Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Arabela sa vracia

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 26x28 min)

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Hana Igonda Ševčíková, Dagmar Patrasová, Matouš Soukenka, Jana Kimlová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jana Andresíková, Oldřich Kaiser, Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, Josef Dvořák, Raoul Schránil, Lucie Vondráčková, Petra Martincová, Luba Skořepová, Václav Štekl, Gabriela Wilhelmová, Ota Jirák, Pavel Nový, Jana Drbohlavová, Jana Synková, Jiří Hálek, Valerie Kaplanová, Oldřich Vízner, Lubomír Kostelka, Karel Effa, Jan Přeučil, Vítězslav Jandák, Květa Fialová, Milan Neděla, Martin Růžek, Michal Suchánek, Ilja Racek, Ladislav Trojan, Ladislav Županič, Uršula Kluková, Jan Vágner, Lucie Svobodová, Václav Babka, Miriam Kantorková, Nina Divíšková, Radan Rusev, Miroslav Moravec, Marcela Martínková, Břetislav Slováček, Lena Birková, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Jiří Krytinář, Karel Augusta, Daniela Pokorná, Bohumil Bezouška, Stanislav Bruder, Otto Budín, Václav Chalupa, Karel Chromík, Vilma Cibulková, Hana Čížková, Jozef Dóczy, Martin Faltýn, Zdena Hadrbolcová, Jiří Havel, Jaroslav Heyduk, Roman Hemala, Jindřich Hinke, Jan Hraběta, Jan Kehár, Jaroslav Kepka, Jiří Kodeš, Martin Kolár, Michaela Koliandrová, Karel Koloušek, Miroslav Krejča, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Barbora Leichnerová, Blanka Lormanová, Svatopluk Matyáš, Miroslav Saic, Dana Morávková, Viktor Nejedlý ml., Jan Nemejovský, Gustav Nezval, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Obermaierová, Rudolf Papežík, Jiří Patočka, Ladislav Potměšil, Alexej Pyško, Josef Šebek, Jana Šedová, David Schneider, Roman Skamene, Jan Skopeček, Jan Škvor, Milan Stehlík, Leoš Suchařípa, Miroslav Táborský, Miloš Vávra, Vlastimila Vlková, Josef Vondráček, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Miroslav Zounar, Jiří Zahajský, Ivan Jiřík, Zdeněk Srstka, Karel Polišenský, Alexander Hemala, Kateřina Kaira Hrachovcová, František Filipovský, Jan Kalous, Václav Kotva, Alena Karešová, Věra Nerušilová, Pavel Vondruška, Adam Novák, Jiří Lír, Bohumil Vávra, Sabina Králová, Libor Baselides, Jana Altmannová, Eduard Pergner, Stanislava Bartošová, Jana Robenková, Václav Upír Krejčí, Jaroslav Čejka, Daniel Rous, Pavel Mang, Petr Rajchert, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Lenka Kubálková, Kateřina Hejdušková, Hana Talpová, Ivan Helcl, Daniela Bakerová, Jakub Zdeněk, Jiří Sedláček, Tomáš Staněk, Michal Malátný, Jarmila Beránková, Vilém Udatný, František Dominik Staněk, Hana Ulrychová
  • sud

Pokračování, které nemělo vzniknout. Tvůrci do něj vnořili všechny neduhy své doby (produkt placement, počínající pseudokapitalismus prostřednictvím postavy pana Papa) na úkor scénáře (zápletka s lidožravým obrem je zcela zbytečná, stejně tak možná polovina nových postav). Některé legendy bohužel končí takhle :-(. Jinak jedinými plusy je pro mne duo Nárožný - Zedníček a postava strýčka Pompa. Tak za ně těch 20%.(17.4.2011)

• Véronique

Nevím proč, ale většina "porevolučních" filmů na mě působí tak nějak ponurně, nostalgicky. Arabela II. do tohoto řazení určitě patří. Je to dáno nejen nepřítomnosti některých herců (především absence Vladimíra Menšíka byla znát), ale i přemodernizovaným/předimenzovaným dějem. Moc efektů přineslo malý účinek. I přes plejádu skvělých herců a "stálého toku děje" se pokračování moc nepovedlo. Člověk se totiž neubrání srovnání s tou naší, tradiční a nepřekonatelnou Arabelou. A v tomto srovnání se jeví tato "nová Arabela" tak nějak šedivě, bez šťávy...(20.1.2008)

• gudaulin

Arabela byla seriálem mého dětství a i když jsem už pohádkám trošku odrostl, přivítal jsem pokračování seriálu ne snad s velkým očekáváním, nicméně s určitým zájmem.Znovu se potvrdilo, že do jedné vody v řece dvakrát nevstoupíš. Po třech dílech jsem jasně poznal, kolik uhodilo, nicméně jsem vydržel až do sedmého dílu. Zatímco původní Arabela byla především osobním projektem autorů, je pokračování jen komerční zakázkou a obchodním kalkulem. Je to natahované, uspěchané, studené, schází osobní zaujetí a určitá poetika.Největší problém je v samotném scénáři... Celkový dojem 25%.(29.4.2007)

V žádném případě toto pokračování legendárního seriálu není tak špatné, jaké tu má hodnocení. Určitě je to slabší, ale pořád se jedná o zajímavou podívanou, kterou ocení nejvíc děti. Z nostalgie jsem na to mrknul znova a bavil jsem se víc než dobře. Sice se najdou trapné momenty, ale dějově to je opět velmi dobré. Nejvíc zamrzí postavy Arabely a Petra - ti dva úplně ztratili svoje kouzlo z první série, tady je to jen stále se hádající a vystresovaná dvojice. A k tomu Arabela ještě štěká, řehtá, bučí, mečí, vřeští, chrochtá a mňouká - to byl naprosto nejtragičtější prvek v celé druhé sérii. Nové postavy dejme tomu docela ujdou. Největší síla je ale v příběhu, ten je opět velmi dobře vymyšlen a je chytlavý a napínavý. V posledních dílech to pěkně graduje, ovšem úplně ten poslední díl trochu zklamal, tam podle mě tvůrci moc nevěděli, jak to na vícero frontách zakončit. Když to tak shrnu, tak podle mě je to pokračování, které rozhodně stojí za to a nudit se u toho nebudou ani děti, ani dospělí. PS: Stále mi ale nedochází k čemu měli na Pultanele ty sebevražedný červený jablka... 80%(11.1.2008)

• DocBrown

Kdyby to skoncilo v pulce, kdyz byl Rumburak kralem, tak bych mozna i hvezdicu pridal. Tenhle serial dava vyrazu "prepatlanost" novy rozmer. Jen na par starych znamych se da spolehnout (Sovak, Brodsky, Labus), ale co predvadi nove postavy (Labuda, Zednicek, Narozny) je hruza. Jedinou vyjimkou je Kaiser, ktery si strihl znova Zachariase. A napravena Xenie je taky des. Vorlicek se timhle hrozne shodil, a neni to jeho jediny "porevolucni" omyl.(10.1.2006)

• - Ačkoliv Roxana (Jaroslava Kretschmerová) vždy bere z kouzelné voňavky mnoho vody a polovinu vylila, v lahvičce je vody pořád stejně. (TheStitch630)

• - Při natáčení nové serie představitelka Mařenky Veronika Týblová nebyla oslovena a dodnes nechápe, že za ní tvůrci nepřišli. Role Mařenky byla rovnou obsazana Hankou Ševčíkovou; prý odpovídala tomu, jak by měla Mařenka vypadat v dospělosti. (cariada)

• - Jiří Lábus nesnáší hloubku, a tak když se musel koupat v moři u mola, tvůrci museli vyrobit konstrukci, aby měl pod sebou pevno. I přesto byl z toho poměrně vyděšený. (cariada)