E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Edwin44

No škoda, že jeden ze dvou hlavních "twistů" je prozrazen už ve zdejším popisku filmu, ale tak ten kdo na to šel do kina rovnou nebo to nehledal na CSFD to vadit nebude. Film je parádní, herci snad už lepší bejt nemohli, škoda, že Brendan Gleeson dostal tak málo prostoru, po filmu Calvary ho mám v oblibě. Kate je teda super kost i ve 40ti. Celej film je strašidelnější než moderní rádoby horory typu Paranormální krávoviny apod. Za mě spokojenost ()

pekos

Zrejme nikto sa nevie vžiť do pocitov človeka, ktorý je duševne "postihnutý" a jeho okolie sa ho strání alebo ho odvezie do ústavu. E.A.Poe bol veľmi zvláštny človek, súdiac podľa jeho poviedok a románov, a tak mohol vzniknúť tento film plný bolesti, nešťastia, ale aj dojímavých ľudských osudov. 2 hodiny tohto príbehu síce ukazujú tvár psychiatrie minulosti, no postihnutie ľudí bolo rovnaké, aké zažívame u ľudí aj v súčasnosti. Dojímavý film s romantickým zakončením príbehu, skvelé nadpriemerné herecké výkony, dusivá atmosféra ústavu, to všetko umožní divákovi vžiť sa aspoň trochu do pocitov týchto ľudí z ústavu. ()

Entfak1

Ale jo, tohle byl kvalitní počin. Bez Kaťušy by to sic nebylo ono a asi i většina hodnotících z FunKlubu honibrků by hned sebrala dvě hvězdy. Ale mne se líbila zápletka a konec filmu mne překvapil, ale to asi každého. Ale všude se najde esoterik, který si na to vyložil už před rokem karty a už tenkrát věděl, jak to všechno dopadne. Za sebe nemohu, než doporučit. ()

Von Kempelen

Říkal jsem si, copak asi filmaři vytěží z byť geniální, ale přesto jen několikastránkový Poeovi povídky. A vytěžili docela dost. Závěr byl vypointovanej ještě o něco víc než originál, což nebylo na škodu zvlášť pro nás, kteří Poea čteme, známe a máme rádi. Jen to na mě celý působilo tak nějak televizně až inscenačně, prostě levně. A to i přes spoustu známejch obličejů v hlavních i vedlejších rolích. ()

Previt

Kdo očekává standardní thriller, dočká se ho. Kdo četl Poeovu povídku, nedočká se jí. Já povídku před projekcí nečetl, tak jsem nebyl zklamán a ty necelé dvě hodiny jsem se nenudil. Hlavně jsem si užíval Bena Kingsleyho, u kterého stačil jediný jeho pohled a už jste věděli. Jako zajímavost bych ještě zmínil, že na okamžik se na plátně objevil také Kingsleyho syn Edmund v roli Elizina manžela. ()

kleen

Od úvodních minut možná až přespříliš předvídatelný děj, avšak jeho atmosféra to zcela vynahradila. Chvílemi jsem ani nedutal, abych se o pár minut později upřímně zasmál, filmu nechybělo napětí ani dobře načasované odlehčení. To vše bylo podtrženo skvělým hereckým výkonem Bena Kingsleyho! Do starého železa ještě nepatří ani Kate B., o čemž mne jednoznačně přesvědčila. Doufám, že ji zase brzy uvidím! Mé hodnocení: 78% ()

Kalor1

Knihy od Edgara Allana Poe sa čítajú ťažko sú depresívne, pre niekoho smutné, dlhé či ťažké. Archa bláznov nám vo filmovom prevedení ukazuje hĺbku mysle. Všetci sme blázni, niektorý však nemajú odvahu aby si to priznali. Film má bezpochyby excelentné herecké obsadenie, ktoré je doplnené výborným scenárom a zvratmi, ktoré ho celú dobu sprevádzajú. K tomu môžme pridať výborný zvuk, kameru a prostredia a dostaneme jeden z najlepších filmov minulého roku. ()

Kosir

Příbuznost s Prokletým ostrovem je zřejmá, ale Poeho idea přebíjí méně zářivé obsazení. Právě proto, že jde o předlohu tohoto deliriálního geniálního alkoholika, tak nemohu dát méně než jsem dal tam, takže absolutorium. Blázni jsme všichni, jen s tím rozdílem na kterém břehu řeky stojíme. Poe je normální- zakladatel žánru, to se cení a nemůže bejt jinak. ()

majorzeman13

Film se myl íbil ,ale mezi výborné,mistrovské kousky se nezapíše ! V podání jiného lepšího ,kvalitnějšího režiséra a scénáristyby by to mohl být vskutku mimořádný počin !! ()

Miriablo

Výborná kombinace všeho. Není snad role které by člověk neveřil na všech frontách. Od neskutečně sladké Kate, přes brilantní "dvojrole" Kingsleye, dobrotivého Sturgesse, animálního Thewlise (přitom takový dobrák od kosti) až po vždyúžasného Caina. To vše navíc pod prataktovkou E.A.Poe. To vše smysluplně a napínavě (pomineme samotnou hlavní zápletku) zamíchané a uvařené. Sumasumárum, bavil jsem se královsky a s přibývajícími minutami atmosféra jen houstla až do grandiózního finále. Pět hvězd by si to zasloužilo už jen za Kate. ()

Tlap

S Prokletym ostrovem se to vubec neda srovnat. Roztahane, radoby psychologicke, prekvapivy zvrat na konec chaby. Nad vodou to drzi Ben Kingsley. ()

JaninaM

Konečně po dlouhé době opět film, který si nehraje na něco okázalého. Žádný super mega film s mnoha miliónovým rozpočtem a mega akčními scénami, ale nádherný příběh, který zaujme hlavně díky hereckému umu. A o to snad ve filmu jde. Děj se sice odehrává pouze v sanatoriu, ale prostředí, kostýmy a léčebné praktiky 19. století, jsou nádherně vystiženy, takže budete ihned přikováni k obrazovce. Nečekejte žádné akční scény, impozantní kaskadérské kousky, či dech beroucí triky. Pouze působivou zápletku se skvělým hereckým obsazením, zahranou k dokonalosti. Jste prostě vtaženi do děje a čekáte, jak to vše skončí. Nebudete litovat. ()

Ollivander

Tenhle příběh se zajímavými zvraty a myšlenkami by si rozhodně zasloužil kvalitnější zpracování. Dokázal bych si představit i plné hodnocení, zvlášť s takto kvalitním obsazením. Jenže v tomhle téměř televizně působícím filmu mi takový Michael Cane podivně trčí. Svou zásluhu na tom má i opět televizně nevýrazná hudba. Zkrátka slabé čtyři. Hudba (John Debney): 1z5 (20%) ()

lukas.frydry

Další film typu prokletý ostrov, ovšem bez Lea a bez té extra temna stránky. Tenhle film ačkoli je hranej, mi hodně často přišel, jako animovanej a to myslím doopravdy, bud se mi to v TV tak lesklo, nebo nevím čím to, každopádně o to víc mi přišel ten film zajímavější. Kate Beckinsale mi v tomhle filmu naprosto extrémně připomínala vzhledově Evangeline Lily (LOST... ) A popravdě až do titulků jsme prostě nevěřil, že je to Kate. Nicméně musím uznat, že na to , že už má 41 let, tak je to fakt krásná ženská. Ben Kingsley hraje to co mu nejvíce jde a už si to i zahrál, jeho štěstím je, že on prostě skoro nestárne. Postava doktora Edwarda byla to hlavní, proč jsme is myslel, že je film z velké části animací, protože se neustále tka podivně leskl... Nicméně musím říct, že to byl fajn film a já se určitě rád podívám na další podobné. 75% ()

r3musko

Film má veľký potenciál, ktorý však ostal nenaplnený. Neviem posúdiť, do akej miery kopíruje knihu, no námet má vynikajúci a teraz ľutujem, že som ako prvú nečítal knihu. Tomuto filmu unikol ten moment, kedy nás mal zamotať a vtiahnuť do deja. Škoda toho, dal by som lepšie hodnotenie. ()

lineker

Uvítal bych temnější atmosféru, která se určitě u příběhu z léčebny duševně nemocných kdesi na konci světa nabízela. Toto byl čistokrevný průměr, ve které si člověk chvílemi připadal jak na soutěži o největšího pošuka. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /to rozuzlení, kdy ani Edward nebyl tím, kým se zdál, bylo takové jakési moc přeplácané, ve stylu - tak nakonec, ještě jeden dějovej zvrat, ať maj diváci radost/, + /dobrá atmosféra a děj/až na ten konec, nikdo, ale opravdu nikdo nebyl takový, jaký se zdál/, partička Kate/Ben/Michael obstojná/, hodnocení - zajímavý nemocniční thriller v blázinci, se zajímavou atmosférou a obstojným dějem, docela to šlo, ale samo Shutter Island je jiná liga ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd