Série(2) / Epizody(16)

Heron vede ve starověkém Řecku obyčejný život. Jednoho dne ale zjistí, že je ve skutečnosti synem Dia a má před sebou veledůležitý úkol: spasit svět před armádou démonů. (Netflix)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (9)

Diova krev (2020)

Prvé štyri epizódy sa zaoberajú rozvitím zápletky a ukazujú minulosť dvoch bratov, ktorí stoja na opačných stranách barikády. Potiaľto je príbeh epický a atmosféra hustá, že sa dá krájať. Bohužiaľ, ako v ďalších epizódach rastie nádej, ide o viac dobrodužstva a akcie (ktorá už nie je taká skvelá, ako v 3. epizóde), tak napätie klesá a postavy už dejom idú očakávanými cestami, čo uberá atraktivite príbehu. Vo výsledku tak ostáva seriál s výborným naladením, ale menej dobrým vyústením. ()

Povolání do boje (2020) (S01E01)

„Only barbarians drink unmixed wine.“ Epické príbehy sa môžu začať, tak ako tomu bolo v dávnych vekoch, nech je tomu tak ja teraz. 26-38 minút je netradičný formát, ale príbehy si to zaslúžia. Démoni utekajú nocou a ľudia im nie vždy stíhajú, čím sa hneď od začiatku nastoľuje brutalita v napínavej akcii. Animácia je výborná, retro 90. rokov hreje pri srdci. Kvôli titulu úspešnej akčnej ženskej hrdinky zisťujeme, že sme v Aténach. Súboj telo na telo, hádzanie kopijami aj šermiarsky súboj vytvárajú napätie aj heroickú atmosféru. Zrodenie giants je kult. Hlavný hrdina, Heron, je neprístupný oraganizovenej pomoci, radšej volí pomáhať len, keď je nablízku a žiť v chudobe. Intrigánsky Zeus, ktorého príkaz podporuje hrom a ľahko nahnevateľný boh vojny Áres tiež vylepšujú dojem prvej epizódy. Kostolný chorál pri odmlke na odpoveď na kľúčovú otázku nabudí na ďalšie epizódy. Epika v animovanom seriáli je to, čo tu chýbalo už roky. A ak nie, grécka mytloógia určite. Že to je od scenáristov Immortals, vysvetľuje veľa. „I would have helped. But there were only ten of them.“ ()

Minulost a přítomnost (2020) (S01E02)

Herón zisťuje svoj pôvod v nečakanom zjavení a znáša z hory rudu. Dozvie sa ale aj viac z rozprávania matky a samotného Dia. Elias (Zeus) vysvetľuje Herónovi súvislosti na krásnych animovaných maľbách na džbáne, ktorý hrá v istú chvíľu v obraze hlavnú rolu. Akcia je teraz viac vynechaná, ako zobrazená, čo je škoda, lebo to mohlo byť krásne bolestivé ako Leviho jednotka v prvej sérii Shingeki no Kyojin alebo Tessaiovo vyvraždenie vojakov v Jūbei ninpūchō. To je mínus, ktoré keby bolo kvalitne natočené a nevynechalo sa, s epizódou nemám žiaden problém a oslavujem ju. Vďaka bohu (v tomto prípade asi Diovi) za napínavý cliffhanger. ()

Nájezd (2020) (S01E03)

Súboj bohov je výborný, ale nie je samozrejme dohnaný do konca. Zeus má doma drámu. To že je boh bohov, ešte neznamená, že študoval red pill a vie udržiavať kvalitné vzťahy. Cliffhanger minulej epizódy sa dozvíja hneď po jeho dráme. Už obrovský trojhlavý pes je na hlavných hrdinov priveľa. Pri úteku do mesta tu máme zasa vrhanie oštepu vs lukostreľbu. Tu začne svoju vzhľadom na svet pochopiteľnú rolu plniť deus ex machina a to akcii trochu uberá, na druhú stranu, inak by rovnováha v súboji nebola. S nadpozemskou pomocou sa zdá byť brutálne napadnutie mesta aspoň trochu znesiteľné, po jej (spoiler) zatrhnutí nastáva príbehová depresia, ktorá vrcholí tým správne vystupňovaným momentom, kedy nevieme, na ktorú stranu sa hlavný hrdina pridá. ()

Zrození nestvůry (2020) (S01E04)

„Eat of my flesh and save yourself.“ Na úvod tu máme animovaný exhibicionizmus lesa, smútok aj exhibicionizmus Hádovho sveta mŕtvych, čo však samozrejme baví. Prevozník Cháron je obrovská zahalená obluda, ktorá komunikuje nezrozumiteľnou rečou a čln odráža vo vode svojimi dlhými, ale šľachovitými končatinami. Chvíľa pred nastúpením ku nemu do člnu je Chekhovs gun. Héra naplno vstupuje do hry a hlavnému zápornému hrdinovi ukazuje jeho problematickú minulosť tak, že nad ním vieme prejaviť ľútosť. Vyrastenie len s mamou a medveďmi, rýchle šípy, krutosť na najbližších a strata oka, pritom všetkom rozostrenie obrazu na plné vychutnanie si brutálnych udalostí. Práve zabíjaný si spája na základe odoby z minulosti, kto ho zabíja a animácia je práve na to vhodná. Akrobatické kúsky hlavného záporného hrdinu ešte ako človeka sú trochu nadstavené, ale máme tu fantasy, tak sa to odpustiť dá. Príklon ku temnej sile je výborný a zrod démona desivý a nevyhnutný. Epika chlapci, epika. V závere sa to trochu zamotáva, no možno práve toto potrebujeme na rozvoj príbehu. ()

Uteč, nebo zemřeš (2020) (S01E05)

Krásna pokojná hudba a slnečný svit, akoby nemal nastať armageddon, ku ktorému udalosti predošlých epizód smerujú. Pohľad na galéry mal byť asi viac epic, ako nakoniec bol. Dozvieme sa o Pankration games. Máme tu teda akciu na meče aj submisie. Deus ex machina nebaví. ()

Návrat na Olymp (2020) (S01E06)

More vypláva stroskotaných. Na griffinovi sa vždy letí božsky, ale Harry Potter to nie je. Hrdinovia sa pripravujú na stret tak dlho, až to začína nudiť a Herón stále nie je pripravený. ()

Území mrtvých (2020) (S01E07)

Zeus pozitívne zmanipuluje Seraphina, ktorý konečne môže popustiť plánovaný rage naplno. Kladní hrdinovia idú cez Polia mŕtvych, no nie je to peklo, ako v Kenpuu denki Berserk. Akcia poteší, ale je trochu predvídateľná a v tomto seriáli bola už lepšia. ()

Válka o Olymp (2020) (S01E08)

Vojna za Olymp je zaujímavá, akčná, ale aj predvídateľná, záver nie úplne uspokojujúci, epilóg ozaj krutý. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů