Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

DoubleJack

Uf...tak jo, takže nejdřív pozitiva: hudba, Daisy Ridley, krásné oblasti a tehnická režisérní zručnost, která JJ Abramse a obecně Star Wars už nějakou dobu provází. Bohužel to tentokrát nestačí. Film jede v šíleném tempu, takže se zde nachází obrovské množství logických chyb, u kterých si říkáte, jestli vás nemají náhodou za idiota. Budování nesočtu linek vede k rozmělněnosti a během filmu existují minimálně tři scény, které měly potenciál být emotivní pecky. Nakonec ale vyznívají směšně (například závěr) nebo úplně do ztracena. Postavy se chovají tupě a byť toto vše má být zavřešení tří generací Skywalkerů, chybí tu pevné základy, na kterých by příběh vyrůstal. Tomu nepomáhá ani power level postav a "síly", kterou JJ využívá jako berličku v okamžicích, kdy si dějově neví rady. A to se stává častěji, než by divák chtěl. Chápu, že navazovat na epizodu VIII bylo nevděčné, ale tohle byla šílenost, kterou si tahle sága nezasloužila. Je mi líto... ()

jirin_cz

Takhle spokojen z kina jsem dlouho neodcházel. Jasně byly tam nějaké nesrovnalosti, se Silou se pracovalo "až divně", ale celé to zapadlo dobře. Pěkné rozloučení s Carrie Fisher, fakt paráda. ()

JohnnyD.

Když už jsem si myslel, že po tom paskvilu se jménem Last Jedi, už nic horšího vzniknout nemůže. Přišel mr. Recyklátor a vyvedl mě z omylu. ()

Pohodex odpad!

Myslel jsem, ze předchozí díl našel dno, ale hluboce jsem se spletl. Víc zbytečnější 2 a pul hodiny života jsem nezažil. Minulý díl bylo plivnutí do tváře, ale tohle bylo rovnou nasrání do huby. Ke konci se lidi v sále již sborově smáli trapnosti tohohle výplodu chorého mozku. Kurva co to mělo bejt? Natočili vůbec něco nebo vzali nepoužitý materiál z předchozích dílu a slepili to dohromady? Hlavní záporák á la Dallas, kde dávno mrtvá postava se zázračně objeví na scéně, za tohle by i školák na základce dostal za 5 ze slohu. Kdo si ceníte svého života, běžte dělat něco užitečnějšího, třeba koukat na Ulici nebo běžte na kurz pletení. Tohle doporučuji jen sadomasochistickým jedincům, kteří mají rádi filmy Eda Wooda. Nejde to ani zařadit po bok filmů Ed Wooda, protože by to byla urážka Eda. ()

Maniax

Tak já si teda taky flusnu. Je to o několik řádů lepší než TLJ, ale znatelně horší než TFA. První polovina filmu je bezelstně zábavná, vtipná a krásně to ignoruje TLJ, což kvituji s povděkem. Upozadnění zbytečných postav (Rose) bylo dobré rozhodnutí, stejně jako představení nových (Renovy Ghůlové - škoda, že s nimi nebylo víc scén, to je přesně to, co SW potřebuje). A také vyobrazení toho, že se Rey skutečně snaží trénovat, aby se alespoň trochu zasloužila o titul Jedi - když ne mistr, tak alespoň padawan. Což tedy stále nevysvětluje, jak mohla v TFA porazit v souboji Rena, který toho měl za sebou mnohem víc a byl trénovaný Sithským lordem. Bohužel v druhé polovině, kde se řeší ukončení ságy, to skřípe. Hodně. O nějakém důstojném konci nemůže být řeč, frekvence facepalmů by se musela udávat v kilohertzích. Zaryté a znalejší fandy některé věci budou vyloženě urážet, ačkoliv já jim takovou váhu nepřidávám a dokážu si to jakž takž představit, nebo to alespoň ignorovat. Horší je to s úplným finále, které má vyvolat ten "feel-good" pocit pravé a srdečné rebelie proti zlu, kdy proti imperiálním (pardon, lodím Finálního řádu) vyjede každej vidlák, co má hvězdnej mulčovač a krásně nám to vpálí do ksichtu informaci, kdo že značku Star Wars vlastní. Když ve SW nakonec fandíte těm zlým, tak je něco špatně. Jsem rád, že je s touhle ságou konec a teď bude Disney prasit svoje vlastní příběhy, kde to nebude (snad) tolik bolet. Za mě to je 3/5, ale s odřeným a smutně svěšeným lightsaberem. A nebo je to celé zkrátka jen připomínka toho, že jsem na tyhle věci vopravdu trochu starej. ()

RedEagleSK odpad!

Star Wars: Vzestup menšin je další pičovinkou z daleké budoucnosti která dodržuje všechny genderové, rasové a etnické kvóty a ve které jsou všichni levicově orientovaní, politicky korektní, černí, teplí, mezi nohama nemají nic a v hlavě již zhola nic. A cože se v tomhle ohyzdném levičáckém galaktickým chlívě zase déje? Zombie Palpatine terorizuje galaxii vysíláním horším než jsou pořady Jaromira Soukupa. Hvězda smrti už nelítá páč neprošla emisní kontrolou a také by to zanechávalo uhlíkovou stopu a znečišťovalo galaktické ovzduší, a tak leží na nějaké planetě kde se němečtí genderově neutrální inženýři snaží udělat z ní úsporný elektromobil. Ukáže se, že Palpatine je Yoduv bracha, protoze jejich máma mrdala s leckým. Kylo to nevydrží a vezme si Rey. Po čase se jim narodí malej negr, což vede k vyhrocené manželské situaci se světelnými meči. Rey usekne Kylovi nohy, ale on myslí pozitivně, páč mít kritické myšlení není povoleno,takže to pojme tak že má konečně kokot až po zem. Cubaka zdechne a tomu zlatymu z toho vyhořej obvody. Závěrečný titulky a konec. Plýtvat dalšímy slovy na tuhle sračku by mělo asi takový smysl jako se v dnešní době narodit s penisem. Co se týče kastingu této kokotiny dá se to celé zhrnout větou : Co zde nemá piču to je černé a co není černé to ma piču. A příčetný divák se z toho má na piču. Na závěr několik statistik a údajů. Po premiéře filmu stoupl počet mužských adolescentů kteří chtějí změnit pohlaví o 20 procent, americké děti si přejí pod stromeček aby byli černé, bílí teenegeri ve snaze získat černošský akcent mluví s bramborou v tlamě, a před každým solárkem stojí fronta páč každý chce byt když už né černý tak aspoň snědý. No prostě taková rutina. ()

Mistr_Moon

Takhle špatné hodnocení si nezaslouží. Má to akci a spád, docela vpoho herecké výkony a zajímavé využití síly. Některé momenty jsou přes čáru, ale v rámci možností to bylo uzavřeno dobře. ()

mrclTV

Ach, neviem kde som nechal hlavu pri pôvodnom hodnotení (žeby čaro kinosály?), kde som tvrdil, že toto je najlepší film z novej trilógie a možno by som mu dal aj 4 hviezdičky..... Rise of the Skywalker pri druhom sledovaní úplne stráca akékoľvek čaro (ak nejaké vôbec mal) a je z neho jeden dolepený mix, kde sa rieši iba, kto komu čo chcel povedať, kto je z akého rodu a a čo kto ma spraviť, hotová telenovela a do toho sú tam bez ladu a skladu vpletený herci z pôvodnej trilógie, ktorí tu sú len preto, aby tu boli a o zachovanie SW lore-u sa to ani veľmi nesnaží. Dnes už známe meme "Somehow, Palpatine has returned" je toho jasným dôkazom. Síce sa to film snaží nejako odôvodniť v rámci SW univerza, ale je to chabé ako zvyšok filmu. Nebyť dvoch podarených momentov (1. - súboj Rey a Kyla v púšti v polke filmu a 2. - prebudenie Rey na konci filmu - keď zistí, že nie je sama), tak neviem neviem, kde by sa hodnotenie zastavilo. Možno si to o rok pozriem znova a to už dám len jednu hviezdičku. ()

carodejb

3*, ale poctivé 3*. Má to silné momenty, Kylova línka ťahá film, ale má to aj vyslovene odfláknuté scény a scenáristické chyby. Nemôžem sa hnevať, lebo som sa bavil, ale bavil som s vedomím, že sa dívam na brak. ()

john.doe

Nová trilogie se absolutně nepovedla snad ve všem! minula se jak v hercích tak scénářích. Dost smutný konec téhle klasiky 🙁 ()

miki68cz

Dostal jsem co jsem očekával, digitální výron, proud pozitivní energie přecházející do dojetí, krásné rozloučení s nejkrásnější sci-fi sérií všech dob. Od začátku jsem tušil, že Kylo se nakonec obrátí na správnou stranu. Výborné herecké výkony, skvěle zvládnuté efekty a hudbu není nutno hodnotit, neb se jedná o skoro padesát let známou melodii, která mi v uších zní už jako hymna. Shlédnuto v Cinestar Gold Class s burgrama a kolou. Doporučuji, tenhle film je i přes kritiku opět zážitek. ()

Viper86-V1

Takže nové STAR WARS. Každý další den od projekce jsem z toho filmu zhnusenější 😞 Pokud milujete gamesy, budete nadšení. Celé je to jako videohra - skáče se z planety na planetu, souboj, pak se hledá nějaký artefakt, souboj, cesta někam atd. Vůbec žádný příběh, herecké výkony snad nejhorší z celé nové trilogie a nijaký vývoj už tak nezajímavých nových postav. Jako film to selhává na celé čáře. Snad ještě horší než Epizoda 1. A tuna logických failů k tomu, viz. článek (SPOILER ALERT!) https://filmtoro.cz/blog/14-nejstupidnejsich-veci-na-star-wars-vzestup-skywalkera ()

Joedas

Mám hobití flashback. Jasně je vidět, že celá tahle trilogie vznikala za prvé zbytečně narychlo, a za druhé hlavně pro peníze. Narychlo, protože je cítit, jak neprovázaný jednotlivý filmy jsou. Zejména tenhle poslední, kterej se z nějakýho důvodu (snad kvůli breku sw fans nad osmičkou) soustředí na zalepování děr místo toho, aby na předchozím dílu stavěl. Celá druhá polovina je pak očividně šitá horkou jehlou. Pro peníze, protože tady nikdo neměl konkretní nápad a neodbytný nutkání ho realizovat. Tohle je prostě produkt na zakázku. Ale nutno podotknout, že je dělanej lidma, který odvedli ohromnej kus poctivý práce. Třeba zrovna Abrams, kterýmu upřímnou lásku ke star wars věřim, asi dělá co může. Šlape mu to dobře, jen musí spěchat víc, než by bylo potřeba. takže i když jednotlivý scény má zkomponovaný, zabraný a blokovaný většinou perfektně, není to tak dokonale utažený a netvoří mu to režijně komplexní dílo, jakým byla třeba sedmička. O vypravěčský dokonalosti prvního Star Treku ani nemluvě. Přes to přese všechno jsem si to celý relativně užil. Chápu znechucení a nadávky, ale já nejsem zarputilej star wars vyznavač, takže ať už je to celý jen lacinější odvárek původní trilogie, pořád mám pro tuhle látku slabost. ()

iN

Jako přehlídka toho, co dokážou vymodelovat dnešní počítače, rozhodně paráda. Ale jinak jde o zbytečné zakončení zbytečné novodobé trilogie. Ani jeden hrdina kladný či záporný není hodný zapamatování, jejich charaktery jsou plytké a oproti původní trilogii nedotažené. Recyklace Palpatina mluví sama za sebe, stejně jako komické znovuoživování na konci. Tenhle film už ani není pohádka ze světa Star Wars, je to parodie sebe sama. Jelikož jsem nic víc nečekal, tak ty tři hvězdy a jedno zkouknutí v kině za to stálo. ()

Hemlock

Je sice zřejmé, že kvalita na kterou jsem byl zvyklý bohužel s každým dalším dílem upadá, ale jsou to sakra Star Wars a já na ně do kina budu chodit tak dlouho, dokud konečně a definitivně nezvítězí TEMNÁ STRANA. ()

O.D.

Ou tohle tak moc bolí, možná jsem až moc kritický, ale nemůžu si pomoct. Všechny tři hvězdy jsou za zvuk a jednotlivé lokace, kde se film odehrává, protože ty byly dle mého nadesignované skvěle, tím to pro mě ale bohužel končí. Jasný, asi nikdo z nás si k nové partičce neudělá tak vřelý vztah, jako k té staré bandě v původní trilogii, nebo k jejich velice zdatným nástupcům z té prostřední. To se snažím ze svého hodnocení vytěsnit, protože by to nebylo objektivní, ale že mě bude většina z nich takhle štvát a budou mi takhle moc volný, to jsem teda nečekal. Celé SW byly vždy tak trochu naivní pohádka, to je v pořádku, ale toto? Nebudu se moc rozepisovat, co mě naštvalo, protože by to bylo asi na dlouho a musel bych spoilerovat, ale jednu zmínku si stejně neodpustím, Generál Hux, WTF? Nedám dvě hvězdy, jenom z úcty k prvním šesti dílům jedné z nejzásadnějších ság filmové historie. Temná strana začíná pomalu, ale jistě vyhrávat :-( ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)