Chobotnice

• Itálie La piovra (více)
Itálie / Francie / Rakousko / Španělsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (více)

Série(10) / Epizody(48)

Policejní inspektor Corrado Cattani je přeložen na Sicílii s manželkou a dvanáctiletou dcerou Paolou. Jelikož se specializuje na mafii a s ní spojené obchodníky s drogami, jejichž transakce jsou kryty bankou a jeví se jako legální obchody, brzy se stane terčem vyhrožování. Po únosu své dcery je Cattani donucen odvolat žalobu proti hlavnímu podezřelému, a to i přes pohrdání svých kolegů. Paola se po únosu vrací v zuboženém stavu a Corrado se pouští do nemilosrdné odvety vůči zločincům. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele dr.jacoby k tomuto seriálu (10)

Chobotnice (1984)

Jeden z najpamätnejších seriálov, ktoré boli kedy u nás uvedené. Už v 80tych rokov sa stal kultovou záležitosťou, o ktorej sa všade hovorilo, skrátka každý to sledoval. Teraz, keď seriál postupne vychádza na DVD sledujú ho okrem starých priaznivcov aj tí, ktorí ešte nemali tú možnosť a môžu porovnať kvalitu tohto výnimočného krimi seriálu s úrovňou seriálov, ktorými nás v dnešnej dobe po desiatkach zaplavujú televízne stanice. V prvej sérií sa dej rozvíja veľmi pozvoľne, divák sa zoznamuje s mnohými postavami, ktoré ho potom doprevádzajú aj v ďalších sériách. Veľmi zaujímavé je ako sa malé mafiánske postavičky, ktoré sa javia ako veľmi malé ryby menia na krvilačných žralokov. Pamätné postavy prvej série : Sante Cirinná, Alfredo Ravanusa, profesor Laudeo, profesor Cannito, a samozrejme advokát Terrasini (mafiánska strana), komiár Corrado Cattani, Titti, Elsa Cattani, komisár Altero,Leo De Maria, Anna Caruso, Don Manfredi ... Pozoruhodnú hudbu k prvej sérii zložil Riz Ortolani, neskoršie série s výnimkou sérií 8 a 9 hudobne doprevádzal Ennio Morricone. Seriál môjho detstva rozhodne odporúčam všetkým milovníkom napínavých príbehov, ale počítať treba aj s tým, že štastného konca sa dočkať nemusíte. ()

Série 2 (1986) (S02)

Pokračovanie prvej série v ničom nezaostáva za La piovrovskou prvotinou. Dej je v mnohom ešte pochmúrnjší a depresívnejší než tomu bolo v prvej sérii. Cattani pokračuje vo svojom súkromnom boji, aj keď musí na čas predstierať spoluprácu so svojimi úhlavnými neprieteľmi. Zatial čo v prvej sérii mal styk len so svojou manželkou a milenkou Titi, tentokrát sa dostáva do postele báronke Olge Camastrovej. Aj atentáty na hlavnú postavu pokračujú podobne ako v prvej sérii zatiaľ neúspešne. Dvaja noví významní bojovníci proti mocným chápadlám chobotnice sa objavujú na scéne plukovník Ferretti a prokurátor Bordonaro. Tieto veľmi sympatické postavy však bohužiaľ vďaka objektívnym príčinám už v ďalších sériách neuvidíme. Nezabudnuteľnú a famóznu hudbu zložil Ennio Morricone, ktorý sa aj týmto svojim hudobným počinom stal nesmrteľným medzi všetkými fanúšikmi kvalitnej filmovej hudby. ()

Série 3 (1987) (S03)

Začiatok tretej série zachytáva Cattaniho asi v tom najdepresívnejšom období celého jeho života. Začína byť nebezpečný nielen pre seba, ale aj pre svoje okolie. Vrátiť sa do života mu pomáhajú muži ukrývajúci sa pred zlobou okolitého sveta za hrubými múrmi kláštora. Corrado postupne naberá na sile a vracia sa do boja s mocnou mafiou. V tejto sérii sa stretáva s mocnou rodinou Antinari, do staršej dcéry Giulie sa zamiluje. Tá sa stáva ďalšou milenkou tohoto charizmatického komisára. To, čo som nespomenul pri prvých dvoch sériách spomeniem teraz, všetky série doprevádza vynikajúci český dabing. Na scénu nastupuje Tano Carridi, ktorý to potiahol až do desiatej série. V závere sa rozlúčime s mocným a neuveriteľne arogantným advokátom Terrasinim. Nové významné postavy tretej série : Bert Di Donato, Kemal Yfter, Dino Alessi, mních Bernardo a celá rodina Antinari. Autor hudby Ennio Morricone zložil pre túto sériu zopár nových melódií, ostatné sú z predchádzajúcej série. ()

Série 4 (1989) (S04)

Najdramatickejšia a najakčnejšie séria s Michele Placidom. Cattani pokračuje v boji s podsvetím, ale tentokrát už nepostupuje tak osamotene ako v predchádzajúcich sériách. Na scéne sa objavuje jeho najnovšia milenka, sudkyňa Silvia Contiová. Dej sa z veľkej časti točí okolo bohatej bankárskej rodiny Rasiových. Mladá dcéra bohatého bankára Esther miluje komisára Cattaniho, ten ale jej lásku neopetuje. Vynikajúca hudba od Ennia Morriconeho. Staré a aj nové významné postavy seriálu, ktoré stoja na strane zla - Antonio Espinosa, Carmelo Tindari, Tano Cariddi, Kemal Yfter, Salvo, a samozrejme Loutkaž. Nezabudnuteľná záverečná scéna na úplnom konci tejto štvrtej série. Zbohom Corrado Cattani, vždy zostaneš mojou obľúbenou filmovou postavou. ()

Il cuore del problema (1990) (S05)

Seriál si aj po Cattaniho smrti uchoval vysokú kvalitatívnu úroveň. Prečo naše televízie už roky nevysielajú aj túto piatu sériu? Hudba Ennio Morricone. ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

Táto séria sa odohrávala aj v Československu, tak prečo ju niektorá z našich televízii tak dlho nezreprízovala? Hudba Ennio Morricone. ()

Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (S07)

Pre mňa mala celá desať - dielna séria vysokú úroveň , takže pozitívne hodnotím aj túto v poradí už siedmu sériu. Hudba Ennio Morricone. ()

Lo scandalo (1997) (S08)

Tentokrát len dvojdielna La piovra, pričom sa dej vracia k počiatkom organizovaného zločinu na Sicílii. ()

Il patto (1998) (S09)

Znovu sa séria vracia hlboko do minulosti a nadvazuje bezprostredne na udalosti z ChobotniceVIII. ()

Série 10 (2001) (S10)

Zrejme už definitívne ukončenie seriálového fenoménu zvaného Chobotnica. Hudba Ennio Morricone. ()