Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Najnou

Ono je to těžké nyní napsat cokoliv o nových Star Wars, víme. Každý už to viděl, každý na to má názor, a tak je světová populace rozdělena, jak už to tak s globálně populárními tématy bývá, na dva navzájem se vysmívající tábory – tzv. drsní kritici a tzv. starvorsí ovce. Já bych spíše upadl do zákopu oveček (což už je samo o sobě zvláštní, neb jsem tělem i duší spíše cynický kritizér, nežli ovčáček čtveráček). Ale: (bacha, spojláž) 1) Také jsem poprskal kolegy dvě řady před sebou, když si Kajlo sundal helmu. On se totiž šestnáctiletý Honzik Krausů zdrhnuvší ze Saxány dnes už na plátně jen tak nevidí. 2) Některá odhalení měla zvostat neodhalena (viz. bod 1). 3) Naopak co nejdříve by se mělo odhalit pravé superdrsné jméno hlavního überzáporáka, protože přezdívka ze školky nenavozuje tu pravou atmosféru. 4) Pou by se měl přestat snažit křečovitě přehláškovat Hana. 5) Kajlo by měl být po vzoru svého vzoru brutálně fyzicky upraven. 6) Býbý by měl více využívat svého kahanu k vyjádření emocí. Ale: Jinak mne to samozřejmě naprosto uneslo :) PS: Geronti rulez! ()

sacmar

Dobré, ale do jásotu mám daleko. Mezi věci, které se mi (při neznalosti dalších dílů, které ještě nevznikly) nelíbily, byla například spousta náhod, díky kterým se zrovna potkali ti a ti. Dále celá základní zápletka, kde se hledá někdo, kdo kdo ví jak dlouho stojí na nějaké skále uprostřed země, je divné. Pak by možná nebyla špatná trochu větší odvaha při tvorbě příběhu. Jeho části se až moc podobají starším dílům. Zase nové postavy z rodiny, zase ničení planet, možná by nebylo špatné, kdyby se to od starých příběhů odpoutalo trošku více. Zvlášť, když to celé bylo znova tak trochu na startovací čáře. Ale uvidíme, co na nás čeká v dalších dílech. ()

rime

Abramsova medvědí služba. Režijně je co celkem zvládnutý, ale ta psychologie postav, ach jo, to nejde ani komentovat. Skoro se chce říct po topolánkovsku, že to ztratilo koule a to na obou stranách. Jistý je, že tohle je konec SW, ale není to nic překvapivého. Abrams przní jednu velkou serii hollywoodu za druhou, tvrdí, že je fanoušek, ale čistě kecá.Pohřbil do totální sterilnosti bez nadšení ST, a tak to skoro nemohlo být jinak ani se SW kde ještě přidal stupiditu. R.I.P. ()

mujotec

Myslím, že tento film je strašně přeceněný. To co mohlo být ve své době alespoň trochu objevné a originální, je tu recyklováno s takovou samozřejmostí a kalkulem, že se mi z toho dělá zle. Zádrhele, které se daly odpustit ve filmu ze sedmdesátých let, jako nespěchejme, když na nás střílí, nevycvičená porazí superpadoucha a ne šťastnou náhodou, ale protože pět minut před tím pochopila Sílu....Mám dost rád J. J . Abramsovi filmy, hlavně Star trek, ale do tohoto nebylo vloženo nic osobního, nic inovativního, nic napínavého!!! Jen to celkem dobře vypadá a občas odsýpá. Lucas se v Epizodách I,II,III alespoň snažil o něco nového, a třebaže tam je také hodně sračkovitých scén, některé jsou prostě nezapomenutelné. Snad další díl bude lepší. Možná, kdyby najali alespoň jednoho přísnějšího scénáristu. Jinak herci byli dobří, to ano. ()

Marlo

Tak jo musím uznat že tohle se fakt povedlo a možná si časem dám i tu původní trilogii. Abych se přiznal tak z té si nepamatuji z hola nic. A víc se mne, pokud mě paměť neklame , líbila ta mnohými zatracovaná nová trilogie . Takže jsem nevěděl co mám od toho čekat když byl tento díl roben jako pocta starším Hvězdným válkám. A má nepřipravenost znovu potvrzuje pravidle, že jakmile nic od filmu nečekám o to víc jsem překvapen. Skloubení výborné výpravy kterou má J.J. Abrams vždy zmáknutou tak i samozřejmě režii tak mě nejvíc překvapila castingová volba, která byla trefou do černého. John Boyega na mne z traileru působil jako největší průser filmu ( nejsem rasista jen mi nepřišel moc sympatický toť vše) tak mě z celého obsazení nejvíce překvapil. Jak svým herectvím tak i vtipem. Daisy byla taky jednoduše super. Jenom ztvárnění záporáka jinak skvělým Driverem mě moc nesedělo. Působil na mne jako rozmazlený fracek jako H. Christien v peizodě 2. Což je škoda, ale uvidíme jak se tento charakter bude vyvíjet dál v dalším díle. Třeba to byl vážně úmysl a ne jenom můj dojem. No a starou skvadru nemá smysl nijak vychvalovat ty si odtočili své jako by poslední klapka šestého dílu sklapla před rokem. Také oceňuji nadsázku a vtip které se ve filmu vyskytovalo až až a já se smál více než u leckteré komedie. Soundtrack samozřejmě klasika. Pecka. Efekty a akce na špici jak se u filmového blockbusteru sluší a patří. Jediné co bych vytknul je abscence jakékoliv WOW scény. V každém díl byl scéna která se prostě vryla do paměti. Ale tady ač to není špatné mi nic nepřišlo vyloženě tak šťavnaté abych si to zapamatoval. Což je škoda a budu na tento díl pamatovat spíš ve smyslu " hej pamatujete v sedmičce na toho cool robůtka BB-8". PS : také mne zarazilo jak se jede v tomto filmu na jistotu a spíše se reciklují staré nápady... škoda že se rejža trochu víc neodvázal jako třeba u Star Treku... ()

Haty

Jako pocta původní trilogii (a zejména Episode IV) je to film vážně parádní. Fanoušek zajásá při vzletu Falcona, když uvidí Žvejkala a tak podobně. Některé oživující prvky v podobě droida BB-8 rovněž potěší, ale ani já jsem se nevyhnul pár pasážím, kdy jsem se přistihl s úsměvem typu "tohle už tu bylo". Nicméně jako přemostění mezi původní trilogií a novým příběhem je to víc než dobré, nové SW rozhodně plní svůj účel a nezklamaly. ()

Gluminator

Co na tohle říct, snad jeden z prvních filmů, kde budu muset hodnotit dvakrát, protože film jako takový je naprosto parádní, výprava a kostýmy, herci, celkově fakt super, jako samotný film na nic nenavazující by to bylo pecka, nicméně navazující na star wars, to fakt je špatný. Nic nového tento díl nepřinesl, další hvězda smrti, proč proboha? A zase stejně ji zničí jako v předchozích dílech? To se snad nepoučí? Chápu že chtěl zůstat věrný fanouškům, ale je to fakt už ohrané a zbytečné, je zde vidět velký respekt k původním dílům, nicméně velký strach přijít s něčím novým, o to více mě štve, že Simon Pegg měl větší slovo u Abramse než Lucas, to je fakt dost divný a taky to tak vypadá. Fanouškům prvních tří episod I, II a III se tohle líbit nebude, žádní jediové a sithové (okomentuji později) žádný souboje, nic, města, lodě. Zato fanouškům starších dílů se to líbit bude, protože je to prostě to co bylo dříve, nic nového krom pár nových postav a kostýmů, jinak fakt při starém. A ted se dostávám snad k nejpodstatnější části filmu, panebože proč vybrali tohohle herce na roli Sitha? Co to mělo být? Do té doby, než si sundal masku, to bylo fajn, šel z něj respekt a vypadal dost cool, fakt to spělo do zdárného konce, nicméně jak si sundal masku, tak to celý posral, protože ze sitha ma jí respekt a strach, z tohohle šel vztek jak z malého děcka co je uražený a ubrečený, že nedostalo lego star wars, opravdu hodně špatně zvolený herec. Kdyby ho nechali v masce, tak to bude fajn, ale takhle to podělali. A další věc, dostane na prdel od holčiny co v sobě objevila sílu před pár hodinama, tohle by žádnej sith nepodělal tak jak dostal on na frak. Tohle je fakt výsměch a naprostej nesmysl. Kdyby tam na ten konec, dali nějakýho jedie, jedno jakýho, tak by to zachranili, stačilo by aby tam přišel Luke a s tím sithem se utkal, to by byl sakra super závěr, takhle to akorát podělali jak nejvíce mohli, Luke který je na obrazovce sotva par desítek vteřin je naprosto nevyužitý potenciál, nehledě na to, že je to prostě stejná kopie nové naděje, další honění se za robotem. Další průser byl CGI master sith, který vypadal jak obr, nechápu proč musle bejt CGI a nebyl to kostým jako všichni předešlí. To úplně skazilo dojem a prostě to srazilo hodně dolů. Jediná svfětlá stránka byla snad Daisy Ridley, tu jsem si zamiloval už v traileru a samozřejmě BB-8. Role generála byla snad stejná jako role Kyla Rena, naprosto nehodící se herec. Já nevím, třeba to byl prostě start nové trilogie, který nechtěl nic nového odkrýt a vše se rozjede v těch dílech dalších, aspoň doufám. Nicméně ted je asi jasné jak to bude dále, bud ten uplakanej kylo ren přejde na světlou stranu tak jak na konci Vader, nebo se už změní úplně a bude rozhodlej bejt sith doopravdy a ne shit. Uvidíme, ale bojím se toho, protože další díl nemá mít Abrams, takže to zase bude vypadat uplně jinak, no zkrátka Lucasi ty ses naprosto zbláznil, prodat práva aniž bys jim do toho mohl kecat.... 65% star wars 90% film. Viděno v 2.1.2016 v Imax Flora Praha () (méně) (více)

the_weaver

Príťažlivo natočený "teenagerizovaný" recyklát vezúci sa na cunami nostalgie.↵  Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden droid na púštnej planéte, ktorý uchovával tajnú správu pre Povstanie. Ten droid natrafil na sirotu, ktorá mala dar Sily, no netušila o tom. Tušila však schopnosť pilotovať vesmírnu loď bez toho, aby kedy za kormidlom nejakej funkčnej lode sedela. Táto dvojica sa vydala na palube lode Millennium Falcon na cestu na povstaleckú základňu na planéte Alderaan. Joj, pardon, na planéte D'Qar - toto vlastne nie je epizóda IV.↵  V tej fyzika a logika nedostávali zabrať toľko ako tu. Ako kompenzáciu sme dostali podmanivé vizuály, sympatickejšiu hrdinku a odpornejšieho záporáka, ktorému však akné ustúpilo len pred pár dňami. Navyše tu máme aj náznaky zaujímavejších rozhodovaní (útek vs. boj, Kylo Ren o otcovi a opačne), ktoré určite mohli byť rozvinuté viacej.↵  Príbehom Star Wars nikdy nevynikali, ani táto epizóda, ale aspoň očarovali novými fantastickými vecami a rasami, táto epizóda len recykluje. V tomto ohľade boli určite viac "starwarsové" aj epizódy 1-3. ()

fricek12

Krásné efekty a animace. Dějově ale velmi chudé. Trochu mě zklamalo, že celý díl v podstatě tvoří jen jakýsi propojovací most mezi starými a plánovanými novými díly. Podobně jako v mexických telenovelách se postupně seznámíme s novými herci a odhalíme, kdo z legendárních herců osmdesátých let s kým spal a čí děti budou pokračovat ve stopách slavné rodiny Skywalkerů. Sithové asi vyšli z módy, takže je nahrazuje jakási tajemná rasa undead? Oproti tomu skalní fanoušci Vadera se dočkají jeho mladší a slabší kopie, která jej místy až nesmyslně papouškuje. Pro mě byl Vader jenom jeden. Poněkud zvláštní je role Luka, který si ve filmu, na rozdíl od jeho starých kolegů, zahraje pouhé tři minuty :-) Se třetím dílem nelze srovnávat, musíme si počkat na osmičku, snad se v ní už konečně něco odehraje :-) ()

CzShenny

Jsem zklamaný, bohužel. Odehrála se spousta věcí, které jsou velice uspěchané a také některé, co nepatří do tohoto dílu. Dialogy, hrůza. Lit. scénář bych jim omlátil o hlavu. Btw. obsadit herce, který se do role nehodí, nebo spíše je zde nepřeberné množství jiných a velice talentovaných, to jen kvůli penězům či zákonům? Okay, ale Daisy Ridley je skvělá. Na osmou epizodu půjdu jen kvůli ní, hh :P ()

williamriker

Hodně velká slabota, dávám 2* pocitově a bonus 1* za pěkné detaily lodí a techniky = 3*. Namíchat v podstatě to co už bylo jednou natočeno v předchozích epizodách je velké zklamání. V hokejovém žargonu bych to vyjádřil tak, jako že se hráči moc snažili, stříleli od modré jak zběsilý, ale ten poslední tah a dorážka na branku prostě nebyla, chybělo jim asi trochu toho štěstíčka :-( (nebo že by chyba trenéra? ) Pro mě bohužel jedno velké zklamání. ... no a jak bych to shrnul? BB-8 už roztomilejší být ani nemohl, ještě aby měl pěknou "Srstku", když tak pěkně vrní. Filmové hlášky docela dobré, ale do dějin nevstoupí. Skoro třicátník Kylo Ren alias Ben Solo i přes svoji silnou zamrzlou pubertu dokázal rozžhavit svůj meč do tří směrů, kterým zničil ne jedeno vybavení lodi. ()

M.Hynecek

Z čeho to dnes dělají ty světelné meče? Stromy to řeže jak párátka, ale lidem to působí jen škrábance. Vykrádačka, kopírka a slátanina pouze na efekt, jako většina dnešních filmů. ()

Vierzbowskii

Pro hardcore fanoušky Star Wars ságy je hodnocení jasné -- jde o vynikající nadupadnou, nostalgií přetékající, načančanou a megapráskovou záležitost, která bere to nejlepší z původní trilogie a ještě přidá něco navrch. Slzy se valí proudem po tváři každého takového diváka při prvním setkání s Hanem a Chewbeccou, princeznou Leiou či neskutečně vtipnými dokazy na původní trilogii. Účast Daniela Craiga je pak jen takovou třešničkou na dortu. Pro běžné fans série je hodnocení trochu rozporuplné, protože VII nejenom navazuje na původní trilogii, ale hlavně tak trochu opisuje. Jasně že je všechno zahaleno do moderního hávu, je to rychlé, svižné, akční, ale nic moc nevého se neobjeví. Taky je s podivem, jak najednou není potřeba výcvik k ovládání světelného meče, nebo použití síly. To poslední dokáže skoro až naštvat. Co pak musí každému přijít jako trochu fail je trestuhodné nevyužití postavy Captain Phasmy, která byla příslibem něčeho hodně cool. Namísto ní musel zasáhnout stormtrooper TR-8B. Porážka Kylo Rena v souboji jeden na jednoho pak sráží hodnocení o další hvězdu dolů. No a pro běžné diváky: ti museli být absolutně out. Nemohli vůbec nic chápat, protože JJ se neobtěžoval s žádným vysvětlením a hrnul děj pěkně pod tlakem. Akční scény asi OK, ale jak se tam začalo mluvit, nebo nedejbože když na plátně byli ti srandovní staříci a stařenky, tak to musel být jedno velké WTF. ()

titi74

Pre fanúšikov dlho očakávaný skvost v novodobom balení , prepracovaný dej a triky , akcie nespočetne veľa , rád nostalgických postav a s nimi aj myšlienkové prechody, tradičná hudba Johna williamsa, rozvetvený dej na ďalšie pokračovania. Sila sa prebudila , uvidime či aj originalita a napady v ďalšie nové pokračovania. ()

Kivis

Návrat ke kořenům? Návrat k původní trilogii? Možná tak v hereckém obsazení, jinak se tu ale žádné terno nekoná. Vizuálně bombastické, dějově taková klasika, která nepřekvapí, ale na druhou stranu jí ani není co vytknout. Hvězdné války už tu nejsou od toho, aby překvapovaly. Nemůžu si pomoct, ale na často zatracovanou Lucasovu "novou" trilogii nejnovější Star Wars nemají. Jde tu sice zřejmě o rozehrání nějaké větší hry, podobně jako tomu bylo u jedničky, ale ani na tu SW VII nemají ani omylem. Největší deficit na předešlé filmy nabírají zřejmě v hereckém obsazení. Kromě potěšující staré gardy tu totiž ve třech hlavních rolích stojí mladí neokoukaní herci, kteří ale svoji obrovskou šanci za pačesy opravdu nechytili. Nedá se říct, že by mě nové Hvězdné války vysloveně zklamaly, dostal jsem, co jsem očekávál, ale celé mě to za celou dlouhou stopáž nedokázalo pořádně vtáhnout do děje a nedostal jsem ani špetku toho pověstného "něčeho navíc". Škoda. Při velmi vysokém standardu, který si sága po ty desítky let udržela, z toho tak "sedmička" vychází asi jako nejslabší díl. ()

sebulba1981

Trochu zklamání,ale v kině stejně úžasnej biják.Takže nakonec přece jen spokojenost.Film pro velké plátno,Han Solo má hodně prostoru.To mě potěšilo.Skvělá hudba,trochu příběh pokulhává.Star Trek dopadl určitě lépe.Stejně se už těším na další díly. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý