Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

A.L.E.S.

Po zhlédnutí filmu jsem měl pocit, že jsem se koukal na jiného Vymítače ďábla, protože takhle nudný film přece nemůže mít více než 70 %. Nemohl jsem uvěřit tomu, že tolik známý, mnohokráte v televizi opakovaný, parodovaný a slavný horor je jen ukecaný film s chabým scénářem. Přiznám se ale, že prvně jsem viděl spíš jeho parodii ve filmu Scary movie 2, kde se celý film vešel do 3 minut. A bohatě to stačilo. Ovšem když už se na plátně objevily nějaké triky, byly dost povedené. A druhá hvězička za Mika Oldfielda, který mě tam překvapil. Ale předpokládal jsem, že bude použita nějak jinak. Zkrátka jsem byl na rozpacích, hodnotím podle prvních dojmů a lepší už to asi nebude. ()

Micro41CZ

Perfektně vykreslené charaktery, ladící postupně do mysteriozního hororového nádechu s tím, že se do něj nějakým způsobem otiskávají a vstupují do něj takové, jaké jsou, se svou minulostí, osobností i hříchy. Nejedná se jen o plochý horor s loutkami na efekt, ale zatraceně působivé hororové drama o střetu zla s obyčejnými lidmi. Smekám. ()

LadyDevil

No, to byla teda síla! Po dlouhý době jsem si řekla "tak to mě dostalo" - po skouknutí jsem byla celkem rozklepaná, naštěstí doby, kdy se mi zdávalo o hororech (thrillerech) jsou pryč, takže jsem měla klidný spaní:-D Je ale neskutečný, jakou úroveň Vymítač má s přihlédnutím, v jaké době byl natočen. Další úžasnou věcí je, jakých proměn dosáhli s hlavní postavou dívky Regan - skoro jako by člověk chvílema věřil, že ďábel opravdu existuje:-D jak je to autentický.. Rozplývání se, jak skvěle hrála moje oblíbená herečka Ellen Burstyn, asi nemá cenu..můžu tady film popisovat jak chci, stejně to ale nemůže pořádně vystihnout, co se odehrává - to se prostě musí vidět! ()

marvan

S odstupem času jsem si film opět pustil, tentokrát v tzv. director's cut a dávám jednu hvězdu dolů. Přidané scény (prostřihy ďábelské masky, krabí chůze a další "efekty") mi přišly natolik laciné a proti smyslu původního sestřihu, že jsem začal pátrat po původu těchto diskutabilních změn. Pravda je taková, že se nejedná o žádný director's cut, protože film byl už v roce 1973 sestříhán zcela dle autorova záměru. Současný sestřih byl vytvořen v roce 2000 až na nátlak producentů, kteří se při přepisu filmu na DVD snažili vyjít vstříct většinovému (ne)vkusu a nechali do filmu přidělat několik, dle jejich názoru, efektních scén. Krom toho filmový obraz zbavili syrové patiny a dodali mu tak uhlazenější kolorit (že jde opět proti duchu filmu je asi jasné). Friedkin údajně tento setřih nejprve odmítl a nakonec se se studiem dohodl na kompromisu: nejprve vyšlo DVD s jeho vlastním sestřihem, s původním obrazem a bez zvukových efektů. Teprve následně vyšlo DVD zcela nesmyslně označené jako director's cut. Zatímco Friedkinova verze se soustřeďuje na krizi víry otce Karrase, nová verze "more money's cut" klade důraz na scény s posedlou Regan. Člověk se pak nemůže divit, když se následně ve filmových rubrikách dočte, že The Exorcist je sice dobrý horor, ale holt už nám zestárnul, což je vidět i z toho, že je zdlouhavý a nářezové vymítání Regan se objeví až téměř ke konci filmu (viz. Šimon Šafránek). Problém je, že Friedkin netočil The Exorcist jako horor. Což uniklo i jeho pokračovatelům a proto jejich pokusy dopadly tak uboze. ()

uiu

Tak jsem se konečně podívala na ten klasický a kultovní horor Vymítač ďábla. Zkusím si představit, že žiji v roce 1973 a nejsem zkažená násilím a sexem, co denně vidím v televizi. Uznávám, možná bych se bála. Jenomže teď se píše rok 2010 a filmový divák už přece jen něco zažil a něco viděl. Velká část filmu se nám snaží jen představit postavy, abychom se nakonci vžili do jejich pozice, ale na mě to jaksi nefungovalo. Možná je chyba v tom, že jsem viděla už tolik parodiíí na Vymítače ďábla (Scary Movie 2), že mi některé scény přišly spíše vtipné, když jsem si je z onoho filmu vybavila. Jde vidět, že lidský strach zase udělal několik kroků vpřed a jestli u tohoto lidé v kinech omdlévali, tak bych chtěla vidět, co by v sedmdesátých letech udělal nějaký náš horor. Neubráním se srovnání s filmem V moci ďábla (Exorcism of Emily Rose), který se jako jeden z mála hororů zabývá také vymítáním a který dnešnímu divákovi nabídne větší mrazení v zádech a zamyšlení se nad problematikou, než 37 let starý film. ()

Tomes83

Nejmrazivější film, který jsem viděl poprvé ve svých 17 letech! Tu noc jsem nemohl usnout! Naprostý děs, který se mi vracel, kdykoli jsem si vybavil obličej posedlé Regan... herecké výkony, vzrůstající dusivá atmosféra, doprovodná hudba a hlas posedlé Regan mě spolu s neuvěřitelnými efekty (třesoucí se postelí, lezení po schodech, otáčení hlavy o 360 stupňů, masturbování s krucifixem i samotného vymítání) naprosto ovlivnily v tom, abych toto mistrovské dílo mohl označit za to nejděsivější, co mě v dějinách kinematografie potkalo!!! ()

tnp101

Z dnešního hlediska již ne tak šokující, ale pořád minimálně o třídu silnější zážitek, než jaký může nabídnout většina snímků na podobné téma natočených do dnešního data. V současné době diváci pravděpodobně nejvíce docení ten jakýsi naturalistický způsob natočení a to především co se týče vizuálních efektů. Ikonická je samozřejmě i maska posedlé dívky a její herecké ztvárnění. Nebudu tvrdit, že se jedná o dokonalý film, ale klasika je klasika a koho ta atmosféra vcucne a bude správně naladěn na ponurejší tempo, ten od toho nebude chtít odejít. To stáří filmu v tomto případě absolutně neškodí, spíše naopak. Nostalgicky se bezpochyby budou cítit i mladší diváci - myslím samozřejmě již ty minimálně dospělé :-) … a ta „creepy“ hudba je zkrátka úžasná. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: V zahraničí snímek vychází na Blu-ray v obou verzích v jednom balení - každá verze okupuje svůj vlastní disk. V našich končinách jsme bohužel byli znovu ochuzeni o jeden disk. Naštěstí však pouze o ten s první (kratší) verzí filmu, takže kromě možnosti, podívat se na film tak, jak jej mohli diváci vidět do roku 2000 a několika bonusů jsme o nic podstatného nepřišli (ono těch bonusů, o něž jsme byli ochuzeni, je tedy docela hodně, ale budiž). Dostáváme tedy pravděpodobně finální, režisérskou verzi filmu. Teď už ale přejděme k technickému zhodnocení přepisu. Film je již docela hodně starý a navíc nebyl točen tak, aby se z obrazového hlediska jednalo o nějakou pastvu pro oči. O to víc překvapí a hlavně potěší, že vypadá velice k světu. To stáří je sice na první pohled zřetelné, ale světlých míst má hned několik. Začněme ale těmi tmavšími, i když si nejsem jist, jestli je negativními vlastně mohu nazvat. Film s nimi prostě funguje jak má a po jejich odstranění by celkový zážitek asi již nebyl tak silný. Nejzřetelnějším neduhem je vysoký šum, někdy si jej sice nelze skoro všimnout, jindy o sobě však dává vědět hodně rušivě. Tím však s negativními (svým způsobem pozitivními) stránkami přepisu končíme. Samozřejmě nás čeká nespočet dalších maličkostí, ale s těmi se u tak starého snímku počítá a jejich odpouštění by nikomu nemělo způsobovat větší potíže. I přes velké množství šumu je přepis velmi bohatý na detaily. S tím souvisí i ostrost. Ta sice není stoprocentní, ale po většinu stopáže se můžete připravit na nefalšovanou vysoko-definiční podívanou. Co dále velkým dílem svědčí o celkové kvalitě přepisu, je fakt, že většinová část stopáže se odehrává v tmavších, ne nějak prosluněných oblastech a stále se na to velice dobře kouká. S tím má problém i snímek natočený dnes. Černá je podána moc pěkně a co se týče ostatních barev, v těch několika prosluněných částech předvádějí ohromně bohatou, ale přesto realistickou paletu. Jen pro úplnost uvádím, že poměr stran je v tomto případě seříznut do „nefalšovaného“ 16:9, takže klasická širokoúhlá obrazovka si může od jakýchkoli černých pruhů dát na chvíli pokoj. Obraz dokonalý sice není, ale z pohledu kvality přepisu a hlavně dojmu ze snímku, který jím dociluje, film prezentuje na jedničku s hvězdičkou. To samé se mohu tvrdit i o zvuku. Ten je v originálním znění prezentován v DTS-HD 6.1 MASTER a zní opravdu dobře. Stejně jako u obrazu, i zde je na první poslech patrné stáří, což platí především u mluveného slova, které není úplně čisté, ale jinak si nemůžu na co stěžovat. Stopa je velice prostorová a výrazná. Výtečně zní především hudební doprovod a nevšimnout jsem si nemohl obrovského množství detailů, na něž v tak starých filmech vskutku zvyklí nejsme. V úplném klidu nezůstane ani subwoofer, i když nečekejte nějaké famózní „nízko tónové“ orgie. Stopu s českým dabingem disk neobsahuje, všichni milovníci česky mluvených filmů se tedy budou muset spokojit maximálně s českými titulky. Teď přejděme k přídavným materiálům. O podstatnou část bonusů jsme sice byli ochuzeni, ale něco přece jen dostaneme. Prvním z nich je audio komentář režiséra Wlliama Friedkina, který sice nepatří mezi to nejlepší, co jsem slyšel, ale pořád stojí za poslechnutí. České titulky samozřejmě nečekejte, to samé bohužel platí i pro ty anglické. Dále následuje 30 minutový, velice zajímavý dokument, kde se společně s tvůrci a herci podíváte na to, jak se film natáčel a dojde i k občasnému celkovému zhodnocení. Největším lákadlem jsou bezpochyby záběry ze zákulisí a také podrobná vysvětlení tvorby téměř všech vizuálních triků. Určitě to stojí za to. Další, 8,5 minutový filmeček pojednává o lokacích a natáčení v nich. Navíc ukazuje, jak jednotlivá místa vypadají dnes. Posledním podobně laděným bonusem je 10 minutové povídání o různých verzích filmů, přičemž divákovi, kromě podrobného vysvětlení situace tenkrát a nyní, ukáže i několik hlavních vystřižených (resp. z pohledu režisérské sestřihu přidaných) scén. Dojde dokonce i na scény, které režisér chtěl zařadit, ale k obrazovému materiálu nebylo možné najít odpovídající zvukovou stopu. Všechny tyto tři dokumenty byly natočeny speciálně pro Blu-ray, takže jsou pochopitelně prezentovány v HD a navíc doplněny o české titulky. V bonusové sekci se pak nachází ještě 2 trailery, 3 TV spoty a 2 radiospoty - ty už v HD nejsou a nečekejte žádné originální materiály, jedná se o propagační materiál k režisérké (tedy, k té na disku) verzi filmu z roku 2000. To bychom tedy měli k „Vymítači ďábla“ na Blu-ray. Jedná se o kvalitní titul, kterému k dokonalosti chybí opravdu jen ten druhý disk, o který jsme přišli. Z technické stránky nečekejte nic referenčního, ale musím podotknout, že filmový zážitek s tímto přepisem funguje výtečně a zároveň se jedná o nefalšovaný HD přepis se vším všudy. Bonusů sice není nějak moc, ale všechny jsou víceméně velice kvalitní. Titul tedy mohu bez problémů a s čistým srdcem doporučit. Výtečný film na kvalitním disku. 80% () (méně) (více)

ivan bohatyr

Před 40 lety jistě velká hororová pecka, ale v kontextu hororů z dnešní doby (rok 2012) se značně ztrácí kvůli nedokonalým efektům a absenci počitačových úprav. Strašidelný nádech ani kvalita zpracování ale léty nestárne. ()

mickyreed

Vůbec se nestydím, když řeknu, že je to hororový masterpiece. Pomalej děj, vykreslený příběhy hlavních postav. Skvělá hudba a deptající atmosféra. K tomu všemu ještě nechutnosti a porce psychologie. Nic tam nechybí, je to komplexní hororová záležitost a právoplatnej kult. ()

noriaki

Brilantně zrežírovaný, sugestivně odvyprávěný a v několika ohledech průlomový horor, který je po letech spíš znepokojivým psychologickým dramatem, než doopravdy strašidelným filmem. Svého času ovšem spolehlivě vyděsil davy, a díky následnému finančnímu úspěchu vytáhl hororový žánr do první ligy. Ukázal, co všechno se dá udělat s pořádným rozpočtem a vynikajícím hereckým obsazením. Dveře ke snímkům jako jsou Čelisti, Vetřelec nebo Přichází Satan byly otevřené. ()

Brain-D

Kultovní horor, (který jsem si plně vychutnal až ke konci roku 2009). Atmosféra byla dobrá, ale kvůli dramatickému středu filmu se na chvíli vytratila. Ale to mi vůbec nevadilo, naopak uchvátilo mě to a nemohl jsem odtrhnout oči. Mladý kněz byl sympaťák a velmi dobrý člověk - Staral se o nemocnou matku, chodil běhat, boxoval, dělal psychologii - výborné vlastnosti :) ()

Tereza666

K filmu "The Exorcist" V podstatě ani nemám co dodat. Naprostá dokonalost, i když se děj trošku táhl, tak se člověk nenudí. Filmy s touhle tématikou jsou sami o sobě zajímavé a člověk se na ně těší. The Exorcist je špičkou mezi horory. ()

Danny F.

Přesně tak, nostalgie jak řemen. Jedna z klasik hororového žánru. Přeměna Lindy Blair v ďáblem posedlou dívku se opravdu osvědšila. Chvílemi mě dokonce i mrazilo. 70% ()

Terzeus

Bez námietok najsilnejšie dielo v žánri hororu, aké som doteraz videl. Nepociťoval som však ani tak strach ako rastúce psychologické nepohodlie, táto "psychopatická" stránka filmu bola na roztrhnutie (v dobrom slova zmysle). Vadila mi len jediná vec. Miestami (hlavne zo začiatku) je to nudné a v niektorých aspektoch svojho námetu až prehnané hoci tu nebol zámerom práve čo najmocnejší realizmus, čo beriem do úvahy. ()

ivo333

1 z mála starých filmov, ktoré ma chytili a zároveň 1 z top3 mojich najobľúbenejších hororov. Stará klasika, ktorá nikdy nehrdzavie. Odporúčam pozrieť. ()

Natabar

Podobně jako třeba THING na svou dobu dokonalé, přavratné až přímo kultovní horory. To mluví za vše. Čili: i dnes je z nich patrné ono kouzlo úžasně vybudovaného napětí, ale současně pro člověka z dnešního světa jsou zde i takřka hluchá místa. Holt, dnes jsme zvyklí na jiné tempo. I ve filmech. ()

fefee

Škoda že tento film nasledoval u mňa po Scary Movie, tak mi to miestami prišlo skôr vtipné ako hororové, ale uznávam, na tú dobu podarený snímok.(3,5*) ()

pravdovravny

Ani neviem za čo dávam tomuto ,, Hororu" jednu hviezdu, kedže som sa celý čas buď nudil alebo smial :) Pred niekoľkými desiatkami rokov to mohlo byť šokujúce, ale teraz?! Je to skôr na smiech. ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)