Bídníci

• Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

Courtemanche

Hezké zpracování, líbí se mi exteriéry, ale malinko to tahá spíše už k pohádce. Z tváří herců moc toho nevyčtu. Režisér příběhem prochází až s moc velkým klidem, přitom v Bídnících by se dalo i tančit v silných momentech. Jednoznačně nejlepším hercem pro mě tady byl Bourvil, který skoro jako jediný i ,,hrál,,. Jeho dialogy byly perfektní. Film je to hezký, ale rozhodně nemá na trojici Clavier-Malkovich-Depardieu, z roku 2000. 4/5 ()

veertiik

Tak tohle zpracování se hodně povedlo. Film se mi moc líbil a ze všech 7 zpracování, co jsem viděl, vypadá zde Cosette asi nejvíce tak, jak jsem si ji podle knížky představoval... ()

vesper001

„Ztratil někoho, kdo mu byl vším a na to se umírá.“ ALE „Zemřel šťasten, protože žil. Jako nastává noc, když se den chýlí ke konci.“ Ne, nebudu srovnávat Valjeana Gabina s Bídníkem Linem, není důvod. Obě adaptace jsou skvělé, každá je jiná a vidět jen jednu znamená ochudit se o druhou. I tady je fantastické obsazení, vítězný souboj s obsáhlou předlohou a propracované výkony všech zúčastněných. Nad románem spokojeně usínám, filmovou adaptaci spolehlivě obrečím. Nad touto jsem navíc přemýšlela o tom, že jakkoli se Jean snažil, bez ohledu na to, kolika lidem pomohl, jak mnoho dobra vykonal a jak často se zachoval laskavě, nesobecky nebo velkoryse, v očích společnosti a některých lidí zvlášť byl navždy bídníkem. Bohužel přesně tak to v životě chodí, ALE Jean i přesto zůstal úctyhodným mužem. ()

sir-dave

Na svou dobu hezké zpracování, Jean Gabin v roli sympatického Jeana Valjeana táhnul příběh, kterému zdatně sekundovali Blier s Bourvilem. Na ty staré kulisy a poctivou hudbu byla radost se koukat. Čert vem slabší triky a trochu teatrální umírání. Občas mi jen vadily přehrávané dialogy postav, až v takovém divadelním stylu, což je nejspíše dáno svým stářím. O chlup lepší ale pro mě zůstává zpracování z roku 1998. ()

inspektorsvihak

jean valjean, my brother, i don’t believe in the power of money. but this could help you to become another man. you don’t belong to the bad anymore, but to the good. it is your soul i am buying. ()

andrii

Být ničí(m). Ničit jej. Už ne. Budou (se) bít. Srdce(m) cídit. Budovat cit. Mimo chladné dlažby. Karavanu charakterů, synů sinavé ražby. ()

valdstein0

Tak tenhle film ve zkoušce času jednoznačně neobstál. Za vysokým hodnocením bude nejspíš nostalgie a úcta k legendě, ale já filmu, který sem vypl po třiceti minutách víc jak 2 hvězdy dát nemůžu. ()

skrblik007

Sice to trvá 3 hodiny, ale je to jen stručné shrnutí děje i myšlenek knihy Bídníci. Ovšem je to skvěle zpracované. Důležité okamžiky vystiženy buďto přesně nebo zkráceně, ale tak, aby působili stejně jako v knize. Po přečtení 1400 stránek je tohle pěkná třešnička. ()

filmmovier

Mnohem, mnohem lepší, než verze s Venturou. Vlastně je to nejlepší verze Bídníků a těžko někdy najdu nějakou lepší, protože tohle se prostě překonat nedá. Jean Gabin je naprosto excelentní (co jiného od něj taky čekat, jeho Jean Valjean je opravdu postava, na kterou jen tak nezapomenete). Bernard Blier ve vážné roli (mám ho spojeného s Funésem) jako Javert je sice naprosto parádně zahraný (a úžasně nadabovaný Janem Přeučilem), ale tím největším záporákem je tu pro mě (opět překvapení, s Funésem spjatý) Bourvil. Jeho Thenardier je opravdu úlisný, zákeřný, geniální padouch, v jeho podání má ta postava určitě mnohem větší rozměr. Za něj bych snad dal ještě aspoň hvězdu navíc. opravdu si to zaslouží. Jinak, hudba je vynikající, atmosféra místy až sugestivní, herecké výkony strhující a omamné a první část je, opět jako v případě Ventury, o něco lepší než ta druhá. Působivé je to ale pořádně a fakt, že je to z padesátých let s tím filmem taky dělá mnohé. Nezapomenutelný herecký koncert, nezapomenutelné filmové drama. Pokud je něco dokonalé, tak právě tohle, opravdu na tom nevidím jedinou chybu, jak moc skvělé to je. Já ty Bídníky prostě žeru a tahle verze je strhující. 100%. A ten nápad s vypravěčem byl geniální, hodně tomu přidává a film je s ním ještě lepší. ()

Muse

Dozajista nejspíš nejlépe provedená adaptace Hugových Bídníků, především díky představiteli Jeana Valjeana v podání Jeana Gabina. Přesně takhle jsem si ho při čtení knihy představovala... ()

progression

Už jsem viděl vícero zfilmovaných verzí Hugova románu. Některé lepší, jiné horší. Ale pro mne ta absolutně nejlepší verze je tato a obávám se, že i přes další budoucí "remaky" to tak i zůstane. Nějak už si tu postavu Jeana Valjeana s někým jiným než Jeanem Gabinem nedokážu představit. Tento legendární herec mne snad nikdy nezklamal a tento jeho "filmový majstrštyk" byl současně jedním z mých prvních setkání s Jeanem Gabinem a tím pádem ho mám zarytý "zatraceně hluboko". A nutno dodat, že Gabin si zdaleka "neukradl" celý film pro sebe, nezapomenutelní byli rovněž Bourvil a Bernard Blier i představitelky Cosette a Fantiny. ()

vyfuk

Převyprávěný příběh Bídníků, který nemá muzikálovou podobu se mi líbil z pohledu filmu, ale z pohledu zábavy to sice nebilo špatné, ale ani dokonalé. ()

JohnSmith

Výborné a dnes už klasické zpracování Bídníků. Gabin Valjeana zahrál skvěle a zvláště poslední jeho scéna byla naprosto dokonalá. Blier mi přišel sice málo fanatický, za to Bourvil je naprosto dokonalá lidská zrůda. ()

Autogram

Naozaj veľký film, ako je veľká aj jeho predloha. Z tej si film prináša aj nejaké nelogickosti, ktoré sa nám ale zdajú také asi len na dnešnú dobu. V inej dobe to bude zase iné, a vďaka za rekonštrukciu filmu do 4K rozlíšenia, tá práca vyzerala znamenito a budúce generácie sa budú mať na čo pozerať. K hereckým výkonom, nezabudnuteľným scénam a záveru už bolo všetko napísané. –––– Ten, kdo jednou upadne do bídy, zůstane psancem až do konce. –––– Jean Valjan zemřel šťasten, protože žil. Věnoval svou sílu, svou lásku, svou důstojnost člověku, kterého svého času vyrval bídě. A odešel, když tento člověk vstoupil do života. Tak, jako nastává noc, když se den nachýlil ku konci. ()

Pecival

Velmi charismatický Gabin a velmi slizký Bourvil - skvělá dvojice v zajímavém filmu podle slavné předlohy. Škrtalo se nejspíš hodně a na filmu je to docela vidět, ale to by musel mít deset hodin... ()