E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

jakubesd1

Neide mi ani len trocha zabudnúť na film "PREKLIATY OSTROV' kde si kingsley tiež zahral v asyle. Ale tento film je ako taký slabý vývar . Snaží sa tlačiť na psychiku človeka i keď charakteristika filmu je triler ale prislo mi to skor ku koncu ako mysteriózny film s črtou spomínaného Prekliateho ostrova. Neviem či je to hercom kingslym alebo asylom. Ale jedno viem isto. Slabá réžia :) ()

dedavena

Něvjeřtě ničemu co slyšitě a enom spoloviny temu co viditě. Mlady dochtor přijižďa do ustava němocnych na dušu a u večeře zisti, že je uplně iny niž ustavy ostatni. Temny přiběch začina. Podaři se mlademu dochtorovi oslobodiť uvjezněnych něščasnikuf? Ustaf totiž řidi šileny dochtor a banda zabijakuf. Budě to mjeť synek těške. To pozna, gdyž musi ošetřiť Artura. A tež musi vyšetřiť zapeklitu hadanku. Na pomoc mu přichaza pjekna klavirystka. Nakoněc zišťujemy, že plati prvni věta. Šach mat. ()

cumimnabednu

Kochal jsem se. Mám rád tyto příběhy ať už prostředím či dobou, kostými, charaktery. A srovnávat s filmem Prokletý ostrov toto vůbec nehodlám. Protože mi takové srovnání vůbec nepřišlo na mysl. Užil jsem si oba filmy a každý má co divákovy nabídnout. Ano, Prokletý ostrov hodnnotím lépe a více mě "chytil". Ale toto dílo je dobré a jsem rád, že vzniklo. Nemám co bych vytknul. ()

ZlyVlk001

Temná atmosféra a blázinec. Pokud jste neviděli tento film a neznáte Poa, asi to považujete za okoukané klišé, ale věřte, že Podivný experiment je podivnější než se zdá. Film si s vámi bude pohrávat a brzy už se ani nebudete snažit odhadovat konec. Film s áčkovým obsazením a svižným tempem. Tech 112 minut mi připadalo jako půl hodiny. Kdo neviděl, měl by to napravit. PS. Nezapomente dýchat. :-) ()

AliceWHall

Skvělý film. Popis ani thriller mě nijak nezaujaly,a proto jsem neměla ani vysoké očekávání. Ovšem závěrečný zážitek mému očekávání až vyrazilo dech. Filmy tohoto typu bývají většinou nuda a bez akce, ale tento snímek je opakem. Když už se zdá, že známe závěr, přijdou dva překvapivé zvraty hned za sebou. Po celou dobu příběhu jsem ani nevěděla, o čem film vlastně je, když v tom si při posledních momentech říkám "Sakra,tak to jsem nečekala". Opravdu velmi povedené. ()

Herrydos

Skvěle natočený film s úžasnými výkony Bena a Michaela které naprosto zastínili hlavní protagonisty filmu. Příběh je správně zamotaný bohužel jen do chvíle kdy vám film více méně zřejmě nevědomky poskytne rozuzlení dřív než na něj má přijit čas což filmu trochu uškozuje. Co mu ještě škodí je závěr který mohl být trošku delší a více vysvětlující ale to zásadní objasňuje i když už to musí divák stejně dávno vědět. Co se mi hodně líbilo tak opět film nemá přesně definovaného padoucha protože oba protagonisté na které by to mohlo sedět mají své důvody proč to či ono dělají a tak na divákovi zůstává po konci filmu otázka na čí stranu se připojí a z koho si toho svého padoucha udělá. Skvělí temný film s dobrými herci skvělou výpravou a výkony. 5* ()

Krevetka12

Žádný film ve mně za poslední dobu nevyvolal tolik pocitů zároveň, občas jsem byla znechucená, jindy natěšená, někdy jsem si připadala jako uprostřed grotesky. Po počáteční otázce - komu fandit - a po celkem brzy vyzrazené zápletce čekáte, že film doběhne do nudného průměru... co si budeme povídat, je to trochu předvídatelné, ale stejně jsem vydržela sedět a napjatě sledovat, co si na nás Anderson ještě vymyslí. Ben Kingsley byl výborný. Hvězdičku ubírám za konec jako vystřižený z typické americké love story. ()

PORTER44

Docela zajímavá podívaná z léčebny nebo-li blázince ve kterém převezmou vládu sami pacienti v čele s B.Kingsleyem který vyzkouší léčebnou metodu bývaleho ředitele na jeho samém.Zápletka na konci byla skvělá když se nakonec ukáže kdo byl doktor Edward který přijel na praxi.Výborné prostředí a výborné herecké výkony všech herců,pacienty zahráli skvěle. ()

Vinteuil

Tak jako v Prokletém ostrově (tam jako zde s Benem Kingsleym v bílém plášti, což mě osobně aspoň zpočátku celkem vyvádělo z příběhu samotného) a Nebezpečné metodě se tu hraje o dějinách toho, jak se medicína dívala na hranice šílenství a na adekvátní metody jeho léčby. Příběh o tom, co se stane, když ti slabí (pacienti) provedou násilnou revoluci v sanatoriu pro bohaté duševně choré s cílem zavést humánní metody léčby, na svou dobu zcela pokrokovou vizi, která se však postupně hroutí v nezvladatelný chaos s tragickými následky. Skvělé scény, kdy hlavní hrdina pozoruje, že tu něco nehraje, a zejména když poprvé přijde do podzemí. A do toho milostná zápletka (spjatá s už zase prostě jenom nekonečně krásnou Kate Beckinsale a pro mě nevýrazným Sturgessem). Jeho cit k ní je vlastním hybatelem děje (doktor Newgate by do sanatoria nepřijel, nebýt Elizy Graves, a většina filmu je o tom, jak by ji odtamtud živou dostal) a která taky vznáší otázky o hranicích (milostného) bláznovství. Téma parádní, atmosféra hustá, leč dvě hvězdy dolů za nerealistický vývoj postav (nedotknutelná zjihne, do nevrlého obra stačí vložit šém v podobě jeho křestního jména, aby se stal nejsoucitnější postavou celého filmu apod.) a únik k pohříchu neexperimentálním, ale prediktabilním scenáristickým postupům v poslední třetině. ()

JerryPilsen

Vysoko nasazená laťka se postupem děje snižuje.Díky pointě se film posouvá zpět,ale vadilo mi plno hluchých a několik zbytečných míst. ()

starr64

Ano velmi podivný film tak bych ho mohla okomentovat. S nadšením jsem těšila na nějaké to záhadno, ale byla jsem celkem zklamaná. Film nenaplnil má očekávání. Myslím, že ani nestojí za to jej ještě někdy shlédnout. ()

Rorschach_SK

"Neverte ničomu čo počujete, a len polovici toho, čo vidíte". Predloha od Edgara Allana Poea, plejáda hereckých osobností a atmosféra viktoriánskej psychiatrickej liečebne - mohol byť z toho výborný atmosférický thriller, keby to Anderson zvládol ukočírovať a vedel, čo vlastne chce povedať. Pôvodná poviedka mala byť hlavne kritikou neraz krutých, neľudských podmienok a liečebných metód vtedajšej psychiatrie. Vo filme táto kritika len kĺže po povrchu. Snímok má dva zlomové momenty - ten v závere je fajn, problém je, že ten zásadný, objasňujúci vlastne celú zápletku filmu je prezradený krátko po úvode. Divák tak nemá dôvod namáhať si mozog nad tým, čo je vlastne za tými neortodoxnými metódami Dr. Lamba a čo sa to v tej liečebni vlastne deje. Herecký výkony sú výborné, ale bohužiaľ zlý scenár a réžia ich výkony nenechá vyniknúť tak, ako by si zaslúžili. ()

mykey77

Pre mna necakane dobry filmik so skvelou atmosferou. Katka opat v akcii mi zo zaciatku prisla nejaka nedoveryhodna, ale ako film pokracoval zrela ako vino... Ben Kingsley je ten spravny kladno-zaporny hrdina. Podal naozaj skvely vykon ( ako ostatne vzdy ). Takto nejak si predstavujem blazinec z autorovych cias. ()

Adelaides

Těšila jsem se, ale příliš nenadchnulo - narozdíl od mých známých jsem se nemohla ubránit dojmu, že toto tady přeci již bylo... ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd