Bratrstvo neohrožených

• Velká Británie Band of Brothers (více)
Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (více)

Epizody(10)

Matt Raider

Rozhodně nejlepší válečný seriál všech dob s pečlivě poskládanými díly tak, aby se člověk začlenil do roty E 506 - Easy Company. Postavy se mi vryjou do pameti ještě na dlouhou dobu, perfektní výběr! Každý díl nebyl úžasný, ale člověk určitě najde aspoň dva, které prožil po boku svých bratrů naplno. Určitě si najdu čas a pustím si to znovu. +85% [Nejoblíbenější díly: 06. Bastogne, 07. Bod zlomu, 10. Body] // [Nejoblíbenější postavy: Major Winters, Medik Eugene] ()

Mikino00

Hned na začátek chci říci, že je to lepší než kniha, kterou jsem měl tu čest číst. Naprosto realistické zobrazení války, vykreslení pocitů vojáku, deprese, radost, život v boji, postavy skutečné, neheroizované, prostě mrazivá realita. K tomu si přidejte bezchybný výběr herců, kameru a hudbu s tím že všechny bojové scény jsou naprosto geniálně natočeny, to nejlepší co jsem v žánru viděl. Válečné filmy mám moc rád, a tohle je špička. Každý okamžik prožíváte s vojáky, cítíte s nimi, dýcháte, vidíte je umírat, mrznout, je to zážitek. Zbývá jen zasalutovat hrdinům z roty E. ()

petrskoc

Snad nejlepší mini-série vůbec. Vlastně určitě. Je to ve všech ohledech tak dokonalé, že se tomu jen stěží něco vytýká. Režie, vizuál, obsazení (není tam jediný charakter zbytečně nebo špatně obsazen), scénář, sound design a takhle bych mohl pokračovat dál. Jasně, stálo to obrovské peníze, ale byly na druhou stranu do posledního dolaru využity správně. Tohle vás chytne od prvního dílu, a koukáte najednou na poslední a ani se nestihnete najíst. Co je na tom, že to má dost hollywoodský pohled na problematiku. Rozhodně to není kýč a tak je to správně. Dobová atmosféra se dá krájet a pokud doopravdy žil tenkrát někdo jako charakter Winters, klobouk dolů. Ryzost jeho rozhodování, postojů a zásadovosti je neuvěřitelná. Jednoznačně nejlepší postava z celé série. Takhle si představuji někoho, o kom se říká, že "má koule". ()

laepus

Jedna z nejvymazlenějších seriálových záležitostí - myslím, že ("objektivně") nejlepší seriál vůbec! Líbí se mi výběr herců (zvlášť Damian Lewis a Dexter Fletcher), líbí se mi hudební doprovod, líbí se mi vizuální zahnědlé filtry, líbí se mi úvody a závěry komentované skutečnými účastníky bojů, líbí se mi kamera a zvuk, které dokážou neuvěřitelně přiblížit válku, líbí se mi prostě vše. Víc není třeba dodávat. ()

Nethar

Shlédl jsem kompletně znovu, tentokrát na blu-rayi. Skvělý, parádní, výtečný seriál. Jedna z nejlepších sérií o válce, ne-li nejlepší vůbec. Je tam pár zaškobrtnutí a snahy dostat z postav maximum, byly dost vyhraněné a jednobarevné, ke konci už se to hraje hodně na emoce, myšlenky, apod., ale i to sem vcelku zapadá. Osobně se mi nejvíc líbily první díly, které dopodrobna mapovaly jednotlivé válečné operace. Tenhle seriál je skvost a už se těším, až se zanořím do jeho "pokračování", Pacifiku. Edit 2024: znova shlédnuto během čekání na další díly Masters of Air. Paráda. ()

geimz

Každých pár rokov sa k Band of Brothers vraciam, aby som opäť ostal v nemom úžase, a to či už z hlučných surových akčných scén alebo tých tichších, ľudských, medzi bravúrne napísanými postavami. Minimum patriotizmu, len riadna dávka vojny so všetkým, čo k tomu patrí. A deviaty diel je zdrvujúce emocionálne peklo. ()

Klajnik

Band of Brothers sleduje Easy Company během války v Evropě. Slyšel jsem, že je to Vojín Ryan o deseti hodinách, což přitáhlo můj zájem. První díl začíná drillem ve výcvikovém táboře. Točilo se to kolem přísného velitele (nepamatuji si ty hodnosti), kterého vypeče vlastní rota, protože odmítá jít do války pod vedením neschopného taktika. Tyhlety mezilidsky zaměřené díly mě bavily, ale bohužel jich je minimum (1,9,10). Většina pro mě byla těžkou nudou. Chápu, že válka je v mnoho ohledech jednotvárná a když seriál sleduje počínání jedné roty, tak to znamená občas obsadit území s cílem ho ubránit. Dění se pak scvrkne na kecáním vojáků v čekání na bitvu a bitvu samotnou. Bitevní sekvence by samozřejmě mohly být jak zábavné, tak obohacující. Tyto dva elementární aspekty se samozřejmě doplňují. Zábavnosti lze docílit solidní technickou stránkou a obohacením pokud by se seriál zaměřil na taktiku misí. Já však chvílema přemýšlel o odpadu, protože formální stránka je někdy otřesná. Nelibost formoval: šílenej shaky cam, nulová cinematičnost, špatná přehlednost dění, občas vyloženě špatný efekty a vzato kolem a kolem, nebylo moc na co se dívat. Po obsahové stránce je bitevní scéna charakteristická voláním "Medic!" a sledováním, jak někomu před očima umřel spolubojovník. Problém je, že většina vojáků neni nikterak zapamatovatelná (- snad jen ten Winters, jenže Damian Lewis je prkenej a jeho postava má postupem času stále méně prostoru). Chápu, že individualismus v uniformní armádě není zcela namístě, ale ono by se bez nosných postav šlo obejít pokud by seriál věděl, čím chce být a na co se přesně chce soustředit. Bratrstvo Neohrožených totiž vážně nemá nosnou narativní konstrukci, ani pořádnou pointu. Mohlo by to fungoval jako spletenec toho, co se vojákům děje v hlavách počas války, ale to si klad větší nároky na scénáristy i režii. Druhý by mi mohl oponovat tím, že seriál se dotýka psychologie postav, ale dle mého vše prezentuje na půl plynu. Není v tom grácie. Přitom by to mohlo nést v duchu strategie bitev, duality vnímání války v očích jednotlivců a reagování na vše, co válka předvádí, či nějaká filosoficko-sociální vrstva. Četl jsem, že v bitvách umírá stejný počet vojáků, jako tehdy umřelo ve skutečnosti. Přesto bych s realističností byl opatrnej, protože mnoho scén působí podivně/nevěrohodně. Ptám se teď sám sebe, jestli se v tom moc nerýpu. Totiž vždy, když vznesu stížnost, tak si představím argument, který by mi mohlo oponovat. To proto, že tento seriál komponuje mnoho, takže vždy se najde jak odvětit. Pak je tedy třeba se bavit o úrovní daného aspektu, který je tu dle mého vždy docela slabý. Takové posuzování už vyžaduje velkou konkretizaci a přísné posuzování, což bývá docela těžké > proto tak vysoké hodnocení. Já pak musím skládat představu: "Jak by to fungovalo lépe?". Možná jsou mé nároky moc vysoké na produkci roku 2001. Ale popravdě, nemyslím si. Je rok 2020 a tohle je v určitých momentech nevyvážené, nezábavné, zbytečné, technicky nekoukatelné (a neposlouchatelné, protože jakmile začne akce, tak je přehnaně vohulenej zvuk a já neustále musim vyvažovat přiměřenou hlasitost, protože co je ok v akci je potichu během dialogu). Kdyby poslední dva díly nebyly jedny z lepších, tak bych šel ještě níž. Možná časem pujdu, až vyhodnotím, že těch pár dobrých momentů vystačí jen na jednu hvězdu. () (méně) (více)

marttaN

Miluji válečné filmy, ale po shlednutí bratrsva jsem seděl hodně dlouho před televizou a přemýšlel jsem jak tohle to muselo být maso, docela jsem rád, že jsem se nenarodil do týhle hnusné doby. Seriál podle mě nemá ani jednu slabší chvilku. ()

Greg25

Bezesporu nejlepší (mini)seriál i film, který byl kdy natočen z vojenského prostředí. Režie, herci i scénář je bezchybný. Tomuhle seriálu nelze nic vytknout. Když tenhle seriál dávali na Nově, vydržela jsem až do půl desáté, přetrpěla dvacetiminutové zpoždění i nekonečně dlouhou reklamu uprostřed vyílání Bratrstva, prostě proto, že to stálo za to. A nelituji ani utracených peněz za koupení originálních DVD s tímto seriálem, na které jsem ze svého kapesného šetřila asi půl roku. A nelituji, protože je to výjmečný filmový počin a něco co by ho překonalo, jsem dosud neviděla a myslím, že už ani neuvidím, neboť nic lepšího nebude zřejmě nikdy natočeno. O hrdinství jednotlivých postav snad nemusí být ani pochyb. Závěrem bych chtěla všem "fanouškům" Bratrstva doporučit i neméně skvělou knihu Bratrstvo neohrožených od Stephena E. Ambroseho a knihu Bratrstvo neohrožených-velitel, která vypráví životní příběh Richarda "Dicka" Winterse, kterého v seriálu ztvárnil skvělý Damian Lewis. A hodnocení miniseriálu? Naprosto čistých 100%. ()

Maslord

Neuveriteľný skvost, nielen kvôli krásnym (tým myslím čistotu obrazu a zvuku) záberom a neprehnanému Amerikanizmu skutočne super vojnový seriál. ()

BlaXxer

Vojnový seriál, ktorý nie je iba o brutalite z najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Prvých 5 častí je v znamení tvrdého boja ale ďalšie časti nijako nezaostávajú. Bitevné scény vynahrádzajú hlbšie scény akými sú zimné bombardovanie v zákopoch alebo príchod do koncentračného tábora. Realisticky točené scény podobne ako u vojaka Rayna niekedy prevyšujú kvalitou a spracovaním samotný film. Ako celok je to majstrovské dielo, počas celého seriálu ste úzko spätý s celou jednokou od začiatku do konca. Veľké PLUS za skutočné výpovede samotných hrdinov. ()

Gulde

Jak zde již bylo mnohokrát řečeno, jedná se bez pochyby o nejlepší válečný seriál všech dob, a jeden z nejlepších seriálů vůbec. Naprosto realistické pojetí války, charaktery jednotlivých hlavních postav jsou rozpracované do detailů, a značně se odráží v příběhu samotném. To vše navíc umocňují autentické výpovědi vojáků, podle kterých je dokument natočen. Nelze nepochválit i skvělou hudbu, a vůbec technické zpracování celého seriálu. Samozřejmě dávám fullhouse. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (více)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (více)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn