Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Arabela sa vracia

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Hana Igonda Ševčíková, Dagmar Patrasová, Matouš Soukenka, Jana Kimlová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jana Andresíková, Oldřich Kaiser, Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, Josef Dvořák, Raoul Schránil, Lucie Vondráčková, Petra Martincová, Luba Skořepová, Václav Štekl, Gabriela Wilhelmová, Ota Jirák, Pavel Nový, Jana Drbohlavová, Jana Synková, Jiří Hálek, Valerie Kaplanová, Oldřich Vízner, Lubomír Kostelka, Karel Effa, Jan Přeučil, Vítězslav Jandák, Květa Fialová, Milan Neděla, Martin Růžek, Michal Suchánek, Ilja Racek, Ladislav Trojan, Ladislav Županič, Uršula Kluková, Jan Vágner, Lucie Svobodová, Václav Babka, Miriam Kantorková, Nina Divíšková, Radan Rusev, Miroslav Moravec, Marcela Martínková, Břetislav Slováček, Lena Birková, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Jiří Krytinář, Karel Augusta, Daniela Pokorná, Bohumil Bezouška, Stanislav Bruder, Otto Budín, Václav Chalupa, Karel Chromík, Vilma Cibulková, Hana Čížková, Jozef Dóczy, Martin Faltýn, Zdena Hadrbolcová, Jiří Havel, Jaroslav Heyduk, Roman Hemala, Jindřich Hinke, Jan Hraběta, Jan Kehár, Jaroslav Kepka, Jiří Kodeš, Martin Kolár, Michaela Koliandrová, Karel Koloušek, Miroslav Krejča, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Barbora Leichnerová, Blanka Lormanová, Svatopluk Matyáš, Miroslav Saic, Dana Morávková, Viktor Nejedlý ml., Jan Nemejovský, Gustav Nezval, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Obermaierová, Rudolf Papežík, Jiří Patočka, Ladislav Potměšil, Alexej Pyško, Josef Šebek, Jana Šedová, David Schneider, Roman Skamene, Jan Skopeček, Jan Škvor, Milan Stehlík, Leoš Suchařípa, Miroslav Táborský, Miloš Vávra, Vlastimila Vlková, Josef Vondráček, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Miroslav Zounar, Jiří Zahajský, Ivan Jiřík, Zdeněk Srstka, Karel Polišenský, Alexander Hemala, Kateřina Kaira Hrachovcová, František Filipovský, Jan Kalous, Václav Kotva, Alena Karešová, Věra Nerušilová, Pavel Vondruška, Adam Novák, Jiří Lír, Bohumil Vávra, Sabina Králová, Libor Baselides, Jana Altmannová, Eduard Pergner, Stanislava Bartošová, Jana Robenková, Václav Upír Krejčí, Jaroslav Čejka, Daniel Rous, Pavel Mang, Petr Rajchert, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Lenka Kubálková, Kateřina Hejdušková, Hana Talpová, Ivan Helcl, Daniela Bakerová, Jakub Zdeněk, Jiří Sedláček, Tomáš Staněk, Michal Malátný, Jarmila Beránková, Vilém Udatný, František Dominik Staněk, Hana Ulrychová

V žádném případě toto pokračování legendárního seriálu není tak špatné, jaké tu má hodnocení. Určitě je to slabší, ale pořád se jedná o zajímavou podívanou, kterou ocení nejvíc děti. Z nostalgie jsem na to mrknul znova a bavil jsem se víc než dobře. Sice se najdou trapné momenty, ale dějově to je opět velmi dobré. Nejvíc zamrzí postavy Arabely a Petra - ti dva úplně ztratili svoje kouzlo z první série, tady je to jen stále se hádající a vystresovaná dvojice. A k tomu Arabela ještě štěká, řehtá, bučí, mečí, vřeští, chrochtá a mňouká - to byl naprosto nejtragičtější prvek v celé druhé sérii. Nové postavy dejme tomu docela ujdou. Největší síla je ale v příběhu, ten je opět velmi dobře vymyšlen a je chytlavý a napínavý. V posledních dílech to pěkně graduje, ovšem úplně ten poslední díl trochu zklamal, tam podle mě tvůrci moc nevěděli, jak to na vícero frontách zakončit. Když to tak shrnu, tak podle mě je to pokračování, které rozhodně stojí za to a nudit se u toho nebudou ani děti, ani dospělí. PS: Stále mi ale nedochází k čemu měli na Pultanele ty sebevražedný červený jablka... 80%(11.1.2008)

Arabelu jsem vždycky miloval a budu stále, nevadilo mi ani, že její představitelka se v pokračování změnila (ikdyž původní byla lepší). Působím tady jako trn v oku, ale já mě se to prostě líbí. Jako malej jsem si vždycky přál cestovat do říše pohádek a mít Fantomasův "vočmen". //Edit 21.2.2011// Teď jsem to dokoukal znova a ani po tolika letech se mi to nepřestalo líbit. Pravda možná první série byla malinko lepší, ale i tak prostě pecka!(23.1.2011)

Polistopadové pokračování Fantomase, Arabely a kolem nich věcí se točících s úhlavním nepřítelem Rumburakem, bez kterého by byl seriál poloviční. Václav Vorlíček ukázal, že toto umí a to dokonale. Tvůrci se tentokrát nebály skutečně moderní techniky a tak vznikala nejrůznější udělátka + levitující kroužek apod.(1.6.2012)

No to snad není možné. Mě muselo zmiznout hodnocení. Přece není možné, aby jsem to hodnotil až téměř po dvaceti měsích, co jsem zde registrován. První série byla neskutečně pohádková. Tato už postrádala tu výjimečnou atmosféru. Prvních pár dílů celkem ještě šlo, ale ty další už postrádaly ten původní glanc. Hodnotím slabšími čtyřmi hvězdami.(2.2.2010)

Bohužel nemohu souhlasit s většinou komentářů, co jsou zde. Nesrovnávám novou Arabelu s první sérií, beru ji jako pokračování, které můžeme sledovat. Jsem velikým fanouškem tohoto seriálu, jako dítě jsem pokračování vítal a bavilo mě. S chutí se na něj rád podívám i dnes. Kamenujte mne, ale Arabela se vrací se mi zdá o trošku lepší než původní seriál. Samozřejmě zde chybí Vladimír Menšík, který v první sérii exceloval. Arabela se vrací vidím jako zdařilé pokračování, velice jsem se u toho bavil. Jiří Lábus v roli Rumburaka je naprosto jedinečný. Větší prostor dostala i Jana Andresíková, též výborná. Velice vtipný je i Petr Nárožný. Myslím si, že by byla škoda se o toto všechno ochudit, kdyby pokračování nevzniklo. Nejvíce mi utkvěla v paměti scéna, kdy falešný pan Papp - Rumburak ( v podání Mariana Labudy ) žádá v restauraci hrocha nakyselo a následně ji celou zničí :) Za zmínku stojí i finále - Rumburakova prohra v říši lidí, to byl díl, při kterém jsem ani nedutal a čekal, jak vše dopadne. A strhující je i finále druhé, kdy Fantomas Rumburaka zničí a on prohraje i v říši pohádek. Souhlasím nicméně s tím, že původní Arabela byla více pohádková, pokračování staví více na technice Fantomasovy dílny. Myslím si, že ti, kteří milovali původní Arabelu, se rádi podívají i na pokračování, aby zjistili, co se s jejich oblíbenými postavami dělo dál. Jestli to někoho bude nudit, to závisí na vkusu každého z nás. Arabela se vrací nepovažuji za zbytečnou záležitost a už vůbec ne za odpad !(17.1.2009)

• - Natáčelo se na hradě Bouzov a v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Jiří Lábus se coby Rumburak neobjevil jen v první epizodě seriálu. (fiLLthe3DD)

• - Natáčeno v Praze Holešovicích a Motole. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)