poster

Jurský park

 • USA

  Jurassic Park

 • Slovensko

  Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Zajímavosti k filmu (132)

 • - Ian Malcolm (Jeff Goldblum) část pobytu na ostrově tráví tím, že nepokrytě flirtuje s Ellie Sattler (Laura Dern). Dokonce se ptá jejího partnera Alana Granta (Sam Neill), jestli je k mání. Ve skutečnosti si Goldblum s Dern při natáčení začali románek, známost páru pak trvala několik let. Dva roky byli dokonce zasnoubeni. (casyy)

 • - Postava Iana Malcolma (Jeff Goldblum) se ve filmech Jurský Park (1993) i Jurský park: Ztracený svět (1997) objevuje pouze v černém oblečení. V knižní předloze to paleobotaničce Ellie Sattler (Laura Dern) vysvětluje tím, že veškeré jeho oblečení je černé nebo šedivé, takže nemusí ztrácet čas přemýšlením o tom, co si vzít na sebe. Stejný argument použila i postava vědce Setha Brundleho, kterou ve filmu Moucha (1986) rovněž hrál Jeff Goldblum. Brundle jako svou inspiraci v tomto ohledu uvedl Alberta Einsteina. (casyy)

 • - Pro zobrazení dinosaurů zvolili tvůrci v zásadě následující metodu: pokud byli dinosauři v záběru celí, šlo o CGI efekty. Jakýkoliv záběr spočívající v zobrazení pouze části pravěkého zvířete, šlo o animatronický model. Tento postup ale neplatil pro scény s Triceratopsem a Dilophosaurem, kteří byli kompletně ztvárněni animatronickým modelem. (casyy)

 • - Joseph Mazzello (Tim) málem spolupracoval se Stevenem Spielbergem už na filmu Hook (1991), účastnil se konkurzu na roli Jacka Banninga. S Robinem Williamsem a Dustinem Hoffmanem absolvoval i kamerové zkoušky. Spielberg si tehdy Mazzella nakonec nevybral kvůli tomu, že byl příliš mladý, bylo mu sedm let. Na Spielberga ale udělal takový dojem, že mu režisér slíbil, že ho obsadí do svého dalšího filmu. Slovo dodržel. Mazzello oslavil při natáčení Jurského parku deváté narozeniny. Kvůli tomu se Spielberg rozhodl prohodit věk obou Hammondových vnoučat, v předloze byla Lex mladší než Tim. Režisérovi ale bylo proti mysli vystavovat tak mladé děvče takovému nebezpečí, proto je Lex ve filmu starší než její bratr. (casyy)

 • - Richard Attenborough coby John Hammond hraje dědečka Tima ztvárněného Josephem Mazzellem. Po dokončení Jurského parku obsadil Attenborough coby režisér, jímž je především, Mazzella ve svém filmu Shadowlands (1993). (casyy)

 • - Když Alan Grant (Sam Neill) s Lex a Timem (Joseph Mazzello) narazí na stádo Gallimimů, Grant dívce neodpoví na otázku, jestli jde o masožravce, kterých se děvče tolik bojí. Paleontolog by musel Lex přiznat, že Gallimimové jsou masožravci. Nicméně pojídali jen vejce jiných dinosaurů. (casyy)

 • - Steven Spielberg v Jurském parku otevřeně odkázal na jiný svůj slavný film, Čelisti (1975). Během hádky programátora Denise Nedryho (Wayne Knight) a tvůrce parku Johna Hammonda (Richard Attenborough) je v několika záběrech zřetelně vidět, že na jednom z Nedryho počítáčů, zcela vlevo, běží v přehrávači právě Čelisti. (casyy)

 • - Ariana Richards (Lex) se během filmování doslova zamilovala do dinosaurů a paleontologie. Do nové vášně se ponořila natolik, že následující léto po natáčení vyrazila pomáhat Jacku Hornerovi, hlavnímu vědeckému poradci filmu a předobrazu postavy Alana Granta (Sam Neill), s dinosauřími vykopávkami do Montany. (casyy)

 • - Zvuk zlověstného dunění při chůzi Tyrannosaura Rexe vytvořili filmaři z nahrávek pádů pokácených sekvojí. (casyy)

 • - Autor knižní předlohy Michael Crichton odhadl, že scénář filmu, na němž se vedle Davida Koeppa sám podílel, zahrnuje jen něco mezi deseti a dvaceti procenty obsahu knihy. (casyy)

 • - Steven Spielberg obdržel za režii Jurského parku 250 milionů amerických dolarů, největší část odměny inkasoval z tržeb filmu a podílu na zisku. Jde nejen o Spielbergův nejvyšší plat v kariéře, ale také o největší honorář, který kdokoliv v historii dostal za jeden film. (casyy)

 • - Okolo filmu se točí jistý „hoax“ ohledně vzhledu velociralptorů. Již v knižní předloze je uvedeno, že velociraptor dosahoval délky okolo čtyř metrů a váhy až sto kilo, což v zásadě není chyba, jak se mnoho lidí domnívá. Tomuto vzhledu sice odpovídá spíše dinosaurus nazývaný deinonychuys, nicméně jméno velociraptor a deinonychus (tento název se používá běžněji) se v některých odborných publikacích ztotožňoval a autor knihy náhodou z jedné této publikace vycházel. (jakub1998)

 • - Z vďaky za popularizáciu paleontológie pomenovali vedci po Michaelovi Crichtonovi dva novoobjavené druhy dinosaurov. Bienosaurus crichtoni a Crichtonsaurus bohlini sú menšie bylinožravé jaštery s pevným pancierom. Anhanguera spielbergi je zasa lietajúci pterosaurus pomenovaný podľa režiséra Stevena Spielberga. (krasomama)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 9. června 1993 ve Washingtonu D.C. (Varan)

 • - Herečka Laura Dern v nedávném rozhovoru prozradila, že když byla před natáčením na večeři se svým kamarádem Nicolasem Cagem, svěřila se mu, že bude se Stevenem Spielbergem natáčet film o dinosaurech. Cage to nadchlo a chtěl být součástí takového projektu, tak se Laura Dern domluvila se Spielbergem a ten mu nabídl roli Malcolma. Z neznámých důvodů Cage ale nakonec z projektu vycouval a roli po něm převzal Jeff Goldblum. (Indiana)

 • - Zvuky dinosaurov vo filme boli nahraté pri pohlavnom styku korytnačiek. (classic)

 • - John Williams složil také hravou hudbu k instruktážnímu krátkému filmu s postavičkou Mr. DNA, o které John Hammond (Richard Attenborough) říká: "Ta hudba je jen provizorní. Doprovod bude samozřejmě dramatický. Asi nějaký pochod, ještě nebyl napsán." (D.Moore)

 • - Pro film byl vytvořen velociaptoří oblek, ve kterém byl skutečný člověk. (Mckay)

 • - Režisér zaměstnal na svém projektu jednoho z vůdčích paleontologů té doby – Jacka Hornera. (Mckay)

 • - Vrtulník, který na ostrov přivezl Johna Hammonda (Richard Attenborough) a spol., je Agusta A-109A. (patrik1177)

<< předchozí 1 2 3 4