Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

• Slovensko Arabela sa vracia
Pohádka / Komedie / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (více)

Epizody(26)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

filmmovier

Nebylo to špatné. Originálu nesahá ani po paty, ale mě se to ohromně líbilo. Pultanela... Fantomas... Některé díly trapné,ale většina ne. ()

Kri-kri

Toto pokračování Arabely buď nemělo vůbec vzniknout a nebo když už, tak minimálně o 5 let dříve, tj. před listopadem 1989. To že jej natočili až v nově nastoleném režimu seriálu nejvíce uškodilo. Nedá se přece jeden příběh točit ve dvou různých politických systémech, zákonitě to pak ovlivní i výsledný efekt a především scénář. Zatímco v původní Arabele natočené za socialismu se autoři dokázali vyhnout všemu, co s režimem jakkoliv souviselo, v lidském světě se drželi výhradně komediální linie a v pohádkovém zase té fantasy, v tomto polistopadovém pokračování už to zdaleka tak neplatilo. Tak např. postava zazobaného podnikatele Pappa s luxusní vilou, bazénem, armádou služebnictva a pořádáním snobských večírků se do pohádkového příběhu absolutně nehodí, třebaže Labudův herecký výkon neměl chybu. Dále čarodějnice, která se přeškolila na kartářku a věštkyni, což je v kapitalismu vlastně zlegalizovaná forma zlodějny, jak okrádat důvěřivé lidi, dnes takové šarlatánky lezou na obrazovky v pokleslých pořadech EZO.TV nebo Volejte věštce. Zlatokopka a prospěchářka Roxana se sem taky moc nehodí. Zkrátka ten kapitalismus a prozápadní propaganda jsou tu cítit na sto honů. Nesmyslné přeobsazení rolí - Šafránková namísto Nagyové a Ševčíková místo Týblové. Příběh mi přišel zbytečně rozvláčný a překombinovaný a taky přibylo plno zbytečných postav. Svižnost děje a méně postav by si vystačily i se 13-ti díly jako předchozí seriál, tady to ovšem bylo zbytečně roztaženo na dvojnásobek. Co seriál úplně nepohřbilo a v mém hodnocení vytáhlo alespoň na lepší 2 * jsou herecké výkony, zejm. starší generace herců. Škoda že se nové Arabely nedožil Menšík, myslím, že by toho dost zachránil. 40% ()

Lachtaan

Dříve než jsem vůbec viděl velikány fantasy žánru jako je Harry Potter nebo Letopisy Narnie, jsme se sestrami odmalička sjížděli velmi často tehdy velmi oblíbenou Arabelu a zrovna její druhá série si s nejrůznějšími fantastickými či i dokonce sci-fi motivy vyhrála v nemalé míře. Jako malé dítě jsem to naprosto hltal. ()

Zdeňka

Jen mě tak napadlo Arabela zvrací. Je to škoda kazit takovou nádheru. Arabelu miluji dodnes, ale v podání Jany Nagyové a ještě s panem Menšíkem. Někdo začal mít bohužel hluboko do kapsy a ostatní to schytali. ()

Ravi

Bohužel nám za ta léta nápady vyčpěly a tvůrci už jenom těží poslední zbytky z pochybné kouzelnosti pohádkového seriálu. Dialogy nevalné, zápletky vyloženě tragické. Žádný zázrak to není. 25% = 1/5 ()

pfa

Promiňte mi, ale mám k tomu jeden slogan: Arabela se vrací, její milovníci zvrací. Kdepak, tohle je opravdu prostě divný a slabý. Jsem zklamán! Na co takové nesmyslné pokračování... [2/1O] ()

Composter

Jak je možné, že "tenkrát" to šlo a nyní ne? Absolutně žádná atmosféra a topornost úplně všeho. Kam se podělo kouzlo českých pohádek a komedií?? ()

Braddy

S výborným původním seriálem se to vůbec nedá srovnat. Při vší úctě Miroslava Šafránková není Arabela a i spousta dalších původních herců tady chybí. Myslím, že si toto pokračování mohl pan Vorlíček odpustit. ()

ranp

Výrazně slabší než původní Arabela. Zdejší hodnocení na průměrných 50% to poměrně přesně vystihuje. Tenhle seriál se nedá vyloženě zavrhnout, ale je to takové neslané nemastné, prostě někde okolo těch 50%. ()

ZkuKol

Jako dětsko jsem to očekával asi stejně jako dnes dalšího Bournea, ale už to nebylo ono, doufám že Greengrass s Damonem jsou větší chlapáci:-) ()

herr_carter

Pořád je to dá se říct důstojný pokračovatel dnes již zkultovnělé prvotní Arabely, být tam ještě méně Labudy, dám za 4*...............moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

PALINO

Vydarené pokračovanie kultového originálu už síce nemá tak kúzelnú atmosféru ako pôvodná Arabela, no na druhej strane hýri neskutočným množstvom zaujímavých nápadov (ostrov Pultanela, strýček Pompo, losovanie, Fantomasove vynálezy...) a svojou scenáristickou prepracovanosťou strčí do kapsy aj pôvodnú Arabelu. Herci sú tradične vynikajúci, či už je to flegmatický kráľ v podaní Brodského alebo Nárožný so Zedníčkom v úlohách detí. Najviac ale musím oceniť Jiřího Lábusa, ktorého Rumburak už nie je len tým mladým neskúseným čarodejom II. kategórie, ale skutočným hajzlíkom túžiacim po korune. ()

klúčik

Pokračovanie seriálu o Arabele je pre mňa osobne veľké sklamanie. Je to zmes nepredstaviteľných situácií v ktorých sa len ťažko vyznať. 25%. ()

rozbris

Pohádka na pokračování, na kterou se jako mladý snad koukal každý, dneska už asi ne ale z dětství mi v myšlenkách utkvělo hodně na to abych to ohodnotil.....a vzpomínal v dobrém:-) ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková