Reklama

Reklama

Star Wars: Síla se probouzí

  • Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
Trailer 3
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Hrají:

Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels (více)
(další profese)

Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: Síla se probouzí. (Falcon)

Diskuze

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

TheDarKnig

tenhle poukaz by nahrával mé teorii, že některé relativně dost významné skutečnosti (jako třeba Vaderovo otcovství) mohly být vyjádřeny pouze mezi řádky, záměrně tak, aby na sebe nestrhávaly pozornost a nevyvolávaly otázky. zkrátka takový pravý opak TFA, která záměrně a hlasitě volá po kladení otázek a po výkladu různých náznaků a podtextu mezi řádky.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig

Fordzy

Fordzy (hodnocení, recenze)

Eodeon , TheDarKnig

Jako promin ale ted si myslím, že si zaujatý tím, že už si při sledování E4 věděl obsah děje E5,6 a proto sis lehce domýšlel souvislosti které Lucas při psaní E4 sám nemusel ještě vymyslet.A pokud jsi nebyl překvapený, že Vader je Lukův otec, tak už plně chápu proč si nebránil pořadí sledování 4,5,6,1,2,3. Opravdu nikdo přeci nemusel si předem domyslet že Vader je otec Luka.

TheDarKnig:Pravdu se už nedozvíme ani od Lucase.

na příspěvěk reagoval Eodeon

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

mecano tu tvrdil nejen to, že Lucas neměl v době práce na E4 promyšlené, že Vader je Lukovým otcem (což měl), ale tvrdil také to, že Lucas neměl v době práce na E5 promyšleno, že Leia bude Lukova dcera (což měl). to první jsme probrali. naznačil jsem, kde je třeba hledat správnou odpověď. co to druhé. tam je to přeci ještě více evidentní. nebo má někdo stejný názor jako mecano?

na příspěvěk reagoval jerry12, Fordzy

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Eodeon

jsem četl, že kvůli obavám studia o úspěch musel všelico měnit a udělat to možná i tak, že to působilo jako ta vesmírná pohádka, funkční sama o sobě. Takže řekl bych, že na to musel Lucas taky myslet, když film točil :)

na příspěvěk reagoval Eodeon

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Dobře, shodněme se tedy na tom, že je pravděpodobné, že si Lucas nechával "otevřená vrátka" i pro tu možnost, jak říká Eodeon, a je málo pravděpodobné, že by s tou variantou Lucas předem neoperoval (a je jedno, jestli už jako s jistotou, a nebo zatím jen se spekulací), ale možná ještě při produkci IV. nevěděl, zda to tak nakonec opravdu aplikuje, nebo ne, tudíž v zásadě máte pravdu všichni. Můžeme jít o téma dál?

na příspěvěk reagoval TheDarKnig

 (hodnocení, recenze)

Co když Lukas samotný vycházel z filmu E4..a tak vlastně udělal zápletku kterou sám nepromyslel ale VYTVOŘIL.

na příspěvěk reagoval jerry12

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

jak říkám, těch verzí je hodně, velmi se od sebe liší, a ani finální verze scénáře neobsahuje totéž, co obsahuje film. takže scénář, jak jsem už několikrát zmínil, bych já osobně vůbec nebral na zřetel.

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

TheDarKnig

jak jsem psal před chvílí killdukovi, já si vůbec nekladu otázku, co Lucas napsal. já vůbec nemám na zřeteli scénář v žádné jeho verzi. vycházím čistě z filmu. čili já se sám sebe neptám, co Lucas zamýšlel, když film psal, ale spíš co Lucas zamýšlel, když film točil. to nemuselo být totéž.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Fordzy

Jenže on ho zabil Vader. Jenže to od začátku bylo plánováno tak, že se bude k Darthu Vaderovi přistupovat jako k jinému člověku. Je to stejná fyzická schránka, ale jiný člověk. Darth Vader, ne Anakin.

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

já právě zastávám ten názor, že během vzniku Nové naděje už to tak Lucas plánoval přinejmenším jako jednu z možností, pro kterou si nechal otevřená zadní vrátka. kde je nechal otevřená, jsem naznačil. odkazy, které tvrdí, že to tak nebylo - a to je moc důležité zdůraznit - většinou vůbec nevycházejí z toho filmu, ale z různých fází práce na scénáři. rozlišujme scénář a film. a to už jen proto, že během natáčení filmu mohl Lucas přidat něco, co ve scénáři nebylo. a nejen Lucas.

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Eodeon

myslím tím to, jak to Lucas zamýšlel když to psal... i když on tam co si i přepisoval atd., takže vlastně to nakonec mohl zamýšlet opravdu obojím způsobem.. To se ale nedovíme, protože i kdyby už někdy Lucas pravdu řekl, tak kdo mu teď bude věřit.. 

Možná kdyby těsně před smrtí napsal životopis a nechal ho posvětit papežem, tak bych mu uvěřil :)))

na příspěvěk reagoval Eodeon, Fordzy

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

Fordzy

přesně tak, předem jsem před zhlédnutím znal synopse filmů. jinými slovy, když jsem sledoval E4, už jsem znal obsahy E5 a E6. rozhodně jsem nebyl překvapený tím, že Vader je Lukův otec. ale to by správně neměl být nikdo. dříve se tu dnes argumentovalo v neprospěch zvratů v prequelové trilogii tím, že je každý všímavý divák dávno musel předvídat. a je to svým způsobem pravda. každý všímavý divák si už ve Skryté hrozbě musel ztotožnit Palpatina se Sidiousem atd. ale já tvrdím, že totéž platí o staré trilogii. každý všímavý divák si musel už dávno všimnout, že Vader je Lukův otec, a že Leia je jeho sestra. nebo ne dávno, ale předtím, než to bylo v příslušné scéně explicitně řečeno.

 

ty se snažíš naznačit, že si do filmu možná promítám to, co už dávno předem vím, přestože při natáčení E4 to ještě nevěděl ani sám tvůrce. to je dobrá připomínka, ale já myslím, že nad tím mám nadhled, a to mimo jiné právě proto, na co ty upozorňuješ - že jsem znal všechny souvislosti předem. nedívám se na ty filmy nostalgickou optikou znovuprožívání náhlých překvapení, která jsem zažíval při sledování, protože jsem žádná nezažíval. v téhle věci dovedu být docela nezaujatý.

na příspěvěk reagoval Fordzy, mecano

Fordzy

Fordzy (hodnocení, recenze)

jerry12 , jerry12

No jo nojo.Tak jsem byl trochu fanatický, nebud na mě zlý, také nejsem dokonalý muž a dělám chyby.Ale už netvrdím, že mám já jasnou pravdu ale že se nedá jasně říct jestli to měl nebo neměl Lucas promyšlené.

Jak tvrdíš proč by mu nenechávaly stejné příjmení, to je právě to, že Lucas v E4 neplánoval že Vader je Anakin.A proto mu daly přijmení po jeho dobrém otci kterého zabil Vader.

na příspěvěk reagoval jerry12

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

TheDarKnig

George si pravdu nevezme do hrobu, George pěkně lakuje, protože vícekrát se k tomuto tématu vyjádřil různými způsoby, takže ať bude Lucas říkat co chce, nesvědčí to nic o důvěryhodnosti jeho tvrzení, i navzdory tomu že je to právě Lucas, kdo to jako jediný ví nejlépe (to, že se v souvislosti s produkcí kultovního filmu trochu klame ve prospěch marketingu, nebo to, že klidně už mohl Lucas po těch dekádách určité souvislosti zapomenout, se děje běžně).

na příspěvěk reagoval mecano

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Fordzy

Nebo takhle, ty říkáš, že ho chtěli ochránit před tím, aby se nestal Jediem. Kdyby ho chtěli ochránit, myslíš, že by mu to příjmení nechali, aby tím riskovali, že jednou bude schopen na základě toho příjmení dohledat svojí pravou identitu?

Fordzy

Fordzy (hodnocení, recenze)

Eodeon

No a viděl si to tam už v době kdy si poprvé koukal na E4 nebo až v kontextu s E5?Také si mi tvrdil, že si už dopředu věděl obsahy filmů a tudíš tě ne všechno překvapilo.Je jasné že v kontextu s E5 to dává smysl ale není to jasný důkaz k tomu aby se na 100% povrdilo, že to měl Lucas promyšlené.

na příspěvěk reagoval Eodeon

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Nu, pravdu si zřejmě George vezme do hrobu a fanoušci tak budou moct diskutovat roky a roky a nikdy nedojdou k stoprocentnímu závěru. Tomu říkám taky nesmyslná činnost :)

na příspěvěk reagoval Eodeon, jerry12

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Fordzy

"nikdy tomu neuvěřím" - Tady z toho je cítit tvůj fanatismus a předurčení k tomu, že se přesvědčit nenecháš za žádných okolností, "nikdy", tudíž ani kdyby se objevily opravdu usvědčující důkazy pro to, že pravdu nemáš. Stejně si pomeleš svoje. Má to tedy cenu? Otevři se proboha taky možnosti, že bys neměl pravdu (ironií je, že tohle říkám zrovna já).

na příspěvěk reagoval Fordzy

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

Fordzy

já to netvrdím s jistotou. tvrdím to s velkou měrou pravděpodobnosti. starej Obi lhal. zcela bez kontextu s Impériem.

jerry12

jerry12 (hodnocení, recenze)

Fordzy

Vole, Lukovi nechali příjmení Skywalker, protože byli hrdí na to, že je synem Skywalkera. Anakin Skywalker byl dobrý člověk, skvělý Jedi a výtečný pilot. Mnohokrát je v IV. řečeno, že Anakina zabil Darth Vader. Darth Vader je považován za jinou osobu, než Anakin. Darth Vader okradl Anakina o čest a zavraždil ho, protože "převzal" jeho identitu. Tak proč by Lukovi nenechávali jméno po Skywalkerovi, který byl dobrým člověkem i Jediem?

na příspěvěk reagoval Fordzy

Fordzy

Fordzy (hodnocení, recenze)

Eodeon

V kontextu s E5 samozřejmě Obi wan lhal ale v samotné E4 nemůžeš s jistotou tvrdit, že lhal.Obi wan který nikdy nepoznal teplo ženy by jistě nelhal.Vždyt on je dobrota sama.

na příspěvěk reagoval Eodeon

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

my víme jen to, že ten meč patřil Lukově otci. a že Vaderův nový červený meč je tomu Anakinově podobný. to je sice určitá indicie, ale neprůkazná. ne, to jsem na mysli neměl, ale je to dobrý postřeh.

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

Fordzy

to nemá nic společného s jeho géniem. i génius nejspíš své dílo ve fázi plánování mnohokrát přepracuje. nejde o to, že bych měl takovou důvěru v Lucase, jde o to, že to v tom filmu prostě vidím. jako jsem to viděl ve scéně o Plagueisovi. Lucas s tím nemá co dělat. vycházím čistě z informací, které jsem načerpal z filmu.

na příspěvěk reagoval Fordzy

Fordzy

Fordzy (hodnocení, recenze)

Dává mu meč Anakina jeho otce.My tu celou dobu řešíme jestli měl Lucas naplánované už u E4 že Anakin je Vader.A nikdo tu nedal 100% důkaz.

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

Fordzy

dokázat to můžu. podle toho, co se považuje za důkaz. důkaz není jen to, co je přesvědčivé nade vší pochybnost. důkaz může být i velmi pádné vodítko. kapka krve nalezená na místě činu. a moc dobře jsi přeformuloval ten dotaz. to je ono, neptat se, zda film říká nebo neříká, jestli je Lukův otec Vader, ale ptát se, zda Obi-Wan lhal nebo nelhal. tudy vede cesta.

 

a s tím Plagueisem jsem to srovnával z velmi dobrého důvodu. to byla moje nápověda vám, že se na to máte podívat stejně jako na scénu o Plagueisovi. a to už jsem řekl až příliš. už víc naznačovat nelze.

na příspěvěk reagoval Fordzy

Fordzy

Fordzy (hodnocení, recenze)

Eodeon

Ale věř tomu, že bych taky radši věřil, že je Lucas genius a už měl všechno od začátku promyšlené ale nikdy tomu neuvěřím.

na příspěvěk reagoval Eodeon, jerry12

Související novinky

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

29.01.2023

Byl to poměrně zajímavý souboj - přitáhne více pozornosti diváků velký návrat Star Wars po deseti letech, nebo návrat Avataru po třinácti letech? Teď už známe odpověď. Pokračování sci-fi blockbusteru… (více)

John Williams oznámil svůj poslední film

John Williams oznámil svůj poslední film

24.06.2022

Legendární hudební skladatel John Williams (Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, Mnichov, Zachraňte vojína Ryana) prozradil, že se pomalu ale jistě hodlá odebrat do skladatelského důchodu. Po více… (více)

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

Spider-Man: Bez domova boří žebříčky rekordů

17.12.2021

Jak se očekávalo, tak se děje - a vlastně v ještě větší míře, než mělo. Spider-Man: Bez domova podle odhadů v předpremiéře vydělal 50 milionů dolarů, což je třetí nejvyšší číslo v historii nezávisle… (více)

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

18.05.2021

Režisér J. J. Abrams a jeho produkční společnost Bad Robot momentálně dohlížejí nad kupou připravovaných komiksových projektů studia Warner Bros. a DC. Logicky se tak čas od času vyrojí spekulace, že… (více)

Reklama

Reklama