Co je to za soudní systém, kde kriminálníci zůstávají na svobodě? Mladý právník Arthur Kirkland (Al Pacino) se ptá, zda vůbec existuje SPRAVEDLNOST. Arthur je upřímný, idealistický právník, který se najednou dostává pod tlak, když má obhajovat významného soudce (John Forsythe). Ten je obviněn ze zbití a znásilnění mladé dívky. Arthur ví, že je vinen! Když dojde k soudnímu líčení, Arthur si musí vybrat mezi kariérou a ctí. Závěr soudního líčení je explozivní a nezapomenutelný. (oficiální text distributora)

BoXBe

Film více iritující, než dobrý. Rozumím sdělení, rozumím obsahu, ale forma se mi nelíbí a hudba je otřesná, herci furt řvou a přehrávají jako by všichni byli opravdoví blázni, což jak se ukáže, jsou, takže doporučuji nebrat a dát si na chuť Vyvolávače deště, to je jiná liga. ()

Fancipal

Největšími nepřáteli systému nejsou běžní lidé, tj. objekty jeho zájmu, ale nepotismus jeho prosazovatelů otupených pocitem vlastní nedotknutelnosti. Věčně aktuální téma o (ne)funkčnosti aparátu spravedlnosti a jeho přidružených složkách. Opojnost vlastní mocí je otravou justice. Perfektní Al Pacino, v imperfektním světě plné špíny, beznaděje a rezignace v podání těch, jejichž posláním je právo bránit a aplikovat, zjišťuje, že absolutní rovnost před zákonem je iluze, mýtus opřený o vrátké základy liberalismu. Geniální závěrečná, resp. úvodní řeč je pak smutným mementem budoucnosti. Spravedlnost pro všechny možná neexistuje, přesto je hrstka idealistů zcela oddaná myšlence nalézi ji, mnohem důležitější než většina pasivně příhlížejích a s falešným úsměvem akceptujících systém takový jaký je …. ()

Mol

YOU'RE SUPPOSED TO PROTECT PEOPLE! BUT INSTEAD YOU FUCK AND MURDER THEM!!!! Mno závěr filmu kdy se Al Pacino rozohní je fakt pecka, do toho všeho ještě soudce se sebevražednýma sklonama, co se snaží vystřelit si mozek z hlavy dvoumetrovou kulovnicí. Mám rád filmy co se odehrávají v soudní síni. Tenhle se navíc točil ve starejch dobrej sedumdesátkách a tak je správně špinavej. ()

majo25

Otázky spravodlivosti a vôbec ochota pravdu hľadať, pretože deformácie spoločnosti a prostredia sú silné. Niekoho zomelú a považujeme ho za blázna, niekoho nie, a je to preto, že je to bezcharakterná špina. Začiatok je síce pomalší, ale postupom času ide z filmu dobrý fíling, ktorý je umocnený na jednej strane priamočiarym, a na druhej strane odľahčeným záverom. Aj keď by som si vedel predstaviť záver, v ktorom advokát v hlavnej postave skončí za úrážku súdu opäť vo väzení, aby sa takto uzavrel kruh (začiatok začínal pustením advokáta na slobodu). Trochu sa tlačilo na pílu ohľadom starostlivosti advokátov o svojich klientov. Všetci vieme, že realita je iná a je čisto závislá iba od peňazí. K Pacinovi toľko, že mu mohli za priateľku vybrať nižšiu herečku, lebo pri tejto vyzeral ako krpec. Inak fajn výkon. ()

Scratt

Určitě nejlepší film ze sousedního prostředí, jaký jsem doposud viděl. Bez příkras je zde vylíčena prohnilost soudního systému v němž oběti i viníci jsou jen jmény v jednom velkém seznamu. Al Pacino předvádí úžasné herectví a ani další zúčastnění se za své výkony rozhodně nemusí stydět. 95% ()

reky

Opět brilantní Al Pacino, jsem zvědav, jestli někdy narazim na film, kde tomu tak nebude... Navíc tohle je jedna z těch rolí, kdy herec splyne s postavou tak, že se jí de facto sám stává... Závěrečná Alova řeč je dech beroucí, jde o ty momenty, kdy nevnímáte nic jiného, pouze sledujete mistra se zatajeným dechem... (docela se mi v tomhle směru vybavil i Devils advocate, kde je to strhutí pozornosti na sebe podobné) Samotný film je velice povedený, humorné vložky v první půli potěšily, naopak ony dá se říci tragické momenty - které jsou vlastně jedním ze stimulů, proč se hlavní hrdina zachová v závěru tak, jak se zachová - mi přišly do příběhu možná až trošku násilně naroubovány. Jinak bez výhrad, rozhodně snímek, který stojí za zhlédnutí. 85 % ()

vesper001

Má spravedlnost zavázané oči proto, aby soudila nestranně, nebo jí je zavázali lidé, aby si s jejími váhami mohli manipulovat, jak chtějí? V moři právnických žraloků a bezcharakterních soudců, kteří podstoupili eutanázii svědomí a morální hodnoty považují za druh neurózy, vypadá idealistický Arthur Kirkland jako by spadl z Marsu. Své klienty totiž nepovažuje za smradlavý potěr, ať jsou jakkoli divní, a dokonce ho zneklidňuje, že soudní byrokracie plodí justiční omyly. Když i jednoho jeho žraločího kolegu vykolejí skutečnost, že osvobodil sadistického vraha a tím nepřímo zavinil smrt dalších lidí, není divu, že Arthura, pro kterého ještě slova jako čest, zásady nebo etika neztratily smysl, zoufalé činy jeho klientů naprosto vyšinou. Míra jeho bezmoci mu ale dojde až tváří v tvář skutečnosti, že buď bude hájit zvrhlého soudce, nebo obětuje sám sebe ve prospěch ideálů, se kterými kdysi nastoupil na cestu, na níž se nelze neušpinit… Al Pacino podává bravurní výkon, ale z filmu mi bylo úzko. Aby taky ne, když by alternativní název mohl znít: s poctivostí nejdřív pojdeš. ()

andrii

...podle práva, a hlavně včas. Zamítá se – být proti. Vinen, nevinen. Kdo, co převažuje na zdánlivě korektních miskách vah? Tady žalobce, tady soudce. Obé strany znají své instrukce, brání svou půdu, hájí své funkce. Teorie s váženými pravidly dostává na frak, už dávno sklopila svůj zrak. Praxe bojuje s větrnými mlýny, skepse a kocovina pravdu pohltily, s pravidelností kosti pravomocí okusují. Soudnický systém ukazuje zcela běžně svůj rub, svého uvažování neduživou, zjizvenou tvář, svůj špinavý žlab. Už řekl dost. Roznítil tušené. Utrhl se, burácí. Sám ze skály, bez jištění, padá. Al Pacino je ďáblův advokát, poslední mohykán s lítě zarputilým přednesem. Na pohřebiště s pekelníky morálky, s mocipány, kteří den za dnem sepírají vesty pravdy. Bude vyslyšen? ()

StanislachKo

Silná osobnosť v čistom debakli so systémom. Alpa dokonalý a Warden bravúrne sekunduje. Záverečná scéna ako si hlavná postava rezignovane sadne na schody pod "slepú pani s váhami" mám za jednu z najsilnejších v rámci filmografie. ()

eJacques

Nezapomenutelný zážitek... Pokud nehrál Al Pacino mě, tak mi alespoň četl myšlenky - neustálý etický, humánní a morální boj proti systému i za cenu, že sám spadnu na držku... Jen škoda, že ho bojuji často sám, stejně jako Al Pacino zde nebo ve snímku Serpico, takový je prostě život a lidská nátura... Nevím, proč mi tenhle film tak dlouho unikal, ale davám ho do mých TOP 10... ()

hans500

Al Pacino předvádí, jako tradičně, skvělé herectví, film však nestojí jen na něm, ale také na výborném scénáři. V malé roli je zde perfektní také Lee Strasberg. Film nabízí také několik nedramatických chvil, převážně je však velmi dramatický, závěrečná řeč je napsaná výtečně a Al v ní dokazuje své mistrovství. ()

David.Darco

....A tá intímne podaná záverečná reč Al Pacina... A tá nádherná samostatná bodka v podobe záverečnej scény, umocňujúcej absurditu fungovania spoločnosti a právneho systému.... A jeden z najmocnejších filmových zážitkov vôbec. ()

Lachtaan

Soudní dramata opravdu miluju a nafackoval bych si, že jsem se jim tak dlouho nevěnoval. Mistrovský Al Pacino se opět odprezentoval jako excelentní herec a jeho výkon ve finální scéně se mi nejspíše navždy zaryje do paměti. Očekával jsem to ještě o chlup více podmanivé, přesto se jedná o bravurní filmařský kousek. Kousek, který strká do kapsy 3/4 novodobých snímků. ()

sugythesugar

A poďme trochu do "ďalekej" minulosti. Al Pacino v životnej forme svojho živelného herectva a v réžii Normana Jewisona. Právnický thriller, ktorý nie je ani tak o prípade ako skôr o morálnosti tohto povolania a systému. Myslím, že pri písaní charakteru Harveyho Denta si Nolan pustil práve tento film. O deji toho nechcem moc prezrádzať, pretože si to musíte pozrieť! 9/10 ()

LadyDevil

Pěkná procházka do právníkova svědomí a vůbec fungování systému... Ve flimu je řada silných momentů, který Al Pacino podtrhuje svým skvělým výkonem a vrcholí na samotným závěru - úžasný monolog! Bylo zase po určitý době fajn skouknout film z přelomu 70. a 80. let, kdy oholení hlavy znamenalo, že něco není v pořádku :-) A co se týče těch "vtipnějších pasáží", tak mi vůbec nevadily, naopak to pro tak silnej film bylo příjemný odlehčení..let ve vrtulníku a svačinky na římse neměly chybu;-) ()

uiu

Nikdy bych nevěřila, že jde dát do vážného filmu i komickou postavu soudce se sebevraždenými sklony a stále má film neskutečný náboj, nijak si nepodkopává nohy, diváka zaujme a přinutí přemýšlet nad stavem jurisdikce. ()

progression

Jedno z nejlepších soudních dramat světové kinematografie, které se Normanu Jewisonovi obzvláště povedlo. Hodně silné a nadčasové téma, občas odlehčované vtipnými hláškami a situacemi vrcholí nezapomenutelným závěrečným monologem mladého právníka Kirklanda ve strhujícím podání Al Pacina (oskarovou nominací naprosto oprávněně oceněném). Dvě (nikoliv nepodstatné) vady na kráse jsou, že Pacino za tenhle výkon tu sošku opravdu nedostal a hlavně to, že skutečnost se bohužel od ideálů dost liší, což bylo, je a bude a lze si jen přát, aby se ta realita k ideálům alespoň trošku přibližovala, nikoliv vzdalovala .... ()

Pavlínka9

V tomto filmu je tolik absurdností - hlavně ten závěr na schodech, kdy skončí film záběrem na výraz Al Pacina...nemám slov :) Film je tak realistický až absurdní a je to tam několikrát zmíněno - co je spravedlnost, co je realita, co je život...Al Pacino byl nejen fešák, ale už v té době pan herec...Je to super, ale znovu to vidět nepotřebuji :) ()

JohnSmith

Naprosto vynikající a dokonalé.Když se trochu namočíte do americkýho soudního systému získáváte automaticky předplatný lůžka v nejbližším blázinci ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison