Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Arabela sa vracia

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 26x28 min)

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Hana Igonda Ševčíková, Dagmar Patrasová, Matouš Soukenka, Jana Kimlová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jana Andresíková, Oldřich Kaiser, Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, Josef Dvořák, Raoul Schránil, Lucie Vondráčková, Petra Martincová, Luba Skořepová, Václav Štekl, Gabriela Wilhelmová, Ota Jirák, Pavel Nový, Jana Drbohlavová, Jana Synková, Jiří Hálek, Valerie Kaplanová, Oldřich Vízner, Lubomír Kostelka, Karel Effa, Jan Přeučil, Vítězslav Jandák, Květa Fialová, Milan Neděla, Martin Růžek, Michal Suchánek, Ilja Racek, Ladislav Trojan, Ladislav Županič, Uršula Kluková, Jan Vágner, Lucie Svobodová, Václav Babka, Miriam Kantorková, Nina Divíšková, Radan Rusev, Miroslav Moravec, Marcela Martínková, Břetislav Slováček, Lena Birková, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Jiří Krytinář, Karel Augusta, Daniela Pokorná, Bohumil Bezouška, Stanislav Bruder, Otto Budín, Václav Chalupa, Karel Chromík, Vilma Cibulková, Hana Čížková, Jozef Dóczy, Martin Faltýn, Zdena Hadrbolcová, Jiří Havel, Jaroslav Heyduk, Roman Hemala, Jindřich Hinke, Jan Hraběta, Jan Kehár, Jaroslav Kepka, Jiří Kodeš, Martin Kolár, Michaela Koliandrová, Karel Koloušek, Miroslav Krejča, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Barbora Leichnerová, Blanka Lormanová, Svatopluk Matyáš, Miroslav Saic, Dana Morávková, Viktor Nejedlý ml., Jan Nemejovský, Gustav Nezval, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Obermaierová, Rudolf Papežík, Jiří Patočka, Ladislav Potměšil, Alexej Pyško, Josef Šebek, Jana Šedová, David Schneider, Roman Skamene, Jan Skopeček, Jan Škvor, Milan Stehlík, Leoš Suchařípa, Miroslav Táborský, Miloš Vávra, Vlastimila Vlková, Josef Vondráček, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Miroslav Zounar, Jiří Zahajský, Ivan Jiřík, Zdeněk Srstka, Karel Polišenský, Alexander Hemala, Kateřina Kaira Hrachovcová, František Filipovský, Jan Kalous, Václav Kotva, Alena Karešová, Věra Nerušilová, Pavel Vondruška, Adam Novák, Jiří Lír, Bohumil Vávra, Sabina Králová, Libor Baselides, Jana Altmannová, Eduard Pergner, Stanislava Bartošová, Jana Robenková, Václav Upír Krejčí, Jaroslav Čejka, Daniel Rous, Pavel Mang, Petr Rajchert, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Lenka Kubálková, Kateřina Hejdušková, Hana Talpová, Ivan Helcl, Daniela Bakerová, Jakub Zdeněk, Jiří Sedláček, Tomáš Staněk, Michal Malátný, Jarmila Beránková, Vilém Udatný, František Dominik Staněk, Hana Ulrychová
  • Tempest

Přiznám se, že 2 hvězdičky dávám jen proto, že mým dětem se to docela líbilo. Osobně si myslím, že toto pokračování nesahá ani po kotníky původní Arabele. Zatím co jsem viděl seriály, které po letech navazovali na původní díly (mimo Arabely např. Sňatky z rozumu nebo Nemocnice na kraji města) tak to byla vždy katastrofa. Nejhorší je když mají herci hrát svoje role stejně jako před 20 - ti a více lety a to už většinou nejde. Mimo toho je to většinou hodně nastavovaná kaše, spíše by bylo lepší už další díly netočit, ale je to patrně asi jen všechno o penězích. Nedávno jsem někde četl, že má být další řada Nemocnice a po takové otřesnosti jako byla 2 řada si vůbec nedokážu představit, jak bude vypadat ta další a přitom prý má jít o jeden z nejdražších seriálů v české historii vůbec.(6.6.2007)

• DocBrown

Kdyby to skoncilo v pulce, kdyz byl Rumburak kralem, tak bych mozna i hvezdicu pridal. Tenhle serial dava vyrazu "prepatlanost" novy rozmer. Jen na par starych znamych se da spolehnout (Sovak, Brodsky, Labus), ale co predvadi nove postavy (Labuda, Zednicek, Narozny) je hruza. Jedinou vyjimkou je Kaiser, ktery si strihl znova Zachariase. A napravena Xenie je taky des. Vorlicek se timhle hrozne shodil, a neni to jeho jediny "porevolucni" omyl.(10.1.2006)

V žádném případě toto pokračování legendárního seriálu není tak špatné, jaké tu má hodnocení. Určitě je to slabší, ale pořád se jedná o zajímavou podívanou, kterou ocení nejvíc děti. Z nostalgie jsem na to mrknul znova a bavil jsem se víc než dobře. Sice se najdou trapné momenty, ale dějově to je opět velmi dobré. Nejvíc zamrzí postavy Arabely a Petra - ti dva úplně ztratili svoje kouzlo z první série, tady je to jen stále se hádající a vystresovaná dvojice. A k tomu Arabela ještě štěká, řehtá, bučí, mečí, vřeští, chrochtá a mňouká - to byl naprosto nejtragičtější prvek v celé druhé sérii. Nové postavy dejme tomu docela ujdou. Největší síla je ale v příběhu, ten je opět velmi dobře vymyšlen a je chytlavý a napínavý. V posledních dílech to pěkně graduje, ovšem úplně ten poslední díl trochu zklamal, tam podle mě tvůrci moc nevěděli, jak to na vícero frontách zakončit. Když to tak shrnu, tak podle mě je to pokračování, které rozhodně stojí za to a nudit se u toho nebudou ani děti, ani dospělí. PS: Stále mi ale nedochází k čemu měli na Pultanele ty sebevražedný červený jablka... 80%(11.1.2008)

• berg.12

PROČ??? Naprosto odporná záležitost, ve které z původního kouzla nezůstalo vůbec nic. Jedna z prvních předzvěstí, že po převratu se s českými pohádkami stalo něco vážného. Tohle pokračování ve mě vyvolalo podobný dojem jako pokračování "Nekonečného příběhu". Pro takovéhle zhůvěřilosti nenacházím ani špetku tolerance.(15.10.2005)

• xaver

Pro mě ani Arabela, byť divácky velmi populární pohádkový seirál, nebyla nic moc. Pokračování seriálů je pak pouze slabým odvarem. To už ani není pohádka, ani komedie, ale pouze taková slátanina podbízející se divákům ve stylu nastupujících holywoodských paskvilů, které jsou přeplněny triky a často nesmyslnými réžijními nápady, ale umění a inteligentní zábava chybí.(25.4.2012)

• - Spôsob, akým firma Papp v seriáli pracuje na vývoji prístroja Arafon určenom na dorozumievanie so zvieratami, má logickú chybu. Arabela Majerová (Miroslava Šafránková), ktorá dokáže rozumieť reči zvierat, postupne nahráva zvuky rozličných zvierat a prekladá ich. V 13. dieli jej synovia Karel (Petr Nárožný) a Hyacint (Pavel Zdeníček) omylom zmažú magnetofónový pás, na ktorom sú nahraté zvukové prejavy bobra, a ona ich musí komplikovaným spôsobom znovu nahrávať v neoprénovom obleku uprostred jazera. Tvorcovia však zabudli na to, že Arabela má schopnosť nielen zvieratám rozumieť, ale aj hovoriť ich rečou (čo sa viackrát prejaví napríklad v jej komunikácii so psami). Na skonštruovanie prístroja by teda celkom stačilo, keby reč jednotlivých zvierat nahrala ona sama. Zároveň by tým odpadli problémy spomínané v 6. dieli, keď jej šimpanz odmietol na požiadanie povedať vetu "Necítím se zdráv", ktorú chceli do Arafonu nahrať. (Fanda_Jary)

• - Ačkoliv Roxana (Jaroslava Kretschmerová) vždy bere z kouzelné voňavky mnoho vody a polovinu vylila, v lahvičce je vody pořád stejně. (TheStitch630)

• - Arabela (Miroslava Šafránková) v seriálu pouští svým synům Karlu a Hyacintovi (Petr Nárožný a Pavel Zedníček) pohádku Tři oříšky pro Popelku (1973), kde si Popelku zahrála její slavnější sestra Libuše Šafránková, které role Arabely shodou okolností dvakrát utekla. (ryccoly)