Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

M.I.K.E.

No nejsou to čisté 4* je to na rozhraní 3 a 4*. Pianista je typickým filmem z prostředí 2.sv.války, který monstrózně ukazuje krutost a zvrácenost tehdejší doby. Nevýhodou snímku ale je, že už o 10 let dříve někdo natočil podobné drama - Schindlerův seznam. Který je plný hrůzných scén, nicméně scéna jak němci vyhazují starého pána na vozíčku z okna je možná nejhrůznější scéna v dějinách válečného filmu. Nikdy na ni nezapomenu!! Avšak zbytek filmu ve srovnáním s Schindlerem vypadá Pianista jako velice slabý odvar. Nicméně není špatné se podívat i na jinou verzi. Adrien Brody podává úctihodný výkon, kterým si svého oskara právem zaslouží. Hlavně v závěrečné scéně shledáním s německým vojákem hraje naprosto přesvědčivě. Dále film je proložen překrásnou hudbou. Pianista je jedním z těch filmů, kterým by prospělo sestříhat do 100 min - druhá půle zbytečně roztahaná. ()

Phorbo

Skvělé herectví Adriena Brodyho ve válečném Polsku. U tohodle filmu nikdy nedopustím aby se mi vůbec vypnul či pausnul. Polanskému se to povedlo skvěle. ()

ekomo

Adrien Brody a Roman Polanski mě tentokrát tedy opravdu překvapili, scénář ze života, věcná režie, výborné herecké výkony. Od začátku až do konce jsem se nenudil, celou dobu jsem čekal co přijde a tak to v dramaticko válečném filmu má být. Kromě toho dává tento snímek obyčejnému diváku nejen potěšení ze strhující podívané, ale i souhrnné poučení z doby 2.světové války ve filmové podobě. ()

Cement73

No tento film ma samozrejme nenechal chladným. Ukázal, že nie každý je veľký hrdina a chráni si len svoj holý život, že nie všetco nemci boli vraždiace beštie a že celá tá vojna bola úplný nezmysel. Zvláštny pohľad na zničenú Varšavu na konci filmu... ()

Delaney

Tak, váhal jsem mezi 4* a 5*... řekl jsem si že dám 4*, přece jen to bylo dost rozvleklé, ty dvě a půl hodiny se dali stáhnout na hodinu a půl plnou napětí a emocí... ALE, jako vždy je po závěrečném verdiktu nějaké to ale... Ale Adrien Brody byl vážně úžasný, skvělý herecký výkon, hudba byla úchvatná, gheto silnější než ve kterémkoliv filmu co jsem viděl... Tak můj závěrečný verdikt je 5*... 90% ()

Angie91

Zprvu se to zdá nenápadné, jemné, ale později to nabere rychlejší spád a člověk jako by byl vtažen do příběhu o velmi citlivém člověku zasaženého světovou válkou. ()

spiritus

Z Pianisty jsem měl velmi hluboký a silný pocit. Co v zobrazení válečných hrůz a zobrazeným zločinům proti lidskosti, se téměř rovná Schindlerovu seznamu. Děj se sice odebírá jiným směrem, ale jádro zůstává identické. A to oceňuji, protože filmů, které ukazují ne bezmezné zločiny Třetí říše, není nikdy dost. Skvělý Adrien Brody, ale i řada dalších herců. Tento film je zkrátka klenot. ()

Yardie

Velice depresivní snímek. Nemám tydle filmy, vykreslující zvěrstva, která se děla za války moc rád. Vždycky z nich mám dost nepříjemný pocit, když vidím, co vše je možné a co vše jsou lidé schopni udělat jiným lidem. Zde jsem měl, hlavně v první polovině, hodně zděšené pocity. Také ve druhé polovině jsem se nestačil divit, co všechno byla schopna hlavní postava vydržet - několik týdnů o minimu stravy a vodě, uvězněn v jednom pokoji a nemoci nic dělat - nechápu, já bych se asi zbláznil. Každopádně k filmu. Film velmi "důkladně" a "nepříjemně" vykresluje úděl židů v době války. Je to natočeno velice bravůrně. Hlavně první polovina filmu má velký spád a napětí a film utíká velice rychle. Druhá polovina filmu, kde už jsou vykresleny osudy jen Wladka se místy trošku táhne a nudí (teď myslím film, ne reál), ale i zde se najde spousta zajímavého a napínavého. Nicméně, kratší stopáž by ais prospěla. Druhá polovina filmu je také koncert pro Adriena, který zahrál opravdu výborně. Celkově film velice zarážející co se týká tématu a velice dobře natočen, co se týká filmu. Je to takovýc 90%. Pro mě osobně silný zážitek. Howgh! ()

simply

V tomhle filmu mě Adrien fakt dostal, líbil se mi už ve Svěrací kazajce, ale tohle jsem opravdu nečekala. S citem zrežírovaný film o syrovém osudu nadaného pianisty uprostřed kruté války. Tady nejde hodnotit jinak než 5 *. ()

Rejže

Tento film je důkazem, že člověk nesmí vyjadřovat city pouze povrchně k autorům jakéhokoliv umění. Většinou se říkává ,,mám rád/a tohoto umělce" a pak se cit převede i na obdiv jeho děl a nebo to funguje naštěstí naopak, že dílo okouzlí a pak objevujeme teprve jednotlivé umělce celého díla. Zde jsme v rozporu a nemůžeme se ohlížet na skandální minulost pana Režiséra. Najednou nemůžeme říci, že ho nenávidíme za jeho činy a tím pádem i jeho celou tvorbu. Myslím to především z pohledu ženy. Vždy, tam, kde jsem obdivovala práci kamery u Shyamalana, tam desetkrát více budu obdivovat pohledy Polanského. A tento film i přes svoji krutost tématu, je důkazem, že je to poutavý a kreativně propracovaný film... Pianista bude vždy v našich srdcích jako film ()

Movie Gourmet

Kvalitně zpracovaný příběh výborného pianisty Wladyslawa Szpilmana v podání Adiena Brodyho na pozadí válečných událostí roku '39 v Polsku. Verdikt: 5* a 85 %. ()

Daqvid77

Nadherné obravdu nadherné vzalo mi to dech a to když se mi stane u nějákého filmu tak je to dobře mylím že je to důkaz že je to dobrý film. ()

EbiGuetta

Fakt nechápu, jak může být tohle 82. nejoblíbenější film. Jasně, někoho možná zajímá Polanskiho zamindrákované dětství, ale 2 a půlhodinové vraždění židů na televizní obrazovce je ztracený čas. ()

Marina111

Film, ktorého výpovedná hodnota ďaleko presahuje hranice filmu ... Film, ktorý - nebyť geniálneho a v podstate dokonalého Schindlerovho zoznamu - naozaj veľmi naturisticky zobrazuje hrôzy, aké si je ťažké predstaviť, nie to ešte odžiť. Niečo tak autentické, ako sa v tomto prípade podarilo Polańskému, naozaj právom patrí do podvedomia, povedomia i vedomia sveta ()

AIMÉE

Polanského režisérský zápal, a Brodyho podmanivý a autentický přednes dokázali velice střízlivě, pro mě uhrančivě natočit příběh, který je natolik za srdce drásající, že druhé promítání účelově vynechám. Syrově je tu propíráno historické dění v životě židovského umělce, jež si vyžral veškeré zrůdnosti německé okupace s masivní gradací. ()

nany2121

Je mi to, až blbo napísať, ale pre mňa jeden z tých slabších filmov so židovskou tematikou. Miestami som sa dosť nudil. Je to veľká škoda, že film nevyužil svoj potencial. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku