EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Motinski

Čo treba vyzdvihnúť najviac, sú určite efekty a výprava. V tom je Ridley väčšinou bezchybný. Ďalej dvojica Bale-Edgerton, no a tam to asi aj končí z mojej strany. Veľmi dobre sa na film pozerá, viac by som ale chcel byť ohúreny príbehom ako veľkoleposťou. Exodus má veľa klišé scén ktoré ste videli už všelikde inde a slovo tuctový, málo originálny je asi najvýstižnejší opis. Priemerný biblický príbeh čo nemusí sadnúť každému ale pozrieť sa asi oplatí. Ajkeď iba raz. ()

eye candy

Největší slabinu vidím v tom, že Mojžíš zde není, i přes hodně slušný výkon Bejla, nijak zvlášť smysluplně rozvedenej, stejně tak jako jeho přerod ve věřícího člověka, stejně tak jako jeho osobní vztah s bohem. Na tom by asi měl film stát i ta bratrozrada a nevraživost jsou postupně docela upozaděny, takže člověk musí přemýšlet, o čem vlastně film je, teda kromě hezkých záběrů na zkrvavený Nil a nablýskané charioty. Snímek to není v ničem extra originální, ani není žádným výrazným Ridleyho vyjádřením k tématu, ale jako taková ta výpravná oddychovka to docela funguje. Potěšilo mě, že Ridley zázraky neinterpretoval úplně jednoznačně. ()

Doudis19

Obří rutina, kde se všechno nese v takovém nemastném neslaném duchu bez jediné scény, co by stála za zopakování. Což je o to smutnější, když film pojednává mimo jiné i o sedmi rannách egyptských. Ty měly být vrcholem a ne jen tak proběhnout někde v dění. ()

chelseaman22

Zpočátku nesnesitelně přitažlivé, v půli předvídatelné a fádní a konečně ke konci tak zábavné, že raději přesedláte na brouzdání na webu. Možnosti vyřádění se byly pořádné, avšak Ridley to zazdil blouznícím Mojžíšem a podepsal se tak pod svůj nejhůře zvládnutý blockbuster. 40% ()

Triple H

Chcel som, aby sa mi to páčilo, bo mám starého Ridleyho fakt rád, ale bohužiaľ. Podobná situácia ako pri Prometheovi - krásny vizuál, krásna výprava, ale scenár bieda. Teda, scenár bol možno dobrý, ale strihalo sa úplne katastrofálnym spôsobom a napriek 150 minútam tak z filmu zostal len sled nádherných obrazov s minimom psychológie, či čohokoľvek hutnejšieho do čoho by sme sa ako diváci mohli zahryznúť. Postavy sú len šablóny bez vývoja a je napríklad vyslovene bizáro vidieť Sigourney Weaver na plátne všehovšudy tri minúty a len ako dekoratívny prvok. Tým nekompromisným zosekaním film neuveriteľne tratí, lebo vás nezaujíma osud nikoho na plátne a len čakáte kedy sa dej dokodrcá k desiatim ranám a k rozostúpeniu červeného mora. A to je na takto ambiciózny a veľký projekt jednoducho málo. Fakt, že príbeh o Mojžišovi je notoricky známy predsa nemôže ospravedlniť, že jeho filmová podoba je mizerne odrozprávaná. Za seba ešte poviem, že mi dialógy často prišli rušivo moderné a málo teatrálne klasické (čo k atmosfére starého Egypta veľmi nesedelo), že zobraziť boha ako nazlostené malé decko nevypálil veľmi dobre (hoci v teórii to nie je najhorší nápad) a že casting nebol najšťastnejší. Prvým problémom obsadenia je, že bieli herci ako Egypťania sú vyslovene päsťou na oko bez ohľadu na to, že ekonomické a iné dôvody takéhoto kroku chápem. Film tým stráca na autentickosti a serióznosti, nech už sa snažia zúčastnení akokoľvek. Bale postráda všeobecnú sympatickosť, ktorou by si získal celé publikum, ale v druhej polovici, kde je stále strhanejší a zničenejší mu to už celkom sedelo. Hrať však veľmi nemá čo, lebo všetky body vývoja jeho postavy sú preletené z raketového rýchlika a tak len mechanicky strieda polohy. Edgerton bol IMHO dosť nešťastnou voľbou, typovo je mimo a nevie ako rolu uchopiť (alebo je zle vedený). Treba však dodať, že to čo z jeho postavy zostalo na plátne mu veľa priestoru ani nedávalo. Weaver, Turturro a Aaron Paul sú voľby už vyslovene bizarné, sú čisto do počtu a ich postavy nemajú ani náznak psychológie. Ben Kingsley je voľba dobrá, hoci ako rozumný židovský starejší tak prefláknutá, že keď som ho zbadal, skoro som prevrátil oči v strop. Ani on pochopiteľne nemá kvôli strihaniu žiadny priestor. Popravde mi tento Scottov prístup už trochu lezie na nervy - pokiaľ nedokáže napchať scenár do dvoch a pol hodín, tak buď nech ho prepíše a zoškrtá na niečo menej epické, alebo nech to holt ide do kina 180-190 minútové. Lebo takéto nedorobky vo výsledku neuspokoja nikoho - ani masového diváka, pre ktorého je Exodus nudný, neosobný a zbytočne dlhý, ani náročnejšieho diváka, pre ktorého je obsahovo prázdny, skratkovitý a nesúdržný. Suma sumárum: Príšerne zostrihaný, nešťastne obsadený a technicky krásne spravený film. Aronofsky sa so svojím biblickým eposom popasoval nepomerne lepšie. ()

filmmovier

Ačkoliv je film výpravný jako blázen, má ohromnou atmosféru a skvělý vizuál, je to vlastně docela nuda a zcela jednoznačně jeden z nejslabších filmů Ridleyho Scotta. Herci jsou výteční, Mojžíšův příběh je jeden z nejlepších a nejzajímavějších ze Starého zákona, ale tohle se sice vleče a ani vcelku vydařené finále (rány a přechod) to nijak nezachrání. Nebudu ani zapírat to, že ten film je chvílemi fakt nuda. Ačkoliv je to epické a velkolepě natočené, i Bible jde natočit lépe, tohle holt Ridleymu moc nevyšlo. Velkolepě to vypadá, velkolepé to je, ale není to nic platné. Rozhodně nelituji toho, že jsem Exodus viděl, to vůbec ne, ale jednou to bohatě stačí. A stejně byl Ben Kingsley mnohem lepší, než všichni oststní, Bale to zas tak nezachraňuje. 60%. ()

Johnny.ARN

Žalostne nevyužité 3D, dlhé predlhé, nudné. Nad vodou to držia len herecké výkony Bale a Edgertona, ktorý si to vyslovene užíval. Vizuálne je to klasický Scott, výprava miestami dych berúca. Chýbal tomu ale taký ten Gladiatorsky náboj. Toto bol skôr Hood. Aj keď bol Noe taký aký bol, u mňa Exodus prevýšil. 3 z 5 (Cinemax, PO, 3D) ()

Blacks

Žádný extra příběh jsem nečekal a ani jsem se ho nedočkal. Jenže jsem se těšil na efekty a bitevní scény a těch se ni také pořádně nedostalo - ne že by nebyly, ale proste me nedokázaly chytnout u srdce, tak jako třeba v Gladiatorovi, ostatně Christian Bale mi do role Mojžíše pasuje asi jako hovězí maso do Indické polévky. Ramses hrál už od začátku slušného zoufalce, což se celou dobu jen prohlubovalo - za to mu díky, alespoň ho bylo proč,nemít rád :-) Problém spatřuji i v tom,že kdybych nečetll tuhle část starého zákona asi před měsícem v rámci dobrovolného vzdělávání, neměl bych sebemenší šanci pochopit souvislosti a,děj vůbec. Téma je natolik obsáhlé, že by nebyl problém udělat film delší a místo ubrečených řečí uvést raději víc z Mojžíšova dětství a třeba i více rozvést Egyptské rány a ne je ke škodě věci sypat jak z praku. Nebýt úvodní parádní bitvy s Chetity a Mojžíšovi hezké ženy, volil bych nejspíš jěště níž. Ale stejně se musí nechat, že s kamerou a epickými válečnými scénami to Ridley pořád umí asi nejlíp. ()

Mrkvič

V tomto tisíciletí jasně nejhorší Ridleyho film. Dlouhé to je jak tejden. Odvypráví se všechno stokrát viděné a šlus. Jen se tomu možná dala kapička reálnosti, ale jen na některých místech. Nějak nechápu význam filmu. ()

Ryuuhei

Nebýt té skutečně výpravné a epické druhé poloviny, hodnotil bych to o hvězdu, či klidně ještě dvě méně. Takhle mohu říct, že začátek byl nezajímavý, celé to bylo vesměs děsně roztahané a nenatočené tak, aby to člověka přímo drželo u obrazovky. Jako jednorázovka to stačí. Efekty jinak špičkové. ()

Avathar

Slabučké. Znudene odrozprávaný príbeh. Plytké dialógy. Herci, ktorí nemajú čo hrať. Postavy a podzápletky, ktoré sú tam úplne zbytočne. Psychopat Mojžiš behom zopár strihov vytvorí zo strhaných otrokov obrnené komando, ktoré položí na kolená celý Egypt. Boh ako nesympatický sadistický fagan, ktorého vášňou je (ako už je uňho zvykom) mučenie a zabíjanie nevinných. Sedem rán je absolútne idiotsky zobrazených. Prechod cez more tiež. Gradácia nulová. Pekné kamerové oblety ešte epos nerobia. Scott snáď ani nerežíroval. Mal som pocit, že hercom načrtol scénu, potom im prikázal aby na pľaci chvíľu pobehovali a kameraman to už nejako nasnímal. Pozrite si radšej PRINCA EGYPTSKÉHO, ktorý je na ploche 90 minút epickejší a emocionálnejší, než toto riedke blato. ()

Honzíno

Dvě a půl hodiny převádění biblických písmen do snesitelné hollywoodské podoby. Má to formu, má to styl, má to hlavu a patu, atmosféru. Herci skvělí (Bale jako obvykle charisma, výraz, dikce neuvěřitelná), ale postrádal jsem charakteristický Scottův náboj. Ridley, umíš to líp. ()

Wayne

SPOILERY (v Bibli, v mém komentáři možná taky) Můj pohled na film shrnu první větou - Ridley Scott vzal příběh, který zná skoro každý a neudělal s ním nic. Divák asi totiž nechce vidět velkolepé otevírání moře, radši budeme sledovat 15 minut putování přes poušť. Když se po hodině a půl, kdy se stále nic neděje, dostaneme k deseti egyptským ranám, tak je máme ani ne za 20 minut z krku, přičemž si některých ani nevšimnete. Pak konečně přijde to, na co všichni čekáme, přechod otroků napříč mořem, bohužel ale v době kdy mělo nastat největší vizuální porno v podobě rozestoupení moře, na které jsem se od začátku nedočkavě klepal, nám kameramani raději nabídnou záběry egypťanů, kteří se elegantně projíždějí (a padají) na horách. V kině jsem se zamyslel, že film Desatero přikázání z roku 1956 měl vlastně lepší efekt rozdělení moře než Exodus. Nakonec pak jediní, kteří se zázračně neutopí jsou ti dva, jenž byli v místě nejdál od břehu, vojáky asi neučili plavat. Alberto Iglesias bude mimochodem dozajista soutěžit na oscarech v kategorii: nejotravnější a nejzbytečnější soundtrack roku. Nejoblíbenější postava rozhodně ten malý spratek. Kdybych neměl tak rád starověký Egypt, dal bych jenom jednu hvězdu za parádní výpravu. A zrovna čtu komentář co píše, že je škoda, že neprosadili čtyřhodinovou verzi - pravda, není nic lepšího než o hodinu víc čumět na pochodování po poušti a konverzace o ničem, hned bych do toho šel. ()

Micro41CZ

Že je něco špatně sem si potvrdil ve finále filmu, kdy sem v kině přemejšlej o povlečení na postel, dění na plátně bylo zkrátka nudný... Mytologická báchorka bez špetky napětí a pořádnejch zvratů. Chybí tu větší konfrontace a konflikty, všechno směřuje k předem jasnýmu a danýmu konci, a tak to v týhle formě nemůže ničim zaujmout. Scott to měl pojmout mnohem originálnějc a klidně si vymejšlet (nad rámec něčeho, co je stejně vymyšlený, si to klidně mohl dovolit a trochu prudit)... A nezachrání to ani (tentokrát výjimečně) průměrnej Bale. ()

elanius

(44/2015) / Otrocky prerozprávaná téma biblického Mojžiša. Nenájdete tu viac ako v desiatich riadkoch na slovenskej Wikipédii o Mojžišovi. Odporúčam iba fanatickým fanúšikom tejto témy. (4/10) ()

terunka003

Biblické, klasické, zajímavé, dlouhé. Klasický biblický příběh o Mojžíšovi, který byl již několikrát zpracován. Ani tato verze nebyla špatná. Bylo to dobré a zajímavé. Sice to bylo delší, ale měl o to spád a nebyla hluchá místa. Postavy byly sympatické, kostýmy a prostředí tak akorát. Sice scény s pohromami byly trochu silnějšího rázu. .. bacha na žáby.. ()

neoBlast

Je to taková ta povinná adaptace typu, "no je čas na Mojžíšův příběh pro tuhle generaci". Samozřejmě Ridley Scott vytvořil profesionální, velký a obří velkofilm, která se vzhlíží v klasických sandálových filmech (hned si uvědomíte jak čas od času bodne film z každého mrtvého subžánru). Ano, je obrovský a epický, ale stále jsem čekal na nějaký ten "twist", něco co mě vytrhne od pomyslného odškrtávání nezbytných propriet klasického biblického příběhu. Dialogy jsou většinou nezajímavé a s nabíhající stopáží se nic bohužel nezlepší (narozdíl od režisérské verze Království nebeského). Finální verdikt? Proč ztrácet čas s nezajímavou adaptací, když má story už jedno nepřekonatelné zpracování. 60 % ()

Pavlínka9

Ano, je to megalomanský Ridley Scott (tak on si to ale může dovolit) :D :D Je to téma světově známé a takové, které rozeštve plno náboženských fanatiků, jelikož mám stejný názor jako prohlašoval Christiane Bale před světem - že Mojžíš byl schizofrenik :D :D Výprava je nádherná - taky bych chtěla nosit ty krásné šaty a účesy, ve kteřích se mnozí až vyžívali, ale hlavně co mi z filmu utkvělo v paměti je ta hudba. Je to tak pompézní, chytlavé a zároveň tiché. Do konce života si asi budu pamatovat zvuk šustění trávy a veškerého suchého porostu, který se tam objevoval, jelikož to se tam do chvíle, než se tam objevily tuny vody, stalo pro mě za tento film symbolem :) Bale je skvělý, jeho fešná žena je taky dobrá ;) Aaron Paul pro mě byl pěkným zpestřením a Joel Edgerton by měl s oholenou hlavou chodit častěji :) ;) ()

venison

Tak nějak nevím, proč to bylo natočeno.. Příběh je podán spíš reálně než biblicky.. Např. jsem čekala, že se moře rozestoupí a fakt jsem se na tu scénu těšila, ale tvůrci to pojali absolutně jinak.. Možná moderně.. Bale se snaží seč může, ale na Mojžíše mi přijde kapku starej.. Mrzí mě, že začali až od dospělosti, protože část s dětstvím a dospíváním mi přijde taky zajímavá.. Nuda, minimum herectví a spousta vizuálních efektů.. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)