Dětská hra

• USA Child's Play (více)

Legendární horor o panence Chuckie, hračce s duší sadistického vraha. Pojďte si hrát!!!  I kdyby americký režisér Tom Holland už nenatočil nikdy nic jiného, bude jeho jméno již navždy zapsáno zlatým písmem na zdi slávy moderní popkulturní hororové zábavy. Právě díky němu se totiž na první pohled triviální větička „Pojď si hrát“ stala v roce 1988 nesmrtelnou.Za hlavního hrdinu jeho klasického hororového thrilleru Dětská hra by šlo považovat malého chlapce Andyho, který právě oslavil šesté narozeniny. Ale pravda je taková, že prim v tomto snímku, který se v průběhu let rozrostl o čtyři další pokračování a letos se dokonce dočká vlastního remaku, hraje především hračka, kterou Andy dostane jako dárek. Panenka Chucky totiž není zdaleka tak roztomilá, jak se zprvu tváří. Pomocí prastarého voodoo rituálu se do ní během zatýkání převtělil umírající psychopatický vrah Charles Lee Ray a je jasné, že dřív nebo později se svět dozví o jeho návratu. Jenže kdo malému klukovi uvěří, že jeho malá hadrová panenka sprostě kleje, provádí naschvály a občas také s velkou zálibou zabíjí? Je to chyba, že dospělí svým dětem tak málo naslouchají. Teď za to někteří budou muset zaplatit svým životem. (oficiální text distributora)

Hakha

Film, který jsem za mlada viděl nesčetněkrát a je to myslím jeden z těch zdařilých hororů, který i dnes má to správné kouzlo. Tuto atmosféricko hororovou podívanou hodnotím 4 hvězdičky… ()

NinadeL

Vzhledem k vazbě série o Chuckym s reálnou kauzou vraždy Jamese Bulgera, jsem velice opatrně sáhla po filmech až v momentě, kdy jsem se přesvědčila, že poslední dva díly jsou jen lehce ujetá hororová zábava. Bohužel první tři díly jsou na tom trochu jinak. Na konci 80. let si Dětská hra vydobyla zvláštní postavení svou originalitou a poměrně chytrým řešením celého nápadu, ale chybou bylo, že se tak záhy film dostal i k těm nejmenším - nejnaivnějším divákům. Drama graduje velice systematicky, duo matka a syn je obsazené slušnými herci - Catherine Hicks se napříště zapsala natolik výrazně, že starostlivou matku si zahrála také například hned v jedenácti sériích seriálu Sedmé nebe. Bohužel pro Alexe Vincenta se účast na první a druhé Dětské hře stala vrcholem a další herecké zkušenosti mu nepřinesli inspiraci k herecké kariéře i v dospělosti. Duo policistů je na tom samozřejmě hůře, jejich kreace hraničí s představením ochotníků. Kdo je na tom ale až skvěle, je samozřejmě tým ovládající Chuckyho a Brad Dourif, bez něhož by série neměla svůj styl. Suma sumárum jde tedy o ve své době invenční horor, který šikovně převrátil téma ze světa dětské imaginace v její pravý opak. Veskrze negativní dopad, který inspiroval skutečné vrahy Roberta Thompsona a Jona Venablesa, bych pak přičítala nevhodně řešenému marketingu a laxní výchově nezodpovědných rodičů. ()

Falko

Aj po niekolkych rokoch sa da na tento horor s potesenim pozriet, len dnes som inac vnimal neschopneho policajta, ktory sa nechal Chuckym takmer zabit a jeho reakcie mi liezli o nieco viac na nervy, ako pred 20-timi rokmi, ale inac je to stale zabava divat sa na behajucu hracku s nozom v ruke :-) ________ Catherine Hicks - (Karen Barclay) +++ Chris Sarandon - (Mike Norris) +++ Alex Vincent - (Andy Barclay) +++ Brad Dourif - (Charles Lee Ray / Chucky) +++ Dinah Manoff - (Maggie Peterson) +++ Tommy Swerdlow - (Jack Santos) +++ Jack Colvin - (Dr. Ardmore) +++ Hudba: Joe Renzetti +++ Produkcia: David Kirschner +++ ()

castor

Nostalgie je krásná věc, ale nezařídí úplně všechno. To, co platí dnes, mělo platit i před lety. Takže to, že si Andy vydupe panenku Chucky, ač na ni jeho matka nemá, je špatně. Nejnovější hit hračkářského průmyslu sice mluví, ale taky má zlověstný výraz a rozumí si s čepelí nože. Zločinec Charles Lee Ray se totiž před svou smrtí ukrývá ve velkém hračkářství a než naposledy vydechne, přenese svou duši právě do nejbližší panenky. Dobře víme, kam to celé směřuje, a s ohledem na množství pokračování tušíme, že první díl vydělal nemalé peníze. Motiv vraždící panenky, která má naopak přinášet radost, tehdy prostě dokonale fungoval a i moje generace se nechala děsit a napínat solidní prací maskérů, trikařů i kameramana Billa Butlera, který stojí za nemalým kusem úspěchu Spielbergových Čelistí (a snímal i Rockyho). Třicet let poté ovšem nelze přehlédnout velké množství přešlapů a logických lapsů, kdy prostě tvůrci přišli s první pytlovinou, která je napadla, ač úplně nenavazovala na předešlé dění. Přesto to i dnes docela slušně funguje. ()

ClintEastwood

Ošklivá hračka. - Polib mi prdel, babo! Tak jsem si po hodně dlouhých letech Chuckieho zase pustil a musím říct, že i když film maličko zestárl (příběhově či hororově, nikoliv však technicky), tak mě stále velmi baví. Svou jednoduchostí, přímočarostí a osmdesátkovou atmosférou. I když i druhý a třetí film série dokáže zaujmout a příliš neztrácí na kvalitě, tak originální první díl Dětské hry, patří dodnes k žánrové klasice. ()

MM_Ramone

Americký snímok "Detská hra" (Child´s Play) už dnes patrí medzi old schoolovú filmovú horrorovú klasiku, ktorá sa natiahla na doposiaľ sedem chronologických pokračovaní a nie moc podarený remake. Pomerne originálna myšlienka o vraždiacej panenke, sa podarila celkom dobre realizovať a dala tak pevný základ, neskôr už dosť rozkolísanej sérii. Reinkarnácia zločinca a vraha Charles Lee Raya do panenky značky GoodGuy a následné dramatické udalosti sú hlavnou osou tohto amerického horroru, z konca osemdesiatych rokov minulého storočia. **** ()

D.Moore

Více než dobrý nápad, sympaticky přímočaré provedení (žádné místo k odpočinutí tu nehledejte, v Dětské hře se pořád něco děje a někdy je to lepší, někdy horší) a skvělé triky, které zkrátka musím obdivovat i dnes. Když Chucky poprvé "naplno" ožije, je to vážně až šok a jasně si vybavuji, co se mnou ta scéna udělala kdysi v pubertě. Možná by se mi více líbilo rozkošacení té linky s Andym podezřelým z vraždy a pravděpodobně bych byl rád, kdyby obzvlášť dospělé postavy trochu více přemýšlely, ale na druhou stranu si říkám, že by to filmu vzalo velkou část jeho kouzla. Je to pořád super. ()

Dan9K

Tenhle horor je spíše blbost, ale z jeho samotné zápletky mrazí. Však lhal bych, kdybych popíral, že jsem si jako malý nepředstavoval, že se v mých mončičácích pod umělohmotným zevnějškem neskrývá jakási duše. Ale nebýt tohoto filmu, nikdy by mě nenapadlo, že by mohly být zlé. Viděl jsem ho prvně taky jako hodně malý a pokládal jsem ho tehdy jako neskutečnou krávovinu. A věřte, že když se pětiletý capart směje stupiditě filmu, už to něco znamená. Ale když jsem sledoval snímek nyní, docela se mi líbil, až tedy na finále, to se opravdu nepovedlo. První výhružný ukazovák ale přišel již na začátku filmu při první vraždě, která byla natočena vyloženě uboze. Skoro si myslím, že čím méně se Chucky hýbal, tím lépe pro film. Když se člověk díval na ten tajemný úsměv a nezkaženou tvářičku panenky a netrpělivě čekal, zda řekne něco mimo své oficiální 3 věty, napětí by se dalo krájet. Když ale sledujeme onu slavnou závěrečnou scénu, kdy se Chucky jen tak něčím nenechá rozházet, je film spíše k smíchu a to je možná škoda, protože komedie tu sice je napsaná jako jeden z žánrů, pochybuji ale, že by byla úmyslem. Edit: ha, a žánr komedie po letech zmizel, čímž mi dal za pravdu :-) ()

freddy

Tenhle film se dal z mého pohledu hodnotit dvěma způsoby. Kdybych bral v úvahu jen to, že jsem Dětskou hru viděl dnes, kdy jsem již dospělý a ani jednou jsem se nevylekal, natož abych pocítil, že koukám na horor, tak bych film označil za průměrný a málo hororový. Jenže je tu jeden fakt, který prostě nemohu pominout. Já tenhle horor dnes neviděl poprvé. Já jsem ho viděl zhruba jako osmileté dítě před nějakými 15 lety, a to v noci, kdy na lidskou (natož potom dětskou) psychiku horor působí nejhůř. Tehdy jsem to opravdu hodně prožíval, hodně jsem se bál, bál jsem se usínat sám a děsil jsem se všech hraček, které jsem měl v pokoji. Po dlouhá léta jsem si pod pojmem strach vybavil právě Chuckyho. Tenhle horor tedy na mě jako na dítě velice zapůsobil a probudil ve mně ohromný strach. A to je právě ten druhý aspekt, podle kterého nakonec také tento film hodnotím. Nezáleží na tom, jak na mě Dětská hra působí teď, ale jak na mě zapůsobila, když jsem jí viděl poprvé jako dítě. Nezapírám, že tenhle film pro mě také znamená ohromnou nostalgii, ale hlavně mohu zodpovědně prohlásit, že tohle je film, který mě dokázal vyděsit snad nejvíce ze všech hororů, které jsem kdy viděl. A proto jsem se rozhodl ohodnotit pěti hvězdami, jelikož když se řekne Dětská hra a Chucky, tak se mi znovu vždy vybaví strach, úzkost, a dlouhá léta neklidných nocí, kdy jsem se v posteli v noci před usnutím docela bál. A to prostě musím ocenit. ()

Wacoslav1

Nakopu ti kundu ty píčo! Tohle je prostě kult. Moje oblíbená pohádka na dobrou noc. Pamatuji si jak jednou kdysi ve videopůjčovně spočinul můj puberťácký zrak na obalu této vhs a pracovnice videopůjčovny říká mojí máti. Tohle je film od 18 let, ale dětem to půjčují jako pohádku. Hmm docela drsná pohádka teda. Každopádně vraždící a sprostě hláškující Chucky je můj miláček a kdo by ho nechtěl mít doma? Je mi fuk jak to zestárlo a kdesi cosi pro mě furt pecka. Ahoj jsem tvůj kamarád, chceš si hrát? 100% ()

petero

Reprízu CHILDS PLAY som dlho odkladal s cieľom uistiť sa o hodnotení, pretože pri premiére mi neprišiel nijak zvlášť výnimočný, no roky mu neubrali na pôsobivosti. Tom Holland (FRIGHT NIGHT) bol jeden z najlepších tvorcov hororov 80tych rokov, čomu zodpovedá poctivé spracovanie a super atmosféra. Udržiavanie celého Chuckyho aj s jeho dušou Charles Lee Raya dostatočne dlho mimo záber bolo výborným ťahom. Scenár je vierohodný, obsahuje pár výborných scén a keďže napätie graduje, nie je pochýb, že zrod jednej z kultových hororových ikon (staré zlaté osemdesiate roky) sa vydaril mierou vrchovatou aj vďaka výborne navrhnutej a rozpohybovanej bábke Good Guy. ()

gogo76

Veta "Pojď si hrááát" vyzerá nevinne, ale niektoré, hlavne tie menšie deti by sa mohli strachom zosrať, takže bacha...Kultový hororík, ktorý nakopol sériu o vraždiacej bábike mal v dobe vzniku veľký úspech a v tej dobe som film videl niekoľkokrát a mal a mám ho stále rád. Atmosféru má výbornú, hoci nie top strašidelnú. Za naj scénu mám zistenie, že Chucky funguje bez batérií a horiaci Chucky v krbe. Vydaniu blueray disku za super cenu som neodolal a rád som si film pripomenul a vychutnal v podstatne lepšej kvalite v akej som ho kedysi videl ja. Navyše k nemu pričuchla i nová generácia mojich už trošku starších detí, ktorým sa to veľmi páčilo. Deťom pod 10 rokov by som to však nepúšťal. 80%. ()

Xmilden

Tom Holland horory uměl. První díl vyhrává z celé série solidně budovanou atmosférou a hlavně originálním nápadem. Svůj podíl na popularitě panenky Chuckie patří samozřejmě i Brad Dourifovi. Celkové skóre: 4 mrtví. ()

-bad-mad-wolf-

Osmdesátky byly schopné udělat vraha z kohokoliv a čehokoliv, aniž by příliš nad čímkoliv dumaly (vrah se po černomagickém rituálu převtěluje do kusu plastiku... oh fuck). Série Dětské hry pořád drží rekord v počtu lidí, kteří nejsou schopní odhodit nebo rozkopat půlmetrového zabijáka a raději se nechají na sto způsobů upíchat nožem, udusit fólií či umlátit pravítkem. Do toho něco voodoo a charakteristická panenka Chucky, která mě v dětství děsila k smrti. No jo, nostalgie. ()

darkrobyk

Překvapilo mě, jak i po letech na mě tenhle minimalistický horor pěkně působí. Neodolatelné kouzlo mají samozřejmě mechanické efekty, které pro jejich náročnost často nahrazují pohled kamery očima Chuckyho, stínohra či záběr na ťapající nohy. To ale vůbec nevadí, napínavé atmosféře to spíše přidává. „Tak už nám věříš?" „Jo, ale kdo uvěří mně?" Na nový remake jsem zvědav, i když se ho spíše děsím..... ()

Hrabka

U tohoto bezpochyby zajímavého kriminálního hororu mě mrzí jen jedna věc, a to že jsem to neviděl jako dítě. Věřím, že pro ty, kteří to viděli v útlém věku, musí být panenka Chucky kultem. Takhle můžu jen říci, že se jedná o poměrně napínavou podívanou s dobrou atmosérou, ostřejším slovníkem Chuckyho a několika slabšími momenty, které mě trochu vadily, ale jinak musím uznat, že Dětská hra je určitě jedním z nejlepších hororů 80. let. 65% ()

juta

Oblíbený film z dětství, ale ještě oblíbenější je pro mě dvojka. I po tolika letech si stále Chucky drží své kouzlo a když jsem se teď na něj díval naposled, zdál se mi snad ještě lepší, než když jsem ho viděl minule. Prostě klasika v hororovém žánru, který musí povinně vidět každý milovník hororu. ()

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

08.01.2023

Ačkoliv kina už měsíc drtí druhý Avatar, našel producent Jason Blum přece jen zase jednou skulinku k úspěchu. Hororová M3GAN o panence s umělou inteligencí, která se vydá na dráhu dalšího Chuckyho,… (více)

Mark Hamill je nový Chucky

Mark Hamill je nový Chucky

31.03.2019

Hororovou klasiku Dětská hra čeká reboot a studio Orion Films čerstvě oznámilo, kdo bude v nové verzi dabovat kultovní vražednou panenku Chuckyho. Roli se upsal slavný herec a zkušený dabér Mark… (více)