• Francie

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Životopisný / Válečný / Hudební

Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

PIANISTA zobrazuje kruté a těžké obrazce 2. Světové války, dokáže nás přes svou délku v závěru strhnout. Klavírní hudební podklad je perfektní tah (samozřejmě součástí díla). Adrien Brody je dokonalý. Spielberg má SCHINDLERA a Polanski PIANISTU. Na film se pouze nedívám, ale všechny obrazce krutosti cítím ve svém těle, těžko se mi dýchá. Polanskiho vrchol.(24.3.2013)

Vzpomínka na jednu z největších krizí lidství v dějinách skrze přežívání židovského pianisty mě osobně ničím neohromila, ale její síla spočívá v náhledu do ulic válečné Varšavy, tvrdého survivalu od prvních známek nacistické čistky až po jejich úprk před rusy. Chladný, působivý. Téma holocaust podle mě ve filmech často propadá v samoúčelnost, toto je sice velmi jednostranný pohled, ale větší dojárnu jsem v něm nezaznamenal.(5.5.2015)

Všichni Židé z Varšavy jsou povinni být..... Chcete zažít to, co tehdy 400 tisíc Polských židů? Pěkně od začátku? VŠECHNO TO VYPADÁ PŘÍLIŠ ABSURDNĚ, NEŽ ABY TO BYLA PRAVDA! Prostě stačí jen vydržet. Několik let, měsíců, týdnů a nakonec pár dní....... A mít vůli žít! (a TROCHU ŠTĚSTÍ). Film, který těží ze silnýho příběhu nemůže bejt špatnej! A co máte na filmech rádi vy? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nevím, že když A.Brody neloví Predátory hraje na klavír. 2.) Nevím, co dělá R.Polanski, když si nehraje s nezletilými. 3.) Baví mě sledovat úpadek lidského ducha, vystrašený lidi a ponižování. 4.) Jsem hráčem Gambrinus ligy a nechápu co znamená hrát jako o život. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(16.9.2010)

„Nemec chlapca zastavil, bez slova vytiahol revolver, priložil mu ho k spánku a strelil. Dieťa kleslo na zem, kŕčovito zatrepalo rukami, naplo sa a zomrelo. Strážnik pokojne zasunul revolver do puzdra a išiel si po svojom. Pozrel som sa naňho, jeho tvár nemala brutálny výraz ani nevyzeral podráždene. Bol to normálny pokojný človek, ktorý práve splnil jednu zo svojich menej dôležitých dennodenných povinností a hneď nato zabudol, mal dôležitejšie starosti.“ Priznám sa, že na prvý raz na mňa pianista príliš nezapôsobil. Pripadal mi ako film, ktorý sa stoj čo stoj snaží získať Oscara. V nasledujúcich rokoch sa však stalo čosi zvláštne. Čím častejšie som ho videl vďaka rôznym reprízam v televízii, tým viac ma zasiahol. Spätne na ňom doceňujem, že je strašne hororový. Začína sa pomerne pokojne a nenápadne. Spolu s hlavnými postavami veríme, chceme veriť, že je to len nejaký hlúpy omyl a že sa to skončí skôr, než sa to poriadne začne. No a potom Polański začne mrazivo, desivo a neohľaduplne priťahovať uzol a zrazu, ani nevieme ako, nás má a vieme, že už sa mu z jeho zákernej, desivej pasce nevyvlečieme a začne tiecť krv. Doslova. Potom som si prečítal vynikajúcu, silnú knižnú predlohu - a film som si začal vážiť EŠTE viac. Pre Polańského bola adaptácia knižky osobnou záležitosťou, pretože ako poľský Žid zažil nemecké krvavé prenasledovanie Židov a v koncentračných táboroch/plynových komorách stratil celú rodinu (okrem otca, ktorý záhadne prežil a domov sa vrátil s novou manželkou). Našťastie mal renomovaný režisér k dispozícii poriadny rozpočet, takže sa mu podarilo vytvoriť kvalitnou výpravou, retro atmosférou a kostýmami „zdanie doby“ natoľko presvedčivo, až je pozeranie Pianistu (vyznačujúceho sa nezabudnuteľnou scénou s dobrým dôstojníkom wehrmachtu Wilmom Hosenfeldom, ktorého i na malom priestore výborne zahral Thomas Kretschmann – súčasťou knihy je i jeho denník) vysiľujúce... ale i táto časť histórie k nám patrí.(3.1.2005)

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Silné téma, skvěle zpracování. Miluju téma 2. světové války, Roman Polanski vložil do filmu kus sebe a je to strašně cítit. Proto je film pro mě ještě cennější. Naprosto odzbrojující výkon Adriena Brodyho, který právem dostal oscara. Film, který se rozhodně může měřit s majstříkem jménem "Schindlerův seznam".(10.1.2011)

• - Postava tancujúceho starčeka s malými deťmi nazývaná Rubenstein (Popeck), ktorému Nemci dávali cigarety, je založená na skutočnosti. Szpilman o ňom povedal, že sa nikdy nedozvedel, či bol naozaj blázon alebo toho blázna len hral. (Raccoon.city)

• - Když se Vladek snaží otevřít plechovku s okurkami, ve zpomaleném záběru je vidět, že vůbec nemlátí do plechovky, ale vedle ní. (JayCZ)

• - Adrien Brody zhubl kvůli roli Władysława Szpilmana 14 kilo. Jedl dvě vařená vejce a zelený čaj k snídani, trochu kuřete k obědu a malý kus ryby nebo kuřete s dušenou zeleninou k večeři po dobu šesti týdnů. Jeho počáteční hmotnost byla 73 kilogramů. (Kulmon)