou ani využitím lákavé premisy. To téma je totiž jak pro historie neznalé (mě), tak i pro cílovku (domácí publikum) zajímavé a slibné, jenže provedení je většinu času buď zbytečně banální nebo prostě jen nudné. Trochu sice potěší sympatičtí herci na obou stranách barikády, dobové kulisy i kostýmy, ale ty jsou v dnešní době spíš standardem, naopak nezajímavý děj odehrávající se téměř výhradně v jediné malé vesnici téměř postrádající zobrazení většího měřítka války za nezávislost totiž nedokáže i ten průměr často ubíjí, a TURИ tak nemá šanci nadchnout. Pokračování příběhu v druhé sérii bohužel jen podtrhuje původní verdikt a marné snahy o oživení nudné šedi svou trhlostí jen zdůrazňují bezradnost tvůrců.(16.7.2014)

• milka

Pilot: Hodně slibný úvod plný zajímavých postav a skvělou atmosférou, která by mohla k seriálu nalákat i odpůrce dějepisu. Jen škoda malinko pomalejšího tempa a dosti klišovité typizace postav, která dělá ze všech Amíků sympatické charaktery a veškeré britské osazenstvo je naopak plné zlých, slizkých a dost divně vypadajících lidí. V tomhle ohledu je ještě rozhodně co zlepšovat. Update: Bohužel se ale nezlepší zhola nic a ze seriálu se stane jen ukecaná historická nuda. Jamieho je na takový projekty škoda. 50%(7.4.2014)

• MartinezZ

Vyprávění o spiklencích, piklích, špezích a špionech za americké války o nezávislost by nebylo špatné, kdyby nebylo... špatné. Tohle je fakt sice pěkně vypadající a Beltramim, Bellem a Feildem (který je dost podobný Tomu "Loki" Hiddlestonovi) zaštítěný seriál, jenže je nudný. Pokud nejste fanda tohohle historického období, tak u konce desátého dílu zjistíte, že se sice za tu celou dobu v příběhu stalo mnohé a že herci si své některé postavy skutečně užívali (magor Simco), ale vlastně se nestalo nic, co by mělo nějaký smysl a co by, alespoň mě, utvrzovalo v přesvědčení čekat na díly následující. Samotná výprava a herecké výkony samotný dobrý a koukatelný seriál nedělají. Tady chybí nějaký méně plytký příběh, ve kterém by mi nebylo šumák, kdo a proč kde pojde. A to mi šukám je. S01E10 je má poslední.(15.6.2014)

S americkou válkou za nezávislost jsem se poprvé srazil v Patriotovi a vzhledem k obří porci emmerichovského patosu to pro mě byl na dlouho poslední kontakt. To přepálené vlastenectví nemůžu vystát. Turn se tomu, víceméně, zatím vyhýbá, ačkoliv i tady je jasně vymezeno, že Angličané jsou ti absolutně zlí a budoucí občané Států ti absolutně hodní. Ale není to tak do očí bijící jako právě v Patriotovi, i když je tu také vysoký anglický důstojník, představující okupantskou zvůli, který se takřka okamžitě stal mou oblíbenou postavou. Příběh se v tomto případě zaměřuje na špionáž, což je v rámci historických počinů celkem neotřelé a tvůrci se s tím zatím perou celkem inteligentním způsobem. Napomáhají i herci v čele s Jamiem Bellem , kterému role farmáře-špiona docela sedí. Potěší i přítomnost Rogersových harcovníků, ačkoliv role majora Roberta Rogerse, praotce speciálních jednotek, mi v tomto případě příliš nesedí. Buď jak buď jedná se o celkem svěží počin a až tvůrci vychytají všechny chybky, bude to na absolutní čísla. Zatím jen 80%.(24.4.2014)

• - V skutočnosti je Robert Rogers autorom stanovených pravidiel vojny, známych ako "28 Rules of Ranging", ktoré sú v pôvodnej alebo pozmenenej podobe používané armádou Spojených štátov, vrátane 75. jazdeckého pluku, až do súčasnosti. (KoRner)

• - Na rozdiel od seriálu, Robert Rogers nebol Škót. Napriek tomu, že viedol britské jednotky počas americkej vojny za nezávislosť, Rogers sa narodil v Massachusetts. (KoRner)

• - V úvodnej scéne Abeovej farmy sú na oblohe jasne vidieť stopy po prúdových lietadlách. (KoRner)