Chobotnice (TV seriál)

La piovra

The Octopus

Chobotnica

Krimi / Drama

Itálie / Francie / Rakousko / Španělsko, 1984–2001, 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, Patricia Millardet, Barbara De Rossi, Nicole Jamet, Angelo Infanti, Cariddi Nardulli, Vittorio Mezzogiorno, Martin Balsam, Mario Adorf, Raoul Bova, Flavio Bucci, Ennio Fantastichini, Remo Girone, Giuliana de Sio, Sergio Fantoni, Claude Rich, Florinda Bolkan, Gedeon Burkhard, Bruno Cremer, Stefan Danailov, Rolf Hoppe, Francisco Rabal, Luigi Diberti, François Périer, Alain Cuny, Marie Laforêt, Marcello Venditti, Paul Guers, Renato Mori, Alfonso Giganti, Vittorio Duse, Luigi De Filippo, Domenico Gennaro, Daniel Ceccaldi, Tony Sperandeo, Andrea Aureli, Dagmar Lassander, Renato Montalbano, Carlo Reali, Lara Wendel, Rocco Lerro, Bruno Di Luia, Sergio Graziani, Luciano De Ambrosis, Jacques Dacqmine, Fabiola Toledo, Luigi Uzzo, Victor Cavallo, Riccardo Parisio Perrotti, Sergio Rossi, Nicola Di Pinto, Adalberto Maria Merli, Giampiero Albertini, Salvatore Billa, Cyrus Elias, Franco Trevisi, Guido Cerniglia, Pierre Vaneck, Eolo Capritti, Cyrus Elias (a.z.), Lino Capolicchio, Marcello Tusco, Vittorio De Bisogno, Nello Pazzafini, Luigi Mezzanotte, Simona Cavallari, Marino Masé, Gianpaolo Saccarola, Elio Zamuto, Massimo Mirani, Vanessa Gravina, Jean-Luc Bideau, François Marthouret, Adriano Pappalardo, Fabio Galli, Claudio Spadaro, Stefano Dionisi, Delia Boccardo, Gianni Musy, Vanni Corbellini, Orazio Orlando, Ana Torrent, Ray Lovelock, Luigi Pistilli, Gottfried John, Cosimo Fusco, Marco Di Stefano, Claudine Auger, Lorenzo Gioielli, Agnese Nano, Orso Maria Guerrini, Riccardo Cucciolla, Domenico Fortunato, Helena Růžičková, Franco Graziosi, Glauco Onorato, Pierre Mondy, Orsetta De Rossi, Graziella Comana, Corinne Dacla, Angela Goodwin, Siegfried Lowitz, Ferruccio De Ceresa, Vladislav Beneš, Rudolf Hrušínský, Jan Teplý st., Ivano Marescotti, Xavier Deluc, Jiří Růžička ml., Martin Dejdar, Francesco Prando, Gaetano Amato, Armando Traverso, Steve Spedicato, Santi Bellina, Dario Verro, Ivan Yanchev, Salvatore Gioncardi, Giuliano Ghiselli, Nino Fuscagni, Paolo Bonacelli, Christian Capone, Anita Zagaria, Bogomil Atanasov, Enzo Garramone, Giancarlo Prete, Aleksandar Dikov, Ilia Pencev, Sylvia Galmot, Nelli Topalova, Mino Sferra, Michele Placido (a.z.), Alfredo Pea, Roberto Herlitzka, Antonio Musicò, Irinei Konstantinov, Vincenzo Vitagliano, Lorenza Indovina, Renato De Carmine, Alessandro Ricci, Roberto Nobile, Sergio Silva, Vittorio Di Prima, Ennio Coltorti, Gianluca Valenti, Natasha Hovey, Sergio Fiorentini, Maurizio Aiello, Lucia Sardo, Anna Maria Petrova, Iliya Raev, Patrizio Rispo, Antonino Palazzo, Benito Artesi, Elisabetta Tucci, Francesco Benigno, Totò Borgese, Romina Mondello, Sebastiano Lo Monaco, Anja Kling, Emilio Bonucci, Mario Granato, Gilberto Idonea, Yari Gugliucci, Luca Zingaretti, Claudio Gora, Luigi Maria Burruano, Ramona Badescu, Ferdinando Murolo, Franco Catalano, Adriano Chiaramida, Primo Reggiani, Giovanna Rei, Costantino Carrozza, Maurizio Donadoni, Sergio Seminara, Guia Jelo, Peppe Zarbo, François Montagut, Laura Marinoni, Franco Castellano, Andrea Tidona, Giuseppe Pattavina, Arturo Paglia, Elena Arvigo, Francesco Siciliano, Pino Colizzi, Massimo Bonetti, Geoffrey Copleston, Marcello Perracchio, Mimmo Mignemi

Proti tomuhle se mohou všichni "kmotrové" jít schovat. Ponurá, intenzivní atmosféra, která by se dala nožem krájet ... Už jen hudba a obrazy k úvodním titulkům vždy dokonale stačily ... Celkově hodně silné, napínavé (každý díl vždycky skončil v nejnapínavějším) a nekompromisně depresivní ... Začne to špatně a skončí tisíckrát hůř :)(11.8.2007)

Slávu prevažne sicílskej La Piovry dnes už prekonala neapolská Gomorra, no v čase svojho vzniku žal seriál veľký úspech. Ponúkol postavu charizmatického komiséra Cattaniho a jeho boj s organizovaným zločinom na Sicílii. Scenáristom zameranie na jeho postavu a menšia pozornosť na postavy zločincov vydržala 4 série. Väčšinou im to s atmosférou vychádzalo, no našli sa aj epizódy, kedy varili dej z vody a témy nemali čo nové a zaujímavé ponúknuť. Po prehodení focusu na inú postavu bez potrebnej charizmy v sériach 5 a 6, z ktorej sa stal hlavný hrdina, série trpeli rozšírením deja – prepojením zločinu v celej Európe kvôli strate intimity z prežívania niekoľkých postáv a tesnej blízkosti zločinu hneď za dverami. Podaný problém je reálny, avšak potrebná atmosféra zmizla. Séria 7 ponúkla mladú krv, či už charizmatického Raoula Bovu v hlavnej úlohe komisára, mladý rebelský gang, ako ja návrat na Sicíliu so starými štruktúrami mafie starej školy. Seriálu to pomohlo, no séria nedosiahla kvalít prvých dvoch. Série 8 a 9 a ich návrat do minulosti Sicílie dodal postavám aj deju veľkú charizmu, takisto vykreslil zaujímavé postavy zločincov. Sériu 9 hodnotím rovnako ako série 1 a 2, čo sú najlepšie série seriálu. Mohla to byť kvalitná bodka na záver, no vznikla ešte séria 10, čo bol už totálny prepadák bez charizmy, atmosféry a logiky. Určité série sa pozrieť oplatí, sériu 10 však odporúčam skôr vynechať.(6.2.2020)

První seznámení s komisařem Cattanim, který přijíždí na Sicílii plný sil a odhodlání. Hned z počátku se mu daří a snad i věří, že se mu může podařit uspět v boji s italskou mafií. Bohužel se mýlí. Karta se totiž záhy obrátí a podsvětí Cattaniho tvrdě srazí na kolena. Co je dobré je perfekní vykreslení psychologie hlavního hrdiny a velmi propracované dialogy. Skvělé jsou i záporné charaktery mafiánských bosů v čele s advokátem Terazinim nebo Laudeem.(28.2.2011)

velmi reaalisticke vykreslenie pomerov v Taliansku v 70. - 80. rokoch ked mafia bola na vrchole. Komisar Cattani, uloha ktora preslavila MICHAELLA PLACIDA v celej Europe. - http://www.youtube.com/watch?v=PZTO0D3dSiY&feature=related(18.8.2012)

Na televízny kriminálny seriál "Chobotnica" (La piovra) som spolu s mojimi rodičmi pozeral s otvorenou hubou a zatajeným dychom. Písal sa rok 1985, mal som vtedy osem rokov, mnohému z toho som vôbec nerozumel, ale zachvátila ma atmosféra, dramatickosť a akcia tohto koprodukčného titulu. V nudnej programovej štruktúre štátnej socialistickej televízie to bolo niečo nezvyčajné. Silne som držal palce odvážnemu policajnému inšpektorovi Corrado Cattanimu v jeho zarputilom boji s mocnou sicílskou mafiou. ***(3.2.2019)