Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

• Slovensko Arabela sa vracia
Pohádka / Komedie / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (více)

Epizody(26)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

GrooteLulu

... kdysi jsem to zhlédl nadvakrát (všechny díly) s polským rychlodabingem... připadlo mě, že nástupem demokracie, těsně po revoluci všechno krachovalo a měnilo se na nové "firemní" uskupení, včetně barandova, takže šlo o filmy a seriály, kde se mělo ukázat dětem, že už skončila éra večerníčků a "normalizované zábavy" a že Arabela se asi přestěhovala do Německa, nebo do USA.. jak si jinak vysvětlit roli strýčka Pompa, nebo bezdomovců a Arabelu ve vrtulníku.. pan Sovák, v roli kouzelníka Viga už "zkroušený" věkem je však plus a jak jsem zmínil hned v úvodu, ve střední dospělosti jsem to našel na youtube s polským rychlodabingem a řeknu vám, než našli, všechny "sežrané" od obra nelidojeda v papírové krabici, málem jsem začal pšonkovat.. ()

Chipp006

Je zajímavé, že (skoro) všechny jednotlivé epizody jsou červené, ale seriál má něco málo přes 50 %. Pokud by neexistoval seriál "Arabela", pak by tento počin byl v očích diváků jistě přijat daleko lépe. Původní seriál byl hodně pohádkový a 13 epizod mu opravdu sedělo. Byl zde takový ten balanc, že děti vše pochopili a dospělí si přišli na své. Tento seriál už skýtá mnoho pasáží, které dětský divák nepojme a zároveň se nezavděčí dospělým tolik, jako seriál původní. Tvůrci se zde hodně přibližují ke snímku "Což takhle dát si špenát", ale toho humoru zde není tolik, kolik by bylo potřeba. V podstatě ústřední pár Arabela-Petr je zde hodně na druhé koleji a Vladimír Dlouhý je celý seriál vyloženě nesympatický. Kromě famózního Lábuse, coby Rumburaka, seriál táhne duo Nárožný-Zedníček. Zejména Petr Nárožný je zde excelentní. Objednávka byla na 26 epizod, což se na kvalitě také projevilo. Dějová linka s obrem by zde vůbec nemusela být, to samé platí i o postavě Roxany (s velmi nesympatickou Jaroslavou Kretschmerovou). Je dobře, že se seriál neprezentuje jako druhá série, neb se jedná opravdu o jiný seriál, což je dopředu avizováno, a i proto dávám hodnocení poměrně vysoké. Hodnocení: 80 % ()

Cyklojaryn

Naprosto nesouhlasím s tak negativními reakcemi jiných uživatelů. Seriál samozřejmě nemůže dosáhnout kvalit předchozí série , ale pořád jde o nadprůměrnou záležitost. Kdyby to nebylo pokračování předchozí Arabely , ale samostatný pohádkový seriál  , byl by to TOP... Některé věci jsou ve druhé Arabele velice nápadité... ()

brand28

Zbytečné pokračování. Ta moderna 90.let mě tam prostě štve. Koukatelné, ale oproti starší klasice, kterou můžu vidět stále a stále a stále....... to pokračování nemusím vidět znovu. ()

FlyingGentle

Na to, že se jsem to shlédl nyní po 25 letech znovu, má pokračování kultovního seriálu opravdu vysokou úroveň. Možná, že jsem to kdysi nedával kvůli srovnání pohádkovosti a originalitě zápletek první série, ale vidím to dnes úplně jinak. I tato druhá, možná až příliš dlouhá ale přesto originálně košatá druhá série disponuje úžasně vymyšleným dějem, pikantními scénami a skvěle připravenou dramaturgií s celou plejádou herců. Vše je promyšleno do detailů a herci berou vše nesmírně vážně, že se prostě člověk musí fakt totálně smát. Nejlepší jsou zde Pavel Zedníček a Petr Nárožný, jejich dvojrole je tak odzbrojující a legrační, že to prostě nelze popsat. Po letech tleskám a skláním se i před 2 posledními epizodami, které jsou akčním vrcholem pohádkového filmu v ČR! ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková