2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

Gar-mogoth

Plný počet by si to zasloužilo i jen za samotný vizuál a efekty(člověk se pořád diví, co to před 45 lety dokázali), dění na plátně tomu už "jenom" dodává korunku. ()

noriaki

Filmová symfonie s hlubokou myšlenkou, ale i snímek vedle něhož jsou i nekonečné pasáže v Star Trek: The Motion Picture celkem akční. Kubrick vzal, sice ne zcela plytkou ale přece jen nijak filosofickou předlohu Arthura C. Clarka a svým géniem ji přetvořil v hypnotickou vizi vývoje lidstva. Ve Vesmírné Odysee si zřejmě režisérův pověstný smysl pro detail a až obsesivní snaha po dokonalosti odbyla svůj vrchol. Hlavní roli v ní hrají obrazy, hudba a pocity. Pochopitelně pečlivě sladěné a dokonale vyvážené do takové míry, že slova působí snad i rušivě. Příběh se koneckonců bez nich téměř obešel. Záměrem obou velikánů bylo natočit dílo které nabídne víc otázek než odpovědí a to se jim stoprocentně povedlo. Pokud chcete pochopit Vesmírnou odyseu, je třeba si přečíst několik knih o kontaktech s mimozemskou civilizací. Solaris a Pánův hlas od Stanislawa Lema jsou dobrý začátek. ()

Chris Masters

Tenhle film mě dostal. Když jsem ho viděl, byl jsem ze začátku natěšen, v půli filmu znuděn, na konci připraven film vypnout, dát dvě hvězdičky, nebo jednu a jít spát. Jenže jsem se o to začal zajímat, režisérův záměr, začal jsem hloubat proč se stalo co se stalo a hned jsem na film změnil názor. Ale pořád mi přijde že scény jsou moc pomalé a protáhlé. Možná při další projekci změním názor a přidám další hvězdičku. Uvidíme. ()

Minimie

Chápu, že svého času tahle sci-fi klasika byla považována za něco výjimečného, ale na můj vkus se to všechno až moc vleklo a vlastně mě to nijak zvlášť neoslovilo. ()

elanius

(27/2015) / Tak som sa konečne odhodlal. Fascinuje ma, čo vzniklo v roku 1968. Jeden z mála skutočne nadčasových kultov. Precízne zobrazenie vesmíru, vizionárske stvárnenie interiérov, geniálny prístup k obrazu v spojení s hudbou, technológie a zákerný HAL 9000 k tomu. Film sa pohráva so silnými myšlienkami, ktoré sú aj po takmer 50 rokoch stále nevyriešené pred nami. Čo sa mňa týka, Odysea by bola mocným filmom aj bez toho "metaforického" multidimenzionálneho záveru, ktorý presahuje tie v podstate triviálne otázky ktoré film nadhadzuje väčšinu stopáže. Ide tu totižto aj o to, ako ten ktorý divák vníma témy ako inteligentný život na iných planétach, explorácia vesmíru, alebo umelá inteligencia. Ja osobne som fascinovaný striktne vedeckým pohľadom na vec, takže ten záver je pre mňa vlastne zbytočný. Aj keď keby Odysea skončila "štandartne", dovolím si tvrdiť, že by sme asi nezažili Coopera v tesseracte :). Istým spôsobom som Vesmírnou Oddyseou dokonale fascinovaný, nedá mi ale neskonštatovať, že samotná ultimátna pointa pre mňa nepredstavuje to očakávané geniálne vyvrcholenie. (9/10) ()

T-pack

2001: Vesmírná odysea? Myslím, že bych to pojmenoval spíše 2001: Vesmírný balet. Případně 2001 statických záběrů. Tomuhle snímku dominuje vize, a je tak silná, že umlátí všechno ostatní, od nějakého stabilnějšího narativního principu až po zřejmou neochotu dílo prostříhat. Jsou zde přitom scény, které mohou být jakkoli dlouhé a přesto zůstanou nádherné – napadá mě scéna, kdy astronaut jednoduše běhá okolo kruhové kabiny, nebo prosté momenty, kdy napětí a tón vyvolává pouhá kombinace chytrých střihů. Zbytek snímku bohužel působí jako řada uváděcích záběrů. Dlóóuhatánské scény, ve kterých se nic neděje, by mi snad ani normálně tolik nevadily, rád bych si myslel, že jsem trpělivý divák. Jenže když takhle natáhnou stopáž, přesytí úžasem a ještě k tomu občas zvýrazní (záměrné?) přehlédnutí detailů, pak jednoduše snímku škodí. A ten poslední bod s přehlédnutými detaily mi obzvláště v jeden moment zkazil zážitek z filmu, a to když se ozývá konstantní hlasité dýchání, zatímco postava ve skafandru dýchá naprosto klidně, a ten zvuk, ten všudypřítomný zvuk, k tomu obrazu vůbec nesedí. Je to hrozně cool zvýraznění, a jeden z těch prvků, v kterých Kubrickova režie vyniká, ale právě protože ten dech tak očividně nevychází od postavy, ale odněkud z post-produkce, okamžitě vás to vytáhne ze scény. Stejně tak to pokazil rozhovor obou astronautů v modulu, protože se při „opravě vysílačky“ jednak zcela nelogicky neustále koukají HALovým směrem, ale hlavně okamžitě přestanou, když je vidíme z pohledu počítače. Co mohlo být fikaným způsobem expozice, je najednou hrozně průhledný režisérův tah. Zvlášť, když to pak HAL stejně vyslepičí dialogem. Nejednoznačné propojení jednotlivých aktů pak odyseu zrovna nepřipomíná. Takže ačkoli snímku uznávám úchvatnou vizuální stránku a schopnost vytvářet napětí a pocity neklidu skrze samotný audiovizuál, je to pro mě klasika, která mě nudila a výrazně neoslovila. V roce 68 bych z ní byl asi značně zesranej. Je rok 2015. ()

Kmotr76

Viděno podruhé a v narvaném kině Aeru, s předehrou, intermezzem a potleskem na závěr... jako za starých časů; a nezapomenutelný zážitek. Pochybuji, že existuje ještě nějaký jiný film, který ve dvou a půl hodinách zahrne období od doby před 4 miliony let přes blízkou budoucnost/přítomnost (v kontextu VO je to celkem jedno) až po místa, kde nehraje čas ani prostor žádnou roli. Jediným pojítkem mezi nimi je jen podivný černočerný monolit. Musím říct, že asi tři roky po zhlédnutí Vesmírné odysey poprvé, jsem teď film docenil ještě víc. Začátek, prostředek i divný konec najednou dávají pohromadě smysl. Jistá nepřirozenost a umělost scén z pravěku a letu světelnou rychlostí mě před lety docela iritovaly, nyní je jsem schopen docenit a do schématu filmu sedí na sto procent. Úžasná režie, nad efekty zůstává rozum stát, mysteriózní hudba, tísnivé existenciálno... je tu vše a to "vše" je skvělé. Nadfilm. Pokud se vám film na první zlédnutí úplně nelíbil nebo jste z něj spíš než nadšení zmatení (a že je tu takových lidí dost), dejte tomu (třeba až za tři roky) druhou šanci, a třeba se zadaří! ()

Quen11

2001: Vesmírna odysea vo mne zakaždým prebudí nadšenie z toho, čo môže film dokázať. Možnosti sú nekonečné. ()

nevermore

Mě to nenudilo. Jen je nutno hodit se do správného rozpoložení. A ten několikaminutový koncert na konci je úchvatný. Pro mě jednoznačně nejsilnější Kubrickův počin. Ale pro pochopení je potřeba přečíst knihu A. C. Clarka. ()

Nightlysin

Pádádááda ta ta, ta ta. Tohle je píseň, píseň z kosmu, kosmická píseň. Jedna z nich. "Mají svou drsnou lopotu, točí se, běží, svítí, sto tisíc mil vám přeběhnou pro kousek živobytí." Jan Neruda. Naprosto chápu a respektuji všechny, kterým tento film nezaimponoval. Básně taky nejsou pro každého a nikdy ani být neměly. ()

yeniczek

Jedno z nejúžasnějších sci-fi, co jsem měl tu možnost vidět.. Příběh plyne tak přirozeně a osudově dopředu, že to diváka strhne s sebou a nechá jen zírat s otevřenou pusou. 10/10 ()

sahe

Mistrovské dílo z dílny Kubrick :-) je to taková lahůdka :-) pro někoho možná "nepochopitelná", ale myslím, že to vystihl :-) ()

Mishqo

za celkovú atmosféru filmu...hudba a efekty tak na tom sa poriadne vyriadili tvorcovia ale inak je te celkom nuda...aj ked to nerad hovorim 7/10 ()

swe

Pekelně roztahaný film s neuvěřitelnou finální WTF - LSD patnáctiminutovkou. Celý příběh (dá-li se tak říkat něčemu, co nemá ani hlavu ani patu) by se dal v pohodě shrnout do 30 minut, nicméně musím uznat, že to má moc pěkný vizuál a snad i filosofický podtext. ()

Brain-D

Velkolepý kult sci-fi, který by neměl ujít žádnému fanoušku tohoto žánru. Kubrick je vynikající režisér a tohle natočil naprosto úžasně. I když bohužel mnoho hluhých míst pro divákovu fantazii a dovtípení se nad dějem může trochu nudit. Lze pochopit až po určitém čase. ()

fefee

2001: A Space Odyssey - Sci-fi opera ktorá presahuje hranice ľudského vnímania, Sci-Fi ktoré presahuje hranice filmu a film ktorý presahuje žáner Sci-fi... ()

Brandon

Vizionářské, estétovo srdce plesá. Ale ty dlouhatánské záběry a absence jakýchkoliv emocí, zajímavějšího příběhu jsou doslova ubíjející. P.S. Vážná hudba je fajn, ale čeho je moc, toho je příliš. ()

Emerelle

Dlouho jsem uvažovala nad tím, jak tento film ohodnotit, už jen z toho důvodu, že se jedná o velmi netypický a zvláštní filmový počin, který musel být ve své době trhákem s velmi dobrými filmovými efekty, dnes to bohužel už neplatí, diváci jsou zvyklí na filmy napěchované efekty (Avatar), které ale postrádají hlubší význam. Zčásti se bohužel i já řadím mezi tyto diváky, možná je to tím, že jsem ještě mladá a nebo tím, že mi tento film úplně nesedl. Rozhodně se jedná o filmový skvost, který bohužel nelahodí mému oku. ()

Nyck

Dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)