Pianista

Der Pianist

Pianista

Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Francie / Německo / Polsko, 2002, 150 min

Scénář: Ronald Harwood .. Holocaust je silné téma. O tom není třeba jakýchkoliv debat. Vše, co se ve filmu Pianista odehrává, by působilo místy přehnaně a samoúčelně (např. střílení ležících lidí do hlav pro nic za nic) nebýt toho, že se jedná o převyprávění smutné a stále ne tak dávné historické události, jenž byla jednou z největších životních katastrof pro miliony lidí po celém světě. Bohužel pro film, musím konstatovat, že mi lehce vadilo celkové pojetí snímku. Mnoho událostí a scén je zobrazeno s odstupem, často jen z přivřeného či rozbitého okna a to dosti ubírá na nějakém hlubším, intenzivnějším prožitku. Vidíme vznik Varšavského ghetta, jež bylo jen „přestupní stanicí“ do vyhlazovacích táborů a po jeho vyprázdnění se vyprázdnil i film. Zbyla jen tajné putování z bytu do bytu a pozorování okolních událostí... Výtečný pianista Wladyslaw Szpilman a jím interpretovaná přenádherná hudba na pozadí trpkých událostí druhé světové války, by pro mne samy o sobě stačily na obhájení pěti hvězdiček. Ty jsem ovšem nakonec neudělil z výše popsaných důvodů.(31.12.2005)

Kedze mam slabost pre filmy z 2. svetovej vojny, a najma tie o Holocauste, je pre mna tento snimok urcitym mementom a stelesnenim (ne)ludskosti, nadeje, tuzob, ale zaroven aj zverstiev a toho, aki sme my ludia k sebe neuveritelne zli. Co viac dodat k tomu bravurnemu snimku. Asi nic, akurat len to, ze je to naozaj kus majstrovskeho diela, ktore nema slabe stranky a mali by ho povinne vidiet vsetci, ktori zabudaju a pripadne ti, ktori maju tendencie popierat bestialnost Herr Fuhrera...(12.9.2006)

Kdyby se Polanski tak téměř až autobiograficky nerozmachoval, mohl to být skvělý film. Jenže místo toho, aby se soustředil na velice silný příběh titulního jedince, vložil pan režisér do svého snímku vlastní emoce a vzpomínky, které nemají takovou sílu, ač potenciálu bylo hodně. Brody boduje přímo v astronomických číslech, ale i to je tentokrát málo.(7.5.2006)

Jediným negativem Pianisty je, že až na několik výjimek (deportace Szpilmanovy rodiny, rvačka o misku s jídlem) většinu dramatických a krutých okamžiků druhé světové války jen nezúčastněně ukazuje, bez emocí a života, takže i divák jen tak nezaujatě přihlíží. Na tom se podílí z velké části i téměř naprostá absence nějaké hudby, což je vadou většiny snímků z druhé světové, kterým zřejmě připadá svatokrádežné tragické výjevy ještě nějak podbarvovat. Málokdo z nich je ale samy o sobě dokáže prodat a často se to nepovedlo ani Polanskému. Adrien Brody zde podává životní výkon a jeho gradace lehce ironického a sebevědomého klavíristy v ubohého a zoufalého zarostlého bezdomovce je dechberoucí. V poslední třetině je jeho výkon tak uhrančivý, že si ani neuvědomíte, že naprostou většinu si snímek vystačí beze slov. Jen je trochu škoda, že se tak výjimečný film nedokázal vymanit ze škatulky „vystačíme si s pouhým tématem, jelikož na holocaust se budou všichni tvářit vážně“. Moje nedůvěra k válečným filmům je sice otřesena, ale pořád je tu.(31.8.2005)

Nádherný, přenádherný film. Nevim, jestli jsem víc nadšená z režie nebo z Adriena Brodyho, který mě už zaujal v Krvavém létě, ale tady to je opravdu zasloužený Oscar. Takhle to má vypadat - bez patosu, hysterie a citového vydírání, plyne to jemně a nenápadně, občas se při vší tragice i usmějete..... a rozhodně vás to unese.(27.7.2004)

• - Otec herca Adriena Brodyho (Szpilman) je poľsko-židovského pôvodu a matka sa narodila v Budapešti do židovsko-katolíckej rodiny. (Raccoon.city)

• - Natáčení filmu bylo na den přerušeno kvůli úmrtí vedoucího výroby, Rainiera Schapera. Film je věnován jeho památce. (Ai.ma)

• - "Szpilman" zní v němčině jako "Spielmann,“ což znamená člen kapely nebo potulný zpěvák. Německý důstojník Wilm Hosenfeld se zmíní, že je to dobré jméno pro pianistu. (HellFire)