Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

(seriál)
  • Slovensko Arabela sa vracia
Pohádka / Komedie / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (více)

Epizody(26)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

Deratizer

Bavilo mě to, nenudil jsem se, líbilo se mi to. Každý to haní oproti původní Arabele, která je kult a přitom ani tohle není vůbec špatný. Ta původní Arabela je taková komorní, pohádkově klasičtější, toto už je prokládáno modernějším pojetím, hodně civilizovaným světem lidí a svým způsobem to ztrácí to původní kouzlo, takže je jasné, že to nedosáhne úrovně původní originality Arabely, ale jsem za to rád, že se to natočilo, protože mě to prostě baví a je to i docela příjemná změna a dobrých nápadů tam je víc než dost. ()

kingik

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček,se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu už 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů byl vyhnán obr Balibul a usadil se poblíž království. S vystřídáním Jany Nagyové za možná pohlednější Mirku Šafránkovou zmizelo i kouzlo a nápaditost předchozí série a své místo tu zaujala křečovitost a trapnost, a to u kormidla byl stále Václav Vorlíček. Herci nejsou příliš přesvědčiví, ale s příchodem dvojice dědků Nárožný/Zedníček se to trochu zvedlo, ale oproti jedničce se jedná o velmi výrazný propad. ()

Pohrobek

Jasný problém v tentokrát už nezvládnutě rozplizlém scénáři, který původním dílům nesahá ani po kotníky, ale o žádnou hrůzu se každopádně nejedná a bez svého předchůdce by nová Arabela možná i splňovala většinu požadavků průměrné zábavy. Nejvíce mě štve, že tu byl dán až příliš velký prostor "hysterickým" hercům typu Jiřího Lábuse, Mariána Labudy a jako zosobnění všeho kravství působící Jaroslavě Kretschmerové. ()

Phobia

Tohle je trpký návrat jedné legendy. Sice jsem v devadesátém už byla odrostlejší dítě, ale pohádky mi stále byly blízké. Tahle nikoliv, viděla jsem jeden a půl dílu, primárním dojmem bylo zklamání až znechucení. Z občas zahlédnutých fragmentů seriálu jsem usoudila , že ignorovat Arabelin návrat bylo správné rozhodnutí. 10% za snahu. ()

Paity

Polistopadové pokračování Fantomase, Arabely a kolem nich věcí se točících s úhlavním nepřítelem Rumburakem, bez kterého by byl seriál poloviční. Václav Vorlíček ukázal, že toto umí a to dokonale. Tvůrci se tentokrát nebály skutečně moderní techniky a tak vznikala nejrůznější udělátka + levitující kroužek apod. ()

• Natáčeno v Praze - Bubenči, na výstavišti v Holešovicích, Karlově náměstí, Josefově (klenotnictví). [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčelo se na hradě Bouzov a v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Související novinky

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (více)