Clona (TV seriál)

The Lens

Krimi / Thriller

Česko, 2014, 6 h 8 min (Minutáž: 7x52 min)

Marek Epstein

Jan Cabalka

Kryštof Hádek, Vica Kerekes, Viktor Preiss, David Novotný, Rostislav Novák ml., Taťjana Medvecká, Jan Hartl, Simona Prasková, Jordan Haj, Jenovéfa Boková, Leoš Noha, Pavel Vangeli, Jiří Jelínek ml., Zbyněk Šporc, Jan Kolařík, David Punčochář, Tomáš Jeřábek, Jiří Vyorálek, Vladimír Marek, Lenka Šilhánová, Jakub Hais, Zita Morávková, Marek Pospíchal, Barbora Milotová, Markéta Richterová, Ivana Krmíčková, Petr Koutecký, Bořek Joura, Juliana Moska, Eduard Jenický, Halka Třešňáková, Anna Stropnická, Jan Vlas, Klára Krejsová, Pavel Novotný, Jiří Černý, Daniel Šváb, Martin Finger, Zuzana Skalníková, Hynek Chmelař, Andrea Daňková, Jiří Suchý z Tábora, Petr Matoušek, Petr Jeništa, Radek Bruna, Martin Hub, Pavel Šimčík, Petra Špindlerová, Simona Zmrzlá, Petr Vodička, Ronald Prokeš, Jana Jiskrová, Robert Tyleček, Jan Španbauer, Martin Winter, Matěj Anděl, Lukáš Černoch, Tomáš Kůgel, Lukáš Kubát, Tomáš Kořének, Michal Varga, Irena Kristeková, Roman Bartoš, Václav Veselý, Petr Vágner, Petr Reif, Josef Kaluža, Ondřej Mataj, Jiří Suchý, Lívia Bielovič, Filip Menzel, Daniela Vacková, David Beneš, Milan Enčev, Zdeněk Sedláček, Matěj Nechvátal, Sabina Schulzová, Petr Burian, Jiří Laštovka, Mikuláš Křen, Marek Svitek, Jan Musil

Zábavný, nicméně velmi naivní a nevěrohodný seriál, který bohužel v každém díle funguje podle stejného mustru. Špičkoví kriminalisté něco přehlídnou a totální zelenáč je díky tomu může tahat z průšvihu. Chápu, že je potřeba hlavního hrdinu nějak aktivně zapojit, ale to to fakt nešlo trochu víc uvěřitelnějším způsobem? Pak je taky velmi vtipný, jak šéf vydá nějaký rozkaz a celý oddíl ho v čele s hlavním uchem začne porušovat. Na konci epizody náčelník zdůrazní, že už se to nesmí opakovat a v dalším díle se to opakuje:) Ok, u Smrtonosný zbraně nebo Policajta z Beverly Hills se s tím počítá, ale tady??? Naštěstí je Clona zábavná a řemeslně i herecky solidní. Na jedno podívání OK, ale nic zásadního se od toho čekat nedá.(3.6.2014)

• honajz

Ano, jistě, pokus o psychologicky laděný krimi seriál, kde větší prostor dostávají rodinná zázemí příslušníků. Pokud odmyslíme moderní styl zobrazení, nemá to vlastně daleko k Ordinaci v růžovce. Psychologie zde není podána náhledem do vnitřních světů hrdinů, ale povrchním nazíráním jakýchsi klipovitých výseků, které samy o sobě někdy mohou mít význam, ale častěji jsou zde spíše jen pro laciný efekt. Snaha o hutné dialogy z toho kape jak turecký med ze stánku na pouti, ale do hloubky to skutečně nejde. Pokud zkousnou ten pro ně podivný vzhled, bude seriál jistě oblíben mezi ženami, které večer „potřebují vypnout“ (divná fráze), a je jim jedno, jestli po obrazovce běhá Hanák, Pešek, Bernát nebo fotograf Roman.(29.4.2014)

• Kimon

Zvukař by měl dostat za uši. Tak mizerně "uhuhňaný" snímek jsem už dlouho neslyšel. Asi někdo neví, jak zacházet při natáčení s mikrofonem. Dialogy jsou mnohdy téměř neslyšitelné bez znatelných výšek a že se mluví se dá rozpoznat pouze podle pohybu úst. Zesílím a v následující hlasitější scéně mi to může utrhnout uši. A ujišťuji, že TV zařízení Panasonic Viera mám ohledně reprodukce zvuku stále stejně nastavené a problém mám jen u Clony. S Prvním oddělením je u mě Clona obsahově, ale hlavně po zvukařsky technické stránce propadák, i když nemohu popřít jistý odlišný akčnější černo-nažloutlý pohled kamerou a nutnost diváka u sledování poněkud více myslet, což není na škodu.(7.5.2014)

• Fr

,,JÁ BUDU HLAVNĚ TOČIT VIDEA...“ /// Příběhově se s tím moc neserou. Zobák nastupuje k mordpartě, kde všichni – tedy všichni tři – vostřílení pardálové (aspoň se tak tvářej) ani moc neřešej, že ten mladej, z nich má nejlepší nápady. Hold není každej polda Ajnštajn… Ze začátku by se mohli zdát všechny zápory spíš jako závan svěžího větříku. Nakonec jsou z toho spíš větry, co smrděj po průjmu. To, co zdálo se bejt pomalý zajímavě, je pomalý nudně, to intuitivní odhalování informací je přesně vo tom, že všeho moc škodí (jako kdyby jste se šli vychcat ve Štěchovicích a našli poklad. Hmm dobrý. Druhej den půjdete chcát… no a prostě zase. Hmm dobrý. Třetí den… Kladem nechť je, že všechno je podřízený plynulosti, tzn., že se zbytečně nevykecávaj. Charakterová nemohoucnost se projevuje už při úvodní rekapitulaci, která je snad vod 3.dílu furt stejná. To tady klidně může hrát Belmondo s Deloinem a točit to Fellini. (Podle scénáře Chucka Norrise.) Okatá snaha o Made in… (nevím co), kterou jsem na ČT nečekal. Vono je to totiž místy i pěkně debilní. To už jsem se mohl koukat rovnou na Anděla. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ke štěstí mi stačí chodidla V.Kerekes. 2.) Vždycky jsem si přál honit sráče s kamerou (místo pistole) v ruce. (Furt lepší než s vocasem.) (V ruce.) /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(13.6.2014)

Zatím je to na pomezí 2-3 hvězd. Velkým plusem je režie a kamera, protože je vidět, že je to točený moderně, zajímavě, u nás celkem nezvykle. Najde se tam hodně pěkných záběrů, obrazově tomu v podstatě není co vytknout. Problémem je scénář, kterej je táááák utahanej, že to chvílema působilo jako celá věčnost. Na to, že to byl pilotní díl, kterej by měl nalákat diváky, to bylo takový řekněme vlažný. Osobně doufám, že se to zlepší, protože mám pocit, že by si to tahle kriminálka zasloužila, ale na to si musíme ještě počkat. EDIT 9.6.2014 - OK, seriál skončil (nebo aspoň 1. série) a ty 3* si to fakt zaslouží. Je to moderní, je to zase něco jinýho, někdy sice přitažený za vlasy, ale u nás to každopádně patří k tomu lepšímu.(29.4.2014)

• - Natáčelo se především v reálném prostředí, například v SaSaZu, vyhlášeném holešovickém nočním klubu, dále na letišti v Roudnici nad Labem a Bubovicích, na Nákladovém nádraží Žižkov i na uzavřeném úseku dálnice R7 či v depu stanice pražského metra Háje. Také na policejní akademii v Modřanech, v Břevnovském klášteře, na Slapské přehradě nebo v budově bývalého Federálního shromáždění, dnes nové budově Národního muzea. (Zdroj: TV mini) (Rodriguez)

• - Seriál se točil 70 dní, filmaři vystřídali více než 100 lokací, před kamerou hrálo 110 herců, 600 komparsistů, použilo se 50 aut a při náročných scénách se účastnilo také 95 kaskadérů. (Zdroj TV mini) (Rodriguez)

• - Spoiler: Od začátku natáčení až po premiéru na televizní obrazovce uběhl přesně rok, což je shodou okolností i doba, po kterou se seriál Clona odehrává. Začíná i končí v momentě, kdy si Roman (Kryštof Hádek) podává přihlášku na vysokou školu. (Rodriguez)