E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

lajda

Film má velice příjemný spád a i přes to, že povídku znám a věděla jsem, co se bude dít, velice jsem si celé skoro dvě hodiny užila. Obávala jsem se trochu hororovějšího nádechu, ale tvůrci zvolili, dle mého, správnou míru napětí a Ben Kingsley jako vždy nezklamal. ()

Pollini

Prostředí psychiatrie je moje oblíbené a vcitila jsem se dobře do postav. Bylo to velice zajímavé se zajímavým koncem. Ale aby mě to nadchlo na 4*, to úplně ne. ()

kratajirka

Pan Kingsley má úžasné kouzlo. Všude, kde se objeví, dokáže dát filmu o mnoho víc než plejáda áčkových herců dohromady. Teď k filmu. Čekal jsem, že to bude zábava, ale až taková? Jsem mile překvapen. Žádná tuctovka. Žádný béčkový film. ()

Boris313

Musím přiznat, že jsem se nenudil. Film měl správný spád bez „hluchých míst“. Připomenulo mi to Shutter Island, který měl ale o něco děsivější atmosféru. Stonehearst Asylum oproti tomu odlehčuje mrazivé prostředí sanatoria dialogy postav a jednáním místních rezidentů. Je to zábavné, žánrově pojato to ale působí napůl nedotaženo. Ne že by to tak vadilo, ale už od začátku jsem bral všechno s rezervou a tím pádem mi ani nevadilo, že scénář po několika kličkách nedával smysl. ()

mato331

Nikdy by som si nebol myslel, že romantický film ma bude tak baviť. Nie, vážne, nenechajte sa pomýliť tunajším označením thriller, pretože tento film okolo thrilleru ani nešiel. Ale zase nečakajte ani srdcervúcu romantiku, pri ktorej z vás potečú hektolitre sĺz. Radšej sa pripravte na kvalitnú dávku mysterióznosti s podtónom romantiky. A úplne nečakaný záver. Ja som si teda film užil (atmosféra sanatória je dokonalá) a dokonca si zobral ponaučenie - ak niekedy prídete do sanatória, kdesi v prdeli uprostred lesov, a hlavný psychopat, eh doktor, sa bude nápadne podobať na Bena Kingsleyho, utekajte kade ľahšie. ()

smajki

A zase jeden snímek z prostředí psychiatrické léčebny. Ponurá, temná a syrová atmosféra už od začátku mne velmi příjemně navnadila na následující minuty. Skvěle chladný Ben Kingsley dominoval podporován dobrým výkonem Jima Sturgesse. S plynoucím dějem ale jakoby napětí a drama uvadalo. Před koncem už jsem ten příjemný pocit nejistoty a možná až strachu jako na začátku ani zdaleka neměl. Body plus ale určitě za nečekané vyústění příběhu. Nebýt oné (pro mne) sestupné tendence, bylo by to bez ztráty kytičky. Takto "jen" za 4. ()

ituzska.z

Byl by to supr trupr, pětihvězdičkový film, kdybych v tom neviděla příliš velkou podobnost s prokletým ostrovem, která mu ubírá a originalitě. Ale i tak 4 hvězdy jak vyšitý, bavila jsem se od začátku do konce. (Jen "trochu" předvídala, jak to asi bude) ()

stuj

Pěkné. Ukázka blázince roku 1899 a jeho "léčebných" metod. Mladý doktor přijde do už zavedeného systému a nestačí se divit. Vše vypadá docela v pořádku, jen ti, kteří se o chod blázince starají, jsou takoví divní... 3-4 hvězdy. ()

janejudyjune

Tato Rosamunde Pilcherová smíchaná s Edgarem Allanem Poem mi moc nesedla. Takže pokud jste fanoušek povídky Metoda doktora Téra a profesora Péra tak radši ani neklikejte na tlačítko play. Docela dost mě pobavilo vysoké hodnocení filmu a komentáře typu: Povídky E. A. Poea jsou geniální, takže scénář filmu je naprosto výborný. To že jsou geniální jim neberu, ale pokud někdo předlohu četl, tohle rozhodně nemohl říct. Neříkám, že se mu to nemohlo líbit, pouze, že předloha s filmem má málo společného. Začátek se předlohy držel a vypadal nadějně, ale poté co byla originální pointa povídky po ani ne půl hodině prozrazena (blázni se vydávají za personál) jsem si říkala o čem to vlastně dál bude. V tuto chvíli nastupuje taková temnější Rosamunda Pilcherová a film se neskutečně vleče, ale kvůli lidem slibující šokující konec jsem to vydržela. Ano, konec se konal, šokující především v tom, že nedával smysl :-), !SPOILER! Hlavní postava se totiž celou dobu chová naprosto racionálně, chladně, na to aby byla blázen. !SPOILER! Závěr je násilný a nepřirozený a jak vystřižený z romantického filmu pro příliš nudící se důchodkyně. ()

burg

Nemohl jsem si při sledování pomoci, ale tady někdo těžce opisoval ze čtyř let starého Prokletého ostrovu (a nadto ještě blbě). Stejné téma, podobné postavy, podobná sbírka všech možných psychických poruch, jen ta "hlavní postava" mě nijak moc neoslovila. ()

Svorli

Film ze začátku a středu drží celkem obstojně. Příjemné a sympatické herecké obsazení do výborných charakterů. Děj odbíhá až překvapivě rychle. Ale zároveň příjemně přehledně. Ovšem co vás u tohohle filmu musí naprosto nadchnout je poslední půl hodinka. Za dvacet minut si myslíte, jak krásně se ten příběh uzavře a pak PUF. Obrazovka zčerná a začne to pravé ořechové. Jestli vás posledních pět minut filmu alespoň lehce nepřekvapí, tak už vážně nevím. Tak výborný a smysluplný konec se u filmu jen tak nevidí. Jakoby to vše do sebe naprosto dokonale zapadlo a vy jste najednou všechno pochopili. "Eliza Graves" aka "Stonehearst Asylum" aka "E.A. Poe: Podivný experiment" vás musí nadchnout. Pokud tedy máte rádi kvalitní zápletku, totálně odbourávající konec a kvalitní herecké obsazení tenhle film je to pravé pro vás. Teď se ještě vrátím k jedné věci co mě zaujala. K té romantické zápletce. Ta i v prostředí psychiatrické léčebny je naprosto geniální. Vlastně celý film je o bláznivé lásce. A bez ní by ten film nebyl ani z poloviny tak dobrý, jak vlastně skutečně je. ()

Rajca

Tento film bohužiaľ nezachránili ani Ben Kingsley a Michael Caine. Od začiatku dosť priehľadný dej, ktorý v podstate takmer ničím neprekvapil. Škoda, námet bol celkom výživný na spracovanie. Radím do kategórie "síce neprekvapí, ale v podstate neurazí". ()

Jirkacek

Vzpomínám si, že jsem jako dítě od Edgara Allana Poea četl pár knih, ale film jsem viděl zatím jediný a to právě tento s názvem E.A. Poe: Podivný experiment. Na začátku jsme se v něm seznámili s čerstvě vystudovaným lékařem Edwardem, který v mé oblíbené době, tedy na konci 19. století přijel na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné v bohem zapomenutém kraji. Vzápětí se začal seznamovat s jeho obyvateli a hned od začátku mi na nich připadalo něco divného, protože se nechovali jako doktoři a sestry, ale nějak jinak. Už ten asistent u brány, který Edwarda přivítal vypadal spíše jako vrah, ale korunu všemu nasadil famózní držitel Oscara Ben Kingsley v roli ředitele ústavu, který učedníka ihned po domě provedl. Nový příchozí tak poznal mimo jiné i záhadnou krásku Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Docela nás překvapilo, jakým způsobem ředitel Dr. Lamb pacienty léčil, neboť jim dával téměř absolutní volnost, zatímco jinde byli zavíráni jako zvěř, spoutáváni, poléváni proudy ledové vody a do těla jim byla pouštěna elektřina. Nejvíce nás pobavilo, když u pacienta, trpícího představou, že je kůň prohlásil : „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Vlastně nás ani nepřekvapilo, že Edward brzy zjistil, co jsme doma dávno tušili - psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel byl se svým týmem uvězněn ve sklepení. Poté jsme byli svědky snahy Edwarda o záchranu pravých doktorů a sester, sebe samého a rovněž Elizy, do které se mladý doktor zamiloval. Vše se odehrávalo v ponuré atmosféře léčebny, temných kobek a třeskuté zimy,v čase mezi vánocemi a silvestrem. A právě v poslední den roku všechny události nabraly spád a vše se uzavřelo. Celý film mne hodně uchvátil a líbil se mi a pokud by zde skončil, onoho prvního ledna roku 1900, dal bych mu čtyři hvězdy. Jenže - autoři snímku nám přichystali něco navíc, jakýsi bonbónek, známou třešničku, zkrátka naprosto překvapivý závěr, v němž se vše vysvětlilo a to způsobem, který jsme naprosto nečekali. A proto jsem ještě jednu odměnu přidal, takže velice rád uděluji filmu E.A. Poe: Podivný experiment pět podivných hvězdiček *****. ()

bratr_jezek

Český název vyzdvihující, že jde o předlohu známého autora temných knih může být pro diváka zavádějící. Nečekává vás nějaký bubu horor, spíš slušná porce psycha. Vždyť se to taky odehrává v blázinci, kde přichází nová figurka, mladý lékař. Hlavní dozorce má svá tajemství, ředitel má svá tajemství, kobky ve sklepě jsou plné vězňů, zatímco po svobodě pobíhají podivné kreatury a vše korunuje čarovně krásná pacientka. Právě ona je tou hlavní cenou, za kterou mladý doktor rozehraje prapodivnou hru (nevím, zda to nazvat zrovna experiment, jak uvádí český název) a nás čeká trocha napětí, nějaká akce, ukázka nepříjemných metod tehdejší psychiatrie, love story linka i jeden pěkný překvapivý zvrat, protože řečeno slovy klasika, každý má své tajemství, tedy i ústřední mladý doktor. ()

aneta105

Kdo tento příběh (nebo jiný příběh E. A. Poa) neznal, jako by nikdy nečetl klasické horory. A právě pro ten klasický nádech jsou právě jeho horory mé velmi oblíbené. Není taky moc divu, když tento film jsem znala do konce už při prvních titulkách. Ale to mi nevadilo a nezabránilo koukat dál. A stejně jako film Havran s Cusackem v hlavní roli, tak i tento hodnotím velmi pozitivně, děj odpovídal povídce, herecké výkony jsem překvapivě hodnotila jako nadprůměrné a lehký nádech tajemna, čí jinak, napětí, celému filmu dodal ten správný efekt. A tak nemohu dát jinak, než 80%. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd