Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Arabela sa vracia

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 26x28 min)

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marian Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Hana Igonda Ševčíková, Dagmar Patrasová, Matouš Soukenka, Jana Kimlová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jana Andresíková, Oldřich Kaiser, Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, Josef Dvořák, Raoul Schránil, Lucie Vondráčková, Petra Martincová, Luba Skořepová, Václav Štekl, Gabriela Wilhelmová, Ota Jirák, Pavel Nový, Jana Drbohlavová, Jana Synková, Jiří Hálek, Valerie Kaplanová, Oldřich Vízner, Lubomír Kostelka, Karel Effa, Jan Přeučil, Vítězslav Jandák, Květa Fialová, Milan Neděla, Martin Růžek, Michal Suchánek, Ilja Racek, Ladislav Trojan, Ladislav Županič, Uršula Kluková, Jan Vágner, Lucie Svobodová, Václav Babka, Miriam Kantorková, Nina Divíšková, Radan Rusev, Miroslav Moravec, Marcela Martínková, Břetislav Slováček, Lena Birková, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Jiří Krytinář, Karel Augusta, Daniela Pokorná, Bohumil Bezouška, Stanislav Bruder, Otto Budín, Václav Chalupa, Karel Chromík, Vilma Cibulková, Hana Čížková, Jozef Dóczy, Martin Faltýn, Zdena Hadrbolcová, Jiří Havel, Jaroslav Heyduk, Roman Hemala, Jindřich Hinke, Jan Hraběta, Jan Kehár, Jaroslav Kepka, Jiří Kodeš, Martin Kolár, Michaela Koliandrová, Karel Koloušek, Miroslav Krejča, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Barbora Leichnerová, Blanka Lormanová, Svatopluk Matyáš, Miroslav Saic, Dana Morávková, Viktor Nejedlý ml., Jan Nemejovský, Gustav Nezval, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Obermaierová, Rudolf Papežík, Jiří Patočka, Ladislav Potměšil, Alexej Pyško, Josef Šebek, Jana Šedová, David Schneider, Roman Skamene, Jan Skopeček, Jan Škvor, Milan Stehlík, Leoš Suchařípa, Miroslav Táborský, Miloš Vávra, Vlastimila Vlková, Josef Vondráček, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Miroslav Zounar, Jiří Zahajský, Ivan Jiřík, Zdeněk Srstka, Karel Polišenský, Alexander Hemala, Kateřina Kaira Hrachovcová, František Filipovský, Jan Kalous, Václav Kotva, Alena Karešová, Věra Nerušilová, Pavel Vondruška, Adam Novák, Jiří Lír, Bohumil Vávra, Sabina Králová, Libor Baselides, Jana Altmannová, Eduard Pergner, Stanislava Bartošová, Jana Robenková, Václav Upír Krejčí, Jaroslav Čejka, Daniel Rous, Pavel Mang, Petr Rajchert, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Lenka Kubálková, Kateřina Hejdušková, Hana Talpová, Ivan Helcl, Daniela Bakerová, Jakub Zdeněk, Jiří Sedláček, Tomáš Staněk, Michal Malátný, Jarmila Beránková, Vilém Udatný, František Dominik Staněk, Hana Ulrychová

Oproti původnímu celkem milému seriálu s napínavým dějem, úžasnými kouzly (kdo by nechtěl otočit prstenem a splnit si všechna přání) a vtipným kontrastem pohádkového světa s tím naším tu máme přemodernizované pokračování s divnou zápletkou s dědky místo dětí. Celkově je to divné a už ne kouzelné. Na druhou stranu si ale vzpomínám, že jako dítě jsem to moc nevnímala a pokračování se mi líbilo skoro stejně jako první série. A jelikož seriál je určen dětem, beru jako rozhodující pro moje hodnocení právě vzpomínky na něj.(21.10.2012)

Bavilo mě to, nenudil jsem se, líbilo se mi to. Každý to haní oproti původní Arabele, která je kult a přitom ani tohle není vůbec špatný. Ta původní Arabela je taková komorní, pohádkově klasičtější, toto už je prokládáno modernějším pojetím, hodně civilizovaným světem lidí a svým způsobem to ztrácí to původní kouzlo, takže je jasné, že to nedosáhne úrovně původní originality Arabely, ale jsem za to rád, že se to natočilo, protože mě to prostě baví a je to i docela příjemná změna a dobrých nápadů tam je víc než dost.(28.2.2011)

• Kri-kri

Toto pokračování Arabely buď nemělo vůbec vzniknout a nebo když už, tak minimálně o 5 let dříve, tj. před listopadem 1989. To že jej natočili až v nově nastoleném režimu seriálu nejvíce uškodilo. Nedá se přece jeden příběh točit ve dvou různých politických režimech, zákonitě to pak ovlivní i výsledný efekt a především scénář. Zatímco v původní Arabele natočené za socialismu se autoři dokázali vyhnout všemu, co s režimem jakkoliv souviselo, v lidském světě se drželi výhradně komediální linie a v pohádkovém zase té fantasy, v tomto polistopadovém pokračování už to zdaleka tak neplatilo. Tak např. postava zazobaného podnikatele Pappa s luxusní vilou, bazénem, armádou služebnictva a pořádáním snobských večírků se do pohádkového příběhu absolutně nehodí, třebaže Labudův herecký výkon neměl chybu. Dále čarodějnice, která se přeškolila na kartářku a věštkyni, což je v kapitalismu vlastně zlegalizovaná forma zlodějny, jak okrádat důvěřivé lidi, dnes takové šarlatánky lezou na obrazovky v pokleslých pořadech EZO.TV nebo Volejte věštce. Zlatokopka a prospěchářka Roxana se sem taky moc nehodí. Nesmyslné přeobsazování rolí - Šafránková namísto Nagyové a Ševčíková místo Týblové. Příběh mi přišel zbytečně rozvláčný a překombinovaný a taky přibylo plno zbytečných postav. Svižnost děje a méně postav by si vystačily i se 13-ti díly jako předchozí seriál, tady to ovšem bylo zbytečně roztaženo na dvojnásobek. Co seriál úplně nepohřbilo a v mém hodnocení vytáhlo alespoň na lepší 2 * jsou herecké výkony, zejm. starší generace herců. Škoda že se nové Arabely nedožil Menšík, myslím, že by toho dost zachránil. 45%(10.1.2018)

Když se nad tím zamyslím, tak druhá série je skutečně slabší, než ta první. Strhávám proto 1*.. kdysi jsem vzpomínala jenom na radostné dětské chvíle před obrazovkou, ale když se zamyslím nad tím příběhem (nebo spíše nápadem), tak Lábus pořád exceluje, Menšík mě pořád baví, Brodský je pořád dokonalý král, Sovák jako čaroděj.. ale ostatní mi jaksi splývají v jakési nějaké nic. Ano, bylo jich tam ještě spousta, ale Arabela samotná mě nikdy nezaujala tolik, jako Rumburak nebo její tatínek... opravdu zvláštní.(8.11.2016)

• Phobia

Tohle je trpký návrat jedné legendy. Sice jsem v devadesátém už byla odrostlejší dítě, ale pohádky mi stále byly blízké. Tahle nikoliv, viděla jsem jeden a půl dílu, primárním dojmem bylo zklamání až znechucení. Z občas zahlédnutých fragmentů seriálu jsem usoudila , že ignorovat Arabelin návrat bylo správné rozhodnutí. 10% za snahu.(22.4.2009)

• - Natáčeno na hradě Bouzov, obci Bezděkov a v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Ačkoliv Roxana (Jaroslava Kretschmerová) vždy bere z kouzelné voňavky mnoho vody a polovinu vylila, v lahvičce je vody pořád stejně. (TheStitch630)

• - Natáčeno v Praze a na zámku Koloděje. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)