Mob City

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2013, 4 h 19 min (Minutáž: 42–48 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

John Buntin (kniha)

Hudba:

Mark Isham

Jon Bernthal, Milo Ventimiglia, Neal McDonough, Alexa Davalos, Jeffrey DeMunn, Robert Knepper, Gregory Itzin, Edward Burns, Dana Gould, Andrew Rothenberg (více)

Epizody(6)

Film sa odohráva v Los Angeles v povojnovom období štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy proti sebe bojovala mafia a skorumpovaná polícia. Dej je založený na skutočných udalostiach a sústredí sa na súboj vtedajšieho policajného šéfa Williama Parkera a hlavy podsvetia Mickeyho Cohana. (Hydra Foy)

J.F.B.

"This city. So damn beautiful. But only from a distance. Up close, it's all gutter." Pěkně drsná procházka po Městě andělů 40. let, která mne ale bohužel nedokázala zaujmout tak, jak bych si přál. Obsazení je sice výborné, ať už se jedná o mého oblíbeného herce vedlejších rolí Bernthala (zde pro jednou v roli nevedlejší), který se pro takovéhle postavy prostě narodil, či o výtečného Pegga, Kneppera (mafiánského zabijáka jak se patří), Ventimiglia nebo Alexu Davalos (nesmím zapomenout ani na Fischlera, díky němuž se mi teď začal plést Lansky s Cohenem – což je způsobeno tím, že se mi pořád nechtělo Double Dubuque (x/x) úplně opustit, takže jsem v posledních pár dnech trávil čas sledováním playthrough L.A. Noire), jenže to přesto nestačí. V mnohém mi to připomíná na The Deuce – je to pěkná rekonstrukce doby (v případě Mob City sice krapet lacinější), má to kvalitní herecké výkony, ale nevtáhne to plně do děje, je tu jistý odstup mezi hrdiny seriálu a divákem. Na víc než slabé čtyři hvězdy to necítím. P.S. Tak jako u Hillova snímku The Driver, který jsem viděl den předtím, tak se i zde dočkáme důležité scény na Los Angeles Union Station. [viděno 17.9.2020] ()

ondrula

Laciná a jen tak tak vyhovující žánrovka. Problém mám trochu s orangutanem Jonem Bernthalem, kterej nemá to správný charisma pro titulní roli. Lacinost a jistá pitomost filmu je zvlášť patrná z úvodní scény prvního dílu (samopalnická scéna s kočárkem), kde všichni tři střelci střílí naprosto totožně anebo kde dynamit v autě způsobí požár auta namísto výbuchu. Obsadit do prvního dílu jako hostující hvězdu Simon Pegga byl taky krok vedle. Kvůli neustálým drobným hloupým chybám zůstane seriál na okraji zájmu i pro fanoušky žánru a pokračování se nedočká. ()

Strike

Výborná mafiánská stylovka. Opravdu se nehraje na originální nebo promakaný chytrý příběh. Zde je to opravdu o stylu. Vše co si člověk představí pod slovem gangsterka tu je - drsný hrdina, famme fatale, zbraně, obleky, klobouky, korupce, jazzová saxofonová hudba... K tomu perfektně nacastovaní a hrající herci. Prostě veliká spokojenost. Jen škoda, že s pokračováním to nevypadá... ()

Pawlisman

Skvělá gangsterka se skvělým příběhem a výborným postupným odkrývání skutečností. Napětí od začátku do konce a vše co tento žánr má mít. Nechápu 4 hvězdy a méně. 9/10 ()

El-Barto

První dva díly to chce tak nějak přečkat a vydržet až do tý doby, než se začnou věci víc hýbat, začnou být jasný motivace a následky. Atmosféru to má jak vyšitou, herci sedí perfektně (hlavně Knepper, ten mě bavil možná nejvíc) a brutální násilí (oko na koberci) nepůsobí nepatřičně. Darabont furt umí a na druhou sérii si píseček hezky přichystal, těším se. První série 7/10. OK, tak druhá série nebude. Škoda, má to potenciál. ()

joudas

Spíše zklamání. A to platí zejména pro první dvojdíl, ve kterém sice byla vážně povedená noir atmosféra (tma, deštivo, bary, jazz... znáte to) a výprava, kterou může závidět i leckterý film. Ale taky docela zdlouhavé a obsahově prázdné. To se zlepší v dalších dílech (byť možná na úkor oné stylovosti) a po posledním dílu jsem rozhodnutý, že si další sérii nenechám ujít. Doufám ale, že bude záživnější. LA padesátých let toho určitě může nabídnout mnohem více. ()

finn

Je škoda Mob City odstřihnout po pilotu, protože díly 3 - 6 všechny ty pohledy na hodinky bohatě vynahradí. Výtečná žánrovka, byť za protrpěnou první část nemůže schytat absolutní hodnocení. Chudší a mírně opožděnější následovník Boardwalku, násobně charismatičtější než Ganster Squad, nejvíc připomíná hraní L. A. Noir. Potěší zaháčkování na případnou druhou sérii, která se snad neomezí na linku štvanec proti všem. ()

KNTRFKT

Noirová laskomina v podobě šestidílný minisérie, která si drží slušný tempo, který místy exponenciálně roste, spiciálně potom v posledních dvou dílech. Bernthal se pro tuhle roli snad narodil a je teda radost ho sledovat. Větší radost mam pochopitelně z lascivně si punčocháčky navlíkající Alexy, u který se člověku dělaj mžitky před očima pokaždý, když na vás svůdně vystrčí kotníček. Celý je to krásně nahláškovaný, pěkně dobově interpretovaný a dokonce nechybí ani ten nejslizštější xicht s očima plaza-Knepper, kterej tady měl hodně prostoru svůj zmijí talent uplatnit. Za mě tolik, kolik zbývá let do infarktu Johnu Goodmanovi. ()

xmy

Noirový seriál se skvělou atmosférou a hudebním podbarvením v hlavní roli se Shanem z Walking Dead. :) Podle mě škoda, že Mob City nepokračovalo dál, našlápnuto to mělo slušně. ()

Stíba

Škoda, že nedočkáme pokračování v podobě dalších sérií protože tahle velmi poklidně se lynoucí gangsterka by si to na rozdíl od jiných patosů táhnoucích se jako sliz, které si vesele jedou už x-tou sérii, určitě zasloužila. Atmosféra prostředí zachycena výborně a trochu netypicky, se sekvěle podkreslující hudbou nebo úchvatnou Alexous Davalos. ()

Killingjoke

Seriál přesně podle mého gusta. Retro noirová atmosféra L.A. čtyřicátých let z ranku ellroyovských policejních kriminálek. Podobnost s L.A. Přísně tajné se prostě nabízí, jen na místo těch hromad zkorumpovaných policajtů a detektivní zápletky zde dostáváme více gangsterku a hon na sociopatického bosse Bugsy Siegela. Nevadí, právě naopak, protože mne asi nikdy neomrzí příběh osamělého policajta v soukolí zločinu, dostávajícího s každou epizodou větší a větší nakládačku... Mob City je poctivá žánrovka v rukou zkušeného Franka Darabonta, jejíž atmosféra je prostě okouzlující, plná cigaretového dýmu a whisky. Doplněno o výborné herecké obsazení z nichž jednoznačně vyčnívá Jon Bernthal v ústřední roli a sugestivní dobovou hudbu. Jen nečekejme výpravu ve stylu Boardwalk Empire, tohle mělo zjevně mnohem skromnější rozpočet a nečekejme žádnou detektivní zápletku, protože příběh je poměrně přímočarý, bez větších překvapení. Přesto pro mne parádní záležitost ve stylu "drsné školy" u něž mne strašně mrzí, že zůstalo pouze u šesti dílů. Jo, jo, dal bych si nášup... ()

GTS_PUNK

Inšpirácia v príbehoch mafie v Spojených štátoch amerických naprieč celým 20. storočím zanechala v histórii kinematografie výraznú a nezmazateľnú stopu. Svojou troškou k tomu prispieva aj krátka šesťdielna séria z produkcie televíznej stanice TNT, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2013. Jej príbeh je zasadený do mesta gangstrov, do povojnového Los Angeles, tradične sledujúc dve strany mince - stranu dobra a zla, stranu zákona a stranu zločinu. Hranica medzi nimi je však viac než tenká, a tak sa na opačnej strane môže razom ocitnúť ktokoľvek. A, samozrejme, neobchádza to ani hlavnú postavu seriálu - policajta Joea Teaguea (Jon Bernthal). Pred zrakom diváka sa tak buduje a odohráva krátky, ale pomerne dynamický príbeh, ktorému nechýba napätie, akcia, ale ani romanca. Zároveň je však pomerne náročne sa do neho vôbec "ponoriť", pretože ako rýchlo začína, tak rýchlo aj končí. A hoci to nemusí byť vždy nutne na škodu (niekedy je menej predsa len viac), v tomto prípade to pozitívne body seriálu (ak tak možno tých šesť epizód vôbec nazývať) určite neprihráva. Avšak, nemožno o ňom ani hovoriť ako o zlom, pretože takým v žiadnom prípade nie je. Každopádne, samotný seriál, či ak chcete krátka séria, dokáže oveľa viac zabodovať inde. Za najsilnejšiu stránku možno rozhodne považovať dobre stvárnenú dobovú noir atmosféru. S tým ruka v ruke kráča aj výprava, ktorú síce, pravda, tvorcovia mohli nechať vyniknúť ešte o čosi viac, ale diváka aj tak dokáže dostatočne preniesť na západné pobrežie Spojených štátov roku 1947. Takisto funguje prepojenie fikcie s historickou skutočnosťou, potom najmä s viacerými postavami gangsterov, ktorí reálne v tom čase v Los Angeles, ale aj inde v krajine operovali. Mob City navyše otvára viac než chytľavá úvodná pieseň, ktorá samotnú sériu nijak zvlášť nevylepšuje, ale prinajmenšom poteší. Kriminálne ladených šesť epizód spolu nepatrí ani zďaleka medzi to najlepšie, čo dokáže daný žáner ponúknuť, ale vďaka svojej krátkosti nedokáže séria ani odhaliť svoje väčšie chyby, ktoré by divákovi mohli potencionálne prekážať. Nenadchne, neurazí, vyplní čas a adekvátne zabaví. A to snáď stačí. ()

flu

Hromada žánrových klišé (hrdina od Guadalcanalu, kráska v nesnázích, psychopatičtí gangsteři atd., atp.), řídký příběh s řadou oslích můstků a jen těžko uvěřitelných momentů (LAPD let čtyřicátých byla sice prorostlá korupcí, ale nebyli to idioti, aby si nebyli schopni dát dvě a dvě dohromady - viz manželské poměry hlavní svědkyně, anebo to, kde všude se střílelo s osudnou karabinou M1; posléze uvedené se ostatně týká i gangsterů, kteří onu zbraň koneckonců viděli už v prvním díle), charaktery, jimž chybí jakákoli hloubka a v neposlední řadě totálně nevyužité reálie oné doby (hrstka provařených gangsterských ksichtů, pár neonů a swing vs. bebop opravdu atmosféru nedělá). Kde je sakra pozlátko Hollywoodu se všemi bulvárními skandály hvězd a hvězdiček? Ostrý kontrast bídy a bohatství? Rasové nepokoje v hispánských a černošských čtvrtích? Systémová korupce a rasismus zasahující jak LAPD tak nejvyšší politické kruhy? Kde je celý ten zhroucený americký sen? Tohle všechno totiž v Buntinově investigativně žurnalistickém eposu "L.A.Noir: The Struggle for the Soul of America" je a nic z toho se Darabontovi nepodařilo do scénáře dostat. Kolem a kolem je to sice pořád o třídu lepší než otřesná slátanina "Gangster Squad", jež se odehrává ve stejné době a na stejném místě, ale jinak je "Mob City" pro mne (jako čtenáře Ellroye, milovníka filmu noir a jazzu a v neposlední řadě též fanouška kvalitních seriálů) jedním velkým zklamáním. Holt TNT není HBO. ()

Rimland

Hodně stylová (retro)noirová záležitost. Pomalejší rozjezd a nijak zvlášť příběhově silné, ale zejména po vizuální stránce je to neskutečná lahoda. Herecky mě to popravdě zas tak moc nevzalo (skvělý je Knepper, Pegg s americkým přízvukem taky stojí za to, zbytek je ok, ale třeba s Boardwalk Empire či L.A. Confidential se to prostě měřit nemůže). Rozhodně je tam ale skvělý potenciál pro pokračování, takže v něj budu doufat :-) Update: Mno, takže po znechuceném zjištění, že druhá série nebude, mi nezbývá než konstatovat, že Mob City je chutná žánrová jednohubka, na které si s gustem někdy v budoucnu zas smlsnu. Snad se v blízké budoucnosti někdo vydá do týchž vod nějakým kvalitním filmem/seriálem (a nejlépe třeba sám Darabont). ()

speedy7929

Seriály, seriály a zase seriály vládnu v tejto dobe svetu. Mob City si vás pohltí, skoro ako Sin City len je tam menej sexu, nadávok a chľastania. Za to dosť uspokojivé pre moju dušu. Veľmi slušná herecká výprava, dosť dobrá kamera sprevádzaná hudbou. V istých okamžikoch som mal pocit, že seriál je na notu českej hry Mafia. Keby sa náhodou v Amerike nudili, pokojne nech spravia druhú sériu .. ()

Nyenor

Poctivá žánrovka, noir z toho přímo kape. Za zmínku stojí především perfektní herecké obsazení. Těším se na další sérii. ()

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont