Ulice Cloverfield 10

Scénografie:

Ramsey Avery

Kostýmy:

Meagan McLaughlin

Celý film tak nějak trošku divný. Ale atmošku to mělo a herci věděli co hrát. Za mě 72%(28.5.2016)

Nebýt posledních deseti minut, které až příliš narušují dosavadní charakteristický rukopis výpravy, bylo by to za čistých 5*. Sebevědomě zrežírovaná, fantasticky ozvučená a precizně zahraná oldschoolová deptárna, která se po většinu času dokonale veze na vlně čisté žánrovosti v podobě psychologického mysteriózního hororu a na delikátním projevu Johna Goodmana, jehož nestálý charakter zažehává dusivější napětí než drtivá většina dnešní hororové produkce. Dějové informace jsou neúplné, což je ale naprosto v pořádku - v dané situaci si nikdo není jistý, co se vlastně děje nebo co je druhý člověk zač, a stejně na tom musí být i divák, který je tak výrazněji pohlcen atmosférou nejistoty, strachu a rostoucí paranoie. Skvělá práce s obrazovými detaily a náznaky a nápaditá režie, která trvale udržuje napětí a překvapivé zvraty servíruje velmi surovým, intenzivním způsobem, Jak jsem naznačil, vrchol přichází deset minut před koncem, a přijde mi trochu líto, že podobně náznakový film, který tak chytře nechává nervovat diváka jeho vlastní fantazií, v závěru přesedlá na omšelou popkornovku, násilně našroubovanou na diametrálně odlišný Cloverfield... 85%(18.5.2016)

Dobře zrežírováno (to napětí! ty lekačky!), dobře napsáno (John Goodman je démon!), líbilo se mi, že film stále převrací vaše očekávání. Je Howard jenom divný pošuk, nebo nebezpečný psychouš? Stalo se něco na povrchu, nebo je to jen výmysl? Film vás neustále nechává na pochybách, aniž by to působilo lacině. Co je to ale platné, když ten námět je hrozně okoukaný, jako něco, co mohlo v devadesátých letech být v Bojíte se tmy nebo Krajních mezích. Profesionální tvůrci tak trochu udělali z prdu (jednoduché premisy) kuličku, tedy fungující, fajn film. Filmovým světem ale neotřese ani náhodou.(7.4.2016)

Příjemné překvapení! Obával jsem se roztřesené ručky (FF), ale naštěstí zbytečně. Použití jména Cloverfield v názvu filmu není příliš šťastné, i když tvůrci se velmi snaží, aby divák neustále kolísal mezi dvěma póly - je to thriller o pošahaném únosci, nebo děsivé postapo? A pokud opravdu došlo ke katastrofě, způsobili ji lidé, či zaútočili mimozemšťané? Přiznám se, že jsem váhal až do samotného konce. Mám jisté pochopení pro ty, co ho berou jako zazdění všeho předchozího, mně se ale líbil. Koneckonců, po psychologickém dramatu je svižná akce příjemným osvěžením. Snímek samozřejmě stojí na hereckých výkonech. Duo Goodman - Winsteadeová musím pochválit!(27.4.2016)

Veľmi zaujímavý multižánrový mix avšak horor ani omylom. Snímok takmer po celý čas funguje ako psychodráma, ktorá sa odohráva medzi ľuďmi zavretými v podzemnom bunkri. Atmosféra je tak živená konfliktnými situáciami, ktoré vyplývajú z pocitu všeobecnej neistoty a vzájomnej nedôvery. Navyše ani divák si počínaním Howarda (John Goodman) nemôže byť úplne istý a vlastne konečné odhalenie čo je zač po celý čas ostane len v hmlistej teórii, ktorú si každý jeden divák môže vyložiť po svojom. Veľmi sa mi pozdávalo aj odkrývanie kariet čo sa týka nahlodávania počiatočnej nedôvery hlavnej hrdinky ohľadom celosvetovej apokalypsy a jej postupné zmierovanie sa s osudom. Na druhú stranu z nej ale nemuseli urobiť práve Xenu so schopnosťami MacGyvera. Záver ponúkol celkom fajn scifíčko a niečo, načo určite každý čakal len škoda, že to bolo tak krátke. Preto by som sa určite nebránil ďalšiemu pokračovaniu. 80/100(9.5.2016)

Piata hviezda guilty pleasure. MacGyver nikdy nebol tak sexi.(11.5.2016)

• IQ Tiqe

Původní Cloverfield měl nápad, originalitu, tohle sice nějaké zvraty a překvapení má, ale přijde mi to jako by tvůrce nevěděl, kudy kam, tak udělal takovej mix dvou filmů, co dohromady moc nefungujou.(24.5.2016)

Holka havaruje v autě, následně se probouzí zraněná v protiatomovém krytu domácí výroby, kam ji umístil odulý chlápek. Ten ji namluví, že venku mezitím došlo ke katastrofě, snad i invazi, kterou nejspíše mají na svědomí mimozemšťané. Vzduch je kontaminován, z bunkru nikdo nesmí ven. Celý film je v podstatě o tom, zda je toto tvrzení pravdivé, či nikoliv. Když se zkříží psychothriller typu Room s prvky scifi typu Válka světů, co z toho může asi tak vzejít. Film na jedno podívání, na který se do kina nevyplatí chodit. Já na něm ale byl. Působil na mě levně, scenáristicky nedotaženě, režie a herecké trio jej zdatně táhlo. Vyjít tohle rovnou na dvd, nebyl bych nijak přehnaně kritický, řekl bych fajn, tenhle formát je pro tenhle film přímo ideální. Je třeba si uvědomit, že v kině platíme většinou za filmy vizuálně atraktivní, dějově bohaté, herecky zajímavé. Tenhle nemá bombastický vizuál, na triky je hodně skoupý, komorní atmosféra převládá, občas se dostaví i klaustrofobický pocit, drtivá většina děje je minimalisticky vystavěna, téměř na úrovni divadelní hry o dvou dějstvích. To první dějství je vzdálenou variací na psycho snímek Room, akorát je to asi desetkrát zajímavější, neb zde nepobíhá nenalíčená šereda s fakanem z džungle. Druhé dějství, do něhož se film násilně překlopí až v závěrečné čtvrthodině, pečlivě a pomalu budovanou atmosféru v uzavřeném podzemním bunkru kazí. Vysvětlí se, jak se to s unesenou Michelle vlastně doopravdy mělo, nevysvětlí se ale několik zajímavých, ne úplně nepodstatných detailů kolem únosce/zachránce. Kolem nepříliš sympatické postavy spasitele, kterou ztvárnil John Goodman, se za tu více jak hodinu vytvoří solidní porce pochybností o jeho báchorce o nastalé apokalypse, vyvstane nejedno podezření ohledně pravdivosti jeho slov a tragickém konci jeho rodiny, a celé to má punc vyhroceného a hutného napínáku. Mluvil ten divný a málo důvěryhodný chlap pravdu, že venku nastal konec světa, vždyť příliš důkazů o tom, že na povrchu došlo ke katastrofě neexistuje (dvě uhynulá hospodářská zvířata+zoufalá ženština viděna Michelle skrz okno bunkru), nebo je to jen starý perverzák unášející mladé dívky na odlehlou farmu. Film všechny náznaky indícií, směřujících k tomu, že Michelle má co dělat s vyšinutým magorem, najednou nechá ladem. Na spoustu otázek tak divák nedostane žádnou odpověď. Pokud o odpovědi nestojíte, můžete jednání scenáristů brát tak, že jen diváka toužili zmást, i když tak činili ne úplně šikovně. Dojezd filmu není nikterak zajímavý. Určitě se nevyrovná dění v bunkru. Tam se sice příliš akčně neoperovalo, klábosilo se, hráli se i společenské hry, ale také se kuly plány, jak se dostat ven a napětí mělo častokrát značně hustou konzistenci než dynamický, avšak rozbředlý závěr, který s ohledem na předchozí dění působil hodně rušivě. Ústřední trio herců hrálo zcela přirozeně. Okatá Mary Elizabeth Winstead v "pážecím" účesu navíc ukazuje, jak správně nosit tílko. A tohle tílko je i hlavní vizuální atrakcí. Jak jsem v úvodu zmínil, nikterak atraktivní podívaná to zrovna není. Scénář není protkaný originalitou, spíše variuje už existující filmy. Dan Trachtenberg může být rád, že se jeho film podíval do kin. Za blbým názvem se skrývá skromný film plný logických děr, který v kinech velký rozruch nenadělá. V závěru zjistíte, zda se skutečně jedná o prequel k filmu Monstrum (Cloverfield 2008). Ale i přes všechnu snahu, kdy se mně několikrát sroloval šourek, jsem nebyl schopen určit stoprocentní dějovou návaznost mezi těmito dvěma odlišnými filmy. 60%(8.4.2016)

Po scéně se sudem jsem tomu chtěl napálit plný počet, ale ten závěr to táhne dolů. Není sice úplně nelogický, ale rozbíjí dosavadní atmosféru a pečlivě budované napětí najednou nahrazuje uspěchaná rychlokvaška. Škoda, mohla to být nekompromisní pecka a ústřední trio bylo výborné.(20.5.2016)

Vykradený, neoriginální námět (přesná kopírka epizody Metal Hurlant Chronicles). Podobné The Divide mnohonásobně účinněji buduje podzemní paranoiu a dokonale vykresluje zvrácenost lidské povahy. Závěrečná desetiminutovka otevírající producentům vrátka dál shazuje předchozí dění. Čeho si tedy na filmu cením? Že i přes dvě jediná možná vysvětlení nechává diváka až do konce zmítat v nejistotě. A bod navíc za bombovýho Goodmana a nejrealističtěji zachycenou filmovou bouračku. Více zde. Nejlepší soundtrack z filmu: Hazman Suit. 70 %(5.4.2016)

Divák očekávající pravou hororovou řežbu s mimozemšťany, bude s vysokou pravděpodobností zklamán. Namísto toho se nám dostalo poměrně kvalitního psychologického dramatu s sci-fiction koncovkou. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(12.4.2016)

Takže nakoniec fajn ale žiadna sláva a najslabší kinofilm pod ktorým je podpísaný Abrams. Primerane napínavé, adekvátne natočené, fantasticky zahrané s pekelnou seriálovou štruktúrou a nudným vizuálom. Ale pre ľudí čo tvrdia, že v súčasnosti sú lepšie seriály než filmy to bude parádny zážitok. Slabších 6/10 P.S. Spojitosť s Cloverfieldoom je iba marketingový blábol.(25.4.2016)

Všimli jste si toho fórečku, že badmana hraje Goodman? haha(13.6.2016)

Mohol to byť celkom zaujímavý film, aj keď boli k dispozícii iba traja predstavitelia a stiesnené priestory krytu. Ale potom prišla záverečná štvrťhodina a naraz bolo všetko inak, lebo scenárista sa chcel pochváliť tým, čo dokáže vymyslieť. Ak dovtedy patrilo medzi neuveriteľné, nelogické a teda neakceptovateľné iba niekoľko detailov, záver nimi priam hýril. Aj preto považujem tri hviezdičky za akt milosrdenstva.(11.1.2017)

// Parádní, plnohodnotný žánrový film, se skvělou Elizabeth Winstead McClane a vynikajícím Goodmanem. Jmenovat se to 6 Die Hard Lane a místo závěrečných deseti minut s... vy víte kým, tam přijet tatínek John, tak sázím plnou palbu. Takhle možná trochu zbytečné provázání s jiným filmem, každopádně však hodné závěrčné hlášky "Fuck.", která zážitek akorát umocnila. Tak či tak, výborná záležitost. 8/10 edit: postupem času ten film v hlavě spíš zraje, než aby pomalu mizel. Zvedám na 9* a těším se na další shlédnutí.(12.4.2016)

Tenhle film má prvky snad všech žánrů, které vás napadnou... Slušným zábavným a napínavým tempem míří k pointě, která ale podle mého názoru měla přijít tak o 20 minut dříve. Vynechání (zbytečné) závěrečné scifi části by určitě nebylo na škodu, ba naopak. Takhle za mě slabší 4 hvězdičky a smíšené pocity, nebýt závěru, hodnotila bych podstatně lépe.(8.5.2016)

Dost zajímavý snímek ze světa Cloverfieldu. Hlavně atmosféra je dost hutná. Je tam totiž minimum exteriérů a většina se odehrává uvnitř bunkru. MIichelle se probouzí po autonehodě v bunkru a nemůže tomu věřit. Svět totiž čelí neznámému útoku a ona je tam prý v bezpečí. Společně s dalšími dvěma lidmi tam tedy přežívá. Ale časem začnou vyplouvat na povrch různá tajemství a atmosféra houstne. Konec je dost překvapivý. Hlavně John Goodman a Mary Elizabeth Winstead jsou ve filmu skvělí. Ani by člověk neřekl, že tři postavy dokážou utáhnout celý film. "Já se vás snažím zachránit!"(14.8.2016)

• Campbell

Wau. Tak tohle zklamalo úplně stejně jako Cloverfield kdysi. A co je na tom nejhorší? Název. On by to byl celkově solidní twist na koni ale díky názvu bohužel známe konec. Film mi přišel docela solidně nudný a postavy jednotvárné. Naneštěstí to zachraňuje famozní Goodman. Tohohle herce jsem měl vždycky rád, ale nikdy jsem z něj neměl strach jako tady. Narozdíl od podobných filmů jako třeba The Divide nebo třeba skoro amatérský Fall out kde jsem cítil tu klaustrfobii, tak tady jsem jí moc necítil, bunkr byl dostatečně velký a tak nebylo moc potřeba. Film zklamal. Je tu pár solidních scén a parádní Goodman ale to film nezachrání.(28.7.2018)

Já to říkám pořád - nejlepší projekce je NASLEPO. Když si tady čtu dosavadní komentáře, uvědomuji si, jaké jsem měl štěstí, když jsem na film vyrazil naprosto nedotčen jakoukoli znalostí o tom, co od toho čekat. Neměl jsem ani tucha, o čem to má být, kdo v tom hraje, jaký to je žánr, neviděl jsem trailer ani nečetl anotaci distributora, a nikdy v minulosti jsem ani neslyšel o filmu Cloverfield, takže u mě asi byly splněny všechny podmínky k tomu, abych si ten film maximálně užil. Bohužel nestalo se tak - ten film mě nebavil, přišel mi strašně dlouhý a protivně žánrově nevyhraněný, a výsledné rozuzlení mě skoro až rozčarovalo - odcházel jsem z kina a hlavou se mi jen honilo blazeované povzdechnutí "Bože, to zas byla hovadina". Nechápu důvod, proč chtít takový film vidět - osobně těch 105 minut strávených jeho sledováním považuji za zcela ztracené. Btw. Mary Elizabeth Winstead by se mi víc líbila, kdyby toho v tom filmu měla na sobě výrazně míň, jestli mi rozumíte. Aspoň v té sprše mohla něco ukázat, no ne?(7.4.2016)

Výborný avšak nedotažený námět, který si přímo říká o srovnání s posledním Indianou Jonesem - další dlouho očekávané "pokračování", které nevypadá zas tak špatně... Dokud však nepřijde na hlavní zápletku filmu... Ale tak je to J.J., tak samozřejmě, že (jak by řekl klasik) "za všechno můžou mimozemšťani!" (Private screening)(29.3.2016)

1 2 3 4 5 6 7 11 22 32 42