Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

aluna

Obsahově bohatší povedenější starší brácha kultovních 8 mm, kterej funguje i bez potoků krve a šokuje i bez šokujících záběrů. Tenhle film poukazuje i zároveň dokazuje, stejně jako Angela ve svojí práci, že ve filmovým průmyslu je násilí (na vážno) tak běžnou věcí, až si jí neuvědomujeme a že to jde i s jeho omezením. Plus za plakát, pod kterým se hrdinka krčila před dotěrným "objektivem" horkokrevnýho kameramána. ()

Freemind

Velmi slušný thriller, který v mnoha ohledech strčí do kapsy americkou produkci. Slušný scénář a spousta dobře zvládnutých, napínavých scén dávaly tušit, že Amenábar jednou vystrčí růžky. Určitě doporučuji všem fanouškům temných krváků, mé dojmy bohužel dost kazila formální jednoduchost a hlavně hnusná hudba, nebo spíš směsice disharmonických syntezátorových ploch. Ve zkratce - průměrný, ale velmi slušně vygradovaný snímek s ideální pointou! ()

kaylin

Ke konci mi už ta hra na diváka přišla trochu moc zdlouhavá, protože prostě nemohlo být moc těch, kdo vlastně za všechno mohli, stejně tak se mi nelíbilo, jak to skončilo, hodil by se k tomu konec jiný, ale i tak se Amenábarovi musí nechat, že je to hodně temná a místy hodně nepříjemná jízda, která ale ve snuffu nejde vyloženě daleko. ()

Remedy

Prvotřídně vyhrocený thriller, který sice není po formální stránce tak promakaný jako tematicky velmi podobných 8mm, ale nabízí velmi propracovaný příběh a celá ta formální strohost má zde spíše sloužit k dosažení co nejautentičtějšího zážitku. Amenábar chytře vsadil u své celovečerní prvotiny na civilní pojetí a na nijak drasticky výraznou režii (i když ta sirková scéna neměla chybu), čímž dal vzniknout mimořádně zneklidňujícímu thrilleru, který je přiměřeně nepředvídatelný a až do konce velmi napínavý. V rámci širšího pojetí daného žánru se jedná o skutečně velmi silný zářez. ()

topi

Výborné budování atmosféry, až na pár momentů, které nejsou dopilovány a zbytečně film kazí. Ale jinak kvalitní podívaná. ()

YURAyura

Pomerne slusny detektivni thriller, v nemz se to napeti/podezreni preleva stejne rychle jako komunisti v politckem spektru. K dokonalosti tomu chybi, ale daleko mene nez k The Others tehoz autora. Dobre zkastingovani uveritelni herci, trosku pochybna videoteka a podzemi prostory ve skole, ale jsou to jenom drobonsti, co celkovy dojem kazi jen nepatrne. Manipulace s lidmi je opravdu neco nechutneho... ()

Toj

V kontextu Španělské kinematografie asi zásadní... Vlastně tenhle počin může v lecčem konkurovat hollywooským žánrovkám. Na druhou stranu to má několik nepříjemných neduhů.. Příliš dlouhé, překombinované a měl jsem dojem nějaké snahy o hlubší sdělení (alá funny games), které mi však přišlo příliš vyřčené a ploché.. Nicméně pokud se člověk na závěr obrní trpělivostí a jistou dávkou tolerance, tak je to docela příjemná podívaná :) ()

DonPedro

Amenábar jako spoluscénárista zručně mlží i za cenu nějaké té logické skuliny, jako režisér ale odvádí výbornou práci. Scéna, kdy Angela "ochutnává" videokazetu na televizi se staženým jasem musí zarezonovat v každém, kdo občas lehce nervózně cpe do videa něco, o čem si není jistý, že to opravdu chce vidět (a tím nemyslím žádný snuff, úplně stačí citovaný Cannibal Holocaust). ()

Fanucci

Na tomto filmu mne nejvíce překvapily hororové momenty, v kterých Amenabar přímo exceloval. Scénář je zajímavý, zvratů je v něm až hanba:-) Trochu zvláštní mi jen přišla úloha člena učitelského sboru v celé záplatce...trochu přehnané. ()

kagemush

Nedokázal jsem nějak souznit s hrdinkou. Ta její tupost a pokrytectví z ní spíš udělalo antihrdinku.Takže film bez hrdinů,bez vtažení do děje a protože i mé přání , aby už někdo zlikvidoval ty dva ,,investigativní" uřvaný mlaďochy zůstalo nevyslyšeno ,pro mě (za mě) nic moc.60% ()

easaque

jsem v rozpacích při hodnocení tohoto thrilleru, který má v sobě hodně z typických B-čkových filmů natáčených v 80. a 90-tých letech minulého století - jako je předvídatelný děj, tolikrát opakované filmové postupy a stupidní chování postav, kteří se vrhají schválně do nebezpečí. A i když byl natočen v roce 1996, tak na mě působil hodně retro, jako by ještě byl o 10let starší. Ale ve výsledku přece jen využívá prostého faktu, který říká profesor několikrát ve filmu: "Dát publiku to, co chce vidět". Kdyby nebyl docela nápaditě natočen a za půlkou nenabral nový dech, tak by to jasná jedna, či max. slabé 2 hvězdičky - takto musím dát ještě jednu navíc. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Morloth

Nemohu říci, že by se jednalo o snímek vyloženě špatný. Vždyť atmosféra byla velmi příjemná a v některých místech se dala téměř krájet. Ale proč proboha musí být žánrové snímky plné logiky, jež si vyšla na vandr, plné zbytečné hysterie, nesympatických a pitomoučkých hrdinů a rozhovorů, které kdyby byly nevyřčeny, člověk by jen zajásal. Nemám chuť odpouštět filmům jejich nedostatky a s přimhouřenýma očima přikyvovat, vždyť to k žánru patří. To je ubohost. Pokud se snažím o krimi, tak musím mít nějakou věcnou soudržnost příběhu, musí být propracované do všech detailů. Pokud se snažím o atmosféru, nezabiju ji přece pitomými žvásty. Odpouštět netřeba. Takže: Alejandro Amenábar natočil pěknou atmosféru, bohužel spousta věcí okolo stála za starou, a nebo ještě starší, bačkoru. ()

Martin741

Reziser Alejandro Amenabar je zrucny reziser, o tom bez diskusie /Luna, Himenoptero ...../ a rozhodne vie, ako natocit kvalitny film. Tento sa odohrava na filmovej skole . Chvalim vyborny scenar, slusny pribeh a poriadne desive sceny. Presne horor podla mojho gusta : 86 % ()

cariada

Tohle je slušný spíš thriller s prvky hororu. Studentka je posedlá násilnými videi a tak požádá profesora o náké video, aby mohla napsat diplomku, ale to neměla dělat, otevřela totiž pandořinu skřínku. Zjistí, že to na co kouká je skutečné a začíná s pomocí kamaráda rozplétat obchod s oním materiálem, který je , ale třeba taky natáčet. Je vidět, že lidi mají opravdu nechutný zvrhlosti a co víc tohle se opravdu děje. Ted je třeba se hlavně nestat sama hlavní protagonistou o nich filmů. Pěkně ponuré a dobrým dějem, i herci jsou slušný, jen to mohli zkrátit. ()

TomikZlesa

S 8MM nelze srovnávat, film je stavěn na nečem ůplně jiném. Přes pár debilních chyb a nelogičnosti postav při jejich rozhodování drží tenhle film nad vodou příběh a přítomnost nevědomosti kdo je kdo a to až téměř do samého konce. ()

Numinek

Bylo to napínavé, ale stopáž bych tak o půl hodiny zkrátila... jinak vzhledem k tomu, že jsem na tenhle film narazila ve filmech v ''Podobné'' u Prokletého ostrova, čekala jsem daleko překvapivější pointu... ()

laik_60

koľko to mal ten režisér (scenárista) rokov pri natáčaní filmu ? (a tvorbe scenáru?) vo filme ide o evidentnú snahu vytvoriť niečo naozaj zaujímavé , "thrillerové" až hororové. No zdalo sa mi to celé také príliš "mladé víno". Akoby celý film i scenár robili študenti v školskej lavici. Aj scenarovo (s kopou faktických poznámok a námietok) aj dejovo. Z tohto dojmu ma nevyniesol ani skvelý výkon mladej Torrentovej. Na ktorú to potom vlastne všetci hrali a ktorá celý film napokon sama aj potiahla. A tak má film u mňa len priemerne tri body s plusom ()